Zincir Testere, Motorlu Testere Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Zincir testere, öteki ismiyle motorlu testere, kullanım alanlarına gore değişik motor gücüne haiz, elektrik, akü ya da benzin motoru ile çalışan, ağaç boylarını kesmeye yarayan hususi aletlerdir. Hasta ağaçları kesmek, dalları budamak, ısınma ihtiyacı için kullanılacak odunları kesmek için zincirli testereler, zincirli ağaç kesme makineleri kullanılır. Marangozluk işlerinde de gene zincirli ağaç testerelerinden destek alınabilir. Zincirli testerelerle kalınca ve ince tüm ahşap malzemeler üstünde işlem yapabilirsiniz. Keskin dişlileri yardımıyla kuru ve yaş ağaçları rahatça kesebilirsiniz.

Daha azca enerji tüketerek daha çok güç kullanmayı esas alan zincirli ağaç testereleriyle enerji ve yakıttan tutum edilir. Bu testerelerin hava filtreleri bulunur ve bu da motorunun korunmasını, uzun seneler ısınma problemi oluşmadan kullanılmasını sağlar. Ek olarak zincirli ağaç testerelerinin son teknoloji ile sessiz emek verme özelliğine haiz olması da, açık ya da kapalı alanda konforlu bir halde emek verme imkanı sağlar. Hem de zincir ile tutacak kısmı içinde bir güvenlik bölmesi bulunan elektrikli, benzinli zincirli testereler, birbirinden değişik model ve markalar ile satılır.

Zincirli testerelerin çıkartılabilen zincirleri bulunur. Bu sayede lüzumlu bakım kolayca yapılabilir, gerektiğinde zincir değiştirilebilir. Zincir değişimi gerçekleştirmeniz gerektiği dönemlerde magnezyum kaplama zincir türlerini de tercih edebilirsiniz, bu testere zincirleri yüksek dayanıklılıktadır.

‘’Testere zinciri ne vakit değişmeli?’’ sorusuna, kesme dişinin en uzun kısmı 4 milimetreden kısa olduğu ya da çatlaklar meydana geldiği vakit olarak cevap verilebilir.

Ağaç testerelerinin belirli aralıklarla bilenmesi, keskinliğini koruması, performansını kaybetmemesi için önemlidir. Ek olarak gene zincirleri bakım yağlarıyla rutin olarak yağlamak gereklidir. Bıçkıların keskinliklerini korumak ve körelmesine engel olmak için bu yağlar kuvvetli formülleri yardımıyla koruyucu özellik sergiler.

Hangi ağaç testeresini tercih etmek gerekir?

Günde yalnız birkaç saatlik bir emek verme yapılacak ise gücü yüksek, ağır ağaç motorları kullanılması uygun olur. Sadece yüksek güçteki motorları ilave güç gerektiğinde kullanmakta fayda vardır. Böylece hem bedensel olarak fazlaca bitkinlik oluşmaz hem de zorlayan, kalınca ağaç gövdeleri kolayca doğranabilir.

Günde yalnız birkaç saatlik bir emek verme yapılacak fakat hafifçe, rahat işler olacaksa hafifçe olan ve yüksek güçte olmayan zincirli ağaç testerelerini, motorları da kullanılabilir.

Eğer gün süresince aralıksız olarak kullanılacak ise ağırlığı fazla olmayan benzinli testereler daha ideal olur. Akülü testerelerin şarjları uzun emek verme saatlerine yetmeyeceği ve yedek batarya ihtiyacı doğacağı için tercih edilmemesi uygun olur.  

Benzinli, elektrikli ve akülü zincirli testerelere duyulan gereksinim, kesilmek ya da budanmak istenilen ağacın ebatlarına gore değişim gösterir.  Daha hafifçe malzemeler ve dallar için minik bir testere yada elektrikli zincirli ağaç testere kafi gelir sadece daha büyük ve kalınca ağaçlar için kullanılacak kuvvetli motorlu bir testere olmalıdır.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın