Yapışkan Reçine Iyi mi İyileştirilir – Epoksi İyileşmediğinde Ne Yapmalı?


Bu gönderi bağlı müessese linkleri içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Epoksi reçine kullanırken bazı zamanlar kemikleşme süresinden sonrasında yapışkan bir reçine kalabilir. Reçineniz ve sertleştiriciniz karıştığında kimyasal bir tepki doğar. Yapışkan reçine yahut muhtemelen yapışkan yahut sıvı reçine niteliğinde, bu tepki olması gerektiği benzer biçimde gerçekleşmedi. Bunun başlıca sebebi, iki malzemenizi doğru halde ölçmemeniz yahut iyice karıştırmamanızdır. Her neyse ki, bu problemi çözmenin yolları var.

Yapışkan Reçineyi iyi mi iyileştirirsiniz?

Sertleştikten sonrasında reçine karışımının birtakım yerlerde yapışkan bulunduğunu ayrım ederseniz, problemi sökmek için üzerine başka bir reçine katmanı ekleyebilirsiniz. Sadece, reçine sıvı ise yahut yapışkan yahut ıslak noktalar var ise, başka önlemler almanız icap eder.

Yapışkan reçineyi bırakamazsınız bundan dolayı bir müddet sonra sertleşmez ve yapışkan kalır. Ya eşyanızı atmalı yahut problemi çözmelisiniz. Problemi tamamen önlemek için aşağıdakileri yaptığınızdan güvenli olun:

 • Reçine ve sertleştirici duyarlı bir halde ölçülmelidir. İki bileşen arasındaki kimyasal tepki muntazam çalışmayacak ve kusurlu bir iyileşme ile baş başa kalacaksınız. Hacim ile ölçülen 1:1 oranına bağlı kalmalısınız.
 • Kapsamlı karıştırma da aynı derecede önemlidir. Her şeyi içerisine almak için kabınızın kenarlarını ve altını kazıdığınızdan güvenli olarak minimum üç dakika karıştırın. Bunu yapmazsanız reçine olması gerektiği benzer biçimde kürlenmez.

Reçine iyi mi sertleşir? Reçinenizi tamamen iyileştirmek yahut iyileştirmek için doğru talimatları izlemelisiniz. Sadece yanlışlar yapılabilir ve bu reçinenizde birtakım sorunlara yol açar. Aşağıda, en yaygın yapışkan reçine problemlerinden üçü ve bunların iyi mi düzeltileceği açıklanmaktadır.

yapışkan reçine nasıl tedavi edilir

Yapışkan reçine

Bu, reçinenin sertleşmeye başlamış olacağı, sadece tam olarak kürlenmeyeceği ve dokunulduğunda yapışkan bir yüzey bırakacağı zamandır. Birçoğu, yüzeyi koli bandının yapışkan tarafı benzer biçimde hissettiriyor. Bu fazlaca yaygındır ve kolayca çözebileceğiniz sorunlardan biridir.

Ihtimaller içinde nedenler

Yapışkan yahut yapışkan reçineye şunlar niçin olabilir:

 • İlk ve en yaygın niçin, ölçümün doğru olmamasıdır. 1:1 nispet, eşit oranda reçine ve sertleştirici talimatlarına mutlaka uymalısınız.
 • Oda Sıcaklığı: Reçinenin tamamen kürlenmesi için en iyi ısı 25°C ila 30°C’dir (75°F ila 85°F). Oda daha soğuksa, bu kürleme periyodunu etkileyebilir.
 • Reçine ve sertleştiricinizi iyice karıştırmayın, minimum üç dakika karıştırın, kabınızın kenarlarını ve altını sıyırın.

ebook epoksi reçine

Yapışkan reçine iyi mi düzeltilir

Yapışkan yahut yapışkan epoksi iyi mi düzeltilir? Başka bir tabaka ilave etmeden önce reçine parçanızı daha sıcak bir yere taşımayı deneyebilirsiniz. Bunu 24 saat daha kurumaya bırakın ve hala yapışkansa, aşağıdakilerle devam edebilirsiniz. Bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, reçinedeki yapışkan noktalara başka bir kat reçine uygulayabilirsiniz. Bu sefer, her şeyi doğru bir halde ölçtüğünüzden ve karıştırdığınızdan güvenli olun.

Epoksi kürlenmediğinde ne yapılmalı, işte birkaç seçenek daha:

 • Bütün yüzeyin yapışkan bulunduğunu ayrım ederseniz, 80 numara zımpara kağıdı ile zımparalayabilirsiniz. Alanı iyice paklayın ve peşinden kararlı olarak ölçülmüş ve karıştırılmış başka bir reçine kaplama tabakası dökün.
 • Ufak kusurlar yahut yapışkan noktalar için yapışkan reçineyi iyi mi iyileştirirsiniz? Ivedi kuruyan ve parlak bir yüzey bırakan bir reçine spreyi deneyebilirsiniz. Reçine spreyi, kendin yap projeleri için harikadır ve kullanması fazlaca kolaydır.

reçine nasıl tedavi edilir

sıvı reçine

Ne yazık ki yapışkan reçineden sıvı reçineye geçmek tamamen değişik bir problemdir. Reçine fazlaca sert ve akıcı değilse, yapışkan bir pislikle baş başa kalabilirsiniz. Sertleşmemiş epoksi reçinesini iyi mi düzeltirsiniz? Bu durumda, başka bir reçine katmanı uygulamaktan daha fazlasını yapmanız icap eder, eski yapışkan reçineyi kazımanız ve peşinden proje yüzeyinize yeni bir tabaka uygulamanız icap eder.

Ihtimaller içinde nedenler

Reçinenizin sıvı olmasının sebepleri:

 • Daima hacme bakılırsa ölçün, ağırlığa bakılırsa değil. Hacim payı 1:1 olmalıdır.
 • Hacim olarak ölçmüş olsanız bile, yanlış oranda reçine yahut sertleştirici kullanmış olabilirsiniz. Her ikisinden de eşit oranda kullanmalısınız. Daha çok sertleştirici eklemek kürleşme periyodunu hızlandırmaz.
 • Tekrar yanlış standardize: 1:1 orana ihtiyacınız var ve yanlışlıkla 2:2 nispet yapıyorsunuz.
 • Ek olarak renklendirici yansıtırken duyarlı olmanız icap eder, fazlaca fazla eklemek kemikleşme periyodunu engelleyecektir. Renk yansıtırken karışımınızın toplam kütlesinin %6’sından fazlasını eklemeyin. Mesela, her biri 50 ml’lik eşit oranda reçine ve sertleştiriciniz var ise, birleşik miktar 100 ml olur, eklenen renklendirici miktarının en çok 6 ml olması icap eder).

Sıvı reçine iyi mi onarılır

Ne yazık ki üzerine başka bir tabaka koyamazsınız, sıvı reçineyi sıyırmanız icap eder. Çoğunu çıkardığınızdan güvenli olun bundan dolayı geride kalanlar yeni reçine katmanına sızabilir. Yapışkan reçinenin çoğunun gittiğinden güvenli olduğunuzda, yüzeye yeni bir reçine tabakası dökebilirsiniz. Bu defa, her şeyi doğru ölçtüğünüzden ve karıştırdığınızdan güvenli olun.

Epoksi tedavi etmezse ne yapmalı

yumuşak noktalar

Reçinenizin çoğunun donmuş bulunduğunu görebilirsiniz, sadece birkaç yumuşak yahut kaygan nokta vardır.

Ihtimaller içinde nedenler

Şayet Epoksi reçineyi karıştırın ve sertleştiricinin iyice karıştırılması önemlidir. Karıştırırken altını ve yanları sıyırdığınızdan güvenli olun. Sadece dökerken kabınızın kenarlarını sıyırmayın. Bunu yapmış olursanız ve muntazam bir halde karıştırmadıysanız, karıştırılmamış parçalar projenizde sona erecek ve zayıflıklar yaratacaktır.

Yumuşak reçine iyi mi onarılır

Kürlenmiş reçineyi 80 grit zımpara kağıdı ile zımparalayın ve yüzeyi paklayın. Sıvı yahut yapışkan reçineniz var ise, elinizden geleni çıkarmanız ve geride hiç bir şey bırakmamaya çalışmanız icap eder. Yüzey tozdan yahut sıvı reçineden arındırıldığında, yeni bir kat reçine dökebilirsiniz.

Kürlenmemiş epoksi reçine nasıl düzeltilir

Ipuçları ve Püf noktaları

Reçine ile çalışırken daima size destek olabilecek birkaç ipucu ve püf noktası vardır.

 • Bir sanatçının Modge Podge’u kullanımı önerilir. Yapışkan parçaları Modge Podge ile kaplayın ve kurumaya bırakın. Sadece, bu bir tek yapışkan yahut yapışkan noktalarda işe fayda, reçine sıvı yahut yapışkan ise bu numara işe yaramaz ve sıvı reçinenin iyi mi sabitleneceği periyodunu takip etmeniz icap eder.
 • Yapışkan yahut yapışkan bandajlarınız bulunduğunu ayrım ettiniz mi? İşte kullanabileceğiniz bir ipucu. 24 saat bekledikten sonrasında alçınız hala yapışkan, birtakım üçlü kalınlıkta poliüretan üstüne püskürtün. Bunun ortalama 30 dakika kurumasını bekleyin ve peşinden başka bir katmana püskürtün. Yüzeyi bulandırabileceğinden fazlaca kalınca püskürtmemeye çalışın.
 • Yapışkan yerlere yeni bir reçine tabakası uygularken, reçineyi her yere yürütmek daha iyidir. Yalnız yapışkan noktaları eklerseniz, eski ve yeni katmanlar içinde bir dikiş çizgisi elde edersiniz.
 • Reçine karışımını minimum üç dakika iyice karıştırmayı ve altını ve yanları kazımayı ihmal etmeyin. Dökerken kabı çizmeyin.
 • Soğuk havalar kemikleşme periyodunu etkileyeceğinden sıcak bir odada çalışın. Oda 25°C ile 30°C içinde olmalıdır.
 • Renk yansıtırken reçine karışımınıza %6 oranında tutmayı ihmal etmeyin.
 • Reçine ve sertleştiriciyi daima eşit miktarlarda ölçün.
 • Yapışkan yahut yapışkan reçineyi geride bırakabilirsiniz, sadece daima yapışkan yahut sıvı reçineyi çıkarın.
 • Reçine kullanma hikayesinde yeniyseniz ve büyük bir projeyle uğraşmak istiyorsanız, ana projenize geçmeden ilkin bir antreman turu yapmak zekice olabilir.
 • Paket yahut kit talimatlarını dikkatlice takip edin ve bunlardan sapmayın.

yapışkan reçine nasıl düzeltilirSource bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz