Ufak bir evi dekore etmek ve alanı en iyi şekilde kullanmak için 20 rahat el işi


Ufak alanları dekore etmek ve minik bir evi dekore etmek, bilhassa içine ne koyacağınızı bilmediğinizde oldukça zor olabilir. İlk adımda değişik fikirleri görmeli ve mevcut olasılıklara nazaran seçmelisiniz.

Aşağıda, minik bir evin ve minik alanların dekorasyonunu işlevsel bir alana dönüştürebileceğiniz 20 DIY yapıdan oluşan bir sıralama hazırladık.

Murphy’nin masasının yapımı

En popüler yatak çeşitlerinden biri de Murphy yataklar yada portatif yataklar, odanın kullanılabilir alanını büyük seviyede genişletiyor. Murphy yazı masası kullanma fikri tam da bu aileden oluştu, tek farkı ise kullanımının bir tek ev ile sınırı olan olmayıp ofis ya da emek verme odaları için de kullanılabilmesi. Bu sayede masayı kullanmadığınız zamanlarda katlayarak odanızın alanını en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Ek olarak Okuyun: 10 Meditasyon ve Yoga Odası Tasarım Fikri

Masayı tavandan asmak

Küçük ev dekorasyonu

Yatak odası minik de olsa bir çok odanın tasarımında ve dekorasyonunda komodinler kullanılmaktadır. Tavana güzel bir tahta parçası asarak bu fikri güncelleyebilirsiniz. Yalnız üstüne koyduğunuz şeylerin ağırlığını taşıyabilecek güçte doğru ekipmanı kullanmaya dikkat edin. Bu pandantifi kullanmanın pozitif yönde yanı, zeminde kullanılabilir alandan tutum etmektir.

Pencerenin önüne bir nebat rafı yerleştirin

Küçük ev dekorasyonu

Ufak bir evi dekore etmek ve değişik bir tesir yaratmak için çiçek ve nebat kullanmak oldukça etkili olabilir. Evde nebat toplamak ve bakımını yapmak bir süre sonrasında ciddi bir mesele haline gelebilir. Alanı en iyi şekilde kullanmak için pencere önlerine cam zeminler yerleştirebilir ve üstlerine bitkilerinizi yerleştirebilirsiniz.

Katlanabilir bir havlu kurutucu kullanma

Küçük ev dekorasyonu

Giysilerinizi kurutmak için alan küçükse, katlanabilir kurutucu çarşafları kullanmak en iyisidir.

Kanepenin arkasındaki konsol masasının kullanımı

Küçük ev dekorasyonu

Ufak bir evi dekore etmek ve oturma odalarını minik bir alanla dekore etmek nispeten zor olsa gerek. Oturma odası için ergonomik bir düşünce, kanepenin arkasında yada yanlarında dar bir konsol masası kullanarak çiçeklik vb. çeşitli eşyaları yerleştirmek için alan yaratmaktır.

Kraliyet giysileri kullanın

Küçük ev dekorasyonu

Ufak gardıroplar hepimiz için bir tür ağırlık basma haline geldi ve her insanın aklına gelen ilk şey eşyalarının bir kısmından caymak fakat iyi haber şu ki, elbise askısını kullanarak ve odaya yerleştirerek, fazladan alan hatta girişte kıyafetlerinizi temiz ve tertipli koyarak bu problemi çözebilirsiniz.

Çekmeceli kanepenin önünde bir masa kullanın

Küçük ev dekorasyonu

Ufak bir evde alanı ve dekoru en iyi şekilde kullanmanın bir başka yolu da kayar masalar kullanmaktır. Evinizin ya da oturma odanızın alanı küçükse rahat masalar yerine çekmeceli masaları kullanmak daha doğru olur. Bu şekilde, çeşitli öğeleri depolamak için alan yaratılır.

Sepet yerine askı kullanın

Küçük ev dekorasyonu

Ufak alanların daha büyük görünmesini sağlamak için gereksiz eşyaları elinizin önünde yada yerde toplamayı deneyin. Mesela kirli çamaşırları sepetle toplamak yerine askı kullanın.

Rustik olanlar yerine minimal raflar kullanın

Küçük ev dekorasyonu

Mutfak, devamlı yer sıkıntısı yaşadığımız yerlerden biridir. Doğal ki, daha çok yer açmak için mutfağı tamamen yenilemek devamlı lüzumlu değildir, kimi zaman bir takım minik değişiklikle, mesela mutfak masasına konulmuş olan baharatları kullanmak ve yer kaplamak yerine, alanı en uygun şekilde kullanılabilir. Oldukça fazla alan var ise, bu tarz şeyleri saklamak için duvar raflarını kullanabilirsiniz.

Evin alanını bölmeleri kullanarak bölün

Küçük ev dekorasyonu

Ufak bir evin dekorasyonunda bölme kullanma fikri, boyut olarak sınırı olan olmayan evlerin alanını bölmek için idealdir. Görünenin aksine, alanı bölmek evi daha büyük izah edebilir ve mobilyaları yerleştirmek için bir duvar oluşturabilir. Bu durumda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tek şey parlaklık ve ışık miktarının her bir parça için kafi olmasıdır.

Rahat yatakları çekmeceli yataklarla değişiklik yapmak

Küçük ev dekorasyonu

Yatak odanız küçükse çekmeceli bir yatak kullanarak alan kullanımını optimize edebilirsiniz. Bu sayede minimum kullandığınız eşyalarınızı yatağın altında, en oldukça kullandığınız eşyalarınızı kolay ulaşılabilen çekmecelerde bulundurabilirsiniz.

takı kolye kullanmak

Küçük ev dekorasyonu

Dolapların ve duvarların iç alanlarını olabildiğince kullanmak, minik alanları düzenlemenin ve minik bir evi dekore etmenin başka bir yoludur. Masanın üstüne yerleştirilmiş birçok aksesuar ve takı askısı var ya da … ve oldukça yer kaplıyorlar, sadece bir tahta parçası ya da rahat bir çerçeve kullanarak ve ona bazı askılar takarak rahat ve rahat askı.

Ek olarak okuyun: 6 Adımda Ahşap Şişe Tutucu Yapın

patates ve soğan sepeti

Küçük ev dekorasyonu

Bazı mutfaklarda kiler oldukça küçüktür yada kiler olmayabilir. Mutfağınız bu kategorideyse duvar rafı yada sepet yapmış olup içine patates soğan şeklinde şeyler koyabilirsiniz.

oyun derecelendirmesi

Küçük ev dekorasyonu

Yerde bırakılan eşyalar ve oyuncaklar kadar hiçbir şey evi dağınık hale getiremez. Çocuklarınız küçükse yada evcil hayvanınız var ise bu soruna daha oldukça karışıyorsunuz. Önerimiz, minik ev dekorasyonunu düzenlemek ve organize etmek için sınıflandırılmış ahşap raf yada dolabı kullanmanızdır.

Banyoda dolabın kullanımı

Küçük ev dekorasyonu

Çeşitli eşyaları saklamak için kafi alana haiz olmak, bilhassa odanızda havlu vb. saklamak için kafi alan yoksa oldukça önemlidir. Bu amaçla tuvaletin üstüne camlı bir dolap kurabilirsiniz.

Kütüphane yerine zemini kullanın

Küçük ev dekorasyonu

Çocuğunuzun odasındaki alan küçükse ve kitaplığı yerleştirmek için kafi alanınız yoksa duvar raflarını kullanabilirsiniz. Bu katların avantajlarından biri de kitapların ebadına nazaran boyut değiştirebilmeleridir.

Uzun ve büyük aynalar kullanarak daha çok aydınlatma yaratın

Küçük ev dekorasyonu

Bir odayı daha geniş ve aydınlık göstermenin bir yolu da uzun aynalar kullanmaktır.

Odanın köşelerini en iyi şekilde kullanın

Küçük ev dekorasyonu

Ufak bir alanınız olsa bile onu en iyi şekilde ve minimal fikirlerle kullanabilirsiniz. Mesela bir ayna ve önüne minik bir zemin yerleştirerek minik ve güzel bir makyaj masası elde edebilirsiniz.

Petek masa yerine gazetelik kullanın

Küçük ev dekorasyonu

Petek masa yerleştirmek için kafi alanınız yoksa kanepenin kulpuna yerleştirilen gazeteliği kullanabilir hatta ihtiyacınıza nazaran yapabilirsiniz. Bu sayede TV izlerken içecek yada tabak koymak için uygun bir yere haiz olmuş olursunuz.

Ofis malzemeleri organizatörü

Küçük ev dekorasyonu

Büyük masalar bile, bir yığın kağıt ve başka şeylerle doluysa, odanızın dağınık görünmesine niçin olabilir. Ek olarak, masanızda yada masanızda ofis malzemelerini yerleştirmek için kafi alanınız yoksa, çeşitli eşyaların bu şekilde düzenlenmesi için dikey düzenleyiciler kullanmak daha iyidir, bu şekilde tüm ergonomik aletleriniz muntazam bir halde yerleştirilecektir.

Yapışkan kağıtSource bağlantı