Yüksek Isı Epoksi Kılavuzu – Epoksi Isıya Dayanıklı mı?


Bu gönderi bağlı kurum bağlantıları içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Epoksi kullanmak, onu kullanabileceğiniz çeşitli yollarla oldukca popüler hale geldi. Bu, mücevher ve çeşitli sanat projelerinden döşeme şeklinde daha büyük, daha endüstriyel uygulamalara kadar değişen daha minik projeleri ihtiva eder. Ek olarak birçok değişik üreticinin yanı sıra geniş bir ürün yelpazesine haiz oldukları için doğru ürünü seçmek zor olabilir. Bu, bilhassa ısıya dayanıklı epoksi arıyorsanız doğrudur.

Epoksi ısıya dayanıklı mı?

Bu probleminin cevabı evet fakat belli kriterler var. İlk ilkin en temel Kendin Yap epoksi reçineleri daha minik projeler için, bükülmeye başlamadan ilkin yalnızca belirli bir oranda ısıya karşı koyabilir.

Yüksek ısı epoksi, normalden daha yüksek sıcaklıklara maruz kalan daha sıkıntılı ortamlarda kullanılmak suretiyle tasarlanmış oldukca değişik bir ürün türüdür. Piyasada, bardak altlığı şeklinde daha minik projeler için evde güvenle kullanılabilen ısıya dayanıklı epoksi ürünler de bulunmaktadır.

Epoksi Ne Kadar Isıya Karşı koyabilir?

Tipik olarak epoksi, kısa süreler için 150 dereceye / 300º Fahrenhayta kadar karşı koyabilir. Isıya dayanıklı epoksi aşırı ısıya karşı dayanıklıdır üreticiye ve ürüne bağlı olarak 600° Fahrenheit’e kadar.

ebook epoksi reçine

Yüksek ısı epoksi ne anlama geliyor?

Yüksek Sıcaklıklı Epoksi, bilhassa endüstriyel uygulamalarda yada tezgah üstü şeklinde daha büyük projelerde kullanım için hususi olarak formüle edilmiş bir üründür. Bu, tayyare ve otomotiv ekipmanı şeklinde çeşitli mekanik ve elektrik onarımlarında kullanımı ihtiva eder.

Bu durumlarda bir sızdırmazlık maddesi, yapışma arttırıcı yada kaplama gerekiyorsa, epoksi dayanıklı ve uzun ömürlü olmalıdır.

reçineyi nereden alabilirim
Sıcak yiyecek ve içecekler çoğu zaman masanın üstüne yerleştirildiğinden, son kat için ısıya dayanıklı bir epoksi reçine gereklidir.

Epoksi Isı Limitleri

Kolay DIY epoksiniz minik miktarlarda ısıya karşı koyabilir, sadece 20°C ile 90°C (68 -195 Fahrenheit) arasındaki herhangi bir ısı moleküler yapıda bir değişikliğe niçin olur ve epoksi yumuşar ve eğrilmeye niçin olur. Bu, epoksinin kauçuk şeklinde bir şeye dönüştüğü ve sert, camsı dokusunu kaybetmiş olduğu anlamına gelir. Mesela epoksi mutfak yüzeylerinizde bunu önlemek için fırın eldiveni kullanmak en doğrusudur.

Öte taraftan, yüksek ısı epoksisi, üreticiye ve ürüne bağlı olarak 315°C’ye (600°F) kadar sıcaklıklara dayanacak şekilde hususi olarak formüle edilmiştir. Bu tür epoksi ürünlere kuvars şeklinde dolgu maddeleri eklenmiş olur yada epoksinin yüksek sıcaklıklara dayanmasını elde eden titanyum şeklinde şeylerle takviye edilebilir.

Yüksek Isı Epoksi Önerisi: Taş Kaplama Epoksi

Kaplama yapmak istediğiniz yüzeye bağlı olarak yoğun kullanıma dayanabilen ve ısı direnci yüksek bir ürüne gereksinim duyabilirsiniz. Stone Coat markası, popüler bir ısıya dayanıklı epoksi reçinesidir.

Stone Coat Epoksi Nedir?

Stone Coat Epoxy, DIY projelerini mümkün kılmaya destek olan bir üründür. Masa üstlerinizde ve tezgahlarınızda mükemmel değişimler yapmak için kullanabilirsiniz. Epoksi mutfakta, banyoda yada tadilat icap ettiğini düşündüğünüz herhangi bir masada çeşitli yüzeylere uygulanabilir.

Stone Coat Tezgah Üstü Isıya Dayanıklı Epoksi
 • 24 saatte kürleşir, kendiliğinden yayılır
 • 425°F’ye kadar ısıya dayanıklı, kristal berraklığında ve UV’ye dayanıklı
 • Çizilmeye karşı dayanıklı, gıdaya uygun, VOC içermez

Amazon’da görüntüle

Taş Kaplama Isıya Dayanıklı Epoksi Artıları ve Eksileri

Aşağıda, niçin ısıya dayanıklı epoksi kullanmanız yada kullanmamanız icap ettiğinin bir sıralaması bulunmaktadır.

AVANTAJLAR

 • Epoksi dayanıklıdır ve hem büyük güç hem de stabilite sunar
 • Ürün alev geciktiricidir
 • Güzel cilalanmış bir yüzey sunar
 • Muhteşem derecede düz ve düz bir yüzey sağlar
 • Stone Coat Epoksi modifiye edilmiştir ve UV direnci sunar
 • Ürün bununla birlikte besin maddelerine uygundur ve mutfakta kullanmak için mükemmel bir üründür.

DEZAVANTAJLARI

 • Bazı ısıya dayanıklı epoksiler iyileşebilir ve sarı bir ton oluşturabilir. Temiz ve cilalı bir görünüme ihtiyacınız olduğunda istediğiniz bir şey değil.
 • Kürleme işlemi esnasında ek ısıtma yöntemlerine ihtiyacınız olabilir, bu da tüm işlemin daha uzun sürmesine niçin olur.
 • Ürün, istenen neticeleri elde etmek için daha pahalıya mal olabilir.

Stone Coat Epoxy ile iyi mi çalışılır?

Birkaç rahat yönerge ve video, tüm süreç süresince size adım adım rehberlik edecektir. Stone Coat Epoxy, kendin yap projesiyle meşgul olduğunuzda kullanmak için muhteşem bir üründür, sadece hem yükleniciler hem de tasarımcılar etkilenecektir. Eski tezgahınıza yeni bir nefes getirin ve dayanıklı ve işlevsel bir şey yaratın. Maksimum dökme derinliği katman başına 1/8″‘dir.

Stone Coat Epoxy ile çalışmanın avantajları:

 • Eski tezgahlarınızı tekrardan tasarlamak ister misiniz? Stone Coat Epoxy kullanarak kolayca binlerce tutum edebilirsiniz. Kendin Yap.
 • Tüm süreç süresince size yol gösteren, takip etmesi kolay video eğitimi
 • Ürün çevre dostudur
 • VOC (uçucu organik bileşikler) yoktur
 • Nihai ürün çizilmeye karşı dayanıklı, temizlemesi kolay ve dayanıklıdır
 • Yeni tezgahınız 500°F’ye kadar ısıya dayanıklıdır
 • Gözeneksiz, kristal berraklığında bir yüzey oluşturur

epoksi ısıya dayanıklıdır

Stone Coat Epoxy kullanımında altı temel adım

Sone Coat Epoxy kullanırken izlenecek altı temel adım vardır.

 1. Sertleştiricinin ve arkasından reçinenin tam olarak eşit kısımlarını ölçün.
 2. Lüzumlu süre süresince iyice karıştırın. Katkılarınızı ve renklerinizi karıştırın.
 3. Düz bir tesviye aletiyle boya katınızı uygulayın ve kabarcıkları gidermek için bir kaynak makinesi kullanın.
 4. Renk katmanından 24 saat sonrasında saydam bir kat ilave edin. Yüzeyi zımparalamak için zımpara kağıdı kullanın ve tozu nemli bir bezle silin.
 5. Sertleşme süresi, birkaç gün sonrasında sertleşmelidir.
 6. Yeni ve geliştirilmiş tezgahlarınızın tadını çıkarın. Düzgüsel yüzey temizleyicileri ile temiz tutun ve ovmaktan kaçının.

İpucu: Projeniz için ihtiyaç duyulan reçine miktarını hesaplamak için Epoksi Hesaplayıcımızı kullanın

Isı direncini ne azaltabilir?

Epoksinin ısı direncini azaltmanın birkaç yolu vardır. Her şeyden ilkin, karışım oranını devamlı muhteşem tutmak önemlidir, şundan dolayı değişimler reçinenin özelliklerini değiştirebilir. Bu, ürünlerinizi lüzumlu süre süresince uygun şekilde karıştırmayı ihtiva eder. Sağlanan tüm talimatları uyguladığınızdan güvenilir olun.

Pigmentler yada mürekkepler şeklinde katkı maddeleri ile ısı direnci azalır. Bunu önlemek için, ısı direnci özelliklerini iyileştirmek suretiyle başka bir saydam son kat uygulanması tavsiye edilir.

epoksi kuruması ne kadar sürer

Isıya dayanıklı epoksi reçine için ipuçları ve püf noktaları

Daha ilkin belirtildiği şeklinde, en iyi sonuçlar için devamlı sağlanan talimatları yakından takip edin. Herhangi bir sapma istenen sonuca yol açmayacaktır. Projeye bağlı olarak, ihtiyaç duyulan sürede verimli çalışabilmeniz için yalnızca ihtiyaç duyulan oranda karıştırın.

 • Süreç esnasında vakit oldukca mühim olabileceğinden hazırlık oldukca önemlidir.
 • Sırt ağrısını önlemek için doğru yükseklikte bir emek verme masası sağlayın.
 • Başlamadan ilkin bir bezin üstüne birazcık izopropil alkol koyun ve toz parçacıklarını silin.
 • Doğruluğu sağlamak ve eşit bir tutarlılık elde etmek için karıştırırken bir zamanlayıcı kullanın
 • Ürünü etkileyebileceğinden, emek verme alanınızdaki ısı ve nemin bilincinde olun. Epoksi yapışkan yada mumsu bir görünüm geliştirebilir. Daha soğuk havalarda, reçinenizi sertleştirici ile karıştırmadan ilkin ısıtarak riski en aza indirebilirsiniz.
 • Geniş, düz yüzeylerde, epoksi karışımını eşit şekilde yaymak için bir mala yada terazi kullanın.
 • İşlem esnasında bir fırça kullanıyorsanız, kıllarını dökmeyen kaliteli bir fırça olduğundan güvenilir olun. Siyah bir fırça kullanmayı deneyin, böylece kolayca tespit edebilir ve düşerse karışımdan çıkarabilirsiniz.

ısıya dayanıklı reçine

 • Bir kokteyl çubuğuyla baloncuk patlatmayı deneyebilir yada birkaç saniye minik bir kaynak makinesi kullanabilirsiniz. Çökmeyi önlemek için brülörü minimum 20 santimetre uzakta tutun. Ek olarak eklediyseniz alkol mürekkepleri Boyama için alev kullanmamak en iyisidir. Fön makinesini en yüksek ayarda kullanmayı da deneyebilirsiniz, sadece bu daha uzun sürer.
 • Kaynak makinesi kullanıyorsanız, onu projenizin haricinde çalıştırın. Bu, tozun yada öteki parçacıkların işinizden değil, çalışmanızdan uçmasını sağlar.
 • seninkini iyileştir reçine projeleri tozsuz bir yerde
 • Pigmentler yada tozlar şeklinde katkı maddeleri ilave ederek epoksinin kimyasal özelliklerini değiştirdiğinizi ihmal etmeyin. Bu, toksik olmamasının yanı sıra ısı direncini de azaltır. Sıcak öğeleri üzerine yerleştirmek için saydam bir üst katman ilave edin.
 • Ondan sonra ıslak epoksiyi temizlemek için aseton kullanabilirsiniz. Yerde kuruduğunda, ısıtmak için kaynak makinesini ve kazımak için bir tornavida kullanın.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz