Suni Kurutma Teknikleri, Fırınlama, Kurutma Fırını Nedir?

Kurutma, ağaç malzemenin içinde barındırdığı, işlenmesine negatif tesiri olan suyun dışarı atılması işlemidir. İdeal bir ağaç kurutma işleminin, ağacın standardını bozmadan, mümkün olabilecek en kısa sürede ve azca maliyetli olması gerekir.

İki tür kurutma yöntemi vardır, biri naturel kurutma diğeri ise suni kurutma. Organik kurutma oldukca uzun bir süre alır. Suni kurutma ise naturel kurutmaya nazaran oldukca daha süratli gerçekleşir, ek olarak ağaç için ideal olan %20 altı rutubet oranlarına erişebilmek için suni kurutma yapılması gerekir. Organik kurutma ile bu rutubet oranını elde etmek mümkün olmaz. Suni kurutma şekillerinden kabul edilen fırında kurutma, istenilen sonuca ulaşmak için en ideal ağaç kurutma yöntemidir. Ağacın suni olarak kurutulmasını elde eden hususi düzene kurutma fırını denir, kurutma fırınları ile fırında kurutma gerçekleştirilir. Kurutma fırınları, kereste kurutma fırını, ahşap kurutma fırını şeklinde de geçer. Hem süre hem de ekonomik açıdan en oldukca tercih edilen kurutma yöntemi, kurutma fırınında kurutma, fırınlama tekniğidir, bu teknikte kurumanın uygun rutubet oranında duracak şekilde denetim edilmesi gerekir.

Klasik kereste kurutma sistemleri naturel gaz ve elektrik enerjisi kullanılarak buğu ısısıyla fırın içinde ısıtma, nemlendirme ve hava sirkülasyonu elde eden aşamalar ile kurutma işlemini gerçekleştirir. Fırın betonarmeden  yapılabileceği benzer biçimde alüminyum alaşımlı sac ve ısı yalıtım malzemelerinden de üretilebilir. Elektrik yada naturel gaz ile ısınan fırın bir buğu püskürtme birimiyle fırında bulunan hava nemi denetim altında tutulur ki bu oldukca önemlidir. Fırın içindeki ısı ve nemi dağıtan bir fan yardımı ile hava sirkülasyonu sağlanarak değişik noktalarda bulunan rutubet ölçerler ile rutubet otomatikman denetim altında tutulur. Klasik kereste kurutma tekniği kullanılan kereste kurutma tesislerinde kullanılan donanım ve teçhizatın eksiksiz olması ve doğru hesaplamalar ile yapılması son aşama önemlidir. Fırının içinde yeteri kadar hava sirkülasyonu yaratmak gerekir. Fırının optimum ısıya ideal süre içinde ulaşabilmesi, ısıtıcıdaki boru sayısı, niteliği ve çaplarına bağlıdır. Fırın içinde bulunan etken bağıl nemin kontrollü olarak değiştirilebilmesi tesiste kullanılan havalandırma ve nemlendirme sisteminin verimli çalışmasında rol oynayan ana unsurlardan biridir.

 

Suni kurutma yararları, avantajları

Kurutma süresi oldukca kısadır, zamandan kazandırır. Ek olarak hem de mantarlanma ve böceklenme oluşmaz.

Ağaç, istenilen rutubet derecesine kadar kurutulabilir. Bu yöntem yardımıyla ahşabın özsuyu %8 lere kadar düşürülebilmektedir. Bu da suni kurutmanın en büyük avantajlarından olmaktadır.

Fırında kurutmanın en mühim avantajlarından biri de suni kurutma esnasında ahşabın içinde bulunan reçinenin dışarı atılmasıdır, bu sayede ahşabın boyanması esnasında yaşanmış olan reçine kusması problemi en aza indirgenmiş olur.  

Suni kurutmanın dezavantajları

Suni kurutma için ayrı bir tesis temin edilmesi gerekir.

Suni kurutma esnasında kerestede renk değişimi meydana gelebilir.

Kurutma fırınının kullanıldığı yerde ortam nemine yakın bir rutubet oluşur. Bu rutubet oluşumu kişilerin ve eşyaların emek verme konforunu negatif yönde etkisinde bırakır.

Kereste kurutma fırını, ahşap kurutma sıfır ya da ikinci el olarak piyasada oldukca seçenekleri ile bulunur. Her bütçeye uygun kurutma fırını vardır. Kurutma fırını tutarları, makinenin kapasitesi, kalitesi ve markasına bağlı olarak değişim gösterir. Ek olarak kurutma fırını kiralamak da mümkündür. Kurutma fırını satın alırken ya da kiralarken, en düşük maliyetle ihtiyaca en uygun olan fırını seçmek önemlidir.

 

Kurutmada kullanılacağı yerde ağaç malzemede bulunması ihtiyaç duyulan kuruluk derecesi son aşama önemlidir. Kullanım yerindeki kuruluk derecesine uygun olmayan ağaç malzemede rutubet almak yada vermek suretiyle boyut değişikliği meydana gelir. Bu da ağaçtan yapılmış eşyalarda istenmeyen kusurların oluşmasına sebep olur. Bundan dolayı ağaç araç-gereç kullanılması öncesinde kullanım yerinin gerektirdiği kuruluk derecesine kadar kurutulmalıdır.

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın