Vorteks / ağaç halkasını dökün


Girdap görünümüyle ilk başarıya ulaşmış Akrilik Dökme resimlerinizi elde etmek için “Girdap” olarak da adlandırılan Akrilik Dökme tekniği “Ağaç Halkası”nı iyi mi kullanacağınızı adım adım göstereceğiz. Başlamanıza destek olacak bir video da hazırladık.

Ağaç Halkası / Girdap Dökümü nedir?

“Girdap” yada “Ağaç Halkası” tekniği ile boya, ufak dairesel hareketlerle tuvale dikkatlice uygulanarak, bir ağacın senelik halkalarını çağrıştıran bir desen oluşturularak organik bir görünüm elde edilir. Bunun için başka bir terim girdap dökmedir ve bu tekniğin girdaplı bir görünüm yaratmasına atıfta bulunur.

video rehberi

Sizin için tüm mühim adımları gösteren ve bu tekniğe alışmanızı elde eden kısa bir video kaydettik.

İhtiyac duyulan malzemeler:

Ağaç Halkası / Girdap Dökme için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

Akrilik Dökme Tekniği Ağaç Halkası / Girdap Dökme Talimatları

Her renk, dökme ortamı (örn. Liquitex yada vinil yapıştırıcı) ve su ile beraber ayrı ayrı karıştırılır. Burada, boyanın tuval üstüne eşit şekilde akması için boyayı birazcık daha ince karıştırmaya çalışmalısınız.

Bireysel renkler hemen sonra bir kapta üst üste katmanlanır. Burada ilkin fincana hangi renkleri katacağınızı düşünmelisiniz. İlk dökülen renk görüntünün merkezinde, son dökülen renk ise dış alanda olacaktır. Mesela, açıktan koyu renklere geçişler oluşturabilirsiniz. Halkaların kontrastını çoğaltmak için tek tek renkler arasına azca oranda beyaz yada siyah da uygulayabilirsiniz.

Uygulanan helezonun daha iyi akması için, boya yüzeyine Pouring Medium ve su ile karıştırılmış bir renk yayabilirsiniz.

Kabın içindekiler şimdi oldukça yavaş bir halde boya yüzeyine dökülür ve istenen halkaları oluşturmak için oldukça ufak, tertipli dairesel hareketler yapılır. Desenin tertipli olması için eşit, düşük dozlu bir renk akışına dikkat etmek önemlidir.

Boyama zemini nihayet “ağaç halkası” boyama zemini üstüne yayılana ve netice fikirlere karşılık gelene kadar ileri geri eğilir.

Vortex ağaç halkasını dökün

ihtimaller içinde kombinasyonlar

Bir tuvale birkaç “girdap” uygulamak ve arkasından bunların birbiri içine akmasına izin vermek yada aralarında bir renkle optik olarak ayırmak da mümkündür. Bir yada daha çok renkte silikon ilave ederek, ek coşku verici efektler yaratabilirsiniz. Normal olarak başka bir döküm tekniğini de kullanabilir ve birleştirebilirsiniz. Olasılıklar çeşitlidir ve akrilik dökümde devamlı olduğu şeklinde her fotoğraf benzersizdir.

Sen de bir tane daha istiyorsun Akrilik dökme tekniği tecrübe etmek? O halde «Çeşitli Dökme Tekniklerinin Anlatımı» yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Umarız deneylerinizden keyif alırsınız!Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz