Spiral rende nedir ve kullanım alanları nedir? | Kir türlerini bilir


Ahşap freze bıçağı, iki türe ayrılan bir kesme aletidir: elmas ve değiştirilebilir bıçaklar. Bu uç, CNC yada üst freze makinelerinde ahşap parçası üstünde istenilen şeklin oluşturulmasının mümkün olmadığı durumlarda kullanılır. Göbek, şekillendirme cihazlarına, kenar yapıştırıcılara vs. takılır ve çoğu zaman cihazın tipine nazaran belirlenir. Eksenlerdeki bilhassa mühim özellikler içinde bıçak sayısı, hız ve kalınlık yer alır ve her birinin kullanımı bu özelliklere nazaran belirlenir. Bilyalı bıçakların kullanıldığı kir makinesini en önce tanımak en iyisidir.

kir nedir?

Öğütücüler, ahşap işleme atölyelerinde ahşabı rendeleyerek otomatikman pürüzsüz, muntazam bir odun parçası oluşturan ergonomik bir cihazdır. Toprak makinesinin üç fazlı ve tek fazlı modelleri bulunmakta olup, ızgarayı yönlendirme ve ayarlama açısından otomatik kaldırmalı ve manuel kaldırmalı olmak suretiyle ikiye ayrılmaktadır.

Toprak makineleri açma/kapama anahtarlı bölmeler, yükseklik ayar kolu, plakadan bıçağa mesafe göstergesi, plaka kilitleme kolu, hız kontrolü ve ön parça freninden oluşur.

Pik döküm gövdeden dolayı kir makinesi oldukça ağır bir ağırlığa haizdir ve makine çalışırken hareket etmeyecektir.

Gabion makinelerin motor gücü 4 ile 10 HP içinde değişmiş olur ve gabion levhanın genişliğine bağlıdır. Topun yüksek dönüşe ihtiyacı vardır, bu yüzden kayış kullanılır. Makaraların yavaş hareket etmesi gerektiğinden; mısra kullanıldı. Tambur, ağır ve büyük kerestelerin taşınması için yüksek mukavemete haiz olmalıdır. Bu yüzden bu makinede dişli kutusu kullanılmaktadır.

Kir türleri ve kullanımları

Öteki aletler ve makineler şeklinde kirin de her biri belirli bir uygulama için tasarlanmış değişik türleri vardır; Aşağıda, size kir türlerini ve kullanımlarını tanıtacağız.

Masa kiri

En ufak ve en hafifçe rende türü, ince ve hafifçe ahşabı rendelemek için uygun olan sofra rendesidir. Bu makine büyük ve ağır ağaçları rendeleme özelliğine haiz olmasına karşın, makineye zarar verebileceğinden hiçbir koşulda ağır işlerde kullanmayın.

Kir Atölyesi

Yarı endüstriyel kir olarak da bildiğiniz imalathane kiri, ufak ve yarı endüstriyel atölyelerde kullanıma uygundur. Bu cihazın piyasada tek fazlı ve üç fazlı iki modeli bulunmaktadır. Üç fazlı elektriğe erişiminiz var ise, üç fazlı yarı endüstriyel atıkları seçmek en iyisidir. Zira bu aygıt, tek fazlı tipten daha kuvvetli ve daha azca tüketir.

Toprak alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki husus ise makine bilyesinin cinsidir. Son zamanlarda spiral, spiral, sessiz vb. isimlerle bildiğiniz yeni rendeler ve toprak topları piyasaya sürüldü. Vidalı bilye, pek fazlaca meraklıyı bu tür bilyeyi kullanmaya teşvik eden benzersiz bir özelliğe haizdir.

Vidalı bilyenin avantajları içinde, ızgaranın yüksek kalitesinden, tahta rendelenirken daha azca ses çıkmasından, bıçakların süratli ve kolay bir halde değiştirilip ayarlanabilmesinden vb. bahsedebiliriz. Spiral aksın fiyatı, bayağı bıçaklı eksenlere nazaran fazlaca daha yüksektir.

kirli endüstriyel

Endüstriyel kir, imalathane yada yarı endüstriyel modellere kıyasla, kuvvetli makine motoru, iş parçasının daha süratli hareket etmesi, makinenin kırılgan ve süratli ayarlanması olasılığı, emek verme plakasını ayarlama olasılığı şeklinde daha çok özellik ve kabiliyete haizdir. makine elektrikli .. ve elektrikli direksiyonlu .. ve sivri uçlu. Kir makinesinin genişliği 40cm den fazla ise endüstriyel makine olarak bilinir ve müşterinin isteğine nazaran makineye daha çok özellik eklenebilmektedir.

Şaft dönüş hızı, maksimum yükleme derinliği, iş parçasının ilerleme hızı, iş parçasının maksimum genişliği, iş parçasının maksimum iş parçası yüksekliği, tahrik gücü vb. endüstriyel makinelerde imalathane ve yarı endüstriyel modellere nazaran daha yüksektir.

sarmal ızgara

Poyralar değişik bağlantı tiplerinde, kasık ve dilli, çentikli, prizma şeklinde, çapraz ve arı şeklinde mevcuttur ve en fazlaca kullanılanlardan biri, yüksek kalite ve verimlilik olan, sonrasında tartışacağımız vidalı gözenekli göbektir.

Vidalı mil ne işe yarar?

Helisel mil, kare tungsten karbür bıçakların çelik yapı üstünde spiral olarak düzenlenmiş olduğu bir mil türüdür. Bu uç, öğütücüler, masa rendeleri, masa öğütücüler ve kalıplar şeklinde birçok cihazda kullanılmaktadır ve üstündeki bıçakların şekli, eski bıçakların aksine ahşap üstünde çizgiler oluşturmamasına ve bu yüzden daha azca ses çıkarmasına niçin olmuştur. . Aşağıda toprak ve vidalı mil makinesi, kullanımı ve yararları hakkında daha çok data edineceğiz.

Spiral top ile çalışmanın avantajları ve şekilleri

bıçak ömrü

Örgü bilyalı vida bıçakları, öteki bıçaklardan daha uzun ömürlü olan tungsten karbürden yapılmıştır. Bıçakların dört kenarı vardır ve bir kenar körelirse döndürülebilir ve öteki kenar kullanılabilir. Bu bıçakların fiyatlarının öteki bıçak türlerine nazaran daha yüksek olduğu doğrudur; Sadece yüksek kalite ve uzun yaşam sebebiyle harcamaya kıymet.

sarmal ızgara

Bıçakları değiştirin

Göbeğin tasarımına bağlı olarak kanatlarını değişiklik yapmak zor ve süre alıcı olabilir. Ek olarak spiral rende bıçaklarının değiştirilmesi de kolay değildir. bıçak vidalarını gevşetin; Arkasından bıçağı 90 aşama döndürün ve keskin kenarı yönünde yerleştirin. Son olarak vidayı sıkın.

sarmal ızgara

Gizyazı ayarları

Bıçakların ayarlanması karmaşık bir iştir ve yüksek duyarlılık gerektirir; Zira kanatların yüksekliğinde en küçük bir hata olması durumunda telafisi mümkün olmayan hasarlar oluşacaktır.

Bıçak kırıkları

Bıçaklarda bir kırılma var ise bıçağı bilemeli yada döndürmelisiniz. Sadece karbür bıçakların pozitif yanları, bıçaklarda kırılma olasılığının fazlaca düşük olmasıdır.

Düşük gürültü

Karbür bıçaklar öteki bıçaklara nazaran daha azca ses çıkarır ve bu özellik sessiz makine arayanlar için bir avantajdır.

sarmal ızgara

En kolay talaş seti

Spiral rendenin eksenindeki ufak bıçaklar, öteki bıçaklardan daha ufak talaşlar üretecek ve talaşları emmek için daha azca emme aleti gerektirecektir.

En iyi spiral top markası

Spiral topların en iyi markaları içinde Froud, Farco ve Damaro CMT markalarından bahsedebiliriz.

Köpekbalığı dişleri ve spiral bıçaklar arasındaki fark

Spiral bıçaklara (köpek balığı dişleri) de denir; Sadece bu iki bıçağın farklılıkları var. Her iki top da üstüne kare, spiral biçimli bıçakların monte edilmiş olduğu çelik bir gövdeye haizdir. Bu iki top arasındaki tek fark tüylerinin yönüdür. Spiral eksende, kanatlar, etken kenarları kama yönüne dik olacak şekilde monte edilir. Bu topun kesme performansı, manuel rende ile tamamen aynıdır.

sarmal ızgara

Bir köpekbalığı dişi topu, el rendesi ile bir eğik çizgi şeklinde çalışır; Zira bıçakları kamaya açılıdır. Bu topla kesilen emek verme yüzeyi çıplak gözle pürüzsüz ve kusursuz görünür; Bu yüzden birinin diğerine üstünlüğü kanıtlanamaz.

Helezon planya bilyasının fiyatının yüksek olduğu doğrudur sadece kesme kalitesi, sessiz emek vermesi, kolay bıçak değişimi şeklinde avantajları ile her marangoz için zekice bir seçimdir.

Topun günlük bir gerekseme olduğu ustalaşmış marangozlar için spiral rende top en iyi seçim olacaktır. Bıçak değişiklik yapma, zımparalama yüzeyleri ve daha azca maliyetli bileme bıçakları için harcanan daha azca süre daha çok tutum sağlayacak ve daha iyi, daha kaliteli sonuçlar üretecektir.

Umarız yukarıdaki yazımızı okuyarak kir çeşitleri, spiral ağ topları ve kullanımları hakkında kapsamlı ve genel bilgilere haiz olmuş olursunuz. Ek olarak, bu alanda rehberliğe yada deneyime ihtiyacınız var ise, yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.Source bağlantı