Tutkal çözücü nedir ve tutkal çözücülerin tanıtılması


Tutkal çözücü nedir?

Su, etanol, metanol ve aseton piyasadaki en yaygın solventlerdir. Çözücü, belirli bir tür çözeltiyi yada maddeyi çözme kabiliyetine haiz bir maddedir. Bir çok çözücü türü sıvı haldedir, sadece katı ve gaz halindeki çözücü türleri de vardır. Arkasından, popüler tutkal çözücü türleri hakkında informasyon edinin.

 • su
 • etanol
 • metanol
 • Aston
 • Goo Gone Sökücü
 • tetrakloretilen
 • toluen
 • metil asetat
 • Etil asetat
 • heksan
 • benzen

su

Su, içindeki değişik maddeleri çözme kabiliyetine haiz polar moleküller için bir tür çözücüdür. Tüm iyonlar ve proteinler hücre içindeki suda çözünür. Çözücüler kimya, ilaç, petrol ve gaz endüstrilerinde kimyasal bireşim ve saflaştırma işlemleri için kullanılır. Ceresham, kazein yapıştırıcı, nişasta yapıştırıcı, üre-formaldehit yapıştırıcı, melamin formaldehit, plastik kaplamalar ve alkol benzer biçimde kuvvetli yapıştırıcıları su ile çıkarabilirsiniz.

etanol

Etanol, bilimsel deneylerde yaygın olarak kullanılan oldukça yönlü bir çözücüdür. Etanol su ve eterde çözülebilir, bu yüzden cilaları, polivinil asetatı, polivinil butiral, reçine esterleri, keton reçineleri vb. temizlemek için kullanılır.

metanol

Metanol yada metil alkol, reçine, mürekkep, boya ve yapıştırıcı benzer biçimde çeşitli malzemeler için endüstriyel bir çözücü olarak kullanılan organik bir bileşiktir.

Aston

Aseton yada propanon, polar ve polar olmayan her türlü bileşiği çözebilen bir maddedir. Etanol, benzen ve eter benzer biçimde organik bileşikler için iyi bir çözücüdür. Bu malzemeler çeşitli tutkal, tiner, basımevi mürekkebi, kaplama, tekstil, mum vb.

Goo Gone Sökücü

Goo Gone, her türlü yapıştırıcıyı herhangi bir yüzeyden çıkarabilen bir temizleme solüsyonudur. Bu solüsyonu kullanmak için bir kısmını yapıştırıcının üstüne püskürtmeniz ve birazcık beklemeniz gerekiyor. Arkasından, yapışkanı sıyırmak için plastik bir silecek yada kredi kartı kullanın. Yapıştırıcıyı çıkardıktan sonrasında, alanı sıcak sabunlu su ve temiz bir bezle paklayın.

Değişik yapıştırıcıların çözücüleri yapılarına göre değişiklik gösterir. Sirke, aseton, direkt ısı ve sıvı yağ, mevcut en kullanışlı çözücülerden bazılarıdır.

Çeşitli yapıştırıcılar için solvent

Akvaryum yapıştırıcı çözücü

Sızdırmazlık ve sızdırmazlık için akvaryum yapıştırıcısı kullanılır. Bu yapıştırıcının beyaz, saydam ve renkli olmak suretiyle düzgüsel ve antibakteriyel iki formu bulunur ve saydam ve renksiz formuna bakılırsa daha çok kullanılır. Bu antibakteriyel akvaryum tutkalı ondan sonra siyaha döner ve daha uzun ömürlüdür. Akvaryum yapıştırıcısının çözücüsü sirkedir, bu yüzden çıkarmak için sirkeye batırılmış bir pamuklu çubuk kullanın.

Yapıştırıcı sıvı solvent

Değişik sıvı tutkal türleri vardır, uygulama türüne bağlı olarak türlerinden birini seçebilirsiniz. Aparat tutkalı, poliüretan, epoksi, aparat, anaerobik, silikon, akvaryum, UV, siyanoakrilat ve reçine en popüler sıvı tutkal türleri arasındadır. Sirke, sıvı tutkal için en mühim çözücülerden biridir.

Bileşik tırnak yapıştırıcı solventi

Aseton, tutkal lekelerini çıkarmak için kullanılabilen tırnak tutkalı için en iyi çözücüdür. Ek olarak sirke, kurumuş yapışkanları kolayca yumuşatabilen ve ayırabilen kuvvetli bir çözücüdür.

Yapışkan bant çözücü

Sıvı yağ, yapışkan bant solventidir. Bu şekilde, yüzey yapışkan izlerden zarar görürse endişelenmenize gerek kalmaz. Yalnız üstüne birkaç damla yağ koyun ve peşinden temiz bir bezle iyice silin. Yapıştırıcıyı çıkardıktan sonrasında emek harcama yüzeyini temiz bir bez ve hafifçe bir deterjanla paklayın.

Yapıştırıcı çözücü damla

Çeşitliliği devasa yükseklikte olan damla tutkal, cam parçalarının yada ufak parçaların yapıştırılması için oldukça uygundur. Bu yapıştırıcıyı ek olarak cam, taş, plastik ve bazı metal parçaları yapıştırmak için de kullanabilirsiniz. Bu yapıştırıcının renksiz olması avantajlarından biri; Bundan dolayı kullanım sonrası eserde renk bırakmaz. Yapıştırıcı için çözücü sirke damlalarıdır. Saç kurutma makinesi yada ütü benzer biçimde direkt ısı kullanarak da bu yapıştırıcıyı emek harcama yüzeyinizden çıkarabilirsiniz.

Ahşap tutkal çözücü

Ahşap tutkalı bazı su bazlıdır ve suyla kolayca çıkar; Bu sayede ahşap tutkalı yeni ise su ile kolayca çıkarılabilmekte fakat eski ise suda çözülmesi zor olsa gerek. Ahşap tutkalı kuruduğunda temizlemek için sirke, endüstriyel alkol yada aseton kullanmalısınız.

Al-Razi tutkal solventi

Al-Razi tutkalı, her evde bulunabilecek en popüler tutkal türlerinden biridir. Bu yapıştırıcının ana bileşeni, acele kuruyan ve dayanıklı olan siyanoakrilattır, sadece Al-Razi yapıştırıcısı için bir çözücü bilgisi ile kolayca uygulanıp çıkarılabilir. Su, deterjan, aseton, yağ, vazelin, tuz, diş macunu, alkol ve limon suyu razzi yapıştırıcı için çözücü türleridir.

Fare yapıştırıcı çözücü

Fareleri, kertenkeleleri vb. tuzağa düşürmek için kullanılan oldukça yapışkan bir madde fare tutkalıdır. Solvent bazlı bileşik reçine, fare tutkalı hazırlamak için kullanılır ve fareleri ve öteki kemirgenleri tuzağa düşürmek için kullanılır. Tinerler, sirke, yağ ve vazelin fare tutkalı için bir çözücüdür.

Sıcak tutkal tabancası solventi

Sıcak bir tutkal tabancası, bir elektrik elemanı kullanarak tutkalı eritir. Bu yapıştırıcı, her tür plastik ve köpüğün yapıştırılması için uygundur, sadece kırılgan işler için uygun değildir. Aston sıcak tutkal tabancası solventi.

Çözücü duvar kağıdı tutkalı

Bir miktar sıcak suyu bulaşık deterjanı ve 1 yiyecek kaşığı kabartma tozu ile karıştırın. Yapıştırıcı oldukça güçlüyse birazcık daha sirke ilave edin. Bir sonraki adımda duvardaki yapıştırıcıyı bulaşık deterjanı, karbonat ve sirke karışımına batırılmış bir süngerle yumuşatın ve az az çıkarın.

Çözücü demir tutkalı nedir?

Metal parçaları yapıştırmak için demir tutkalı kullanılır. Elbet bu yapıştırıcı plastik parçaların, halı ve kilimlerin yapıştırılmasında da kullanılabilir. Tutkal çözücü, her türlü yapıştırıcıyı çözmek için kullanılan bir maddedir. Demir tutkalı için çözücü, demir tutkalını kendi kendine çözen izopropil alkoldür.

Sazokar çevrimiçi mağazası, bir tür yapıştırıcı koleksiyonu topladı. Sitede bulunan yapıştırıcı türlerinin sıralaması şunları ihtiva eder: granül yapıştırıcılar, silikon yapıştırıcı, termal yapıştırıcı, ahşap yapıştırıcı, vakumlu yapıştırıcı, ev tipi yapıştırıcılar, koli bandı, damla yapıştırıcı, 123 yapıştırıcı ve çift taraflı yapıştırıcı. Bu ürünleri online olarak satın almak için Sazokar internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Source bağlantı