Tutkal Çeşitleri ve Kullanım Alanları: Bilmeniz Ihtiyaç duyulan 6 Ahşap Tutkalı Çeşitleri!


Ahşap tutkalı nedir?

Tüm evlerde onarım edilmesi ihtiyaç duyulan ahşap eşyalar var. Ahşap tutkalı, her türlü ahşabı yapıştırmak ve onarmak için ideal olan, ucuz fiyatı ve yüksek mukavemeti olan tutkal çeşitlerinden biridir. Ek olarak bu yapıştırıcı, tüm ahşap birleştirme türleri şeklinde çivi kullanmak istemediğiniz ahşap işçiliğinde kullanım için oldukca uygundur.

İç mekanda düzgüsel ahşap tutkalı kullanılır, teras, balkon şeklinde dış mekanlarda ahşap tutkalı kullanımında ise ambalaj üstünde “outside” (dış mekan için) kelimesinin geçtiğinden güvenli olun.


Ahşap tutkalı çeşitleri

Avantajlarını ve dezavantajlarını bilerek, projeleriniz için doğru ahşap tutkalı kullanabileceğiniz değişik ahşap tutkalı türleri vardır. Ahşap tutkalı formlarını öğrenmek için bizi takip edin:

  • Polivinil asetat (PVA) yapıştırıcı
  • poliüretan (PU) yapıştırıcı
  • siyanoakrilat yapıştırıcı
  • hayvan tutkalı
  • epoksi yapıştırıcı;
  • sıcak tutkal basın

Ahşap tutkalı uygulaması

Polivinil asetat (PVA) yapıştırıcı uygulaması

pva yapıştırıcı uygulaması

Polivinil asetat (PVA), en popüler ahşap tutkalı türlerinden biridir ve hayvansal protein tutkalına iyi bir alternatiftir. Bu yapıştırıcı ahşaptaki çatlakların yapıştırılması şeklinde çeşitli marangozluk işlerinde kullanılır. PVA, yapıştırıcılarda kullanılan renksiz ve kokusuz bir maddedir. Bu yapıştırıcı ucuzdur ve bulması kolaydır.

Polivinil asetat (PVA) tutkalı çeşitli avantajlara haizdir, ana avantajlarından biri de bulunabilirliğidir ve kolayca elde edebilirsiniz. Değişik seviyelerde yapışma ve mukavemete haiz değişik PVA yapıştırıcı türleri vardır ve bu tarz şeyleri uygulamanıza nazaran seçebilirsiniz. PVA tutkalı zaman içinde sararmaz ve esnekliği zaman içinde kuvvetli kalmasını sağlar.

Polivinil asetat yapıştırıcının kuvvetli bir kokusu yoktur, sadece toksiktir. Tutkal kalitesiz olmadığı ve yok edilmediği sürece PVA tutkalı zaman içinde bozulmaz.

Değişik PVA yapıştırıcı türleri vardır; Su geçirmez, su geçirmez, boyalı vb. Projenin iç yada dış mekan kullanımına yada kullandığınız ahşap tutkalının yapısına nazaran değişim gösterecektir. Kalınca yapıştırıcılar iç mekan emekleri için uygundur.

Bu ahşap tutkalı öyleki bir halde sürülür ki, ilkin eserdeki fazla tutkalı temizlemeniz gerekir ki iş bitiminde kalıntısı çıkmasın ve eserinizi bozmasın. Bundan dolayı, iki parça ahşabı yapıştırmadan ilkin, bir tarafına bir kat tutkal sürün ve boşluğu tutkalla kapatın. Peşinden her iki parçayı birbirine yapıştırın ve yapışması için sıkıca sıkıştırın. Son olarak, fazla yapıştırıcıyı çıkarmak için bir bez yada spatula kullanın.

Poliüretan (PU) Tutkal Uygulaması

PU yapıştırıcı uygulaması

Poliüretan yapıştırıcı, tüm atölyelerde ve evlerde bulunması ihtiyaç duyulan ahşap için en iyi yapıştırıcılardan biridir. Bu yapıştırıcı değişik adlar altında satılmaktadır. Kuvvetli yapışma özelliğine haiz poliüretan yapıştırıcı, metal, taş, cam elyafı ve kauçuk şeklinde bir çok araç-gereç ile çalışmak için idealdir.

Bu yapıştırıcının yapışma gücü oldukca yüksektir, rutubet ile etken hale gelir ve aktive olup kuruduğunda; kabarma. Ek olarak oldukca acele kurur, sertleşir ve su geçirmez hale gelir. Doğal ki, kuru poliüretan yapıştırıcı ile çalışmanın oldukca zor ve problemli olacağını belirtmek gerekir.

Bu yapıştırıcının bir öteki pozitif yanları da ilkin değişik parçaları yapıştırıp peşinden cilalama yada bitirme işlemi yapmanıza gerek olmamasıdır, sadece bitmiş ahşabı bile bu yapıştırıcı ile kolayca birbirine yapıştırabilirsiniz; Bunun sebebi, iki parça ahşabı yapıştırmak için tutkalın ahşabın dokusuna girmesine gerek olmaması ve öteki tutkal türlerinden değişik bir halde iki parçayı birbirine yapıştırmasıdır.

Poliüretan ahşap tutkalı birçok değişik projede kullanılmaktadır. Bundan dolayı bir tek iç mekanlarda değil, dış mekanlarda da kullanıyorlar. Poliüretan yapıştırıcıyı uygulamadan ilkin ahşap parçayı nemli bir bezle ıslatın. Bu ahşap tutkalını uyguladıktan sonrasında parçaları oldukca süratli bir halde yapıştırın ve 24 saat tamamen kurumasını bekleyin. Ek olarak her türlü metal her türlü poliüretan yapıştırıcıyı temizlemek için kullanılabilir.

Siyanoakrilat yapıştırıcı (CA) uygulaması

Siyanoakrilat yapıştırıcı uygulayın

Katı yüzeyler için sinoakrilat yapıştırıcı yada CA yapıştırıcı kullanılır; Fakat kuruma hızı yüksek olduğundan marangozlukta ve evlerde de kullanılmaktadır. Bu yapıştırıcı, aktivatör sprey ile yapışma sürecini hızlandırır.

Bu yapıştırıcı ortalama olarak 123 gram yapıştırıcıdır. Bu tür ahşap tutkalı, parçaları o denli sıkı bir halde birbirine yapıştırır ki, sadece onları kırarak ayrılırlar. Ahşap yapılarda bu türden iki parçayı birleştirmek, mesela iki kavisli parçayı destek olarak birleştirmek için yaygın olarak kullanılır. Ek olarak, blokları yapıştırmak için ve parçaları birbirine yapıştırdıktan sonrasında CA yapıştırıcısı kullanıldı; Bir tek bir çekiçle vurun ve yapıştırıcı anında çıkacaktır. Doğal ki, bu yapıştırıcı için çözücünün aseton bulunduğunu bilmelisiniz.

Siyanoakrilat yapıştırıcılar, uygulama türüne nazaran seçebileceğiniz değişik viskozitelerde piyasada mevcuttur.

Bu yapıştırıcı, minik ahşap parçalarını ve derzleri yapıştırmak için uygundur. Bu yapıştırıcının fiyatı genel uygulamalarda da kullanıldığı için PVA’ya nazaran daha yüksektir. Siyanoakrilat yapıştırıcı uygulamaları içinde çerçeveleme, mobilya yapımı, oymacılık, dekorasyon ve onarımları sayabiliriz.

Hayvansal protein yapıştırıcısı yada gizli saklı yapıştırıcı uygulayın

Hayvansal protein yapıştırıcısı uygulaması

Gizli saklı yapıştırıcı olarak da bildiğiniz bu yapıştırıcı, yay, müzik aleti, eski ve rustik ahşap işleri yapmak için kullanılır. İlk olarak, gizli saklı sıcak tutkal, gizli saklı tutkal granüllerinin su ile ısıtılmasıyla yapılır. Bu tür yapıştırıcılar ısıyla ve soğuyunca sıvılaşır; Katılaşır ve fırça ile uygulanabilir.

Öteki bir gizli saklı yapıştırıcı türü sıvıdır ve PVA yapıştırıcısı şeklinde kullanılır. fakat işine devam ederse avantajıyla; Belirtilmemiş. Aynı rengi elde etmek için birazcık talaşı tutkalla karıştırmanızı tavsiye ederiz.

Epoksi yapıştırıcı uygulaması

Epoksi yapıştırıcı uygulaması

Epoksi geliştirilmiş bir reçine türüdür. Kısaca epoksi reçine sıvı haldeki epoksi yapıştırıcı ile aynıdır. Tüm epoksilerin iki kısmı vardır: reçine ve kürleme maddesi. Reçine ve kürleme maddesi beraber reaksiyona girdiğinde, sertleştirme işlemi gerçekleşir.

tutkal malzemesi

Reçine, kürleme işlemi esnasında katı bir polimere dönüşen viskoz bir maddedir. Reçine başlangıçta organik bir malzemeydi, sadece bazıları organik reçineye oldukca benzeyen bileşik olanlar da var.

Reçine, bisfenol A ve epiklorohidrinden oluşur. En yaygın BPA türü, aseton ve fenol karışımıdır. Kendinize fenolün iyi mi oluştuğunu sorabilirsiniz. Fenol ilk olarak kömür katranından elde edildi; Sadece ondan sonra kimyagerler onu petrolden çıkardılar. Bugün epiklorohidrin üstünde odaklanıldığı için, propilen klorür ile birleştirilmiş kimyasal bir yan müessese olan alil klorür isminde olan bir şeyden türetilmiştir. Bu tip yapıştırıcı, büyük bir mukavemete ve dirence haizdir ve çoğu zaman inşaatta kullanılır.

Epoksinin zayıf yönlerinden biri de su ve kimyasalların zaman içinde ona zarar verebilmesidir, bundan dolayı her tür ahşap epoksi yapıştırıcı ile yapıştırılamaz. Epoksi ile yapıştırılamayan ağaç türlerinden biri meşedir.

Epoksi yapıştırıcı, iki malzemenin bir araya getirilmesiyle elde edilmiş bir öteki kuvvetli yapıştırıcı türüdür. Epoksi su geçirmezdir ve ek olarak açık ahşap gözenekler için iyi bir dolgu maddesidir. Epoksi tutkal kuruma süresi değişmiş olur, sadece genel bir kaide olarak, bu süre ne kadar uzun olursa, bağ o denli kuvvetli ve kuvvetli olur.

Epoksi reçine, sanattan otomotiv piyasasına kadar birçok sektörde oldukca yönlü bir ürün olarak kullanılan dayanıklı bir malzemedir. Bu dayanıklı araç-gereç ahşap, kumaş, cam ve metal şeklinde çeşitli malzemelerde kullanılmaktadır.

Sıcak pres tutkal uygulaması

Sıcak pres tutkalı çoğu zaman üre-formaldehit ve krem ​​rengindedir. Bu yapıştırıcı çoğunlukla sıvı haldedir ve kontrplak yapımında ve ahşaba boya basmak için kullanılır. Sıcak pres tutkalın katılaşması için ısıya ve basınca ihtiyacı vardır, bu da hususi pres makineleriyle yapılır.

Bu yazımızda ahşap tutkalı çeşitlerini ve kullanım alanlarını öğrendiniz. Değişik yapıştırıcı türlerini seçme ve satın alma mevzusunda daha çok desteğe ihtiyacınız var ise, bu alanda size rehberlik etmesi için Sazokar mağazasının internet sayfasına başvurabilir yada uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Ek olarak, değişik ahşap tutkalı türleri hakkında herhangi bir deneyiminiz yada sorunuz var ise, yorum bölümünden bizimle düşüncelerinizi paylaşın.

Sazokar çevrimiçi mağazası, bir tür yapıştırıcı koleksiyonu topladı. Sitede bulunan yapıştırıcı türlerinin sıralaması şunları ihtiva eder: granül yapıştırıcılar, silikon yapıştırıcı, termal yapıştırıcı, ahşap yapıştırıcı, vakumlu yapıştırıcı, ev tipi yapıştırıcılar, koli bandı, damla yapıştırıcı, 123 yapıştırıcı ve çift taraflı yapıştırıcı. Bu ürünleri online olarak satın almak için Sazokar internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ahşap tutkalı nedir?
Düşük fiyatı ve yüksek mukavemeti ile ahşap tutkalı, her tür ahşabı yapıştırmak ve onarmak için idealdir. Ek olarak bu yapıştırıcı, tüm ahşap birleştirme türleri şeklinde çivi kullanmak istemediğiniz ahşap işçiliğinde kullanım için oldukca uygundur.

Ahşap tutkalı çeşitleri
Aşağıdakiler dahil olmak suretiyle değişik ahşap tutkalı türleri vardır:
Polivinil asetat (PVA) yapıştırıcı, Poliüretan (PU) yapıştırıcı, siyanoakrilat yapıştırıcı, hayvansal yapıştırıcı, epoksi yapıştırıcı, sıcak pres yapıştırıcı

Beyaz tutkal ile ahşap tutkalı aynı şey midir?
Beyaz tutkal, ahşap, kağıt ve öteki şeyleri yapıştırmak için kullanılabilen PVA bazlı ahşap tutkalı türlerinden biridir.

Ahşabı yapıştırmak için en iyi yapıştırıcı nedir?
Kakule ve şimal sakızıSource bağlantı