Yapışkan Reçine Iyi mi İyileştirilir – Epoksi İyileşmediğinde Ne Yapmalı?


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Epoksi reçine kullanırken ara ara kemikleşme süresinden sonrasında yapışkan bir reçine kalabilir. Reçineniz ve sertleştiriciniz karıştığında kimyasal bir tepki kaynaklanır. Yapışkan reçine yahut muhtemelen yapışkan yahut sıvı reçine niteliğinde, bu tepki olması gerektiği şeklinde gerçekleşmedi. Bunun başlıca sebebi, iki malzemenizi doğru biçimde ölçmemeniz yahut iyice karıştırmamanızdır. Her neyse ki, bu problemi çözmenin yolları var.

Yapışkan Reçineyi iyi mi iyileştirirsiniz?

Sertleştikten sonrasında reçine karışımının birtakım yerlerde yapışkan bulunduğunu ayrım ederseniz, problemi sökmek için üzerine başka bir reçine katmanı ekleyebilirsiniz. Sadece, reçine sıvı ise yahut yapışkan yahut ıslak noktalar var ise, başka önlemler almanız icap eder.

Yapışkan reçineyi bırakamazsınız zira bir müddet sonra sertleşmez ve yapışkan kalır. Ya eşyanızı atmalı veya problemi çözmelisiniz. Problemi tamamen önlemek için aşağıdakileri yaptığınızdan güvenilir olun:

 • Reçine ve sertleştirici kırılgan bir halde ölçülmelidir. İki bileşen arasındaki kimyasal tepki muntazam çalışmayacak ve kusurlu bir iyileşme ile baş başa kalacaksınız. Hacim ile ölçülen 1:1 oranına bağlı kalmalısınız.
 • Kapsamlı karıştırma da aynı derecede önemlidir. Her şeyi içerisine almak için kabınızın kenarlarını ve altını kazıdığınızdan güvenilir olarak minimum üç dakika karıştırın. Bunu yapmazsanız reçine olması gerektiği şeklinde kürlenmez.

Reçine iyi mi sertleşir? Reçinenizi tamamen iyileştirmek yahut iyileştirmek için doğru talimatları izlemelisiniz. Sadece yanlışlar yapılabilir ve bu reçinenizde birtakım sorunlara yol açar. Aşağıda, en yaygın yapışkan reçine problemlerinden üçü ve bunların iyi mi düzeltileceği açıklanmaktadır.

yapışkan reçine nasıl tedavi edilir

Yapışkan reçine

Bu, reçinenin sertleşmeye başlamış olacağı, sadece tam olarak kürlenmeyeceği ve dokunulduğunda yapışkan bir yüzey bırakacağı zamandır. Birçoğu, yüzeyi koli bandının yapışkan tarafı şeklinde hissettiriyor. Bu oldukça yaygındır ve kolayca çözebileceğiniz sorunlardan biridir.

Ihtimaller içinde nedenler

Yapışkan yahut yapışkan reçineye şunlar niçin olabilir:

 • İlk ve en yaygın niçin, ölçümün doğru olmamasıdır. 1:1 nispet, eşit oranda reçine ve sertleştirici talimatlarına mutlaka uymalısınız.
 • Oda Sıcaklığı: Reçinenin tamamen kürlenmesi için en iyi ısı 25°C ila 30°C’dir (75°F ila 85°F). Oda daha soğuksa, bu kürleme dönemini etkileyebilir.
 • Reçine ve sertleştiricinizi iyice karıştırmayın, minimum üç dakika karıştırın, kabınızın kenarlarını ve altını sıyırın.

ebook epoksi reçine

Yapışkan reçine iyi mi düzeltilir

Yapışkan yahut yapışkan epoksi iyi mi düzeltilir? Başka bir tabaka ilave etmeden önce reçine parçanızı daha sıcak bir yere taşımayı deneyebilirsiniz. Bunu 24 saat daha kurumaya bırakın ve hala yapışkansa, aşağıdakilerle devam edebilirsiniz. Bahsedilmiş olduğu şeklinde, reçinedeki yapışkan noktalara başka bir kat reçine uygulayabilirsiniz. Bu sefer, her şeyi doğru bir halde ölçtüğünüzden ve karıştırdığınızdan güvenilir olun.

Epoksi kürlenmediğinde ne yapılmalı, işte birkaç seçenek daha:

 • Bütün yüzeyin yapışkan bulunduğunu ayrım ederseniz, 80 numara zımpara kağıdı ile zımparalayabilirsiniz. Alanı iyice paklayın ve peşinden kararlı olarak ölçülmüş ve karıştırılmış başka bir reçine kaplama tabakası dökün.
 • Minik kusurlar yahut yapışkan noktalar için yapışkan reçineyi iyi mi iyileştirirsiniz? Ivedi kuruyan ve parlak bir yüzey bırakan bir reçine spreyi deneyebilirsiniz. Reçine spreyi, kendin yap projeleri için harikadır ve kullanması oldukça kolaydır.

reçine nasıl tedavi edilir

sıvı reçine

Ne yazık ki yapışkan reçineden sıvı reçineye geçmek tamamen değişik bir problemdir. Reçine oldukça sert ve akıcı değilse, yapışkan bir pislikle baş başa kalabilirsiniz. Sertleşmemiş epoksi reçinesini iyi mi düzeltirsiniz? Bu durumda, başka bir reçine katmanı uygulamaktan daha fazlasını yapmanız icap eder, eski yapışkan reçineyi kazımanız ve peşinden proje yüzeyinize yeni bir tabaka uygulamanız icap eder.

Ihtimaller içinde nedenler

Reçinenizin sıvı olmasının sebepleri:

 • Devamlı hacme nazaran ölçün, ağırlığa nazaran değil. Hacim payı 1:1 olmalıdır.
 • Hacim olarak ölçmüş olsanız bile, yanlış oranda reçine yahut sertleştirici kullanmış olabilirsiniz. Her ikisinden de eşit oranda kullanmalısınız. Daha çok sertleştirici eklemek kürleşme dönemini hızlandırmaz.
 • Tekrar yanlış standardize: 1:1 orana ihtiyacınız var ve yanlışlıkla 2:2 nispet yapıyorsunuz.
 • Ek olarak renklendirici yansıtırken kırılgan olmanız icap eder, oldukça fazla eklemek kemikleşme dönemini engelleyecektir. Renk yansıtırken karışımınızın toplam kütlesinin %6’sından fazlasını eklemeyin. Örnek olarak, her biri 50 ml’lik eşit oranda reçine ve sertleştiriciniz var ise, birleşik miktar 100 ml olur, eklenen renklendirici miktarının en çok 6 ml olması icap eder).

Sıvı reçine iyi mi onarılır

Ne yazık ki üzerine başka bir tabaka koyamazsınız, sıvı reçineyi sıyırmanız icap eder. Çoğunu çıkardığınızdan güvenilir olun zira geride kalanlar yeni reçine katmanına sızabilir. Yapışkan reçinenin çoğunun gittiğinden güvenilir olduğunuzda, yüzeye yeni bir reçine tabakası dökebilirsiniz. Bu defa, her şeyi doğru ölçtüğünüzden ve karıştırdığınızdan güvenilir olun.

Epoksi tedavi etmezse ne yapmalı

yumuşak noktalar

Reçinenizin çoğunun donmuş bulunduğunu görebilirsiniz, sadece birkaç yumuşak yahut kaygan nokta vardır.

Ihtimaller içinde nedenler

Şayet Epoksi reçineyi karıştırın ve sertleştiricinin iyice karıştırılması önemlidir. Karıştırırken altını ve yanları sıyırdığınızdan güvenilir olun. Sadece dökerken kabınızın kenarlarını sıyırmayın. Bunu yapmış olursanız ve muntazam bir halde karıştırmadıysanız, karıştırılmamış parçalar projenizde sona erecek ve zayıflıklar yaratacaktır.

Yumuşak reçine iyi mi onarılır

Kürlenmiş reçineyi 80 grit zımpara kağıdı ile zımparalayın ve yüzeyi paklayın. Sıvı yahut yapışkan reçineniz var ise, elinizden geleni çıkarmanız ve geride hiç bir şey bırakmamaya çalışmanız icap eder. Yüzey tozdan yahut sıvı reçineden arındırıldığında, yeni bir kat reçine dökebilirsiniz.

Kürlenmemiş epoksi reçine nasıl düzeltilir

Ipuçları ve Püf noktaları

Reçine ile çalışırken devamlı size destek olabilecek birkaç ipucu ve püf noktası vardır.

 • Bir sanatçının Modge Podge’u kullanımı önerilir. Yapışkan parçaları Modge Podge ile kaplayın ve kurumaya bırakın. Sadece, bu bir tek yapışkan yahut yapışkan noktalarda işe fayda, reçine sıvı yahut yapışkan ise bu numara işe yaramaz ve sıvı reçinenin iyi mi sabitleneceği dönemini takip etmeniz icap eder.
 • Yapışkan yahut yapışkan bandajlarınız bulunduğunu ayrım ettiniz mi? İşte kullanabileceğiniz bir ipucu. 24 saat bekledikten sonrasında alçınız hala yapışkan, birtakım üçlü kalınlıkta poliüretan üstüne püskürtün. Bunun ortalama 30 dakika kurumasını bekleyin ve peşinden başka bir katmana püskürtün. Yüzeyi bulandırabileceğinden oldukça kalınca püskürtmemeye çalışın.
 • Yapışkan yerlere yeni bir reçine tabakası uygularken, reçineyi her yere icra etmek daha iyidir. Yalnız yapışkan noktaları eklerseniz, eski ve yeni katmanlar içinde bir dikiş çizgisi elde edersiniz.
 • Reçine karışımını minimum üç dakika iyice karıştırmayı ve altını ve yanları kazımayı ihmal etmeyin. Dökerken kabı çizmeyin.
 • Soğuk havalar kemikleşme dönemini etkileyeceğinden sıcak bir odada çalışın. Oda 25°C ile 30°C içinde olmalıdır.
 • Renk yansıtırken reçine karışımınıza %6 oranında tutmayı ihmal etmeyin.
 • Reçine ve sertleştiriciyi devamlı eşit miktarlarda ölçün.
 • Yapışkan yahut yapışkan reçineyi geride bırakabilirsiniz, sadece devamlı yapışkan yahut sıvı reçineyi çıkarın.
 • Reçine kullanma hikayesinde yeniyseniz ve büyük bir projeyle uğraşmak istiyorsanız, ana projenize geçmeden ilkin bir antreman turu yapmak zekice olabilir.
 • Paket yahut kit talimatlarını dikkatlice takip edin ve onlardan sapmayın.

yapışkan reçine nasıl düzeltilirSource bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz