Villa ve villa binasının görünümü (tek kattan oluşan, dubleks, mütevazi)


Villa kelimesinin kökleri Latince’den gelmektedir ve villa ve villa evleri Roma İmparatorluğu’na kadar dayanmaktadır. Villaların tasarımı, Rönesans ve 19. yüzyılda birçok değişikliğe uğradı. Günümüzde villalar değişik tasarım ve tarzlarda inşa edilmekte ve villa cephe tiplerinde büyük bir çeşitlilik bulunmaktadır. Bu yöntemlerin her birinin kendine özgü özellikleri ve avantajları vardır ve bazı kişilerin zevkine ve gereksinimlerine karşılık gelir. Bir villanın görünümünün en mühim yönlerinden biri cephe ve dış tasarımıdır. Villa cephesinde tasarım ve güzel duyu ilkelerine uyulması çekiciliğini arttırmaktadır. Bir villa binasının en güzel cephesini arıyorsanız, villa cephe çeşitleri ve özellikleri hakkında data almak için bizimle kalınca.


Klasik villa manzaralı

Villa dış tasarımında klasik ve neoklasik stiller en popüler stiller arasındadır. Çağdaş cephe ile öteki stiller arasındaki fark, içinde kullanılan malzemelerde yatmaktadır. Çağdaş villa cephesinde çoğu zaman mermer şeklinde değişik taş türleri kullanılır ve öteki araç-gereç türleri bu tarzda pek kullanılmaz. Aydınlatma, klasik bir cephenin güzelliğine katkıda bulunmada da mühim bir rol oynar. Bina girişindeki kolonun yerleşimi de klasik cephenin bir öteki örneksiz özelliğidir. Klasik villaların tavanı, iç ortamın görkem duygusunu çoğaltmak için çoğu zaman fazlaca yüksektir. Çoğu zaman klasik villaların tasarım ve malzemelerinin Romanesk mimarisi ile benzerliklerinden dolayı Roman villa cephesi olarak da adlandırılır.

Klasik villa manzaralı
Ek olarak okuyun: Rustik yoldam nedir? Ülke stilinin zamanı ve özellikleri

Çağdaş bir villanın görünümü

Çağdaş villaların tasarımındaki ana odak, net çizgiler ve çeşitli geometrik şekillerdir. Çağdaş villaların yaratıcı tasarımcıları, kendilerini ortak klişelerden uzaklaştırmaya ve her binaya benzersiz bir kimlik vermeye çalışıyor. Cam ve her türlü metal, çağdaş villalarda en fazlaca kullanılan malzemeler arasındadır. Çağdaş villaların bazıları tamamen camdan bir görünüme haizdir, bu da konut sakinlerinin gün süresince güneş ışığından maksimum düzeyde yararlanmasına ve villanın dış cephesinin iyi bir halde görülmesine olanak tanır. Son zamanlarda birçok çağdaş villa, evin dış ve iç mekanlarını büyük cam kapılarla birbirine bağlamaktadır. Çağdaş villaların çatısı çoğu zaman düz bir halde tasarlanır ve çatı alanı çatı bahçesi şeklinde çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Modern bir villanın görünümü
Modern bir villanın görünümü

Daire villadan görünüm

Düz kelimesi düz anlamına gelir. Düz bir villanın çatısı düzdür ve bu tip villalar çoğu zaman tek kattan oluşur. Bundan dolayı bazıları zemin kat villa cephesi de derler. Düz cephenin zamanı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Son yüzyılda unutulan bu tasarım seçimi son yıllarda tekrardan fark edilmeye başlandı. Düz villaların beşik çatılı villalara nazaran bir pozitif yanları da çatı bahçesi yada veranda olarak kullanılabilen düz çatı alanıdır. Bu villaların çatılarına soğutma ve ısıtma sistemleri ile güneş panelleri rahatça kurulabilmektedir. Düz cepheli villanın bir öteki pozitif yanları da öteki seçeneklere nazaran ekonomik olmasıdır. Düz cephe, Bauhaus tasarım stilinde birçok kullanıma haizdir.

Daire villadan görünüm
Daire villadan görünüm

Minik ve mütevazi bir villanın görünümü

Geniş ve yüksek kattan oluşan villalar her insana uygun değildir. Villasında uzun süre yaşamayı düşünmeyenler ve fazlaca konuk ağırlamayanlar mütevazi bir tasarıma haiz olan minik villaları satın alabilirler. Mimaride yaratıcılığı uygulayarak, en minik alanlardan bile en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Ek olarak bu tip villaların ısıtılması ve soğutulması daha büyük villalara nazaran fazlaca daha kolaydır. Ek olarak bazı kişiler karmaşık ve heybetli tasarımlara pek ilgi duymazlar ve kolay bir minik villa binasının cephesi onlar için daha uygundur.

Küçük ve sade bir villanın görünümü
Küçük ve sade bir villanın görünümü

Deniz manzaralı dubleks villa

Bazı kişiler ise bungalov villalarının dış görünüşünü önemsemezler ve villalarının büyüklüğünden en iyi şekilde yararlanmayı tercih ederler. Çift kişilik villalar bu kişiler için oldukça uygundur. Son yıllarda birçok dubleks villa hem dış hem de iç mekanda birbiri ardına modellenmiştir. Ek olarak bu villaların tasarımı ilk bakışta iki kattan oluşan villanın görünümünden pek değişik değil ve villanın iç kısmına girdiğinizde farklılıklar kendini belli ediyor. Villanızın görünümünü mimari uzmanlara danışarak öteki dubleks villalardan değişik olacak şekilde tasarlamanız tavsiye edilir.

Deniz manzaralı dubleks villa
Deniz manzaralı dubleks villa
Ek olarak Okuyun: Her Türlü Hasarlı Vidayı Açmanın 12 Rahat ve Ergonomik Yolu

Taş bir villanın görünümü

Taş yapılar ve evler fazlaca eski zamanlardan beri insanların ilgisini çekmiştir. Villalarda ve binalarda taş kullanımı çevreye minimum zararı olan etkiye haizdir. Taş villaların bir öteki pozitif yanları da dayanıklı ve sağlam olmalarıdır. Binaların cephelerinde ahşap ile beraber taş da kullanabilirsiniz. Ahşap tavanlı taş villalarda fazlaca sayıda serinletici bulunmaktadır. Ek olarak taş villaların iç mekanlarında her türlü taşı kullanabilirsiniz. Mesela mutfak tezgahını granit ya da mermer şeklinde değişik taşlardan seçebilir ya da duvarlarda değişik antik taş türleri kullanabilirsiniz. Ek olarak bölgede ve villaların yeşil alanlarında her türlü taş ve kaya kullanımı görünümü ikiye katlamaktadır.

Taş bir villanın görünümü
Taş bir villanın görünümü

Sıkça Sorulan Sorular

Çağdaş bir villanın avantajları nedir?

Çağdaş villaların tasarımındaki ana odak, net çizgiler ve çeşitli geometrik şekillerdir. Bu villaların cephesinde kullanılan malzemelerin bir çok cam ve metaldir.

Dubleks villanın manzarası nasıldır?

İlk bakışta bazı dubleks villaların manzarasının iki kattan oluşan villalardan hiçbir farkı yok. Sadece bazı dubleks villalar tamamen cam cephelere ve tamamen çağdaş bir tasarıma haizdir.

Yapışkan kağıtSource bağlantı