Sirke ve demir oksit kullanarak vintage efekti yaratmanın kolay bir yolu


Mobilyaların, yerlerin yada çitin ahşabının bir kısmını değişiklik yapmak zorunda kaldığınız başınıza gelmiş olmalı; Bu durumda işin ahengini ve tesirini bozmamak için bu ahşabın görünümünü değiştirip eski ahşaba benzetmeniz gerekir. Kolay bir yol sirke ve demir oksit kullanmaktır.

Kir ve boya ile ahşaba eskitilmiş bir görünüm yaratmak mümkün olsa da evde kolayca hazırlayabileceğiniz sirke ve demir oksit solüsyonu ile saniyeler içinde ahşaba eskitilmiş bir görünüm yaratabilirsiniz. Bu yöntemin uygulanışı ahşabın cinsine bakılırsa değişmektedir. Bu yöntem başlangıçta mini bir stille çalışanlar için tasarlanmıştı, sadece zarif bir gece stili için eski moda, eskitme bir tesir yaratmak için kullanımı zaman içinde popüler hale geldi.

sirke ve demir oksit çözeltisi

Antika, naturel gümüş grisi, kahverengimsi kahverengi patine yada siyahımsı beyaz bir patine oluşturmak için birkaç çiviyi yada bulaşık telini gece süresince beyaz sirkeye batırın, arkasından solüsyonu bire bir suyla seyreltin.

tavsiye: Galvanizli çivi kullanmamaya dikkat edin.

Ne işe yaradığını görmek için hazırlanan demir oksit sirke solüsyonunu fazladan bir tahta parçası üstünde bir fırça ile deneyin. Bir çok durumda, ahşap kuruduğunda eski görünecektir, sadece daha koyu bir renge ihtiyacınız var ise, solüsyonu ahşap üstünde daha uzun süre bırakın yada daha çok solüsyon uygulayın.

tavsiyeEk bir tahta parçasında yada daha azca görünen bir bölümde sirke ve demir oksit çözeltisini denemeden ilkin orijinal esere uygulamayın; Bundan dolayı istenilen rengin oluşması için solüsyon miktarının değiştirilmesi gerekebilir.

Renk seviyesini ayarlayın

Çözelti ne kadar kuvvetli olursa, renk o denli koyu olur. Yeniden uygulamadan ilkin birazcık su ile seyrelttiğinizden güvenilir olun. İstenilen rengi oluşturduktan sonrasında, kuruyana kadar istenen ahşap parçasına solüsyonu bir kez uygulayın. Bu yöntemi tel fırça ile pürüzlendirilmiş balsa ağacında kullanabilirsiniz.

Antika bir görünüm yaratmanın öteki yolları

Ahşaba eskimiş yada yıpranmış bir görünüm vermenin patina deseni, katman boyası ve mobilya cilası ve hatta ayakkabı cilası benzer biçimde başka yolları da vardır.

Sirke ve demir oksit cilalama yöntemi hakkında mühim noktalar

  • Ahşabın bu şekilde zımparalanmasından sonrasında oluşan rengin büyük seviyede ahşabın pürüzlülüğüne ve sirke ve demir oksit çözeltisinin renk konsantrasyonuna bağlı olduğu mevzusunda uyarılmalıdır.
  • Ahşap ne kadar pürüzlüyse solüsyonu lekelemek o denli kolay olur.
  • Çözeltinin konsantrasyonuna bağlı olarak oluşturulan renk değişmiş olur, sadece çoğu zaman bu yöntemle ıhlamur ve balsa ağacı gri yada koyu kahverengiye, meşe ise siyaha döner.
  • Bu çözeltinin asitlik seviyesi yüksektir, bu yüzden yüksek kaliteli minyatür mobilya cilası için uygun değildir, sadece bu tür cilalamanın asidik etkilerini nötralize etmek için üstüne bir kat akrilik vernik yada vernik uygulayabilirsiniz. Sonunda tezgahı vernik yada başka malzemelerle kaplamak istemiyorsanız, sirkenin pH’ını nötralize etmek için hususi bir sızdırmazlık spreyi kullanabilirsiniz.
  • Bu solüsyon yapıştırıcıya nüfuz etmez, bu yüzden fazla yapıştırıcıyı emek harcama yüzeyinden çıkarırken dikkatli olmalısınız. Yapıştırılmış parçalara akrilik bir solüsyon uygulayın.

Umarız yukarıdaki şekilleri kullanarak ahşap için istediğiniz görünümü ve etkiyi kolayca oluşturabilirsiniz. Bu alanda deneyiminiz var ise yorum kısmından bizlerle paylaşın.Source bağlantı