şişirici nedir? | Körük çeşitleri ve uygulamaları


Endüstriyel elektrikli süpürge nedir?

Ağaç işleme ve ahşap işleme atölyelerinde en yaygın kullanılan aletlerden biri toz emicidir. Talaş ve talaşın varlığı, her marangozun karşılaşmış olduğu bir zorluktur zira talaş öteki makinelerin yarıklarına girer ve öteki marangozluk aletlerinin çalışmasında rahatsızlıklara niçin olur ve marangozluk atölyelerinde bile ahşap kesme yada zımparalamadan meydana gelen tozun niçin olabileceği ihtimaller içindedir. solunum ve cilt problemleri.

Öte taraftan, bu talaş ve talaşlar oldukça yanıcıdır ve yangına niçin olur; Bundan dolayı, uygun bir toz emiciye haiz olmak, o atölyede çalışan kişilerin güvenlik ve sağlığını sağlamak için oldukca lüzumlu ve dirimsel ehemmiyet taşımaktadır.

Bahsedilmiş olduğu şeklinde üfleyici, her marangoz atölyesi için lüzumlu ekipmanlardan biridir. Bu alet, öteki ağaç işleme aletlerinin ve makinelerinin sağlığı ve uzun ömürlülüğü üstünde direkt bir etkiye haizdir. Zaman içinde üfleyici ve emiş aparatı İngilizce adı ile üfleyici yada körük olarak bilinmekte ve piyasada tüm bu isimlerle anılmaktadır. Bu yazıda, bu vasıta hakkında daha çok açıklamaya çalışıyoruz, böylece satın almayı düşünüyorsanız, daha iyi bir seçenek seçmek için kafi bilgiye haiz olacaksınız.


Ahşap üfleyicinin yapısı ve bileşenleri

Endüstriyel elektrik süpürgesinin motoru, makine gövdesi, emiş makinesi, makinenin filtreleme sistemi, makine filtrelerinin temizleme sistemi, tankı ve toz toplama ve atma sistemi vb. . vakum makinesi. Elektrikli süpürge yapımında çoğu zaman türbin motorları kullanılır zira bu motorda aşınmış parçalar yoktur ve makineye daha uzun yaşam sağlar.

Ahşap üfleyicinin yapımında kullanılan çelik, makinenin sağlamlığını ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Aygıt seçerken ne olursa olsun filtrasyona dikkat edin ve aleti kirlilik türüne ve uygun filtreye bakılırsa seçin. Filtre türleri hakkında daha çok data edinin.

Ahşap üfleyici filtrasyon türleri

Elektrikli süpürgenin en mühim kısmı filtrelemesidir, bundan dolayı filtresiz bir elektrikli süpürgenin varlığı ergonomik olarak işe yaramaz, zira bu durumda toz çevreye geri dönecektir. Toz emme sistemleri, filtreleme işlevinin türüne bakılırsa aşağıdaki tiplerde sınıflandırılır:

 • Kumaş filtreler: Bu yöntem, oldukca ufak partikülleri %99’un üstünde bir verimlilikle ayırabildiği için en etkili toz toplama şekillerinden biridir. Bu yöntemde toz bez filtrelerden geçirilerek ayrıştırılır.
 • Islak fırçalar: Bu tür vakum sistemleri, işlerini yapmak için çoğu zaman su olmak suretiyle bir sıvı kullanır. Sıvı ve toz arasındaki temas ne kadar fazla olursa, bu cihazlar o denli verimli olur.
 • Elektrostatik çöktürücüler: Bu cihazlarda elektrostatik kuvvet kullanırlar. Topraklanmış toplayıcı elektrotların arasına birkaç yüksek voltajlı doğru akım boşaltma elektrotu yerleştirilmiştir. Kirli hava bu elektrotlar içinde oluşturulan yollardan akar ve ev tipi iyonik sistemlerde olduğu şeklinde toz havadan elektrostatik kuvvetle ayrılır.
 • atalet aralıkları: Bu tür cihazlar, tozu havadan ayırmak için merkezkaç kuvvetleri, yerçekimi ve atalet kullanır. Bu cihazlarda toz bir tarafa itilir ve yerçekimi ile toz toplama haznesine göç eder.

Ahşap bir süpürge kullanın

üfleyici ve enayi

Bu alet, adından da anlaşılacağı şeklinde, çoğu zaman makinenin yapmış olduğu işlerdeki tozları temizlemek yada fazlalıkları emmek için kullanılan, yüksek basınçta belirli bir miktar hava üflemeye yarayan bir alettir.

körük olarak da adlandırılan üfleyiciler ve emiciler; Motor tarafınca üretilen hava, deposundan yüksek basınçta bir nozül vesilesiyle iletilir yada negatif basınçla, enkazı kendisiyle beraber çeken kuvvetli bir emiş oluşturur.

Bu aygıt ağaç işlerinde parçalardan toz toplamak için kullanılır. Bu makine, metaller, taşlar ve hatta ağır endüstriler dahil olmak suretiyle öteki endüstrilerde kullanılmaktadır; Elbet üfleyiciler, bilgisayar kasaları ve sunucular şeklinde her türlü elektrik sistemini temizlemek ve motorlardan ve otomobil parçalarından ve hatta bahçelerden ve garajlardan toz çıkarmak şeklinde günlük kullanım için kullanılır.

Elbet bu aletin kullanım şekli sektörlere bakılırsa farklılık göstermektedir ve üfleyicinin daha oldukca çimento endüstri, su ve kanalizasyon arıtma, besin, ilaç, çevre, madenler ve öteki sanayiler şeklinde büyük sanayilerde kullanıldığını söylemek gerekir.

Üfleyici türleri (üfleyiciler ve emme)

Değişik ihtiyaçlara bakılırsa üretilen ve yapım edilen değişik tiplerde körükler bulunmaktadır. Üfleyiciler şarj edilebilir, elektrikli, yalnızca üflemeli yada yalnızca emişli olabilir. Başka bir sınıflandırma türünde endüstriyel üfleyiciler aşağıdaki kategorilere ayrılır.

Roots (Roots Nebat Üfleyici)

Kök bitki üfleyici

vidalı körük

vidalı körük

yan kanal (yan kanal üfleyici)

yan kanal

fan üfleyici

Fotoğraf

enayi türleri

Endüstriyel elektrikli süpürge

Elektrikli süpürgeler değişik boyutlarda, motor güçlerinde ve emiş hızlarında mevcuttur; Ek olarak çarşı merkezi, endüstri ve salon tiplerinde ikili yada tekli olarak satılmakta olup her biri iş hacmine ve atölyenin alanına bakılırsa seçilip satın alınmaktadır. Pipetler, hususi bir çanta ve emme hortumu şeklinde şeyler ihtiva eder.

Bir çok büyük ahşap işleme atölyesinde elektrikli süpürge kullanılır. Bu vantuzların motor gücü oldukca yüksektir; Bundan dolayı ses sisteminin kullanılması ihtiyaç duyulan birçok ses üretir.

Merkezi endüstriyel elektrikli süpürgeler daha oldukca büyük fabrikalarda, ahşap ve metal atölyelerinde vb. kullanılmaktadır. Merkezi elektrikli süpürgeler devasa yükseklikte emiş gücüne haizdir ve ortaya çıkan toz yada talaşları durağan(durgun) borular vasıtasıyla taşır.

Ahşap endüstrisinde emme kullanımı

enayi

Ağaç işleme makineleri ile çalışırken meydana gelen olaylardan biri de kesme işlemi esnasında ağaç parçacıklarının saçılarak aşınması ve zaman içinde makineye, kullanıcıya ve iş parçasına zarar vermesidir. Öteki bir dezavantaj ise lüzumlu iş parçası ve testere bıçağı üstünde kesimden meydana gelen talaş ve talaşların birikmesidir, bu durumda testere bıçağı zaman içinde yavaşlar, emek harcama hassasiyeti azalır ve ömrü kısalır. Bundan dolayı her türlü tornalama ve kesme dahil olmak suretiyle bu makinelerin bir çok için bu makinenin kullanılmasının lüzumlu olduğu söylenebilir.

Elektrik süpürgesi seçerken emiş büyüklüğü ve miktarına, motor gücüne, poşet ölçüsüne, çıkış borusu ölçüsüne, emiş hızına dikkat etmelisiniz.

El üfleyiciler ve elektrikli süpürgeler (elektrikli ve şarj edilebilir)

Akülü üfleyici

Bu makine çoğunlukla boyutu, motor hızı ve emiş seviyesi değişik olan ufak işlerden (ahşap işleme için ufak parçalar, motor ve otomobil parçaları temizliği, IT elektrik parçaları temizliği vb.) meydana gelen tozu temizlemek için kullanılır. Bu makine, yapmak istediğiniz işin türüne bakılırsa seçebileceğiniz hız ayar anahtarı, elektrik anahtarı ve güvenlik kilidi anahtarı şeklinde çeşitli seçeneklerle piyasada bulunmaktadır.

Elektrikli süpürge seçimi ve satın alma rehberi

Ağaç işleme toz emiciler endüstriyel, merkezi ve dahili olarak ayrılır ve tekli, ikili, dörtlü vb. tiplerde satılır. Elektrikli süpürge seçerken ve satın alırken aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 • iş türü
 • imalathane boyutu
 • beden malzemesi
 • Parçacık toplama tüpünün çapı
 • Güvence ve satış sonrası servis
 • emme hacmi
 • Toz türü, talaş ve oluşan atık miktarı
 • Her bir atölyenin alanına bakılırsa elektrikli süpürgenin kapladığı alan miktarı
 • Toz toplama torbalarının boyutu
 • cihazın fiyatı
 • Emme hızı ve aygıt boyutu
 • Talaş toplama tankı malzemesi

Umarız yukarıdaki yazımızı okuyarak ağaç üfleyici ve elektrik süpürgesi çeşitleri ve kullanım alanları hakkında genel ve yararlı bilgiler edinmişsinizdir. Ek olarak, bu alanda herhangi bir sorunuz yada deneyiminiz var ise, yorum bölümünden bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.Source bağlantı