Talimatlar ve tanım SheleeArt Style: Mesh hücreli Dutch Pour


Bu eğitimde size SheleeArt stilinde örgü hücreli Dutch Pour’u göstereceğim. Hazırlanması, öteki döküm tekniklerine nazaran birazcık daha karmaşıktır, sadece bu çabaya kesinlikle kıymet. Bu yöntem için değişik (azca ya da oldukca gizli saklı) tarifler var, sadece bunların bir çok burada Avrupa’da bulunmayan malzemeleri kullanıyor. Bu yüzden bu teknik için kendi tarifimi geliştirdim. Bir YouTube videosu içeren bu adım adım kılavuzda size anlatacağım.

Sözde SheleeArt Stili ile kastedilen nedir?

“SheleeArt Style” yada “SheleeArt Stretching Blooms” olarak da adlandırılan terim, hususi bağcıklar yada ağ benzeri hücreler ile karakterize edilen bir Dutch Pour ile eşanlamlıdır. “SheleeArt Style” terimi, bu tür Dutch Pours’u yaratan aynı adlı Avustralyalı bir sanatçı tarafınca yaratıldı. Bununla beraber, söz mevzusu sanatçı bu tekniğin ne mucidi ne de mucidi olduğundan, bu tekniğin bu tanımı tam olarak doğru değildir.

Senelerdir örgü hücreli bu tür Hollandalı Pours’ları yaratan bir takım başka Amerikalı ve Avustralyalı sanatçı var. Bununla beraber, bu teknik şu anda oldukça abartılı olduğundan ve en oldukca SheleeArt Style adıyla bilindiğinden, basitlik adına bu makalede bu terimi de kullanıyorum.

Sheleeart çiçekleri uzatır

SheleeArt tekniği için bu malzemeye ihtiyacınız var

Artist Junior Alternative Sıvı Besleme, 5 Litre
 • Kağıt, ahşap, karton, kumaş vb. için beyaz, toksik olmayan, su bazlı zanaat yapıştırıcısı.
 • Akrilik akış tekniği için bir dökme ortamı olarak muhteşem
 • Sararmaz ve solvent içermez, saydam ve saten mat kurur

Amazon’da görüntüle

Liquitex profesyonel akış yardımcısı, 118 ml
 • Su gerilimini kırarak boya akışını iyileştirir
 • Renklerin emilimini arttırır.
 • Su bazlı boya, mürekkep yada boyanın karışabilirliğini artırır
 • Fırça darbelerini en aza indirir ve sırların boyanabilirliğini artırır

Amazon’da görüntüle

ADLER Aquacryl CFB Halbmatt Renksiz ahşap cilası, 2,5 l
 • İç mekan kullanımı için yüksek kaliteli renksiz akrilik ahşap verniği
 • Oldukça çevre dostu, solvent içermeyen su bazlı
 • Grese dayanıklı, oldukca iyi mekanik direnç
 • Parlak, mat ve yarı mat olarak mevcuttur

Amazon’da görüntüle

Lüzumlu öteki malzemeler:

sheleart tekniği

Resmin yapısı ve terimler

Bu fotoğraf üç katman halinde işlenmiştir, burada – bizim resmimizde beyaz olan – alt katman destek yüzeyidir ve yastık olarak adlandırılır. Bunun üstüne renk damlatılır ve ağ hücreleri / bağcıklar için renkle kaplanır. İstenilen etkiyi elde etmek için üç katmanın da aynı anda hareket etmesi son aşama önemlidir.

Dutchpour bağcık

Örgü hücreli Dutch Pour için adım adım talimatlar

Tüm ortamlar yada karışımlar için tarifim (varyant 2)

Minder

Neo White 102’yi Artist Junior Vinil Yapıştırıcı ile 1:1 oranında karıştırın ve bir miktar su ile inceltin. Karo yada boya zemininde kalınca bir katman halinde kalması için renk karışımının oldukça kıvamlı olması gerekir. Bu karışım birkaç hafta süresince iyi bir halde saklanabilir.

döküm ortamı

100 ml ahşap verniği V33 renksiz yada Adler Aquacryl renksiz ahşap verniği 100 ml Solo Goya Pouring Medium 1:1 ile karıştırın. Bu karışım birazcık koyulaşır. Bu karışım sıkıca kapatılmış bir kapta birkaç gün saklanabilir.

renk karışımları

5 ml boyayı yukarıda karıştırılan 15 ml dökme medyum ile karıştırın. Bu karışım kremsi bir sıvı kıvamına haiz olmalı ve spatuladan derhal akmalıdır. Bununla beraber, geleneksel bir dökümden daha viskoz olmalıdır. İyice örtün, gerekirse birazcık su ilave ederek 2-3 gün bırakabilirsiniz.

Ağ hücreleri / bağcıklar için renk karışımı

Birazcık Marabu Acryl Color titanyum beyazını Liquitex Flow Aid ile renk spatuladan damlayana ve damla 1 ila 2 saniye içinde düzleşene kadar seyreltin. Bu karışım oldukca akışkan olmamalı fakat oldukca koyu da olmamalı. Aksi takdirde mesh hücrelerinin oluşumu hemen sonra zorlaşacaktır. Doğru tutarlılığı bulmak burada birazcık zor.

çiçekler

Yastık / minder sırası

Karışımın ortalama 80 ml’sini 10 x 10 santimetre’lik bir karonun ortasına dökün. (15 x 15 santimetre için ortalama 100 ml’ye ihtiyacınız var) Dökülmenizi hemen sonra en iyi şekilde döndürebilmeniz yada hareket ettirebilmeniz için yastık kalınca bir katman halinde kalmalıdır. Karışım oldukca inceyse, sonraki ağ hücreleri oldukca fazla eriyecektir. Herhangi bir hava kabarcığı bu aşamada önemsizdir. Sizi rahatsız ederlerse, onları yere serebilir yada ateşe verebilirsiniz.

sheleeart stili step1

renklerin katmanlanması

Artık renklerin zemine oturmaması yada zemin tarafınca emilmemesi için süratli çalışmalısınız. Bu, bilhassa bu tekniği bir tuval üstünde kullanırken geçerlidir.

Herhangi bir sırayla her renkten 1 ila 2 damla uygulayın. Renklerin matlığına dikkat edin ki değişik renkli hücreler oluşsun. Benim durumumda olduğu şeklinde, ağ hücrelerinin güzel bir halde kontrast oluşturması için üst renk oldukca parlak olmamalıdır.

sheleeart tarzı step2sheleeart stili step3

Şimdi ağ hücreleri / bağcıklar için 1 ila 2 damla boya ilave edin. Renkleri daha iyi dağıtmak için karoyu hafifçe sallayabilirsiniz. Arkasından, boyama bıçağıyla yastığı her taraftan yeniden itin.

Daha kalınca bir yastığı yerinde tutmak için uygun boyutta bir halka kalıbı (mutfak?) da kullanabilirsiniz.

Dutch Pour’u tamamlama

Şimdi en zor kısma geliyoruz, üfleme. Ergonomik gerektirir ve sizin için en iyi olanı kendiniz bulmanız gerekir. Bazıları yukarıdan beyaz boyanın ortasına, ötekiler taraftan üfler. Beyaz rengin ortasına taraftan üflersem ve öteki renklerin üstüne ince bir halde kaydırırsam rengi daha iyi denetim edebiliyorum. Bir kaydırmada olduğu şeklinde, üst boya tabakası, alttaki tabakanın hücreler şeklinde yükselmesi için yeterince ince olmalıdır. Bu kısmı evvelinde bir karo üstünde uygulayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan tek renkli bir yastık ve bağcık rengi. Rengi çiçek benzeri bir desende yaymak için bir pipet de kullanabilirsiniz.

sheleeart stili step4sheleeart stili step5

Fakat şimdi örnek görselimize geri dönelim: Oldukça sert üflememeye dikkat edin, aksi takdirde renkler yastığa karışır. Renklerin ara sıra ortaya geri akmasına izin verin. Dokunarak yada yakarak hücre oluşumunu destekleyebilirsiniz. Hücre oluşumundan memnun olduğunuzda deseni hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. Hangi parçaları kesinlikle saklamak istediğinize karar verin ve ilkin boyama alanınızı bu yönde kaydırın. Bu hücreler bununla beraber en büyükleri olacak zira her yöne en oldukca onlar çekiliyor.

sheleeart tarzı step6

Video Eğitimi SheleeArt seçimi bağcıklı Dutch Pour

Aşağıdaki YouTube videosunda, A’dan Z’ye güzel ağ hücrelerine haiz bir resmin SheleeArt tarzında iyi mi oluşturulduğunu görebilirsiniz.

sonsöz

Yukarıda bahsedilmiş olduğu şeklinde, bu, bu teknik için ihtimaller içinde bir tariftir. Benzer sonuçların elde edilebileceği çeşitli başka tanım varyantları vardır. Mümkünse ahşap verniği olmadan geçmek için kontrol etmeye devam edeceğim. Şimdi size bu teknikle iyi eğlenceler diliyor ve Feysbuk grubumuzdaki deneyimlerinizi ve doğal ki bitmiş çalışmalarınızı okumayı sabırsızlıkla umuyorum 🙂

Sen de bir tane daha istiyorsun Akrilik dökme tekniği tecrübe etmek? O vakit makalede yapmalısın Açıklanan çeşitli dökme teknikleri uğra.

Edith Lüssi'nin Portresi

Edith Lussi

Edith Lüssi, kocası ve kızıyla beraber Doğu İsviçre’de yaşıyor. Gençliğinden beri resimle uğraşmaktadır. Kimya laboratuvarı asistanı olarak eğitimini tamamladıktan birkaç yıl sonrasında, yeşil eşyanın dökümünden bitmiş bebeğe kadar porselen bebek yapmayı öğrenmek için bir buçuk yıl geçirdi. Kendini kalıpçılığa adamış eşiyle beraber Johannesburg / Cenup Afrika’da on yılı aşkın bir süre porselen bebek ve seramik fabrikası işletti. Edith, İsviçre’ye döndükten sonrasında boş zamanlarında tekrardan akrilik fotoğraf hayata geçirmeye başladı. Aile, iş ve hobilerini uzlaştırmak için HAF’ta iki senelik mektupla çizim ve fotoğraf kursuna katıldı. Bunu değişik boyama stillerinde daha çok çevrimiçi kurs izledi. Talih eseri, YouTube’da akrilik dökme hakkında bir video keşfetti ve bu büyüleyici teknik hakkında derhal heyecanlandı. Bugün bir okulda biyoloji asistanı olarak yarı zamanlı çalışıyor ve boş günlerinde kendini büyük tutkusu olan akıcı sanatla fotoğraf hayata geçirmeye adadı.

https://www.instagram.com/leartsandcrafts/

https://www.feysbuk.com/leartsandcrafts/

www.leartsandcrafts.com





Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz