Talimatlar ve tanım SheleeArt Style: Mesh hücreli Dutch Pour


Bu eğitimde size SheleeArt stilinde örgü hücreli Dutch Pour’u göstereceğim. Hazırlanması, öteki döküm tekniklerine gore birazcık daha karmaşıktır, sadece bu çabaya mutlaka kıymet. Bu metot için değişik (azca yahut fazlaca gizli saklı) tarifler var, sadece bunların bir çok burada Avrupa’da bulunmayan malzemeleri kullanıyor. Bu nedenle bu teknik için kendi tarifimi geliştirdim. Bir YouTube videosu içeren bu adım adım kılavuzda size anlatacağım.

Lafda SheleeArt Stili ile kastedilen nelerdir?

“SheleeArt Style” yahut “SheleeArt Stretching Blooms” olarak da adlandırılan terim, hususi bağcıklar yahut ağ benzeri hücreler ile karakterize edilen bir Dutch Pour ile eşanlamlıdır. “SheleeArt Style” kavramı, bu tür Dutch Pours’u yaratan aynı isimli Avustralyalı bir sanatçı tarafınca yaratıldı. Bununla beraber, mevzubahis sanatçı bu tekniğin ne mucidi ne de mucidi olduğundan, bu tekniğin bu tanımı tam olarak doğru değildir.

Senelerdir örgü hücreli bu tür Hollandalı Pours’ları yaratan bir takım başka Amerikalı ve Avustralyalı sanatçı var. Bununla beraber, bu teknik şu anda çok abartılı olduğu için ve en fazlaca SheleeArt Style adıyla bilindiğinden, basitlik adına bu makalede bu kavramı de kullanıyorum.

Sheleeart çiçekleri uzatır

SheleeArt tekniği için bu malzemeye ihtiyacınız var

Artist Junior Alternative Sıvı Besleme, 5 Litre
 • Kağıt, ahşap, karton, kumaş vb. için beyaz, toksik olmayan, su bazlı zanaat yapıştırıcısı.
 • Akrilik akış tekniği için bir dökme ortamı olarak muhteşem
 • Sararmaz ve solvent içermez, saydam ve saten mat kurur

Amazon’da görüntüle

Liquitex profesyonel akış yardımcısı, 118 ml
 • Su gerilimini kırarak boya akışını iyileştirir
 • Renklerin emilimini arttırır.
 • Su bazlı boya, mürekkep yahut boyanın karışabilirliğini artırır
 • Fırça darbelerini en aza indirir ve sırların boyanabilirliğini artırır

Amazon’da görüntüle

ADLER Aquacryl CFB Halbmatt Renksiz ahşap cilası, 2,5 l
 • İç mekan kullanması için yüksek kaliteli renksiz akrilik ahşap verniği
 • Oldukça etraf dostu, solvent içermeyen su bazlı
 • Grese dayanıklı, fazlaca iyi mekanik mukavemet
 • Parlak, mat ve yarı mat olarak mevcuttur

Amazon’da görüntüle

Lüzumlu öteki malzemeler:

sheleart tekniği

Resmin yapısı ve terimler

Bu fotoğraf üç tabaka halinde işlenmiştir, burada – bizim resmimizde beyaz olan – alt tabaka yardımcı yüzeyidir ve yastık olarak adlandırılır. Bunun üstüne renk damlatılır ve ağ hücreleri / bağcıklar için renkle kaplanır. İstenilen etkiyi elde etmek için üç katmanın da aynı anda hareket etmesi son aşama önemlidir.

Dutchpour bağcık

Örgü hücreli Dutch Pour için adım adım talimatlar

Bütün ortamlar yahut karışımlar için tarifim (varyant 2)

Minder

Neo White 102’yi Artist Junior Vinil Yapıştırıcı ile 1:1 oranında karıştırın ve bir miktar su ile inceltin. Karo yahut boya zemininde kalınca bir katman halinde kalması için renk karışımının çok kıvamlı olması icap eder. Bu karışım birkaç hafta süresince iyi bir halde saklanabilir.

döküm ortamı

100 ml ahşap verniği V33 renksiz yahut Adler Aquacryl renksiz ahşap verniği 100 ml Solo Goya Pouring Medium 1:1 ile karıştırın. Bu karışım birazcık koyulaşır. Bu karışım sıkıca kapatılmış bir kapta birkaç gün saklanabilir.

renk karışımları

5 ml boyayı yukarıda karıştırılan 15 ml dökme bilici ile karıştırın. Bu karışım kremsi bir sıvı kıvamına haiz olmalı ve spatuladan derhal akmalıdır. Bununla beraber, geleneksel bir dökümden daha viskoz olmalıdır. İyice örtün, gerekirse birazcık su ilave ederek 2-3 gün bırakabilirsiniz.

Ağ hücreleri / bağcıklar için renk karışımı

Birazcık Marabu Acryl Color titanyum beyazını Liquitex Flow Aid ile renk spatuladan damlayana ve damla 1 ila 2 saniye içerisinde düzleşene kadar seyreltin. Bu karışım fazlaca akışkan olmamalı fakat fazlaca koyu da olmamalı. Aksi takdirde mesh hücrelerinin oluşumu hemen sonra zorlaşacaktır. Doğru tutarlılığı bulmak burada birazcık zor.

çiçekler

Yastık / minder sırası

Karışımın ortalama 80 ml’tepsi 10 x 10 santimetre’lik bir karonun ortasına dökün. (15 x 15 santimetre için ortalama 100 ml’ye ihtiyacınız var) Dökülmenizi hemen sonra en iyi biçimde döndürebilmeniz yahut hareket ettirebilmeniz için yastık kalınca bir katman halinde kalmalıdır. Karışım fazlaca inceyse, sonraki ağ hücreleri fazlaca fazla eriyecektir. Herhangi bir hava kabarcığı bu aşamada önemsizdir. Sizi rahatsız ederlerse, onları yere serebilir yahut ateşe verebilirsiniz.

sheleeart stili step1

renklerin katmanlanması

Artık renklerin zemine oturmaması yahut zemin tarafınca emilmemesi için süratli çalışmalısınız. Bu, bilhassa bu tekniği bir tuval üstünde kullanırken doğrudur.

Herhangi bir sırasıyla her renkten 1 ila 2 damla uygulayın. Renklerin matlığına dikkat edin ki değişik renkli hücreler oluşsun. Benim durumumda olduğu benzer biçimde, ağ hücrelerinin güzel bir halde kontrast oluşturması için üst renk fazlaca parlak olmamalıdır.

sheleeart tarzı step2sheleeart stili step3

Şimdi ağ hücreleri / bağcıklar için 1 ila 2 damla boya ilave edin. Renkleri daha iyi dağıtmak için karoyu hafif sallayabilirsiniz. Peşinden, boyama bıçağıyla yastığı her yandan yeniden itin.

Daha kalınca bir yastığı yerinde tutmak için müsait boyutta bir halka kalıbı (mutfak?) da kullanabilirsiniz.

Dutch Pour’u tamamlama

Şimdi en zor kısma geliyoruz, üfleme. Ergonomik gerektirir ve sizin için en iyi olanı kendiniz bulmanız icap eder. Bazıları yukarıdan beyaz boyanın ortasına, ötekiler taraftan üfler. Beyaz rengin ortasına taraftan üflersem ve öteki renklerin üstüne ince bir halde kaydırırsam rengi daha iyi denetim edebiliyorum. Bir kaydırmada olduğu benzer biçimde, üst boya tabakası, alttaki tabakanın hücreler benzer biçimde yükselmesi için yeterince ince olmalıdır. Bu bölümü evvelde bir karo üstünde uygulayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan tek renkli bir yastık ve bağcık rengi. Rengi çiçek benzeri bir desende yaymak için bir pipet de kullanabilirsiniz.

sheleeart stili step4sheleeart stili step5

Fakat şimdi misal görselimize geri dönelim: Oldukça sert üflememeye dikkat edin, aksi takdirde renkler yastığa karışır. Renklerin bazen ortaya geri akmasına izin verin. Dokunarak yahut yakarak hücre oluşumunu destekleyebilirsiniz. Hücre oluşumundan memnun olduğunuzda deseni hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. Hangi parçaları mutlaka saklamak istediğinize karar verin ve ilkin boyama alanınızı bu yönde kaydırın. Bu hücreler bununla birlikte en büyükleri olacak şundan dolayı her yöne en fazlaca onlar çekiliyor.

sheleeart tarzı step6

Video Eğitimi SheleeArt seçimi bağcıklı Dutch Pour

Aşağıdaki YouTube videosunda, A’dan Z’ye güzel ağ hücrelerine haiz bir resmin SheleeArt tarzında iyi mi oluşturulduğunu görebilirsiniz.

sonsöz

Yukarıda bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, bu, bu teknik için ihtimaller içinde bir tariftir. Benzer sonuçların elde edilebileceği muhtelif başka tanım varyantları vardır. Mümkünse ahşap verniği olmadan geçmek için kontrol etmeye devam edeceğim. Şimdi size bu teknikle iyi eğlenceler diliyor ve Feysbuk grubumuzdaki deneyimlerinizi ve doğal ki sona ermiş çalışmalarınızı okumayı sabırsızlıkla umuyorum 🙂

Sen de bir adet daha istiyorsun Akrilik dökme tekniği tecrübe etmek? Bu halde makalede yapmalısın Açıklanan muhtelif dökme teknikleri uğra.

Edith Lüssi'nin Portresi

Edith Lussi

Edith Lüssi, kocası ve kızıyla beraber Şark İsviçre’de yaşıyor. Gençliğinden beri resimle uğraşmaktadır. Kimya laboratuvarı asistanı olarak eğitimini tamamladıktan birkaç sene sonrasında, yeşil eşyanın dökümünden sona ermiş bebeğe kadar porselen bebek yapmayı öğrenmek için bir buçuk sene geçirdi. Kendini kalıpçılığa adamış eşiyle beraber Johannesburg / Cenup Afrika’da on yılı aşkın bir müddet porselen bebek ve seramik fabrikası işletti. Edith, İsviçre’ye döndükten sonrasında boş zamanlarında yine akrilik fotoğraf meydana getirmeye başladı. Aile, iş ve hobilerini uzlaştırmak için HAF’ta iki senelik mektupla çizim ve fotoğraf kursuna katıldı. Bunu değişik boyama stillerinde daha çok çevrimiçi kurs izledi. Talih eseri, YouTube’da akrilik dökme ile alakalı bir video keşfetti ve bu büyüleyici teknik ile alakalı derhal heyecanlandı. Bugün bir okulda biyoloji asistanı olarak yarı zamanlı çalışıyor ve boş günlerinde kendini büyük tutkusu olan akıcı sanatla fotoğraf meydana getirmeye adadı.

https://www.instagram.com/leartsandcrafts/

https://www.feysbuk.com/leartsandcrafts/

www.leartsandcrafts.com

Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz