Vorteks / ağaç halkasını dökün


Girdap görünümüyle ilk başarı göstermiş Akrilik Dökme resimlerinizi elde etmek için “Girdap” olarak da adlandırılan Akrilik Dökme tekniği “Ağaç Halkası”nı iyi mi kullanacağınızı adım adım göstereceğiz. Başlamanıza destek olacak bir video da hazırladık.

Ağaç Halkası / Girdap Dökümü nelerdir?

“Girdap” ya da “Ağaç Halkası” tekniği ile boya, minik dairesel hareketlerle tuvale dikkatlice uygulanarak, bir ağacın senelik halkalarını çağrıştıran bir desen oluşturularak doğal bir manzara elde edilir. Bunun için başka bir terim girdap dökmedir ve bu tekniğin girdaplı bir manzara yaratmasına atıfta bulunur.

video rehberi

Sizin için bütün mühim adımları yayınlayan ve bu tekniğe alışmanızı elde eden kısa bir video kaydettik.

İhtiyac duyulan malzemeler:

Ağaç Halkası / Girdap Dökme için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

Akrilik Dökme Tekniği Ağaç Halkası / Girdap Dökme Talimatları

Her renk, dökme ortamı (örn. Liquitex ya da vinil yapıştırıcı) ve su ile beraber ayrı ayrı karıştırılır. Burada, boyanın tuval üstüne eşit halde akması için boyayı birazcık daha ince karıştırmaya çalışmalısınız.

Bireysel renkler hemen sonra bir kapta üst üste katmanlanır. Burada ilkin fincana hangi renkleri katacağınızı düşünmelisiniz. İlk dökülen renk görüntünün merkezinde, son dökülen renk ise dış alanda olacaktır. Sözgelişi, açıktan koyu renklere geçişler oluşturabilirsiniz. Halkaların kontrastını çoğaltmak için bir bir renkler arasına azca oranda beyaz ya da siyah da uygulayabilirsiniz.

Uygulanan helezonun daha iyi akması için, boya yüzeyine Pouring Medium ve su ile karıştırılmış bir renk yayabilirsiniz.

Kabın içindekiler şimdi oldukça yavaş bir halde boya yüzeyine dökülür ve istenen halkaları kurmak için oldukça minik, tertipli dairesel hareketler yapılır. Desenin tertipli olması için eşit, düşük dozlu bir renk akışına dikkat etmek önemlidir.

Boyama zemini nihayet “ağaç halkası” boyama zemini üstüne yayılana ve netice fikirlere ödenek gelene kadar ileri geri eğilir.

Vortex ağaç halkasını dökün

ihtimaller içinde kombinasyonlar

Bir tuvale birkaç “girdap” yürütmek ve arkasından bunların birbiri içerisine akmasına izin vermek ya da aralarında bir renkle optik olarak ayırmak da mümkündür. Bir ya da daha çok renkte silikon ilave ederek, ek coşku verici efektler yaratabilirsiniz. Normal olarak başka bir döküm tekniğini de kullanabilir ve birleştirebilirsiniz. Olasılıklar çeşitlidir ve akrilik dökümde daima olduğu şeklinde her fotoğraf benzersizdir.

Sen de bir adet daha istiyorsun Akrilik dökme tekniği tecrübe etmek? O zaman «Muhtelif Dökme Tekniklerinin Anlatımı» yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Umarız deneylerinizden keyif alırsınız!Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz