Sürdürülebilir ahşap nedir? | Sürdürülebilir ahşap türleri ile tanışın


Ahşap endüstrisinde çalışıyorsanız, muhtemelen sürdürülebilir ahşap terimine aşinasınızdır. Sürdürülebilir ahşabı öğrenerek etkinlik alanınızda çevreye daha duyarlı olabilirsiniz. Sürdürülebilir ağaç kesimi, ağaçların çevreye duyarlı kuruluşlar tarafınca hasat edilmiş olduğu bir yöntemdir. Odun için ağaç kesmek çoğu zaman çevreye zararı olan olsa da, sürdürülebilir ağaç kesme, daha sürdürülebilir türlerden bazılarını seçerek zararı olan etkiyi tersine çevirir. Bu yazımızda sürdürülebilir ahşabın değişik taraflarını münakaşaya çalıştık.


Orman Yönetim Konseyi (FSC)

sürdürülebilir ahşap

Dünyanın dört bir tarafındaki birçok kurum, sürdürülebilir ağaç türlerini korumak ve desteklemek için bir sistem yapmaya kendini adamıştır. Bu alanda en elit kuruluşlardan biri Orman Hizmet Konseyi’dir (FSC). Orman Hizmet Konseyi (FSC), dünya ormanlarının görevli yönetimini destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bu kurum, sürdürülebilir ahşap kullanımını sağlamanın en güvenilir yolu olarak internasyonal kabul gören tutarlı ve kapsamlı bir sertifika sistemi oluşturmuştur. Küresel pazarda görevli bir üretici olarak yalnızca FSC logosunu taşıyan ahşabı kullanmalısınız. İstatistikler, dünyada satılan ahşabın %20’sinden daha azının sürdürülebilir ve FSC sertifikalı bulunduğunu gösteriyor. Bu şok edici gerçeği göz önünde bulundurarak, listenin bu bölümünde en sürdürülebilir ahşap türlerinden bazılarını sunuyoruz.

En sağlam ağaç türü

sürdürülebilir ahşap

Aşağıdaki türler, değişik ahşap türleri içinde en yüksek düzeyde stabiliteye haizdir.

serçe dili

Serçe ağacı gerçek anlamda sürdürülebilir bir ağaçtır, bu ağaç her türlü mobilya ve spor malzemelerinin yapımında mühim rol oynar. Bu dayanıklı ahşabın kompakt bir dokusu vardır ve alet sapları, demiryolu traversleri ve kanolar ve tekneler için kürekler yapmak için iyi çalışır. Beyaz serçe dili, bilhassa beyzbol sopası yapmak için kullanılan malzemesiyle ünlüdür.

meşe

Meşe yerleşik bir ağaç türüdür ve bir serçenin dilinden daha hassastır. Piyasadaki meşe ağacının bir çok Birleşik Krallık’tan ve Avrupa’nın öteki bölgelerinden ve ABD Birleşik Devletleri’nden gelmektedir ve FSC sertifikalıdır; Sadece bazı Avrupa ülkelerinden ithal edilen ve ormanların tahribatına yol açacak yasa dışı ağaç kesimi meydana getiren stoklara dikkat etmelisiniz. Açık ve koyu renk yelpazesine haiz bu sert ağaç, döşeme, dolap ve mobilyalarda mühim bir rol oynar.

Maun

Maun ağacının kırmızımsı rengi onu popüler ve kıymetli bir ağaç yapmıştır. Sadece bu ağacın minimum beş türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan hazırlarken dikkatli olmanız gerekir.

sürdürülebilir ahşap

Afra

Akçaağaç, plantasyon ormanlarında bol miktarda bulunan başka bir ağaçtır. Bu ahşap çoğunlukla bowling lobutları ve bilardo ıstakaları için kullanılır. Bu ağaç hem de bir beden ağacıdır, şu demek oluyor ki ses dalgaları yayar ve onlarla iyi rezonansa girer. Bu özellik, akçaağacı müzik aletleri yapmak için birincil ağaç yapar.

tik

Tik ağacı kullanırken performansınız üstündeki duyarlılık oldukça yüksek olacaktır. Tik, dayanıklılığı ve böceklere, neme ve çürümeye karşı organik direnci sebebiyle mobilya endüstrisinde popülerdir. Buradaki problem, yasal ve görevli bir halde üretilmiş tik bulmanızın zor olmasıdır. Tik ağacı kullanıyorsanız, FSC sertifikalı olduğundan güvenli olun.

Kiraz

Kirazlar ek olarak esas olarak Şimal ABD’da yetişir ve birçok kullanım alanı vardır. Bu ağacın odun rengi kırmızımsı kahverengidir. Birçok Amerikan evinde kiraz ağacı kullanılmaktadır. Bu ahşap, kompakt dokusu yardımıyla organik etkenlere karşı yüksek bir dirence haizdir.

sürdürülebilir ahşap

cag

Çam ağacı, geniş mevcudiyeti sebebiyle oldukça popülerdir. Bu ağaç oldukça süratli büyümüş olduğu için oldukça kararlıdır. Sarıçam tekne yapımında kullanılırken, beyazçam daha yoğun dokusu ile mobilya ve yapı malzemelerinde öne çıkıyor.

Köknar ağacı

Köknar, bu ağacın sürdürülebilir ahşap kategorisinde gruplandırılmasını sağlamak için FSC sertifikalı Douglas Fir’den alabileceğiniz bir başka sürdürülebilir ağaçtır. Bu ahşabı, büyük boyutları ve büyük dayanıklılığı sebebiyle inşaatta kullanıyoruz.

bambu

Bambu bitkisi FSC sertifikalı değildir ve teknik olarak bir ağaç değildir; Sadece bambu, öteki birçok türden daha süratli büyür. Dünyada birçok değişik kullanım alanı olan ortalama 1.500 bambu türü vardır. Birçok durumda bambu, geleneksel ahşap ürünlerin yerini alabilir.

Düşük stabiliteye haiz ağaç türleri

sürdürülebilir ahşap

Aşağıdaki ahşap türleri, öteki ahşap türlerine bakılırsa oldukça daha azca dayanıklıdır ve bunlardan kaçınılmalıdır.

Abanoz

Abanoz, yalnızca Kamerun ormanlarında bol miktarda bulunan kuvvetli bir ağaçtır. Bu sınırlama sebebiyle, bu türün kullanılması oldukça önemlidir. Abanoz, gitar ve öteki müzik aletleri yapmak için oldukça aranır, sadece bu ahşabı kullanırsanız, hasadın yasallığını denetim etmelisiniz.

Burma tik

Birmanya tik ağacı, bir çok ülkede yasaklanan başka bir ağaçtır. Ağaç işleme endüstrisindekiler, bu ahşabı güzel görünümü, dayanıklılığı ve böcek saldırılarına ve neme karşı organik direnci sebebiyle seviyor.

diş

Bu ağaç, gitarların yanı sıra vurmalı çalgılar yapmak için de uygundur. Koyu rengi ve alışılmadık sertliği (cevizden ziyade) sebebiyle verne, ahşap zeminler için popülerdir. Şu anda, bu ahşabın sınırı olan türü sebebiyle uygun ikame maddelerinin kullanılması en iyisidir.

Brezilya maunu

Brezilya maunu, beş Afrika maun türü ile beraber nesli tükenmekte olan bir ağaç türüdür. Bu ahşaba alternatif arıyorsanız Jatoba ve Andropa çeşitleri Brezilya Maunu ile benzer özelliklere haizdir.

Sürdürülebilir ahşabın avantajları

sürdürülebilir ahşap

Geçtiğimiz yıllarda, oldukça sayıda değişik sanayi devamlı olarak organik kaynakları yok etmektedir. Bu istatistik son 100 yılda tehlikeli boyutlara ulaştı ve organik kaynakların yok edilmesini önlemek bizim sorumluluğumuz. Sürdürülebilir ahşabı kullanarak, çevrenin korunmasında üzerimize düşeni gerektiği benzer biçimde oynayabiliriz. Bilinmiş olduğu suretiyle yapılarda ahşabın kullanılmasının yararları saymakla bitmez. Kereste ve öteki ahşap ürünler, çerçeveleme, yalıtım, boşluk ayırma ve evin öteki bölümleri için kullanılır.

Yanıcı olmayan çelik ve metalik malzemeler benzer biçimde bazı yapı malzemeleri ısıya maruz kaldıklarında genleşerek yapının zayıflamasına ve çökmesine niçin olabilir. İnşaatta değişik ağaç türlerinin kullanılması bu tür kazaların olma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Ahşap ek olarak organik olarak büyür ve atmosferdeki karbondioksiti giderir. Ahşabın benzersiz bir özelliği, ahşap nesnelere dönüştürüldükten sonrasında bile havadaki karbonu emmeye devam etmesidir.

Cam, ısıyı ahşaptan 23 kat daha süratli iletir. Bu sayı mermer için 90 kat, çelik için 1650 kat ve alüminyum için 7000 kat daha hızlıdır. Bu rakamlardan, bir binada ahşabın avantajlarından birinin iyi yalıtımı olduğu sonucuna varabiliriz.

Dünyadaki bilim ve hızla gelişen teknolojinin ilerlemesi göz önüne alındığında, ahşabın günümüzde hala inşaatlarda kullanılmasının sebeplerinden biri, güvenliği, hafifliği, dayanıklılığı ve basınca karşı dayanıklılığıdır. İlk başta ahşabın yapıdaki dezavantajlarından birinin neme karşı dayanıklı olmaması ve ıslanması bulunduğunu düşünebilirsiniz; Sadece bazı ahşap türleri de suya ve neme karşı dayanıklıdır.Source bağlantı