Tavanlar ve cepheler için ne tür lambalar kullanılır?


Lambalar, duvar ve tavan panelleri evlerin güzelliğinin unsurlarından biridir sadece genel görünümün haricinde evin korunmasında da mühim bir rol oynarlar. Çatı kenarının altında 10-20 santimetre yüksekliğinde minik bir bölüm vardır ve bazı evlerde bu bölüm boyalı kiremitlerle kaplanır. Bir çok çağıl binada ahşabın üzerini kaplayan ve ahşabın nemi emmesini engellemiş olan vinil yada alüminyum duvar kaplamaları kullanılmaktadır.


Ahşap çatı hattı süresince yer alırsa, nemi ve küfü emecek ve bu küf evin çatısına yayılacak ve çatı sızdıracak yada böcek ve mantarların istilasına açık hale gelecektir. Ek olarak, çatı çoğu zaman binanın duvarlarına kıyasla ortalama 30 santimetre yada daha çok çıkıntı yapar. Bu kısım kirişler, yatak tabakası ve açık alandan oluşmaktadır. Çatı boşluğundaki nemi denetlemek ve rutubet emilimini önlemek için binanın bu bölümünün uygun şekilde havalandırılması gerekir. Işık takmak, bu alanı uygun havalandırmayla beraber kapatmanın iyi bir yoludur. Lamb, çeşitli malzemelerden yapılmış, çatı ve duvar kaplaması olarak kullanılan ve ek olarak çatı altındaki boşluğun havalandırılmasını elde eden bir levhadır.

Doğru lambayı seçin

lamba türleri

Eviniz eskiyse eski ampullerin büyük olasılıkla değiştirilmesi gerekiyor, bu yüzden eviniz için doğru ampulü seçmek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz:

Araç-gereç

Duvar panelleri çoğu zaman alüminyum yada vinildir. Kolay ahşap plakalar da altlık olarak kullanılır; Sadece tavan ve cephe aydınlatması ahşap, vinil ve alüminyum şeklinde değişik malzemelerden yapılmıştır. Ahşap bir lamba, evinize güzel bir rustik görünüm getirir, sadece çürümeye ve eğilmeye eğilimlidir. Tertipli olarak boyamanız ve mühürlemeniz gerekir. Uygun bakım yapılsa bile, bu ampullerin ömrü öteki ampullere gore daha kısadır.

Alüminyum ve vinil suya daha dayanıklıdır ve çürümez yada rengini değiştirmez. Bu lambalar daha dayanıklıdır ve binayı daha iyi korur.

renk

Tavan ve cephe aydınlatması için çoğu zaman beyaz kullanılır, sadece piyasada değişik renklerde lambalar mevcuttur. Renk seçiminde evinizin öteki bölümleriyle uyum içinde olmasına dikkat edin. Mesela duvar kaplamalarınızın rengi lacivert ise beyaz tavan aydınlatması için iyi bir seçim değildir.

Bazı üreticiler ek olarak hususi renklerde ışıklar üretir. Fakat hususi ve eşi olmayan bir renk arıyorsanız kendiniz boyayabilirsiniz.

yoldam

Tavan lambası ve cephe aslen dekoratif malzemelerdir ve seçtiğiniz tarzın evin genel görünümü üstünde büyük tesiri vardır. Ağaç liflerini yansılamak eden çizgili tasarımlar, belirgin tümsekler, mütevazı ve pürüzsüz tasarımlar vb. duvar ve tavan aydınlatmalarında kullanılan desen örnekleridir. Daha çeşitli desenler de kullanılabilir. Lampe’de kullanılan paneller değişik genişliklerde, kesit seviyelerinde ve değişik havalandırma modellerinde üretilmektedir. Daha belirgin tasarıma haiz paneller hem de binanıza daha kişiselleştirilmiş bir görünüm kazandırır.

nefes alma

Lamba, havalandırma armatürleri ile yada bunlar olmadan monte edilebilir. Sadece işin altındaki katman, tavan altındaki boşluğun açıklıklarını kapattığı için havalandırılmalı ve havanın buradan akması gerekir. Daha çok paneli ve deliği olan bazı lambaların kullanılması havalandırma koşullarını iyileştirecektir. Bir lamba satın alırken, satıcıya durumunu ve havalandırmasını sorduğunuzdan güvenli olun. Evinizde nemi denetim etmekte problem yaşıyorsanız, iyi havalandırılan bir altlık kullanın.

Bazı durumlarda, hacimli, havalandırmasız bir lamba kullanabilirsiniz. Bu mevzuda bir uzmana danışmanız icap ettiğini anlatmaya gerek yok. Alt katman, havalandırılması gerekmeyen kısmı kaplayabilir. Fan şeklinde öteki çıkış yayınlarını kullanarak da çatı altında havalandırma yapmak mümkündür.

Ilkin tüm modları deneyin ve son olarak lamba tipini, lüzumlu havalandırma sistemini ve yapılacak işi seçin.

lamba türleri

lamba türleri

Piyasada her türlü cephe ve tavan lambası mevcuttur. Bir lamba seçmeden ve satın almadan ilkin, bölgedeki hava koşullarını, bütçeyi ve satın alma kabiliyetini göz önünde bulundurmak gerekir şundan dolayı tamamı nihai kararınızı etkisinde bırakır; Bu bölümde size lamba çeşitlerini sunuyoruz.

ahşap lamba

Ahşap lamba, tavan ve cephede kullanılan en popüler lambalardan biridir. Sadece çürüme ve su emme şeklinde sorunlara da dikkat etmelisiniz. Ahşap lamba kurulduğunda oldukca etkisinde bırakan ve güzeldir ve evinize alışılmadık ve rustik bir görünüm ve çekicilik verir, hiçbir lamba türü onun güzelliğiyle rekabet edemez.

Ahşap lambaların avantajları şunlardır:

 • Evinizin daha güzel ve pahalı görünmesini sağlar.
 • boyanabilir.
 • Organik ve kalıcı bir çekiciliği vardır.
 • Geri dönüştürülebilir ve çevre dostudur.
lamba türleri

Rus ampulü

Rus lambaları, çam şeklinde Rus kozalaklı ağaçlarından yapılır. İğne yapraklı ağaçlar çoğu zaman biyolojik olarak parçalayıcı maddelere karşı yüksek dayanıklılığa haizdir ve bu yüzden lamba yapımında iyi bir seçimdir. Hafifçe ve dayanıklıdırlar ve çoğu zaman klipsler ve gömme bağlantılarla sabitlenirler. Rus lambaları boyamak için de bu alanda deneyimli uzmanlardan yardım almalısınız.

metal lamba

Cepheyi kaplamak için çelik ve alüminyum lambalar da kullanılmıştır. Çelik lambalar, ahşap muadillerine gore daha dayanıklıdır ve bu mevzuda üstündür. Değişik renklerde de mevcuttur. Bu lambaların ana problemlerinden biri yüksek fiyatlarıdır.

Avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Yüksek dayanıklılık
 • Kati ölçülerde evvelde kesim yapabilme
 • Ev stiline uygun renk kombinasyonu
 • Mevsimsel hava koşullarındaki değişikliklere karşı yüksek direnç

Alüminyum lambaların fiyatı ve kalitesi oldukça yüksektir. Alüminyum ve UPVC ışıkları, bugün bir çok ev sahibinin aramış olduğu şeydir.

Alüminyum lambaların avantajları şunlardır:

 • Çatlamayın yada parçalamayın.
 • Neme karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Fazla bakım gerektirmez.
 • Kurulum işlemi basittir.

plastik ampul

Plastik ve UV ışınlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Pencerelerde, kapılarda, tavanlarda vs. nereye bakarsanız bakın plastik görürsünüz. Plastik dayanıklı ve ucuzdur. Lambayı yapmak için UPVC plastik kullanılır.

İşte plastik lambaların bazı avantajları:

 • Suya ve çürümeye dayanıklı
 • bolca ve ucuz
 • çeşitli renkler
 • Kurulumu kolay
 • Düşük bakım gereksinimleri

Lamba bakımının yaygın sorunları

lamba türleri

Bazı lamba türleri ötekilerden daha çok bakım gerektirir. Bu bölümde özetlemek gerekirse şu mevzulara değineceğiz:

Çatlama ve renk değişikliği

Lamba çatlamışsa değiştirmeniz gerekir. Lambanın rengini değişiklik yapma problemi da tekrardan boyanarak çözülür.

çürüme ve öteki kusurlar

Zaman içinde iklim değişimleri ampullerin çürümesine, aşınmasına ve yıpranmasına niçin olur. Ahşap lambalar bu mevzuda öteki lamba türlerine gore oldukca daha savunmasızdır. Çürük ve çürümüş ampuller de değiştirilmelidir.

Su sızıntısı

Tavan sistemi iyi kurulursa lambalar sızdırmaz fakat montaj esnasında hatalar yapılırsa lambalar da sızdırır. Sızıntı, lambanın arkasından adım atar ve aşağı doğru ve naturel olarak evin içine doğru hareket eder. Oluk sistemi yanlış kurulursa yada baypas edilirse, ampuller de sızdıracaktır.

lamba türleri

Sıkça Sorulan Sorular

Lamba seçimini etkileyen faktörler nedir?

Araç-gereç, renk, yoldam ve nefes alabilirlik

Lamba bakımının ana ortak sorunları nedir?

Su sızıntısı, çürüme, çatlama ve renk değişikliğiSource bağlantı