Üç tip delme sistemi ve doğru üç sistemi seçme kılavuzu


Üç sistem nedir?

Burgu, en mühim ve verimli endüstriyel ve ev aletlerinden biridir ve üç sistem, burgunun en mühim parçalarından biri olarak kabul edilir ve işlevi, değişik burgu türlerini kapatmak ve tutmaktır. Üçlü sistem, matkabın sonunda bulunan dönen bir silindirdir ve çoğu zaman bir vida-ve-oluk mekanizması kullanılarak koordineli bir halde hareket eden üç çeneden oluşur.


Tornada dönen parçayı tutmak için ve delme ve freze makinesinde dönen ekibi tutmak için üç sistem kullanılır. Üç sistem, matkapta dairesel yada çokgen kesitli matkap ucunu yada zinciri tutan bir tür kelepçe görevi görür. Üç sistem türünden biri, çeneleri bir anahtarla sıkılan yada gevşetilen anahtardır.

Üç tip sistem

Üç sistem

Anahtarlı (anahtarlı) ve otomatik (anahtarsız) olmak suretiyle iki ana tipte üç sistem üretilmektedir, sadece bu iki ana tipin haricinde her birinin kendi kullanımı olan alt tipleri de vardır.

Üç anahtar sistemi

Ayarlamak için bir anahtar yada İngiliz anahtarı kullanılır. Anahtar saat yönünde yada saat yönünün tersine döner.

Üç Süper Anahtar Sistemi

Bu tip üçlü sistem, sürtünmeyi azaltan ve bununla beraber üçlü sistemin matkabı tutmasına destek olan ufak bilyeli yataklarla donatılmıştır. Bu üç sistem çoğu zaman ağır endüstriyel eğitimde kullanılır.

Üç kolay anahtar sistemi

Bu tür üç sistem, üç tip süper yatak sistemine kıyasla kolay bir yapıya haizdir. Kaburgası ve kını tek parçadır; Bundan dolayı daha dirençlidir. Bu üç sistem çoğu zaman durağan(durgun) delme ve marangozluk benzer biçimde genel işlerde kullanılır.

Hafifçe hizmet için üç tornavida sistemi

Bu üç sistem el ve ev tipi matkaplarda kullanılmaktadır. Bu üç tip sistem son zamanlarda üç tip otomatik sistemle değiştirilmiştir.

Üç tane paslanmaz çelik tornavida sistemi

Bu üç sistem, herhangi bir nedenle sterilize edilmesi ihtiyaç duyulan ve diş muayenehaneleri, hastaneler benzer biçimde yerlerde yada yiyecek hazırlamak için kullanılan matkaplarda kullanılır ve tasarımı düzgüsel bir tornavida ile üç sisteme benzer.

Üç otomatik sistem (anahtarsız)

Bu üç sistem kendiliğinden sıkılır ve daha çok ankraj uygulanarak elle sıkılacak şekilde tasarlanmıştır. Üç otomatik sistemin gerçek dönüşü sıkmalarına niçin olduğundan bu üç sistemin matkapları bir tek saat yönünde dönebilmektedir. Temel olarak, üç tip otomatik sistemin tasarımı, dayanıklılık farkı haricinde aynıdır. Bu üç sistem çoğu zaman paslanmaz çelikten yapılır.

Üç kırılgan otomatik sistem

Daha ufak matkap uçlarını tutacak şekilde tasarlanmışlardır ve çoğu zaman yüksek hassasiyetli endüstriyel işlerde kullanılırlar.

Üç otomatik delme sistemi

Taşınabilir sondaj kuleleri ve ev kullanımı için kullanılırlar. Muhafaza malzemesi çoğu zaman metal yada plastiktir ve tasarımı saat yönünün tersine delmeyi de mümkün kılar.

Entegre ayaklı üç otomatik delme sistemi

Üçlü sistemin bu çeşidi diğerlerine nazaran daha dayanıklıdır; Bundan dolayı sondaj gövdesine entegre bir halde bağlıdır. Bu tür üçlü sistem çoğu zaman endüstriyel makinelerde kullanılır.

Üç sistemin boyutunu seçin

Üç sistem

Bir matkap satın alırken en mühim nokta, doğru boyutta üç sistem seçmektir. Normalde, her insanın aynı boyutta üç sisteme ihtiyacı yoktur ve profesyoneller ve ustalaşmış olmayan kişiler, istedikleri uygulamanın türüne bağlı olarak uygun boyutta üç sistem kullanmalıdır. Her üç anahtar sisteminde de doğru anahtarın kullanılması delmenin bir öteki mühim noktasıdır. Anahtar üç sistemi etkisinde bırakır ve üç sistem çenelerin dönüşünü etkisinde bırakır; Bundan dolayı, doğru anahtarı seçmek oldukca önemlidir. Üç sistemin boyutu ve anahtarlar hakkında lüzumlu detayları inceleyip biriktirerek, sondaj makineniz için en iyi seçimi yapabilirsiniz. Üç sistemin boyutu, üç sistemin dokunabileceği beden yada şaftın maksimum çapını gösterir. Altıgen ve düz sütunların ölçüsü farklıdır; Bu şekilde altıgen milin enine kesiti ve düz bacağın çevresi ölçülür. Üç sistemin kapasitesi, açık çeneler ile aralarındaki mesafeyi gösterir ve yerleştirildikleri deliğin maksimum çapını gösterir.

Bir matkap satın almak için kapasitesine dikkat etmelisiniz. Üç delme sistemine haiz olduğundan, üç sistemin boyutuna ve kapasitesine nazaran matkabın seçilmesi gerektiği açıktır; Bundan dolayı, üç sistemin boyutunu belirlemeniz gerekir. Ne yazık ki, piyasada geniş bir yelpazede değişik boyutlara haiz üç sistem bulunmamaktadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz yalnızca iki boyut vardır ve büyük yada ufak bir parça üstünde çalışıyor olmanız fark etmez, seçim yapabileceğiniz yalnızca iki seçeneğiniz vardır.

Daha ufak matkaplar için 10mm boyutunda ve daha büyük matkaplar için uygun 13mm boyutunda üç sistem kullanılmaktadır. Daha büyük bir matkap kullanmak istiyorsanız, daha büyük bir şafta ihtiyacınız vardır, bu durumda daha büyük bir 13mm üç boyutlu sistem seçmelisiniz, sadece daha ufak matkaplar için 11mm üç boyutlu sistem daha uygundur.

Üç anahtar sistemi

Üç sistem

Anahtar, üç anahtar sistemine bağlanır ve lüzumlu torku oluşturur, ek olarak çeneleri sıkıca kilitler ve matkap üstünde yüksek bir kavrama oluşturur. Bundan dolayı söz mevzusu üç sistemde de uygun anahtar var ise matkabın kaymasına izin vermez ve matkabın çenelerden ayrıldığını hissetmezsiniz.

Üç sistem için uygun anahtar

Üç sistem

Her üç sistem ve alıştırmada da İngiliz anahtarının enerjisini ve rolünü hafife almayın. Anahtarınızı kaybederseniz ve bilhassa matkap ucunu değiştiremezseniz işinizi yapamazsınız. Doğrusu İngiliz anahtarınızı kaybederseniz yenisini almaktan başka seçeneğiniz yok. Aslına bakarsak, üç sistem için doğru anahtarı seçmek en mühim delme ilkelerinden biridir. Çenelerin ve trigeminal sistemlerin ne kadar iyi çalmış olduğu mühim değildir; Bundan dolayı uygun bir anahtarınız yoksa matkap iyi çalışmaz.

Üç yollu darbe anahtarı iyi mi ölçülür

Üç sistem

3 sisteminize nazaran uygun anahtar boyutunu 3 adımda kolayca seçebilirsiniz. İlk olarak, üç sistem üstüne kazınmış sayılara dikkat edin. 1/2, 1/4, 3/8 vb. benzer biçimde sayılar buluyorsunuz ve arkasından matkabı temsil eden üç sistemin delik çapını kumpas yada cetvelle ölçüyorsunuz. Matkap boyutunu ve delik çapını not edin ve hırdavatçıya gidin ve satıcıdan yazdığınız boyutlara nazaran size uygun anahtarı getirmesini isteyin.

Üç sistem hasar görürse ne yapmalı?

Üç sistem

Emek verme esnasında her üç sistem de hasar görürse, anahtarı üç sisteme de sokmalı ve anahtara lastik bir tokmakla vurabildiğiniz kadar sert vurmalısınız. Öteki bir yöntem ise üçlü sistemi kilitleme pensesi ile sıkıştırıp lastik tokmak ile tornavidaya vurmak ve gevşediğinde üçlü sistemi çalıştırmaktır.

Bu yazının amacı, üç tip sondaj sistemini tanıtmaktır ve bu makaleyi okuyarak, üç sistem tipini tanıyabileceğinizi ve istediğiniz uygulama için üç sistemin uygun tipini ve boyutunu seçebileceğinizi umuyoruz. Ek olarak daha çok rehberliğe ihtiyacınız var ise, kusursuz bir satın alma yapmanız için makine satış uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Üç sistem nedir?

Üç sistem, matkabın en mühim parçalarından bazılarıdır ve aslen matkap ile matkap arasındaki arayüzdür.

Üç sistemden hangisi en iyisidir?

Bu probleminin cevabı büyük seviyede tatbikatın türüne ve uygulamasına bağlıdır ve genel olarak üç sistemden birinin öbürlerinden daha iyi olduğu söylenemez.Source bağlantı