Topyekün bir avize iyi mi kurulur (avize ve tavan çeşitleri)


Yiyecek odası, oturma odası yada giriş koridoruna mekan aydınlatmasının yanı sıra bir avize takılarak ortamın dekorasyonu daha güzel hale gelir. Değişik avize çeşitleri aydınlatmayı iyileştirmenin yanı sıra evlere hususi bir mimari biçim ve güzellik katar (rüstik dekorasyona ilginiz var ise ahşap avize yapımı yazısını kesinlikle okuyun). Pek oldukca insan avizelerin karmaşık elektrik aksamlarına haiz bulunduğunu ve avize takma düşüncesinin bile onlar için ürkütücü bulunduğunu düşünür.


Avizenin kurulumunu usta bir elektrikçiye emanet edebilir ya da isterseniz kendiniz kurabilirsiniz sadece tavan tipine nazaran değişik tipteki avizelerin montaj yöntemlerini bilmelisiniz. Avizeyi kurma yöntemi neredeyse aynıdır; Evinizde tavandan sarkan eski bir avizeniz var ise, onu çıkarıp yeni parçalar kullanarak yeni bir avize yapın ve onu elektrik tesisatına bağlayın.

Avize kurulum aracı

Avize montaj aparatları çeşitlerine nazaran değişim göstermektedir. Bu bölümde listelenmeyen başka araçlara ihtiyacınız olabilir. İşinizi kolaylaştırmak için avizeyi kaldırıp takmak için kesinlikle başka bir kişiden yardım alın.

Avize montajı

Standart bir avize takmak için aşağıdaki araçları kullanmalısınız:

  • sulh
  • tornavida
  • striptizciler
  • İğne uçlu pense
  • Temassız gerilim testi
  • somun teli
  • metre
  • matkaplar
  • Elektrik bandı yada ısı kalkanı

Son zamanlarda piyasada kılavuzlu avizeler mevcuttur. Avizeyi kurmadan ilkin kılavuzunu dikkatlice okumak en iyisidir; Kurulumu için elektrik sistemleri hakkında genel bilgilere haiz olmanız gerekmektedir. Elektrik çarpması riskine dikkat ettiğinizden güvenilir olun yada güvenilir değilseniz bir tesisatçı ile iletişime geçin.

Ağır avize montajı

Oldukça büyük ve ağır olan bazı avize türlerinde tavandaki geleneksel elektrik kutusu bu tarz şeyleri taşıyamaz. Avizenin ağırlığı zincirleri kıracak, tavanın bağlantı parçalarına zarar verecek ve çerçeveye, avizeye ve muhtemelen aşağıdaki nesnelere zarar verecektir. Elektrik kutusunu ve avizenin ağırlığını desteklemek için ağır avize montaj braketlerini tavana takının. Bu braketler elektrik kutusu açıklığına takılabilir. Braket çubuğu döner ve tavan kirişlerine takılabilmesi için dışa doğru açılır. Yayı elle sıkın, peşinden pense ile sıkın.

Avize montajı

Alçıpan tavana avize montajı

Asılı ankraj cıvatası yada kelebek vida, bir avizeyi alçı tavana sabitlemek için en iyi parçadır. Aşağıdaki adımları uygulayın:

Ilkin elektriği kesmeniz, peşinden çerçeveyi takmak için duvarları ve tavanı işaretlemeniz gerekir. Kılavuz profili yüzeye nazaran takının. Tavan profillerini takının ve avize montaj halkası, ankraj (cıvata-vida) ve hususi dişli çubuk ile kancalar yapın. Avizenin takılacağı yere bir delik açın ve açık kancayı takının. Halkalı somunu dişli çubuğa vidalayın. Kancayı, avizenin metal kısımlarına temas etmeyecek şekilde elektrik bandı ile yalıtın. Elektrik kutusunu kurun ve kurulum yerinde tel ve tel ısı kalkanını kullanın. Bir LED avize takıyorsanız, kabloyu bir düşürücü transformatöre ve peşinden hususi bir voltaj anahtarlamalı motora bağlayın. Peşinden, adaptöre bağlanmanız gerekir. Tasarım tipine dikkat etmek gerekir: anahtar tasarımı, tüm lambaların paralel yanması için bir anahtar ve lambaların grup aydınlatması için iki anahtardır. Çerçeveyi bir sıva tabakasıyla örtün ve taç şeklinde nozullu bir matkap kullanarak kurulum yerinde uygun çapta bir delik açın. Kabloları çıkarın ve avizeye bağlayın, peşinden LED’lerin performansını deneyin. Avizeyi seramik bir tavana monte etmek için fan vidaları kullanılmalı ve avizeyi sabitlemek için harç kullanılmalıdır.

Avize montajı

Yüksek tavana avize montajı

Yüksek tavanlara avize takma yöntemi, 2,5 metre uzunluğundaki geleneksel tavanlara benzer, tek mesele, montaj sırasındaki riskleri ve emek verme zorluğunu artıran yüksek tavan yüksekliğidir. Giriş kapısının tonozlu tavanı şeklinde iki kattan oluşan tavanlarda, işinizi kolaylaştırmak için iskele kiralamak en iyisidir. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim noktalardan biri de avizenin yüksekliğidir. Tavanın oldukça yüksek olduğu doğrudur sadece avizenin yüksekliği görülebilecek ve doğru ışığı yayacak şekilde olmalıdır. Avizenin yüksekliğini ve iyi mi kurulacağını dikkatlice planlamalısınız ve yetenekli bir montajcının yardımına ihtiyacınız olabilir.

Avize montajı

kristal avize iyi mi kurulur

Satın alırken avizenin monte edilmesi ihtiyaç duyulan alanın ebatlarına dikkat edin. Salonun yüksek tavanları için uzun avizeler kullanın, sadece yiyecek odası için daha kısa avizeler seçin, böylece masa için doğru yükseklikte olsunlar. Avizenin boyutunun yanı sıra ağırlığına da dikkat edin. 22 kilo’dan daha ağır olan avizeler güvenli bir halde monte edilmelidir. Kristal avizeyi takmak için şu adımları izleyin:

Avizeyi zemine monte edin ve güç anahtarını yada sigortayı takmaya ve bağlantısını kesmeye hazırlanın. Devreden akım geçmediğinden güvenilir olmak için aleti bir dönem kontrol aleti ile deneyin. Kabloları ayırın ve eski avizeyi çıkarın. Kabloları elektrik bandıyla işaretleyin ve iyi mi sabitlendiklerine dikkat edin. Avize armatürünü montaj zincirine takının ve zinciri vida ve tornavida kullanarak bağlantı kutusuna takının. Bağlantı kutusundaki kabloları, eski avizeye bağlı oldukları yeni avizedeki kablolara bağlayın. Takviye tellerini tel somunlarla sarın ve yukarı ve bağlantı kutusuna doğru itin. Sigortayı açın yada akım akana kadar açın ve muntazam çalışıp çalışmadığını görmek için avizeyi kontrol edin.

Bir tuğla tavan avize montajı

Ilk olarak kablo kanalı güzergahını matkapla zarar vermeyecek şekilde işaretlemeli, peşinden avizenin ağırlığına nazaran tavan vidasını kullanmalısınız. Uygun bir matkap ucu kullanın ve ankraj cıvatasını tuğlanın ortasına yerleştirin. Ankraj cıvatasını yerine vidalayıp kanatçıkları açtıktan sonrasında sağlamdır ve avizeyi takabilirsiniz. Dış mekan avizelerini tuğla yüzeylere monte etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Elektrik kutusunu yerine yerleştirin ve kutudaki hususi vida delikleriyle vida deliklerini işaretleyin. Peşinden kutuyu çıkarın ve bir duvar matkabı ile delikler açın. Plastik ankrajların yardımıyla kutuyu karo yüzeye perçinleyin. Kablo kanalını uygun bir noktadan elektrik kutusuna geçirin ve destek için bir kelepçe kullanın. Kelepçelerin ankraj cıvataları yardımıyla tuğlalara perçinlenmesi. Boruyu (elektrikli çelik boru) giriş noktasında boru dirsekleri şeklinde uygun bağlantı parçalarıyla kapatın. Duvarın içindeki kanaldan anahtar kutusuna bir kablo geçirin, kabloyu avizeye bağlayın ve elektrik kutusuna sabitleyin. Gerekirse, tabanı yalıtmak için bir conta kullanın. Kabloyu duvarın öteki kısmındaki anahtara ve son olarak da elektrik panosuna bağlayın.

Avize montajı

Asma tavan avize montajı

Her türlü sarkıtın asma tavana asılmasında birçok risk vardır. Asma tavan üstüne direkt ve değişmeden hiçbir şey monte edilmemelidir. Ilk olarak avizenin nerede olacağına karar vermelisin. Ağır asılı avizeler takmak için kanca ve zincir kullanmalısınız. Asma tavan panellerini çıkarın. Saplama bulucu kullanarak ana tavandaki saplamaları bulun ve yerlerini maskeleme bandıyla işaretleyin. Bir sonraki adımda avizenin destek parçalarını takının. Tavan avizesini takmak için fan vidasını kullanın. Peşinden, avizenin tipine bağlı olarak, avizeyi monte etmek için asma tavan panellerinin bir kısmını kati. Gevşek tavanlar için levha ve bobin çivileri kullanın.

3 kollu avize iyi mi kurulur

Üç kollu bir avize takmak için, bağlantı şemasına ve çift köprü ile tek köprünün iyi mi bağlanacağına aşina olmanız gerekir. Kurulum adımlarının geri kalanı öteki avizelere benzer. Tavan tipine ve avizenin ağırlığına nazaran uygun bağlantılar kullanılmalıdır.

Ankraj cıvatalarını, fan vidalarını, dübelleri vb. nereden alabilirim?

Lüzumlu malzemeleri almak için Sazokar internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Avizeyi kendimiz monte edebilir miyiz?

Avize montajı için montaj ustasından yardım almakta yarar var yoksa avizenin cinsine ve tavanın malzemesine nazaran doğru yolu öğrenmeniz gerekir ki işinizi iyi yapabilesiniz.Source bağlantı