Thermowood hasım ne işe fayda?


Termoplastik ahşabın boyutsal kararlılığı, müsait biyolojik dayanıklılığı, düşük geçirgenliği ve güzel görünümü göz önüne alındığında, bu ahşap türü günümüzde mobilya ve teras ve bahçe ekipmanları şeklinde birçok dış ve iç mekan uygulamasında kullanılmaktadır. Sadece termowood’un güneş ışığına ve yüzey ıslanmasına karşı direnci işlenmemiş ahşaptan pek değişik değildir. Netice olarak, boyama ve yüzey kaplama gereklidir. Dış cephe ahşap cilaları ve çoğu zaman ahşabın yüzeyinde bir film meydana getiren cilalar için piyasada birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerden biri de çoğu zaman termal yağ olarak tanınmaktadır. Thermowood hasım, ahşabın naturel görünümünü iyileştiren, nüfuz eden kaplamalar kategorisine dahildir. Peşinden, Thermowood yağını ve kullanımlarını inceleyeceğiz.


Thermowood hasım nelerdir?

Thermowood yağı

Thermowood ek olarak “ısıl muamele görmüş ahşap” olarak da bilinir. Bu güzel ve dayanıklı ahşap, kimyasallar kullanılmadan ısıl işlemle üretilir. Thermowood üretimi, Thermowood Nelerdir makalesinde detaylı bir şekilde ele aldığımız çam, noel ve nerad şeklinde muhtelif Rus ağaç türlerinin ısıl işlemiyle gerçekleşir. Thermowood’un avantajlarından bazıları şunlardır: boyutsal stabilite, etraf ile uyumluluk, çürüme ve mantar direnci ve geri dönüştürülebilirlik. Ek olarak Thermowood, uzun ömrü ve izolasyonu sebebiyle popüler ve yaygın olarak kullanılan bir ürün haline gelmiştir.

Thermowood güneş ışığına maruz kalırsa görünümü değişmeye adım atar. Lignin (ahşap liflerini birbirine bağlayan madde) ultraviyole ışıkla parçalanır ve rutubet penetrasyonu ile yumuşar. Ek olarak yağmur sonunda bu ahşabın moleküler ve kimyasal bileşimleri yıkanarak yüzeyinden ayrılır. Selüloz lifleri çoğu zaman beyaz kalır ve zaman içinde yıpranır. Buna bağlı olarak refrakter yüzey üstünde gümüş renkli ve kabartmalı bir yüzey oluşturulur. Hava değişiklikleri, çekme ve genleşme sonunda ahşabın yüzeyinde çatlaklar kaynaklanır. Ahşaba verilen bu zarar önlenemezken, Thermowood Yağının tertipli kullanması ile mühim seviyede geciktirilebilir.

Thermowood Hasım, Thermowood’u dış mekanlarda kaplamak ve kaplamak için kullanılan naturel yağlar ve reçinelerin bir karışımıdır. Bu yağ, Thermowood yüzeyinin güzel görünmesini ve hava koşullarına, neme ve güneşin UV ışınlarına karşı dayanıklı olmasını sağlar. Daha yüksek koruyucu özelliklere haiz yüzeyler kurmak için bu yağların renkli modellerinin kullanılması önerilir. Thermowood hasım, mobilya, bahçe ekipmanları, deck, depo ve süitler şeklinde muhtelif kullanımlar için uygundur.

Termal yağ uygulaması

Thermowood yağı

Thermowood hasım ahşabın dış yüzeyinde koruyucu bir film oluşturur. Bu yağ ahşabı UV ışınlarından ve hava şartlarından korur. Thermowood hasım, ahşabın yüzeyinde kuruduktan sonrasında çekme ve çekmeyi azaltan su itici bir film oluşturur. Thermowood Hasım ahşap yüzeye kolayca uygulanır ve zımpara ve astar gerektirmeden kolayca cilalanır ve cilalanır. Unutulmamalıdır ki bu yağ kuruduğunda insanoğlu, bitkiler ve hayvanlar için tehlikeli değildir.

Thermowood Yağının meşe ya da yüksek rutubet içeriğine haiz (%20’den fazla) öteki ahşaplar için öneri edilmediğini ihmal etmeyin. Vernikli, vernikli ya da öteki yüzey kaplamalı ahşaplar Thermowood Hasım uygulanmadan ilkin zımparalanmalıdır. Doğru yağlamayı ve yağın Thermowood yüzeyine kafi halde nüfuz etmesini sağlamak için ahşabın bir müddet hava koşullarına ve dış etkenlere maruz kalması icap eder. Çam ve ladin şeklinde hafifçe ağaçlar için tavsiye edilen hava koşullarına dayanıklılık süresi ortalama 6 haftadır ve kısa sürede strese ve sıcağa maruz kalan ağaç türleri ya da tropikal ve subtropikal bölgelerden gelen ağaçlar için ortalama 12 haftadır.

Thermowood yağı

Termal pelininizi yağlamakla ilgileniyorsanız, ahşabınızı kahverengi tutacak renkli bir yağ kullanabilirsiniz. Ek olarak termal boyanızın zaman içinde ve naturel olarak renk almasını istiyorsanız saydam bir yağ kullanmanızı tavsiye ederiz. Yüzey su ile temizlendikten sonrasında ocağa yağ ilave edilmelidir. Yağlamadan ilkin ahşabın yüzeyi kuru olmalıdır.Thermowood’unuz güneş ışığına maruz kalma sebebiyle solmuşsa ve siz onu eski rengine döndürmek istiyorsanız bunun bir çözümü var. Ilkin yüzeyi paklayın ve sudan geçirin ve arkasından renkli hasım ahşabın yüzeyine uygulayın.

Thermowood bilhassa görünüşte güzeldir ve dekorasyon için kullanılabilir. Thermowood senelerce dayanacak halde üretilmiştir. Bundan dolayı, bunu yapmanın tek yolu, ona iyi mi müsait halde bakılacağını ve korunacağını bilmektir. İşte Thermowood Yağının yararlarından bazıları:

  • naturel koyu
  • UV güneş direnci
  • Organik ahşabın özelliklerini korumak
  • Hayvanlar ve bitkiler için güvenilir olmak
  • Su ve toprak biyolojik bozunma maddelerine karşı yüksek kuvvetli
  • Ahşabın büzülme ve genleşme miktarını azaltın
  • Ahşabın çatlamasını ve çürümesini önler
  • Zımpara ya da astar gerektirmeden yenilenir ve uzar.

Sıkça Sorulan Sorular

Thermowood hasım nelerdir?

Thermowood hasım, Thermowood’un haricinde ahşabı UV ışınlarından ve hava şartlarından korumuş olan koruyucu bir katman oluşturur.

Thermowood yağını nereden satın alıyorsunuz?

Thermowood yağını ülke genelindeki ağaç işleme mağazalarından temin edebilirsiniz.Source bağlantı