Üç boyutlu jilet, kaş bıçağı ve basur topunun çeşitleri ve kullanımlarının tanıtılması


Oymacılık, ahşap üstünde güzel, belirgin ve alımlı desenlerin görüldüğü bir sanattır; El sanatlarının kollarından biri olarak kabul edilen bu sanat, İran’da uzun bir geçmişe haizdir. Sanat ve yaratıcılığı birleştiren ahşap oymacılığı, ahşabın güzelliğini ikiye katlayan zarif desenler yarattı.

İlk zamanlarda bu sanat yalnız taş ve ahşap üstüne çiçek ve nebat desenleri yapmak için kullanıldığı için kakma (büyümek anlamında) olarak adlandırıldı.

Ağaç işçiliğinde en yaygın ve ustalaşmış işlerden biri, ahşap üstünde güzel ve çarpıcı tasarımların yaratıldığı keski, çekiç ve eğe kakmadır. Günümüzde kakma işçiliği yerini yüksek hız ve hassasiyetle iş icra eden CNC tezgahlarına bırakmıştır. Kakma matkabı olarak malum dönen bir bıçak, bir CNC makinesine monte edilir ve ahşap üstünde çeşitli şekiller oluşturur.

Kakma taşlama bıçağı

Döner bıçak olarak da bildiğiniz gravür bıçağı, gravür, gravür ve kabartmalı ve 3D tasarımlar oluşturmak için kullanılan bir CNC makinesine monte edilmeye uygun bir alettir. Ek olarak, bu bileme bıçağı mobilya imalatında, ev aletleri imalatında, iğne işi vb. 3D kakmalı bıçak, yüksek sıcaklığa, korozyona ve paslanmaya dayanıklı yekpare karbür ve tungsten karbürden yapılmıştır. Değişik 3D tıraş makineleri türleri vardır ve bunların her birini aşağıda tanıtacağız.

Konik konik bıçak

Bu kakma bıçağın adından da anlaşılacağı benzer biçimde bıçağın gövdesi koni şeklinde olup üstünde yivler bulunmaktadır. Bu oluklar talaş kaldırmada mühim bir rol oynar. Bu tıraş bıçaklarının değişik boyutları vardır ve çoğu zaman bıçağın ucunun yada delme kısmının değişik bir kalınlığına haizdir.

Tüylerle işlenmiş bir bıçak

Bir tür çivili tıraş bıçağı, tek bıçaklı tıraş bıçağıdır. Bu tıraş bıçağı, marangozun gereksinimlerine ve istenen tasarıma gore seçilmesi ihtiyaç duyulan değişik tip ve boyutlara haizdir. Bu bıçak, ahşapta kesim ve delik açmak için kullanılan en ergonomik kapitone bıçak türlerinden biridir. Bu bıçak türü tek bir bıçağa haizdir ve yivi yardımıyla ahşap oymacılığındaki tozu kolayca temizler. Bu bıçak ahşabı büyük bir hız ve hassasiyetle keser.

tutkal satın al

Tek bıçaklı spiral bıçak

Spiral bıçak, marangozun ihtiyacına ve istenilen tasarıma gore seçilir. Tek spiral bıçak, bir tahta parçası üstünde kesikler ve delikler oluşturmak için kullanılan en ergonomik astar bıçaklarından biridir. Bu tip bıçak, yiv ve vida sebebiyle, emek harcama esnasında ağaç işleme matkabının oluşturduğu yuvarlaklığı boşaltma olasılığına haizdir. Bu sayede tıraş bıçağının yanması, zarar görmesi ve erken yavaşlaması önlenecektir. Bu bıçağın avantajları ile ahşapta süratli, temiz ve büyük bir hassasiyetle delik açabilirsiniz.

Orvers

titanyum spiral bıçak

Titanyum spiral bıçak, bıçağın hızını, keskinliğini, doğruluğunu ve uzun ömürlülüğünü artıran bir titanyum kaplamaya haiz olması farkıyla tungsten karbürden yapılmıştır. Ek olarak, bu bıçak korozyona ve paslanmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Bu sayede bu tıraş bıçağı değişik işler için kullanılabilir ve ahşaba ve bıçağa zarar vermeden her türlü kesim ve oluğu yapabilir.

Tüylerle işlenmiş üç bıçak

Üç bıçaklı bıçak, ahşabı kesmek ve şekillendirmek için idealdir; Bu yüzden mobilya, ahşap süs eşyaları, masa ve iskemle vb. imalatlarında kullanılmaktadır. Bu bıçak koni şeklindedir ve bir oluğu vardır. Bu bıçak üstündeki olukların görevi, ağaç kesme talaşlarını uzaklaştırmaktır. Bu oluklar bıçağın değişik açılara haiz kesici kenarlarına yerleştirilmiştir ve bıçak üstündeki oluk sayısı boyut ve modele gore değişmektedir. Üç dişli çekül olması, yüksek kesme hızı, muhteşem kesim kalitesi, titreşimsiz, sessiz ve uzun yaşam elde eden üç düz kesici dişe haiz olduğu anlamına gelir.

Bir ahşap taşlama topu satın alın

Ahşap taşlama topu

Ağaç işlemede, ahşabı şekillendirmek için çoğu zaman CNC tezgahları yada hiper-taşlama tezgahları kullanırlar, sadece kimi zaman mevcut sınırlamalar bu aletlerin kullanılmasını olanaksız hale getirir, bu yüzden ağaç işleme taşlama masalarından ve taşlama bilyesi türlerinden yardım almak gerekir.

Ahşap öğütme topları türleri

Göbek, yapışkan flanş, kalıplama vb. benzer biçimde çeşitli cihazlara takılabilen mühim bir parçadır. Top, makinenin tipine ve modeline gore seçilmesi ihtiyaç duyulan elmas bıçaklı ve değiştirilebilir bıçaklı olmak suretiyle iki gruba ayrılmıştır. Aşağıda size top türlerini tanıtacağız.

dikenli top

Bu eksenin yapısı ve üstüne monte edilen bıçak tipi her türlü uç bandı ve biçim verme makinelerinde delme, polisaj, biçim verme, omuz eklemleri oluşturma ve 45° şerit kenar polisaj işlemleri için idealdir.

elmas top

Elmas eksen, her türlü kenar bantlama makinelerinde iş parçasının kenarını taşlamak ve kenar bandının parlatılması için uygundur. Ahşap taşlama bilyası, parlatma bilyesi ve ön taşlama bilyesi her türlü elmas bilyedir.

Kaş taşlama topu (pashor topu)

Kaş törpüleme topu ya da sözde başörtüsü topu, evin kapısında ya da dolap vb. yerlerde hususi ve şık bir tasarım oluşturmak için ideal toplardan biridir. Bashor topunun performansı tıpkı bir tunik lastiğinin bıçağı gibidir.Source bağlantı