Zeytin Yeşili Renk – Zeytin yeşili tonlarının çeşitliliğini keşfedin


Birtakım insanoğlu zeytin yeşili rengini severken, ötekiler favori renkleri sıralamasında bile olmayabilir. Tekrar de, bilhassa Instagram ve Pinterest şeklinde platformlarda çevrimiçi olarak seneler içerisinde popülaritesi arttı. Zeytin yeşili bir palet ile alakalı hala şüpheleriniz var ise, gelin zeytin yeşilinin değişik tonlarına daha yakından bakalım.

Zeytin Yeşili Hakkındaki

Zeytin yeşilini tanım ederken, yeşil zeytin meyvesininkine benzer, daha koyu bir sarı-yeşil bulunduğunu söyleyebilirsiniz. Renk ara ara bir çeşit kahverengi olarak düşünülür, sadece renk tekerleğine bakmış olduğunuzda aslen sarı ile yeşil içinde bir yerdedir. Doğrusu kategorize etmek dilerseniz yeşilin tonları kabul edebilirsiniz.

zeytin yeşili

Zeytin Yeşili: Kısa Bir Tarih

Daha ilkin de belirtildiği şeklinde, renk ismi aynı renkteki zeytin meyvesinden gelmektedir. Rengin ismi, 12. yüzyılın ortalarında ilk kullanımına kadar izlenebilir.on yüzyılın izini sür. Zeytin yeşili rengin bir çeşidi, hayattaki birçok ülkenin silahlı kuvvetlerinde kullanılmıştır. Naturel renk, gerektiğinde arka plana karışmak için mükemmeldir.

“Zeytin yeşili” olarak malum hususi renk, 2. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı esnasında Amerikan askerlerinin tercih etmiş olduğu renkti.

Birkaç sene sonrasında, renk değişik bir kamuflaj deseni lehine değiştirildi. Sadece Avusturya, Küba ve İsrail şeklinde öteki ülkeler hala “zeytin yeşili” rengini giyiyor. “Zeytin” rengi, hafifçe sarı alt tonlu bir cilt tonu için de kullanılır.

zeytin sanatı Nilüfer göleti üstündeki köprü (1899), Claude Monet; Claude Monet, CC0, Wikimedia Commons vasıtasıyla

Zeytin yeşilinin tonları, yeşilin bütün türleri ve tonları uzun senelerdir sanat resminde kullanılmaktadır. Mesela Thomas Wilmer Dewing, resminde araştırıyor. Yeşil ve Altın Senfoni (1912) bir takım yeşil tonu. Başka bir misal de Claude Monet’in Nilüfer göleti üstündeki köprü (1899).

Zeytin yeşilinin sembolizmi

Genel hatlarıyla yeşilin anlamı hayat, yenilenme, tabiat, gelişme ve tekrar doğuş ile ilişkilendirilir. Yeşilin bütün çağrışımlarını korumasına karşın, zeytin yeşili kendi sembolizmine haizdir ve bilgelik, ümit, ahenk ve şefkatle ilişkilendirilebilir. Renk hem de incelik ile de ilişkilendirilir, bundan dolayı lüks ürünleri zeytinin değişik tonlarında bulabilirsiniz.

Zeytin dalı iyi mi barışla ilişkilendiriliyorsa rengi de öyledir.

Zeytin yeşili tonları

Renk oldukça çeşitlidir ve bütün renkler şeklinde zeytin yeşilinin de oldukça sayıda tonu vardır. Bilgisayar grafikleriyle ilgileniyorsanız, hex koduna bakarak aradığınız zeytin yeşilini bulabilirsiniz. Hem çevrimiçi grafikler bununla birlikte yazdırma amaçları için kullanılan renk yüzdesini de öğrenebilirsiniz. Bunlar kırmızı, yeşil ve mavi (RGB) ve cam göbeği, macenta, sarı ve siyah (CMYK) için renk kodlarıdır. Aşağıda, bütün bu bilgilerle beraber birkaç değişik zeytin yeşili tonu var.

zeytin yeşili

zeytin yeşili

Bu, daha koyu sarı-yeşil olan popüler bir grafik zeytin yeşilidir. Benzer bir renk paleti kurmak için mavi ve öteki kahverengi ve yeşil tonları şeklinde öteki renklerle iyi bir halde eşleşen çok yürekli bir renk.

Zeytin yeşili, burada ele alacağımız en yaygın ve geleneksel gölgedir.

zeytin yeşili tonu Renk onaltılık kodu CMYK renk kodu RGB renk kodu zeytin yeşili renk
zeytin yeşili #808000 0, 0, 100, 50 128, 128, 0

koyu zeytin yeşili

Bu, zeytin yeşilinizin daha koyu bir versiyonudur ve olgunlaşmamış bir zeytinin kabuğuna benzetilebilir. Koyu zeytin yeşilini sarı ve kırmızı tonlarla kombinleyebilirsiniz. Ek olarak beyaz, bej yahut siyah şeklinde daha etkisiz renklerle kombinleyebilirsiniz.

yeşil zeytin

zeytin yeşili tonu Renk onaltılık kodu CMYK renk kodu RGB renk kodu zeytin yeşili renk
koyu zeytin yeşili #556b2f 21, 0, 56, 58 85, 107, 47

gri-yeşil

Bu, birtakım ülkeler tarafınca askeri üniformaları için kullanılan ve hala kullanılan renktir. Ismi ilk başlarda 18. yüzyılın sonlarında kullanıldı.on 19. yüzyılda kullanılan, zeytin yeşili haline gelen donuk bir bronzluk olarak tanımlandı.

“Bunaltıcı” kavramı, 16. yüzyılın ortalarına kadar uzanan eski bir isimdir.on Yüzyılda kullanılmış ve aleni kahverengi olan evde dokunmuş yünden gelmektedir.

zeytin yeşili tonu Renk onaltılık kodu CMYK renk kodu RGB renk kodu zeytin yeşili renk
tek düze yeşil #6b8e23 25, 0, 75, 44 107, 142, 35

Aleni zeytin yeşili

Bu çok doymamış bir sarı renkbej, bordo ve aleni kahve şeklinde organik renklerle iyi ahenk sağlar. Daha soft bir zeytin yeşili olduğundan bir çok mekanda organik bir renk paletinde rahatça kullanılabilir.

zeytinlik cehennemi

zeytin yeşili tonu Renk onaltılık kodu CMYK renk kodu RGB renk kodu zeytin yeşili renk
Aleni zeytin yeşili #bab86c 0, 1, 42, 27 186, 184, 108

Siyah-Zeytin Yeşili

Bu daha koyu gri-sarı ve Kalamata zeytini olarak da malum “siyah zeytin”in rengidir. Rengi koyu griye oldukça benziyor.

Bundan dolayı sarımsı bir alt tona haiz olduğundan bu rengi kombinlerken dikkatli olmalısınız.

zeytin yeşili tonu Renk onaltılık kodu CMYK renk kodu RGB renk kodu zeytin yeşili renk
Siyah-Zeytin Yeşili #3b3c36 2, 0, 10, 76 23, 23, 21

zeytin yeşili boya iyi mi yapılır

Şayet bir adet var ise renk tekerleği kullanıldığında, zeytin yeşilinin yeşilleriniz ve sarılarınız içinde bir yerde bulunduğunu görmüş olacaksınız. Zeytin yeşili boya yapmak için ilkin yeşil bir temel rengi bir parça maviye üç parça sarı ilave ederek karıştırmanız icap eder. Sonrasında daha derin bir zeytin yeşili elde etmek için azca oranda kırmızı ekleyebilirsiniz.

zeytin yeşili karışımı

Yalnız azca oranda kırmızı eklenmelidir, bundan dolayı oldukça fazla eklerseniz renk kahverengiye dönme eğilimi gösterir. Aksi takdirde, kırmızıyı atlayabilir ve arzu ettiğiniz rengi elde edene kadar sarı eklemeye devam edebilirsiniz. Üç ana rengin tümünü kullanmak yerine yeşil ve sarıyı kullanabilirsiniz. komplike renk. Bu durumda yeşilden oldukça sarı kullanmanız icap eder.

Yeşilin değişik tonlarını elde etmek için sarı ve siyahı değişik oranlarda birleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Tasavvur bölümünde zeytin yeşili

Zeytin yeşilini ön plana çıkarmak için kırmızı ve morun tonlarını içeren zeytin yeşili renk kombinlerini kullanabilirsiniz. Lacivert şeklinde daha soğuk renklerle yahut mavinin bütün tonları ve grinin daha yumuşak tonlarıyla da kombinleyebilirsiniz. Zeytin yeşili ile hangi renkler masraf? Zeytin yeşili ile iyi giden renkler ten rengi, bej, bordo ve mordur. Beyaz ek olarak zeytin yeşili ile iyi masraf ve evde daha sakin ve basit bir atmosfer yaratabilir.

zeytin grisi

Zeytin yeşili ve moda tasarımı

Zeytin yeşili, Haki yahut asker yeşili – bu renkler senelerdir kullanılmaktadır. Belirtildiği şeklinde renk, organik bir kamuflaj rengi olduğundan ilk başlarda askeri kıyafetlerde kullanılmıştır. O zamandan beri genel kıyafet ve aksesuarlar için de kullanılıyor. Zeytin yeşili, kargo pantolonlarınızda, bomber ceketlerinizde, sandaletlerinizde, ayakkabılarınızda, şapkalarınızda ve öteki kıyafet eşyalarınızda göreceğiniz şeklinde, en iyi dış mekan ve günlük giyimde işe fayda.

Renk bir çok cilt tonuna uygundur ve beyaz, kahverengi, kumral, mercan pembesi, mor ve siyah şeklinde öteki renklerle kombinlenebilir.

Zeytin yeşili, bir giysiye sofistike bir dokunuş katabilir. Birden fazla olsa bile sıcak renk geçerliyse, ilkbahar ve yazları bile bütün sene süresince giyilebilir. Mavi ile oldukça ahenkli olduğu şeklinde zeytin yeşili bir t-shirt ile blue jean de casual bir kombin olabilir. Çatışma olabileceği için yeşilin öteki tonlarını zeytin yeşili ile giymemeye çalışın. Fazlaca aleni renkler de zeytin yeşili ile iyi gitmez. Dışarıda pek oldukça değişik zeytin tonu varken, sizin için doğru kombinasyonu bulmak mesele olmamalı.

zeytin kombinasyonu

Zeytin yeşili ve iç tasavvur

Zeytin yeşili, mükemmel zeytin yeşili paletler kurmak için kullanılabilecek oldukça yönlü bir renk olduğundan son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Zeytin yeşilinin avantajlarından biri de etkisiz bir renk olarak kullanılabilmesi ve birçok değişik renkle kombinlenebilmesidir. İhtiyaçlarınıza müsait pek oldukça zeytin tonu var. Mesela, banyonuz için aleni zeytin yeşili kontrol edin ve şık bir manzara için pirinç armatürlerle eşleştirin.

Zeytin yeşilinin koyu tonları daha zarif yahut şık kabul edilir ve bir oda için çağıl bir zemin oluşturabilir. Daha koyu gölgeler de bir odayı iyi mi gördüğünüz üstünde daha büyük bir etkiye haiz olabilir, sadece oldukça fazla kullanmak, bilhassa odada kafi fer yoksa kasvetli görünmesine niçin olabilir.

Seçtiğiniz renk paleti her alana yansıdığı sürece zeytin tonları aleni alanlarda da çalışabilir. Mutfağa yakışan ve hayat alanına da bir o denli yakışan renkleri seçmelisiniz. Zeytin yeşili etkisiz bir ton şeklinde görünmüş olduğu için, canlandırıcı ve rahatlatıcı bir duygu da sağlayabilen güzel bir arka plan rengi olabilir. Zeytin yeşili rengi kullanmanın bir başka yolu da, aksi biçimde bunaltan olan bir alanı aydınlatacak ve güzel bir odak noktası yaratacak vurgulu bir duvardır.

duvar rengi zeytin yeşili

Zeytin yeşili rengi yalnız iç mekanlar için değil, niçin dış mekanlar için de olmasın? Zeytin yeşili tonları, kulübeler ve çiftlikler şeklinde rustik evlerle iyi ahenk sağlar. Yalnız çevreye karışan organik bir ambiyans yaratmaya destek olmakla kalmaz, hem de zeytin yeşili de muayyen bir inceliği anlatım edebilir. Daha yaratıcı bir renk kullanması için yalnız tavanı boyamayı da düşünebilirsiniz. Zeytin yeşili eklemek, renginden sıkılırsanız kolayca değiştirebileceğiniz bir kilim, duvar dekoru yahut perde eklemek kadar bayağı olabilir. Bu bayağı değişimler, herhangi bir odaya trajik bir değişim getirebilir ve duvar boyarken yapmış olduğunuz şeklinde muayyen bir renge bağlı kalmanız gerekmez. Aksesuar eklemek de daha ucuzdur ve değişik tonları deneyebilirsiniz.

İster bir şaheser çiziyor talep eder yeni bir ev tasarlıyor olun, zeytin yeşili muhteşem bir seçimdir. Fazlaca yönlü gölge, değişik zeytin rengi kombinasyonları kurmak için muhtelif renklerle kullanılabilir. Şimdi zeytin yeşilinin bütün mükemmel tonlarını tecrübe etmek size kalmış.

sıkça Sorulan Sorular

Zeytin yeşili ile hangi renkler masraf?

Beyaz, gri ve bej şeklinde etkisiz tonlar da dahil olmak suretiyle bir çok renkle iyi gittiği için zeytin yeşilinin birçok renk kombinasyonu vardır. Zeytin yeşili ek olarak mavi, mor, menekşe ve kırmızı tonlarıyla da iyi ahenk sağlar.

Zeytin yeşilini iyi mi tanım edebilirsiniz?

Zeytin yeşili rengini tanımlamanın en iyi yolu, zeytin rengi teni çağrıştıran sarımsı yeşil bir tondur. Aynı zamanda, daha aleni ve daha koyu olan zeytin yeşilinin birçok tonu vardır. Mesela, zeytin yeşili rengi daha oldukça gri alt tonludur.

Zeytin tonları etkisiz renkler olarak kabul edilmeli mi?

Zeytin yeşili mutlaka etkisiz bir renk değildir, sadece etkisiz renklerin özelliklerine haizdir ve topraksı ve sıcak bir ton verir. Bütün etkisiz renkler bilhassa zeytin yeşili ile iyi ahenk sağlar ve daha koyu ve daha aleni renkleri de rahatça kullanabilirsiniz.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz