Vidayı sol yuvarlak vidayla kapatın (vidayı sökün)


Büyük olasılıkla, istenmeyen bir vida sorunuyla da karşılaştınız. Bu durumda sürgü yuvaları etkinliğini kaybeder ve sürgü açılıp kapatılamaz. Her biri belirli koşullar ve durumlar için uygun olan yabani ot vidalarını açmak ve kapatmak için birçok farklı alet ve yöntem vardır. Sol el yuvarlak tornavida, istenmeyen ve kırılan vidaları açmak için en kullanışlı araçlardan biridir. Sol dairesel matkap, diş yönü normal matkabın tersi olan konik bir matkaptır. Matkap ucunu kullanmak için matkap sol yuvarlak konumda olmalıdır. Sol yuvarlak dişler, ot vidası kafasına geçtiğinde matkap ucunun dışarı çekilmesini sağlar. Bu yazının devamında sol yuvarlak vida ile ot vidasını kapatma ve açma yöntemini anlatacağız. İstenmeyen vidaları açmanın ve kapatmanın başka yollarını da size tanıtacağız.


Vida hurda nedeni

ot gevşetme

İstenmeyen batırma yaygındır ve zaman zaman olabilir. Vida, paslanma veya kırılma gibi çeşitli nedenlerle deliğe sıkışabilir ve çeşitli tornavidalar kullanmak gibi normal yöntemlerle çıkarılamaz. Ayrıca kafesin bir ot haline gelmesi ve tornavida kullanılmasının bir çözüm olmaması da mümkündür. İlk adımda vidanın zarar görmemesi için bu sorunun sebebini bilmelisiniz. Vidalardaki bu tür hurdalar, ilk sıkma sırasında yanlış aletin kullanılmasından kaynaklanır. Bu tür çöplerin nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Düşük kaliteli araçların kullanılması
 • iş yerinde ihmal
 • Bir tornavidayı çevirin veya bir açıyla delin
 • Uygun zincir boyutunda bir tornavida kullanın
 • Eski ve yıpranmış bir tornavida kullanın
 • Vidanın aşırı sıkılması
 • Vida hasar gördükten sonra vidayı kapatmaya çalışmak

Yuvarlak sol kanca nedir?

yuvarlak sol kanca

Çalışma sırasında vidalı kapak kırıldığında veya hasar gördüğünde artık açılıp kapanamaz. Öte yandan, bu vidayı gövdeden ve yüzeyden çıkarmak çok zordur. Aynısı kırılan ve ahşap veya metale saplanan bir matkap için de geçerlidir. Sol yönlü yuvarlak tornavida, bu amaçla ve kırılan, sıkışan her türlü vida ve matkapların sökülmesi için kullanılan bir alettir. Sol yönlü bir tornavida, kullanıcıların çalışma yüzeyine minimum hasar vererek yabani ot vidalarını çıkarmasına olanak tanır.

Madalyonlar farklı şekillerde yapılır. Sol yönlü matkabın en basit modeli, standart bir matkaba benziyor. Madalyonlar farklı boyutlarda gelir ve çok sert metalden yapılır. Sol kancanın ucu sivri, koni şeklinde ve gövdesi vida gibi dişlidir. Bu aletin diğer ucu da kare şeklindedir ve kullanıcıların vidayı çıkarmak için farklı yollar arasından seçim yapmasına olanak tanır. Bir matkap ucu kullanmak için, bir matkap ucuna veya el aletlerine takılmalıdır. Ayrıca, bahsedilen bu aletlerden herhangi birine sahip değilseniz, matkabı bir pense kullanarak da döndürebilirsiniz.

Yuvarlatılmış sol kroşe ile nasıl başa çıkılır?

yuvarlak sol kanca

Vidanın tipine ve boyutuna ve ayrıca vidayı çıkarmak istediğiniz malzemenin tipine bağlı olarak, birkaç alete ihtiyacınız olacaktır. Bu araçlar şunları içerir:

 • yuvarlak sol kanca
 • Çekiç
 • Delme (yüksek tork ve hız nedeniyle çekiç uçları önerilmez)
 • matkaplar
 • Kalvis yağı (kesme yağı)
 • İngiliz anahtarı

Soldaki yuvarlak dübeli bir vidada kullanmak için, dübelin ucunu içine oturtmak için matkap ucunda bir delik açmanız gerekir. Bunu yapmak için mili vidanın ortasına yerleştirin ve hafifçe bastırın. Bu, vidanın merkezinde matkabı doğru yöne yönlendirecek bir girinti oluşturur. Bir ucu delmek için olan solak çift uçlu bir matkap kullanıyorsanız, matkaba ihtiyacınız yoktur.

Matkaptaki vidanın boyutundan biraz daha küçük takın. İşi kolaylaştırmak için vidanın üzerine biraz yemeklik yağ koyun. Bu yağ, vidanın yolu boyunca nüfuz eder. Matkabı doğrudan vidanın içinde tutun ve yavaşça aşağı doğru delin. Kullanacağınız dübelin boyutuna bağlı olarak, üç ila altı milimetre derinliğinde bir delik muhtemelen yeterli olacaktır.

Bu noktada, yuvarlak sol kroşeyi kullanma sırası geldi. Matkap ucunu oluşturulan deliğe sokun ve vidanın ucuna bağlamak için ucuna bir çekiçle vurun. Ardından matkabın ucunu matkabın içine sokun ve sıkın. Matkabı sol yuvarlak konuma getirin. Ardından, döndürmeye başlamak için matkap anahtarına basın. Tornavida, yabani ot vidasının ucuna tam olarak takıldığında, onu dışarı çekmeye başlayacaktır.

Sol ve sağ yuvarlak arasındaki fark

yuvarlak sol kanca

Genellikle sol dairesel şekilde yapılırlar. Çoğu sarmal model düz dairesel bir şekilde kapatıldığı için; Bu nedenle ot çivisini delikten çıkarmak için saat yönünün tersine veya aslında sol elle döndürülmelidir. Bununla birlikte, bazı vida türleri düz dairesel bir yapıya sahiptir. Bu vidalar hurda ise, bunları çıkarmak için yuvarlak başlı bir tornavida kullanmanız gerekir. Sağ ve sol yuvarlak matkap uçlarının görünümündeki fark, genellikle oluklarının dönüş yönünde özetlenir. Ayrıca, sağ yuvarlak matkap ucunu kilitlemeyi düşünüyorsanız, sağ yuvarlak vidayı da kullanabilirsiniz.

yaygın sorular

Yuvarlak bir sol yaka ne işe yarar?

Sol taraftaki yuvarlak tornavida, istenmeyen veya kırılmış bir vidayı çıkarmak için kullanılır.

Yuvarlatılmış solak kilitleri kullanmanın yöntemi nedir?

Çivi matkabı kullanmak için matkap, pense veya çivi ucu kullanabilirsiniz.Source link