Silikon yapıştırıcı nedir? | Çeşitli kullanımları


Silikon yapıştırıcı nedir?

Öteki polimerik yapıştırıcılarla karşılaştırıldığında, bu yapıştırıcı değişik bir kimyasal yapıya haiz olduğundan hususi ve benzersiz özelliklere haizdir. Silikon yapıştırıcı oldukça düşük sıcaklıkta (-70°C) ve oldukça yüksek sıcaklıkta (200°C) yüksek dirence haizdir. Bu yapıştırıcıyı 300 Fahrenheit derecede kısa bir süre için bile kullanabilirsiniz.

Silisyumun özellikleri -70 ila 200°C ısı aralığında değişmeden kalır. Ek olarak silikon yapıştırıcının üstündeki kimyasallar etkisiz olup neme ve hava değişikliklerine karşı dayanıklıdır. Sadece bu yapıştırıcı ile oluşturulan derz ve bağların yüksek gerilime yada yüke maruz kalamayacağı unutulmamalıdır; Bu yüzden, bu yapıştırıcı çoğunlukla dolgu macunu olarak kullanılır.


Bu yapıştırıcının yüzey gerilimi düşüktür, dolayısıyla üstü boyanamaz. Bu ürün bununla beraber metalleri yapıştırmak için de kullanılabilir, sadece yalnız oldukça kuvvetli bir bağın lüzumlu olmadığı ve yüksek esneklik ve düşük ısı direncinin lüzumlu olduğu durumlarda kullanılabilir.

Silikon yapıştırıcı çeşitleri

silikon yapıştırıcı

Sektörde en oldukça kullanılan yapıştırıcı türlerinden biri de genel olarak ikiye ayrılan silikon yapıştırıcıdır. derslik yansız (bir bileşen) Ve asidik (2 bileşen) bölünmüş

yansız tutkal

Tek bileşenli yansız yapıştırıcının kuruması ve sertleşmesi için %5-95 rutubet ve 5-40°C ısı gerekir. Tutkalın kuruma süresi kalınlığına bağlıdır ve birkaç gün sürebilir. Yapıştırıcının kuruma süreci üstünde kabuk oluşması ile adım atar ve birkaç milimetre genişliğinde ise 24 saat sonrasında tamamen kurur.

Bu yapıştırıcı cam, seramik, metal, plastik, beton ve tuğla benzer biçimde çeşitli şeylerin yapıştırılmasında kullanılır. Ek olarak bu ürün, havacılık ve uzay endüstrisinde kullanılan tescilli bir formülasyona haizdir.

asit silikon yapıştırıcı

Her biri kendi özelliklerine ve kullanımlarına haiz değişik tipte iki bileşenli yapıştırıcılar vardır. İki bileşenli silikon yapıştırıcı, tek bileşenli silikon yapıştırıcıya gore daha yüksek mukavemete haizdir ve daha süratli kurur. Bu yapıştırıcının kuruma süreci 24 saat sürmektedir. Bu tip yapıştırıcı çoğunlukla pencereleri kapatmak için kullanılır. Bu yapıştırıcı akvaryum, sızdırmazlık, dekoratif işler ve dolap yapımı benzer biçimde ahşap işleri yapmak için kullanılır.

silikon yapıştırıcı

Silikon yapıştırıcının değişik renkleri

Bu ürün renk bazında değişik kategorilere ayrılmıştır ve her birinin hususi bir kullanımı vardır.

renksiz silikon yapıştırıcı

Bu yapıştırıcı şeffaftır ve akvaryumları, pencereleri, lavaboları vb. mühürlemek için kullanılır.

Kırmızı rıhtım tutkalı

Tutkal olarak bildiğiniz kırmızı tutkal, ısıya dayanıklıdır ve kimyasallarla reaksiyona girmez; Bu yüzden endüstriyel işlerde kullanılır.

beyaz silikon yapıştırıcı

Bu yapıştırıcı küvet, lavabo vb. beyaz ve seramik yüzeylerde kullanılır.

Siyah akvaryum yapıştırıcısı

Otomobil ön camlarını sabitlemek için siyah akvaryum tutkalı kullanılır.

silikon yapıştırıcı

Silikon yapıştırıcı ve silikon macun arasındaki fark

Bu ürün, doğası gereği silikon macuna benzer, ana farkı yapışkan özellikleridir. Bu yapıştırıcı, elektronik parça ile soğutucu içinde kuvvetli bir bağlantı oluşturmak için kullanılır.

Bu yapıştırıcıyı çıkarmak için, bir ısı emici yapıştırıcı çözücü kullanmalısınız.

Cam ve aynalar için silikon yapıştırıcı

Camı yapıştırmak için akvaryum tutkalı kullanabilirsiniz, sadece ayna için cıva ile reaksiyona girmeyen ve kuruduğunda alkol ve asidik olmayan bir madde salmayan hususi yansız bir yapıştırıcı kullanmalısınız.

Silikon yapıştırıcının özellikleri

Silikon yapıştırıcı, aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle çeşitli benzersiz özelliklere haizdir:

  • Değişik hava koşullarına dayanıklılık (40 santigrat dereceye ve sıfırın altında 75 dereceye kadar yüksek sıcaklıklarda kullanılır)
  • rutubet direnci
  • tazyik direnci
  • Kışın pencereleri kapatmak benzer biçimde ısı yalıtımı
  • elektrik arızası
  • Anti-mantar ve anti-küf
  • Değişik renklerde mevcuttur
  • UV ışınlarına dayanıklı
  • Yüksek esneklik

Silikon yapıştırıcı ve akvaryum yapıştırıcısı arasındaki fark

Asit silikon yapıştırıcı yada asit silikon mastik, İran’da lavabo yapıştırıcısı olarak bilinir; Aslına bakarsak akvaryumu bu silikonla yapıştırmak içinde belirli bir fark yoktur.

silikon yapıştırıcı

Silikon yapıştırıcı çözücü nedir?

Silikon yapıştırıcıyı çıkarmak için ürün için solvent kullanmalısınız. Aseton ve sirke ilgili çözücülerdir.

tutkal satın al

silikon yapıştırıcı markalar

Dolphin, Caspian, Sodal, Laxil, Titan, Vito, Zetex, Lazio, Permatex, Memohat, Sika, Aine, ABC, Sista, Victor Rains, Tuvan, Maple Max, Maple Fix silikon yapıştırıcı üretimi alanında tanınmış markalardır. .

Umarız yukarıdaki makaleyi okuyarak bu yapıştırıcı ve çeşitli kullanımları hakkında yararlı bilgiler edinmişsinizdir. İhtiyacınız olan yapıştırıcıyı mekanizma internet sayfasına başvurarak satın alabilirsiniz. Ek olarak, yapıştırıcı hakkında herhangi bir sorunuz yada deneyiminiz var ise, yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Mekanizmanın internet sayfasında çeşitli yapıştırıcı türleri mevcuttur ve sipariş edilebilir. Sitede bulunan yapıştırıcı türlerinin sıralaması şunları ihtiva eder: granül yapıştırıcılar, termal yapıştırıcı, ahşap yapıştırıcı, vakum yapıştırıcı ve ev tipi yapıştırıcılar, yapışkan bantlar, damla yapıştırıcı, yapıştırıcı 123 ve çift taraflı yapıştırıcı.

Sıkça Sorulan Sorular

Yangın geciktirici silikon yapıştırıcı nedir?

Yangın geciktirici silikon yapıştırıcı kokusuzdur ve basınca dayanıklıdır.

Silikon mastik yapıştırıcı ne işe yarar?

Bu yapıştırıcı cam, pencere, alüminyum, ayna, fayans vb. boş alanları kapatmak için kullanılır.

Silikon yapıştırıcı ve silikon macun arasındaki fark

Silikon yapıştırıcı yapışkandır, sadece silikon macun değildir.Source bağlantı