Yanmış kitabe nelerdir?


Pirografi kelimesi “ateşle yazmak” anlama gelir. Yanmış sanat, en bayağı şeyleri en güzel sanat eserlerine dönüştürme gücüne haizdir. Cazibeli sanat eserleri yaratabilmek için yanma ilkelerini ve mühim noktalarını bilmek yeterlidir. Yanmış fotoğraf, dünyanın en eski sanatlarından biridir. Bu sanat ahşap, deri, kumaş ve kağıt şeklinde fazlaca muhtelif yüzeylerde ve muhtelif yöntemlerle yapılabilmektedir. Aşağıda, değişik yanma özelliklerini ve yöntemlerini açıklayacağız.


Ölü yakma nelerdir?

yanma

Yanık oyma, muhtelif ahşap, deri yahut benzeri malzemeler üstünde yanıklara niçin olarak sanat içerikli sahneler ve tasarımlar oluşturma sanatıdır. Bu sanat binlerce senelik. Oyma tekniğinin örnekleri, eski Mısır’da ve bir takım Afrika kabilesinde bulunabilir.

Emaye ile sanat eseri kurmak için, müsait bir yüzeyin yanı sıra ön yahut tel ısıtıcı şeklinde hususi bir ısıtma cihazı icap eder. Yakma işleminde küreğin ucu yüzeye konularak kavrulur. Bu muamele yüzeyin değişik yerlerinde tekrarlanarak sanatçının istediği desen oluşturulur.

Yanmayı sağlamak için kullanılan sıcaklık araçları değişmiş olur. Geçmişte, ince metal çubuklar bir alev üstünde ısıtılırdı; Ondan sonra istenilen tasarımı kurmak için istenilen yüzeylere uygulanır. Zaman içinde bu alanın sanatçıları, cila sanatını geliştirmek için en çağıl tesislerin iyi mi kullanılacağını öğrendiler. Günümüzde sanatçılar, hususi mürekkepler kullanarak kalem ve mürekkep tasarımlarına asla benzemeyen tasarımlar yaratıyor.

Hangi yüzeylerde yanar?

Aşağıda, yakma için en sık kullanılan seviyeleri tanıtacağız.

ksilograf

yanma

Yakma işlemi için kullanılan ahşabın eşeysel önemlidir ve her odun bu amaçla kullanılamaz. Birtakım odunların gelmesi kolaydır. Ahşabın fiyatı da türünün seçiminde belirleyici bir rol oynar. Seçtiğiniz ahşabın dokusu, lifi ve rengi müsait olmalıdır. Minik gözeneklere ve pürüzsüz bir yüzeye haiz ahşabı aramalısınız. Pürüzlü yüzeyler düz çizgiler çizmeyi zorlaştırır. Ahşap doku, lif, dalga, renk, ağırlık ve öteki özellikler bakımından farklılık gösterir. Çam şeklinde yumuşak, hafifçe ahşapta yakmak daha kolaydır ve fazla sıcaklık gerektirmez. Meşe yahut ceviz şeklinde ağır ağaçlar yanık standardını etkileyebilir.

Bu tür bir ahşabı seçerseniz, piyasada Lichtenberg olarak da malum telli ısıtıcılar ile sıcaklığı denetim etmeniz daha kolaydır. Kayın ve muz şeklinde ağır, sert yahut aleni renkli ahşaplar da yakmaya uygundur. Yakmaya müsait öteki ağaçlar şunlardır: bambu, söğüt, akçaağaç vb. Yanmış oyma, müzik aletlerini süslemek için de kullanılır. Saz üstüne yanık oyma, bu enstrümanın güzelliğini artırmanın en popüler yollarından biridir.

cilt üstündeki kitabe

yanma

Ciltte kabartma fazlaca ilgi çekici. Deri, tahtadan daha rahat yanar; Şundan dolayı yapısında ağaç şeklinde lifler ve maddeler barındırmaz. Isıtılmış elektrot, ahşabın yüzeyi için gerekenden daha düşük bir sıcaklıkta bile derinin yüzeyine iyi bir halde çöker ve bu da makul bir hızda yanmanıza imkan tanır. Sona ermiş resmi bir çerçeve içerisinde sunabileceğiniz şeklinde, tasma, kemer ve çanta şeklinde öteki öğelerde de kullanabilirsiniz. Sadece derinin dezavantajları da vardır. Ahşaba kıyasla yanarken hoş olmayan bir koku verebilir ve direk ucu fazlaca ivedi kirlenir. Bu yüzden elektrot ucunu devamlı temizlemeniz icap eder.

Kumaşta yanma

yanma

Bunu tuval üstüne cilalamak birazcık zor. Sentetik kumaşları (değişik elyaflardan yapılma) yahut naylon, polyester şeklinde kimyasallardan yapılma kumaşları yakmamanız icap ettiğini unutmamalısınız.

Organik keten şeklinde bir tek sınırı olan sayıda kumaş cilalamaya uygundur. %100 pamuktan üretilen kumaşlar da yakmaya uygundur. Kumaş yakmak ergonomik gerektirir ve nazikçe ve yavaşça yapılmalıdır.

kağıt üstünde yakmak

yanma

Kağıt, parlak sanat için ülkü yüzeydir. Sadece kağıt yüzeyinde perdahlama işlemi öteki yöntemlere nazaran daha çok yetenek ve vakit gerektirir. Kağıdın yüzeyinde yanmanın avantajlarından biri de güzelliği ve çekiciliğidir. Ek olarak kağıt üstünde odun yakmak için hammadde hazırlamak, ahşap ve deri şeklinde öteki yüzeylere nazaran daha kolaydır ve asitsiz kağıtlar odun yakmak için müsait seçeneklerdir. Pürüzsüz kağıtlar, pürüzsüz yüzeyleri sebebiyle yeni başlayanlar için daha uygundur ve yanmayı kolaylaştırır. Sadece yüzeyinde hafifçe bir pürüz olan yapraklar yandıktan sonrasında rustik ve cazibeli bir görünüme haiz olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yakılan cesetleri teşhis etme olasılığı nelerdir?

Birtakım fotolitografi modelleri, birbiriyle değiştirilebilir birkaç dizi ve şablon sayfası ihtiva eder.

Cilt yakma aracı nelerdir?

Odun yakma uçlarını deri ve öteki malzemeler üstünde de kullanabilirsiniz.Source bağlantı