Zeytin Yeşili Renk – Zeytin yeşili tonlarının çeşitliliğini keşfedin


Bazı insanoğlu zeytin yeşili rengini severken, ötekiler favori renkleri sıralamasında bile olmayabilir. Gene de, bilhassa Instagram ve Pinterest şeklinde platformlarda çevrimiçi olarak seneler içinde popülaritesi arttı. Zeytin yeşili bir palet hakkında hala şüpheleriniz var ise, gelin zeytin yeşilinin değişik tonlarına daha yakından bakalım.

Zeytin Yeşili Hakkında

Zeytin yeşilini tanım ederken, yeşil zeytin meyvesininkine benzer, daha koyu bir sarı-yeşil bulunduğunu söyleyebilirsiniz. Renk kimi zaman bir çeşit kahverengi olarak düşünülür, sadece renk tekerleğine bakmış olduğunuzda aslına bakarsak sarı ile yeşil içinde bir yerdedir. Doğrusu kategorize etmek isterseniz yeşilin tonları kabul edebilirsiniz.

zeytin yeşili

Zeytin Yeşili: Kısa Bir Tarih

Daha ilkin de belirtildiği şeklinde, renk adı aynı renkteki zeytin meyvesinden gelmektedir. Rengin adı, 12. yüzyılın ortalarında ilk kullanımına kadar izlenebilir.on yüzyılın izini sür. Zeytin yeşili rengin bir çeşidi, dünyadaki birçok ülkenin silahlı kuvvetlerinde kullanılmıştır. Naturel renk, gerektiğinde arka plana karışmak için mükemmeldir.

“Zeytin yeşili” olarak malum hususi renk, 2. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı esnasında Amerikan askerlerinin tercih etmiş olduğu renkti.

Birkaç yıl sonrasında, renk değişik bir kamuflaj deseni lehine değiştirildi. Sadece Avusturya, Küba ve İsrail şeklinde öteki ülkeler hala “zeytin yeşili” rengini giyiyor. “Zeytin” rengi, hafifçe sarı alt tonlu bir cilt tonu için de kullanılır.

zeytin sanatı Nilüfer göleti üstündeki köprü (1899), Claude Monet; Claude Monet, CC0, Wikimedia Commons vesilesiyle

Zeytin yeşilinin tonları, yeşilin tüm türleri ve tonları uzun senelerdir sanat resminde kullanılmaktadır. Mesela Thomas Wilmer Dewing, resminde araştırıyor. Yeşil ve Altın Senfoni (1912) bir takım yeşil tonu. Başka bir örnek de Claude Monet’in Nilüfer göleti üstündeki köprü (1899).

Zeytin yeşilinin sembolizmi

Genel olarak yeşilin anlamı yaşam, yenilenme, tabiat, gelişme ve tekrardan doğuş ile ilişkilendirilir. Yeşilin tüm çağrışımlarını korumasına karşın, zeytin yeşili kendi sembolizmine haizdir ve bilgelik, ümit, uyum ve şefkatle ilişkilendirilebilir. Renk bununla beraber incelik ile de ilişkilendirilir, bu yüzden lüks ürünleri zeytinin değişik tonlarında bulabilirsiniz.

Zeytin dalı iyi mi barışla ilişkilendiriliyorsa rengi de öyledir.

Zeytin yeşili tonları

Renk oldukça çeşitlidir ve tüm renkler şeklinde zeytin yeşilinin de oldukça sayıda tonu vardır. Bilgisayar grafikleriyle ilgileniyorsanız, hex koduna bakarak aradığınız zeytin yeşilini bulabilirsiniz. Hem çevrimiçi grafikler hem de yazdırma amaçları için kullanılan renk yüzdesini de öğrenebilirsiniz. Bunlar kırmızı, yeşil ve mavi (RGB) ve cam göbeği, macenta, sarı ve siyah (CMYK) için renk kodlarıdır. Aşağıda, tüm bu bilgilerle beraber birkaç değişik zeytin yeşili tonu bulunmaktadır.

zeytin yeşili

zeytin yeşili

Bu, daha koyu sarı-yeşil olan popüler bir grafik zeytin yeşilidir. Benzer bir renk paleti oluşturmak için mavi ve öteki kahverengi ve yeşil tonları şeklinde öteki renklerle iyi bir halde eşleşen oldukça yürekli bir renk.

Zeytin yeşili, burada ele alacağımız en yaygın ve geleneksel gölgedir.

zeytin yeşili tonu Renk onaltılık kodu CMYK renk kodu RGB renk kodu zeytin yeşili renk
zeytin yeşili #808000 0, 0, 100, 50 128, 128, 0

koyu zeytin yeşili

Bu, zeytin yeşilinizin daha koyu bir versiyonudur ve olgunlaşmamış bir zeytinin kabuğuna benzetilebilir. Koyu zeytin yeşilini sarı ve kırmızı tonlarla kombinleyebilirsiniz. Ek olarak beyaz, bej yada siyah şeklinde daha etkisiz renklerle kombinleyebilirsiniz.

yeşil zeytin

zeytin yeşili tonu Renk onaltılık kodu CMYK renk kodu RGB renk kodu zeytin yeşili renk
koyu zeytin yeşili #556b2f 21, 0, 56, 58 85, 107, 47

gri-yeşil

Bu, bazı ülkeler tarafınca askeri üniformaları için kullanılan ve hala kullanılan renktir. Adı ilk olarak 18. yüzyılın sonlarında kullanıldı.on 19. yüzyılda kullanılan, zeytin yeşili haline gelen donuk bir bronzluk olarak tanımlandı.

“Bunaltan” terimi, 16. yüzyılın ortalarına kadar uzanan eski bir isimdir.on Yüzyılda kullanılmış ve açık kahverengi olan evde dokunmuş yünden gelmektedir.

zeytin yeşili tonu Renk onaltılık kodu CMYK renk kodu RGB renk kodu zeytin yeşili renk
tek düze yeşil #6b8e23 25, 0, 75, 44 107, 142, 35

Açık zeytin yeşili

Bu oldukça doymamış bir sarı renkbej, bordo ve açık kahve şeklinde naturel renklerle iyi uyum sağlar. Daha soft bir zeytin yeşili olduğundan bir çok mekanda naturel bir renk paletinde kolaylıkla kullanılabilir.

zeytinlik cehennemi

zeytin yeşili tonu Renk onaltılık kodu CMYK renk kodu RGB renk kodu zeytin yeşili renk
Açık zeytin yeşili #bab86c 0, 1, 42, 27 186, 184, 108

Siyah-Zeytin Yeşili

Bu daha koyu gri-sarı ve Kalamata zeytini olarak da malum “siyah zeytin”in rengidir. Rengi koyu griye oldukça benziyor.

Bu yüzden sarımsı bir alt tona haiz olduğundan bu rengi kombinlerken dikkatli olmalısınız.

zeytin yeşili tonu Renk onaltılık kodu CMYK renk kodu RGB renk kodu zeytin yeşili renk
Siyah-Zeytin Yeşili #3b3c36 2, 0, 10, 76 23, 23, 21

zeytin yeşili boya iyi mi yapılır

Eğer bir tane var ise renk tekerleği kullanıldığında, zeytin yeşilinin yeşilleriniz ve sarılarınız içinde bir yerde bulunduğunu görmüş olacaksınız. Zeytin yeşili boya yapmak için ilkin yeşil bir temel rengi bir parça maviye üç parça sarı ilave ederek karıştırmanız gerekir. Ondan sonra daha derin bir zeytin yeşili elde etmek için azca oranda kırmızı ekleyebilirsiniz.

zeytin yeşili karışımı

Yalnız azca oranda kırmızı eklenmelidir, şundan dolayı oldukça fazla eklerseniz renk kahverengiye dönme eğilimi gösterir. Aksi takdirde, kırmızıyı atlayabilir ve istediğiniz rengi elde edene kadar sarı eklemeye devam edebilirsiniz. Üç ana rengin tümünü kullanmak yerine yeşil ve sarıyı kullanabilirsiniz. karışık renk. Bu durumda yeşilden oldukça sarı kullanmanız gerekir.

Yeşilin değişik tonlarını elde etmek için sarı ve siyahı değişik oranlarda birleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Tasarım bölümünde zeytin yeşili

Zeytin yeşilini ön plana çıkarmak için kırmızı ve morun tonlarını içeren zeytin yeşili renk kombinlerini kullanabilirsiniz. Lacivert şeklinde daha soğuk renklerle yada mavinin tüm tonları ve grinin daha yumuşak tonlarıyla da kombinleyebilirsiniz. Zeytin yeşili ile hangi renkler gider? Zeytin yeşili ile iyi giden renkler ten rengi, bej, bordo ve mordur. Beyaz ek olarak zeytin yeşili ile iyi gider ve evde daha sakin ve rahat bir atmosfer yaratabilir.

zeytin grisi

Zeytin yeşili ve moda tasarımı

Zeytin yeşili, Haki yada asker yeşili – bu renkler senelerdir kullanılmaktadır. Belirtildiği şeklinde renk, naturel bir kamuflaj rengi olduğundan ilk olarak askeri giysilerde kullanılmıştır. O zamandan beri genel giyim ve aksesuarlar için de kullanılıyor. Zeytin yeşili, kargo pantolonlarınızda, bomber ceketlerinizde, sandaletlerinizde, ayakkabılarınızda, şapkalarınızda ve öteki giyim eşyalarınızda göreceğiniz şeklinde, en iyi dış mekan ve günlük giyimde işe yarar.

Renk bir çok cilt tonuna uygundur ve beyaz, kahverengi, kumral, mercan pembesi, mor ve siyah şeklinde öteki renklerle kombinlenebilir.

Zeytin yeşili, bir giysiye sofistike bir dokunuş katabilir. Birden fazla olsa bile sıcak renk geçerliyse, ilkbahar ve yazları bile tüm yıl süresince giyilebilir. Mavi ile oldukça uyumlu olduğu şeklinde zeytin yeşili bir t-shirt ile blue jean de casual bir kombin olabilir. Çatışma olabileceği için yeşilin öteki tonlarını zeytin yeşili ile giymemeye çalışın. Oldukca açık renkler de zeytin yeşili ile iyi gitmez. Dışarıda pek oldukça değişik zeytin tonu varken, sizin için doğru kombinasyonu bulmak problem olmamalı.

zeytin kombinasyonu

Zeytin yeşili ve iç tasarım

Zeytin yeşili, mükemmel zeytin yeşili paletler oluşturmak için kullanılabilecek oldukça yönlü bir renk olduğundan son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Zeytin yeşilinin avantajlarından biri de etkisiz bir renk olarak kullanılabilmesi ve birçok değişik renkle kombinlenebilmesidir. İhtiyaçlarınıza uygun pek oldukça zeytin tonu var. Mesela, banyonuz için açık zeytin yeşili deneyin ve şık bir görünüm için pirinç armatürlerle eşleştirin.

Zeytin yeşilinin koyu tonları daha zarif yada şık kabul edilir ve bir oda için çağıl bir zemin oluşturabilir. Daha koyu gölgeler de bir odayı iyi mi gördüğünüz üstünde daha büyük bir etkiye haiz olabilir, sadece oldukça fazla kullanmak, bilhassa odada kafi ışık yoksa kasvetli görünmesine niçin olabilir.

Seçtiğiniz renk paleti her alana yansıdığı sürece zeytin tonları açık alanlarda da çalışabilir. Mutfağa yakışan ve yaşam alanına da bir o denli yakışan renkleri seçmelisiniz. Zeytin yeşili etkisiz bir ton şeklinde görünmüş olduğu için, canlandırıcı ve rahatlatıcı bir duygu da sağlayabilen güzel bir arka plan rengi olabilir. Zeytin yeşili rengi kullanmanın bir başka yolu da, aksi halde bunaltıcı olan bir alanı aydınlatacak ve güzel bir odak noktası yaratacak vurgulu bir duvardır.

duvar rengi zeytin yeşili

Zeytin yeşili rengi bir tek iç mekanlar için değil, niçin dış mekanlar için de olmasın? Zeytin yeşili tonları, kulübeler ve çiftlikler şeklinde rustik evlerle iyi uyum sağlar. Yalnız çevreye karışan naturel bir ambiyans yaratmaya destek olmakla kalmaz, bununla beraber zeytin yeşili de belirli bir inceliği ifade edebilir. Daha yaratıcı bir renk kullanımı için bir tek tavanı boyamayı da düşünebilirsiniz. Zeytin yeşili eklemek, renginden sıkılırsanız kolayca değiştirebileceğiniz bir kilim, duvar dekoru yada perde eklemek kadar rahat olabilir. Bu rahat değişimler, herhangi bir odaya trajik bir değişim getirebilir ve duvar boyarken yaptığınız şeklinde belirli bir renge bağlı kalmanız gerekmez. Aksesuar eklemek de daha ucuzdur ve değişik tonları deneyebilirsiniz.

İster bir başyapıt çiziyor ister yeni bir ev tasarlıyor olun, zeytin yeşili muhteşem bir seçimdir. Oldukca yönlü gölge, değişik zeytin rengi kombinasyonları oluşturmak için çeşitli renklerle kullanılabilir. Şimdi zeytin yeşilinin tüm mükemmel tonlarını tecrübe etmek size kalmış.

sıkça Sorulan Sorular

Zeytin yeşili ile hangi renkler gider?

Beyaz, gri ve bej şeklinde etkisiz tonlar da dahil olmak suretiyle bir çok renkle iyi gittiği için zeytin yeşilinin birçok renk kombinasyonu vardır. Zeytin yeşili ek olarak mavi, mor, menekşe ve kırmızı tonlarıyla da iyi uyum sağlar.

Zeytin yeşilini iyi mi tanım edebilirsiniz?

Zeytin yeşili rengini tanımlamanın en iyi yolu, zeytin rengi teni çağrıştıran sarımsı yeşil bir tondur. Bununla beraber, daha açık ve daha koyu olan zeytin yeşilinin birçok tonu vardır. Mesela, zeytin yeşili rengi daha oldukça gri alt tonludur.

Zeytin tonları etkisiz renkler olarak kabul edilmeli mi?

Zeytin yeşili kesinlikle etkisiz bir renk değildir, sadece etkisiz renklerin özelliklerine haizdir ve topraksı ve sıcak bir ton verir. Tüm etkisiz renkler bilhassa zeytin yeşili ile iyi uyum sağlar ve daha koyu ve daha açık renkleri de kolaylıkla kullanabilirsiniz.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz