Woodplast nedir ve kullanım alanları


plastik ahşap nedir?

Aslına bakarsak bir ahşap-plastik kompozit (ahşap-plastik kompozit) olan ahşap-plastik yada ahşap-plastik, odun unu yada lignoselülozun PVC, PP ve hafifçe yada ağır PE benzer biçimde çeşitli plastiklerle karışımından yapılır. Bu formülasyona bağlayıcılar, alev geciktiriciler, boyalar, antifungaller ve antioksidanlar benzer biçimde maddeler de eklenmiş olur. Ahşap plastik atıklardan, geri dönüştürülebilir malzemelerden, ağaç atıklarından, tarımsal artıklardan ve her türlü plastikten üretildiği için çevre dostu bir üründür. Plastik ahşap yapma işlemi esnasında çevreye zararı dokunan hiçbir kalıntı yoktur. Bu ürünün üretiminde üretilen karbondioksit bile kirletici filtreleme yöntemi kullanılarak büyük seviyede denetim edilebilmektedir.

plastik ahşap türleri

Genel olarak plastik ahşap görünüm açısından iki kategoriye ayrılır. Maceo (balya makinesi) Ve oyuk Bölünmüş Ahşap-plastik segmentler, uygulama tipine ve bileşen oranlarına nazaran değişik tiplere ayrılır.

Plastik kereste yapmak için öteki plastik türleri kullanılabilir, sadece modifikasyon gerektirdiklerinden oldukça popüler değildirler.

Ahşap plastik uygulama

plastik ahşap

Plast ahşap, değişik renk ve türleri bulunan uygun maliyetli bir üründür. Bu ürünün birçok kullanımı vardır ve bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 • Havuz çevresinde ve teras, çatı, restoran vb. açık alanların zeminlerinde plastik ahşap.
 • Binanın cephesi, ayırıcı ve Louvre
 • Merdivenler, duvarlar, çitler, çitler ve koruma için plastik ahşap
 • Kabinler, pergolalar, banklar, mobilyalar, mutfak eşyaları, portikolar, şömine masaları vb. benzer biçimde çeşitli yapılar.
 • çerçeve, tavan ve düzmece duvar

Plastik ahşabın avantajları

plastik ahşap
 • Çeşitli ve çekici tasarımlar
 • Su geçirmez
 • temizleme ve bakım için kolay
 • Çürüme ve şok direnci
 • Hafifçe
 • Termitler, hamamböcekleri, söğütler vb. benzer biçimde böceklerin ve hayvanların girişine karşı direnin.
 • Çatlamaya, küflenmeye ve küflenmeye karşı dayanıklı
 • çevreciler
 • kayma direnci
 • Değişik hava koşullarına uyum sağlama kabiliyeti
 • boyamaya gerek yok

Plastik ahşabın dezavantajları

plastik ahşap

Sert ağaç benzer biçimde, plastik ahşap da nemi emer ve zaman içinde yıpranır, sadece naturel ahşaptan oldukça daha düşük oranda bozulur. Doğal ki plastik ahşabın naturel ahşabın dokusuna, etkisine ve güzelliğine haiz olmadığını unutmamalısınız. Plastik ahşabın öteki dezavantajları içinde genleşme ve büzülme, yüksek yoğunluk, deformasyon ve nispeten zor yada olanaksız kaplama yer alır.

Ahşap-plastiğin zaman içinde renk değiştirmesi ve ultraviyole radyasyonun tesiri altında depolimerizasyon başlıca dezavantajlarıdır. Elbet bu problem, UV önleyici malzemeler kullanılarak büyük seviyede denetim altına alınabilir.

Termo ahşap ve plastik ahşap arasındaki fark

plastik ahşap

Plastik ahşap ve termo ahşap benzer kullanımlara haizdir, sadece doğaları gereği oldukça farklıdırlar. Termal besin üretim sürecinde ham odun kullanılır, sadece plastik odun yapmak için odun unu ve plastik kullanılır; Doğrusu bir çeşit multipolimer yapıdır.

Thermowood’un basınca ve yüke karşı dayanıklılığı plastik ahşaba nazaran daha azdır. Ahşap plastik tasarım ve renk çeşitliliği, bir tek odun yakacak odundan daha fazlasıdır. Thermowood, plastik ahşaba nazaran hava koşullarına ve UV ışınlarına karşı daha dayanıklıdır.

Ahşap plastik zeminler

plastik ahşap

Plastik ahşabın en mühim kullanımlarından biri teraslar, çatılar, restoranlar ve ötekiler benzer biçimde açık alanların zemin kaplamasıdır. Ham ahşabın iklimsel değişikliklere ve biyolojik etkenlere karşı büyük bir direnci yoktur ve çürüme, mantar ve çatlamalara maruz kalır, sadece plastik ahşap zeminler suya, güneşe, mantara, küf ve çatlamaya karşı daha dirençlidir. Ek olarak plastik ahşap ıslak olmadığı için havuzun etrafını döşemek için kullanılır. Bu bileşiğin kullanımının en güzel örneklerinden biri Tahran’daki Doğa Köprüsü’dür.

Balkonlar için plastik ahşap

Çardak yada pergola yapmak için ahşap, metal, refrakter ahşap ve plastik ahşap benzer biçimde çeşitli malzemeler kullanılabilir. Son zamanlarda, ahşap pavyonlar inşa etmek için ahşap plastiğin kullanımı, bakım kolaylığı, yüksek su direnci ve güzelliği sebebiyle oldukça popüler hale geldi.

Dış plastik ahşap

Ahşap plastiğin (wpc) bir öteki kullanım alanı ise restoran, kafe, avm, ofis vb. çeşitli mekanlarda bina cephe ve duvar kaplaması olarak kullanılmasıdır.

plastik ahşabın fiyatı

plastik ahşap

Plastik ahşabın naturel ahşaba nazaran en mühim avantajlarından biri uygun fiyatı ve düşük fiyatıdır. Ekonomik fiyatı ve çevre dostu olması, süratli montajı, yüksek direnci benzer biçimde öteki özellikleri bu ürünü popüler hale getirmiştir.

Umarız bu makaleyi okuyarak ahşap plastik türleri hakkında yararlı bilgiler edinmişsinizdir. Plastik ahşap hakkında herhangi bir deneyiminiz yada sorunuz var ise, yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

plastik ahşap nedir?

Ahşap plastik yada ahşap plastik, ahşap unu yada lignoselüloz ile PVC, PP ve hafifçe yada ağır PE benzer biçimde çeşitli plastiklerin karışımından meydana getirilen bir ahşap-plastik kompozittir (WPC).

Termo ahşap mı daha iyi yoksa plastik ahşap mı?

Bu probleminin cevabı büyük seviyede uygulamanın türüne ve nerede kullanıldığına bağlıdır.

Ahşap plastik yüzey ıslak mı?

Ahşap-plastik yüzey asla ıslak olmadığı için havuz çevresinde döşeme olarak kullanılmaktadır.Source bağlantı