Su yalıtımı ve ahşabı dayanıklı hale getirme şekilleri için ergonomik ve eğitici bir rehber


Organik güzelliği korumanın gerekliliklerinden biri de bakımdır! Ahşabın bakımı için en uyumlu ürün ve teknolojiler seçilmelidir.

Evin içindeki ahşap mobilyaların, dolapların ve dekorasyonların bir çok, dünyanın en eski popüler malzemesi olan ahşaptan yapılmıştır. Anlatmaya gerek yok, ahşap bakımsız yüksek neme maruz kaldığında şişer ve yıpranır; Sadece ahşabın su geçirmez olmasının ve naturel güzelliğini müdafaasının aşağıda tartışılan yolları vardır.

Ahşap iyi mi yalıtılır?

Ahşabı su geçirmez hale getirmek için uzun senelerdir kullanılan 3 güvenilir yöntem vardır:

 • Güzelliği korumak ve koruyucu bir yüzey oluşturmak için tang yağı yada keten tohumu yağı kullanın.
 • Poliüretan vernik ve vernik kullanımı.
 • Yapıştırıcı ve tiner (kir) karışımı ile ahşap cilalama ve su yalıtımı.

Ahşabı yalıtmak için doğru yöntemi seçerken, bazı yöntemlerin iç mekan ahşabı, bazılarının da dış mekan ahşabı için uygun bulunduğunu bilmelisiniz. Daha çok detay için okumaya devam edin.

titreşimli zımpara satın al

Lüzumlu alet ve malzemeler:

 • Keten tohumu yağı
 • Poliüretan
 • peçete
 • poliüretan mühürleyen
 • oje alkol
 • mineral ruhlar çözücüler
 • Organik kıllı boya fırçası
 • ince zımpara
 • vernik
 • Kir ve ahşap mühürleyen

Yöntem 1: Elle ılık, yağlı bir son kat oluşturun

Keten bitkisinden elde edilmiş keten tohumu yağı ve Çin tang ağacından elde edilmiş tang yağı, el ovma yağının kullanıldığı cilalama şekilleri için lüzumlu ve lüzumlu malzemelerdir.

Senelerdir insanoğlu tarafınca kullanılan bu yağlar ceviz, maun şeklinde daha koyu dokulu ahşapların güzelliği ve korunması için uygundur. Bu yağın ve birkaç bileşenin kombinasyonu, kuruma ve yapışma süresini azaltacaktır. Standart bir bileşik yağ, eşit oranlarda tang yada keten tohumu yağı, mineraller ve poliüretan ihtiva eder.

İlk olarak, yağı iyice karıştırın. Peşinden, naturel bir fırça kullanarak zımparalanmış ve temizlenmiş ahşaba koyu renk bir son kat uygulayın. (Bu yağları, zaman içinde sararacak olan çam ve ladin şeklinde açık renkli ağaçlara karşı kullanmayınız.)

Yağın kurumasını bekleyin ve arkasından kuru görünen parçaları tekrardan yağlayın.

Fazla yağı temiz bir bezle silin ve yağın tamamen kurumasını bekleyin. Son olarak zımparalayın. Gerekirse, istenen sonucu elde etmek için bu adımları tekrarlayın.

Daha kalınca bir çözeltiye ihtiyacınız var ise, birazcık daha mineral ilave edin. Yağın kuruması için daha çok zamana ihtiyacınız var ise poliüretan miktarını azaltın. Daha parlak bir yüzey ve daha süratli kuruma istiyorsanız daha çok poliüretan ilave edin.

Not: Yağı silmek için kullanılan mendiller kendiliğinden yangına niçin olabilir; Bundan dolayı kurutulmuş yağ ısı üretir. Tedbir olarak, çalışırken birazcık su bulundurun, böylece peçete oldukca yağlandığında, onu bir su kabına atın ve başka bir temiz peçete ile devam edin.

İkinci yöntem: ahşabı daha çok korumak için bir dolgu macunu kullanmak

Poliüretan, vernikler ve alkollü vernikler, su itici özelliklere haiz dolgu macunları olarak kendilerini kanıtlamıştır. Bu malzemeler, bitmiş ahşaba sprey ve fırça ile uygulanabilir ve ikinci ve üçüncü katlar uygulanmadan ilkin kurumaya bırakılabilir.

En iyi sonuçlar için, sızdırmazlık maddesini oda sıcaklığında kullanın ve emek verme yüzeyinde kabarcıklar oluşturabileceğinden, kullanımdan ilkin sızdırmazlık maddesi şişesini asla çalkalamayın. Bu malzemeler kimyasal çözücüler ihtiva eder, bu yüzden çalışırken havalandırma sistemi kullanmakta fayda vardır.

Ahşap su yalıtımı

Her türlü ödemenin avantajları ve dezavantajları

Poliüretan

Akrilik ve poliüretan reçinelere ek olarak, poliüretan mastikler, yüksekten orta parlaklığa kadar istediğiniz bitişi seçebileceğiniz değişik solventler ihtiva eder. Günümüz poliüretanları zaman içinde sararmaz; Bundan dolayı açık renkli ahşaplar için iyi bir seçimdir. Yağ bazlı poliüretan daha dayanıklıdır, sadece fırçayı temizlemek için terebentin yada mineral yağ gerekir. Su bazlı poliüretan fırça sabun ve su ile de temizlenebilir.

vernik

Reçine, çözücü ve kurutma yağının kombinasyonu, sararmadan kuvvetli, çizilmeye karşı oldukça dayanıklı bir yüzey oluşturur. Suya dayanıklı dış cephe ahşaplarında UV emici içeren ve güneş hasarına dirençli bir deniz verniği kullanın. İç ahşaba karşı koymak için spar verniği kullanın ve terebentin yada metal ile fırçalayın.

oje alkol

Ağaç reçinesi ve alkoldeki bileşik reçine karışımı, ahşap mobilyalar için iyi bir seçimdir. Verniğin zaman içinde sararacağı ve ahşaba oldukca çekici bir görünüm vermeyeceği doğrudur, sadece derin renk yelpazesine haiz ahşaplara özgü sıcak ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Alkol verniğinin parlaklığı değişmiş olur ve bir tiner ile inceltilir. En iyi sonuçlar için vernik, ahşaba birkaç hafifçe kat halinde uygulanmalıdır.

Yöntem 3: Tiner (kir) ve kapatıcı karışımı ile daha süratli bir yöntem

Dönemin mühim rol oynadığı projelerde, boya kapatıcı ve tiner (kir) kombinasyonunu kullanın. Bu oldukca işlevli ürün ahşaba renk ve su katmış olduğu şeklinde su geçirmezlik de sağlar. Bu kombinasyon ürünleri su bazlı pigmentler ve yapıştırıcılar ihtiva eder. Pigment konsantrasyonuna bağlı olarak bu ürün parlak yada mat olabilir. Evin dış cephesi için boya ve yalıtım kombinasyonu kullandıysanız, her iki yılda bir yenilemelisiniz.

Ahşap bu bileşiği kolayca emer ve kalıntısı buharlaşır. Açık renk ahşap bitişli su bazlı boya ve mastik iç mekanlar için uygundur. Bu seti evin dışındaki alan için kullanıyorsanız, iyi bakılmalıdır, aksi takdirde zaman içinde tezgahtan kalkacaktır.Source bağlantı