Temiz Epoksi Reçine – Reçine iyi mi temizlenir


Epoksi reçine son aşama oldukça yönlü bir malzemedir ve bu malzemeyle çalışmanın birçok faydası vardır. Reçine kalması ihtiyaç duyulan yerde kalmış olduğu sürece. Reçine istemediğiniz yere vardığında, onu çıkarmak kimi zaman oldukça zor olsa gerek. Çıkarırken malzemenin avantajları, doğrusu oldukça iyi yapışması ve epoksinin kürlendikten sonrasında son aşama sert ve stabil olması, hızla bir ekip dezavantajlara dönüşür.

Bununla beraber, ipuçlarımız yardımıyla cildinize yada öteki nesnelere yanlışlıkla bulaşan döküm reçinesini çıkarmakta problem yaşamazsınız.

Tamamen kürlenmemiş reçinenin çıkarılması

Hemen hemen tam olarak kürleşmemiş olan epoksi reçinenin çıkarılması, malzemenin aslına bakarsanız tamamen kuru olduğu duruma bakılırsa elbet oldukça daha kolaydır.

Bu amaçla izopropil alkol (izopropanol olarak da adlandırılır) kullanılması en uygun seçenektir. Epoksi, hemen hemen kurumamışsa sirke yada aseton ile de oldukça kolay bir halde çıkarılabilir.

epoksi reçine tiner

Tamamen kürlenmiş epoksinin yüzeylerde çıkarılması

Reçine aslına bakarsanız tamamen kuruysa, çıkarılması oldukça daha zor olacaktır. Bununla beraber, sertleştikten sonrasında döküm reçinesini çıkarmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

yapışkan sökücü

Epoksi yanlışlıkla bir yüzeye uygulanmışsa, kuruduktan sonrasında hususi bir yapışkan sökücü ile etkili bir halde çıkarılabilir. Sadece bu yöntem daha oldukça ufak ahşap yada plastik yüzeyler için uygundur.

evrensel tiner

Üniversal tiner isminde olan denatüre alkol ve boya tinerinden oluşan bir çözelti de reçine kalıntılarını yüzeylerden çıkarmak için iyidir.

Denatüre alkol/Etanol

Epoksi reçinesi hemen hemen tam olarak kürlenmediyse, denatüre alkol ile ilgili yüzeyden kolayca çıkarılabilir. Bunu yapmak için, bir bez etanole batırılır ve tedavi edilecek alan ondan sonra özetlemek gerekirse silinerek kurutulur. Döküm reçinesi aslına bakarsanız tamamen kuruysa, etkilenen bölge etanol ile işlemden geçirilmeden ilkin tiner ile yumuşatılmalıdır.

Tavsiye: Pahalı saf alkole ucuz bir alternatif denatüre alkoldür. Tesir ergonomik olarak aynıdır ve ruh başka birçok amaç için kullanılabilir. Sadece metil alkol kullanırken son aşama yanıcı bulunduğunu ihmal etmeyin.

ısı tabancası

Tamamen kürlenmiş epoksiyi çıkarmak son aşama inatçı olabilir. Isı tabancası bunun için oldukça iyi bir araçtır. Kurutulmuş reçine, sıcak hava ile yumuşatılır ve ondan sonra mesela bir spatula ile mekanik olarak çıkarılabilir. Epoksi reçineler çoğu zaman 200°C’den itibaren yumuşadığından, ısı kontrollü sıcak hava tabancaları bu işlem için kıymetini kanıtlamıştır. Çıkarılacak ufak reçine parçalarını ısıtmanızı ve arkasından bu tarz şeyleri az az ayırmanızı tavsiye ederiz.

Epoksi reçine ile çalışırken daima olduğu şeklinde sağlığınız her şeyden ilkin gelmelidir. Yanıklara karşı korumak için eldiven ve ısının ürettiği dumanları solumaktan kaçınmak için bir solunum aleti kullanın.

Fayanslardan epoksi çıkarma

Derideki reçine kalıntılarının giderilmesi

Sirke

Epoksi yanlışlıkla cildinize düşerse sirke oldukça etkili bir çözümdür. Bu umar, reçine aslına bakarsanız sertleşmiş olsa bile faydalıdır. Sirkeyi bir beze dökün ve temizlenecek cilt bölgesini bununla ıslatın. Reçine yumuşadıktan sonrasında kolayca çıkarılabilir.

aseton

Aseton ek olarak döküm reçinesini deriden çıkarmanın oldukça etkili bir yoludur. Sirke şeklinde, aseton da evde çoğunlukla bulunması ve ek olarak satın alınması gerekmemesi avantajına haizdir. Reçineyi çıkarmak için pamuklu bir bezi asetona batırın ve etkilenen bölgeyi ovalayın. Bu, reçineyi yumuşatır ve çıkarılmasını kolaylaştırır.

Ek olarak burada güvenliğinize dikkat edin. Asetonun ihtiva ettiği buharlar gereksiz yere uzun süre solunmamalıdır. Bundan dolayı, bu ürünü yalnızca iyi havalandırabileceğiniz odalarda kullanın. Aseton oldukça yanıcı olduğundan, yakınlarda açık alev olmadığından güvenli olun.

Aseton ciltten oldukça fazla nemi giderir. Reçineyi çıkardıktan sonrasında ellerinizi sabun ve suyla iyice sudan geçirin. Bir nemlendirici, kaybı hızla telafi eder.

Tavsiye: Oje çıkarıcı esas olarak asetondan oluştuğu için (kural dışı: ambalajda “aseton içermez” yazıyor), saf aseton kullanılmadığı takdirde epoksi reçinesini ciltten çıkarmak için de uygundur.

Epoksi reçinesini çözün

Narenciye susuz el temizleyici

Reçine kalıntılarının sirke yada aseton ile çıkarılması cilt için son aşama streslidir. Fazlaca daha cilt dostu bir alternatif, narenciye bazlı bir temizleme köpüğüdür. Ek olarak solunum sistemine oldukça daha azca yük bindiriyor. Temizlemek için kirli alana birazcık el temizleyici uygulayın, iyice ovalayın ve köpüğü suyla çıkarın. Bu yöntemin tek dezavantajı öteki iki yönteme bakılırsa oldukça daha azca verimli olmasıdır.Source link

Bunları da sevebilirsiniz