Silahla çalışmak ve onu kullanmanın tehlikeleri hakkında bilmenizde fayda olacak her şey!


Püskürtme tabancası, boyama projelerini kolaylaştıran fazlaca yönlü bir araçtır. Bu aletle işlerin daha kısa sürede yapılabileceği doğrudur sadece tehlikeli bir alettir ve silahla çalışırken akılda tutulması ihtiyaç duyulan bazı güvenlik ipuçları vardır. Bazı şeyler aşağıda listelenmiştir.


Elektrikli tabanca ve boya püskürtücü ile çalışın

Boyanın sızmasını engellemeyin

Tabanca kullanırken çoğunlukla karşılaşacağınız tehlikelerden biri de vücuda boya enjekte etme riskidir. Bazı insanoğlu boya dökülmelerini elleriyle durdurmaya çalışırlar ve bu, eldiven ve koruyucu donanım kullansanız bile gene de tehlikeli olabilir; Bundan dolayı yüksek süratli atomik renk cilde nüfuz edecek kadar güçlüdür.

Sızıntı olursa, makineyi kapatın ve sızdıran parça değiştirilene kadar tabancayı kullanmayın. Makinenin yüksek basıncı sebebiyle, her türlü manuel onarım problem yaratacaktır.

Renk cilde nüfuz ettiyse, doktora başvurduğunuzdan güvenilir olun ve öteki ihtimaller içinde sorunlardan kaçının.

Tabancayı kapatıp açarken kendinizden uzak tutun.

Tabanca baş koruyucusu kullanın

Tabanca başlığı, vücudun yada ellerin kafasına fazla yaklaşmasını engeller. Bu yüzden tabanca modelinizde bu parça var ise ne olursa olsun kullanmanızı tavsiye ederiz.

püskürtme tabancası

Aygıt kapalıyken bile güvenlik önlemlerine uyun

Tabancanın bir güvenlik kilidi vardır ve makine hareket ettirildiğinde kazara boya sıçramasını önlemek için makine kapatıldığında devreye alınmalıdır.

Kafi kapsama alın

Birçok boya ve çözücü, vücutla temas etmemesi ihtiyaç duyulan zararı olan maddeler ve bileşikler ihtiva eder. Bu yüzden, bu zararı olan maddelere maruz kalmamak için uygun giyim kullanılması önerilir.

Koruma gözlüğü

Bir boya püskürtme tabancası da gözler için onarılamaz tehlikelere haiz olacaktır. Bu yüzden, tabancayı kullanmayı ve temizlemeyi tamamlayana kadar gözlük takmak en iyisidir.

Hafifçe, tek kullanımlık giysiler

Püskürtme tabancasıyla çalışmak için güvenlik giysileri de bir gerekliliktir. Bu kıyafet tek kullanımlık olmalıdır, böylece onu temizlemek için fazlaca süre harcamak zorunda kalmazsınız. Öte taraftan rengarenk kıyafetlerinizi eşyalarınız ile beraber taşımak ve öteki eşyalarınızı kirletmek zorunda değilsiniz.

eldivenler

Doğru, boyanın ellere girmesini önlemek için eldivenler kafi değil; Fakat gene de yoğunluğunu azaltır.

maske

Silahla çalışırken kaliteli bir maske kullanın; Bundan dolayı zehirli maddeleri solumak solumak tehlikelidir ve onarılamaz sorunlara niçin olur.

püskürtme tabancası

Tabanca kullanmanın tehlikeleri ve iyi mi korunacağı

“Önleme tedaviden iyidir”, aletlerle çalışırken de kullanılabilen bir slogandır. Bu yüzden cihazın noksan emek harcaması sebebiyle zarar görmemesi için bakımına daha çok itina gösterilmelidir.

Tabancayı uygun şekilde paklayın ve bakımını yapın

Kullanıcının zarar görmesini önlemenin en iyi yolu, aleti uygun şekilde temizlemek ve bakımını yapmaktır. Şarj ederken renkleri çıkarmak ve yerinde tutmak için daha çok süre harcamak kullanıcıya yarar elde edecektir. Boyanın içeriye daha iyi akması için ara sıra su ve tabanca antifrizi karışımı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Tabanca hortumu

Tabanca hortumu, teknik bir arıza durumunda onarılamaz tehlikelere niçin olabilir. Bu yüzden, onunla ilgilenmek ve arıza durumunda değişiklik yapmak daha iyidir.

yağlama

Tabancanın yağlanması boyanın içinin kurumasını engeller ve her türlü tıkanmayı engeller.

Elektrik sorunlarını onarın

İlk olarak, kabloları ve güç kaynağını deneyin. Eğer bir problem yoksa silahta teknik bir arıza olabilir. Tabanca şeklinde aletler kullanılırken elektrikle ilgili problemler göz ardı edilmemelidir.

püskürtme tabancası

Nereye ve neyin çizildiğine dikkat edin

Düşme yada başka bir problem olasılığını azaltmak için ilgili yer tamamen temiz ve tertipli olmalıdır.

İlgili yer yeterince havalandırılmalıdır. Kapıları ve pencereleri açık bırakın ve gerekirse maddeleri ve toksinleri uzaklaştırmak için fanı çalışır durumda tutun.

Yangın ve patlama riski

Boyamada kullanılan solventler yanıcıdır ve püskürtmede kullanımları aerosol ve buğu üretimi olarak iki katına çıkar. Sprey boyadan çıkan buğu hızla yayılır ve bir tutuşturma kaynağıyla temas ederse patlamaya niçin olur.

Çekince işaretlerine dikkat edin

Tabanca ile çalışırken bir problem ortaya çıkarsa emareler ortaya çıkar, bu durumda iş durdurulmalı ve tam çözümden sonrasında devam edilmelidir.

  • Boyama esnasında elektrik çarpması riski
  • tabanca çalışmıyor
  • Anormal renk sıçraması
  • Devamlı boya damlaması
  • Yüksek basınçlı boya sızıntısı ve…
püskürtme tabancası

Tabanca eğitimi

Tabanca ile boyama yapabilmek için ilk olarak yukarıdaki güvenlik önlemlerinin tümüne uymalı ve peşinden boyamaya başlamalısınız.

İlk olarak, istenen yüzeyi iyice paklayın ve yüzeyi yıkamanız gerekiyorsa mineral yağlayıcılar yada sabun ve su kullanın. Yüzey temizlendikten sonrasında bir kat astarlı boya sürülür ve pürüzler zımpara ve spatula ile düzeltilir.

Yüzeyi hazırladıktan sonrasında tabancayı hazırlama aşamasına geliyoruz. Tabancayı kullanmadan ilkin, düzelteç ile meydana getirilen püskürtme basıncını 12 ila 25 psi içinde ayarlamanız gerekir.

Boyanın konsantrasyonu, tabancadan fazlaca muntazam bir halde çıkmak için kafi olmalıdır. Oldukça kalınca olursa tabancadan zor çıkar, fazlaca ince olursa kanar. Bu tür sorunları önlemek için boya ve solventi üreticinin talimatlarına gore birleştirin.

Bir sonraki adımda hava valfini takının ve sıkı olduğundan güvenilir olun. Tüpün girişini açmak için seyrelticinin bir kısmını hazneye dökün. Giriş sıvısı ölçüm valfini açın ve tetiğe basın. Havanın bir kısmı alındıktan sonrasında fazlaca azca bir basınçla kaplama kaldırılır.

Renkleri talimatlara gore karıştırın ve sprey boya tankına dökün. Boya miktarı, tankın ortalama üçte ikisini doldurmalıdır.

Tabancanın ucu istenen yüzeyden 12 ila 25 santimetre uzakta olmalıdır. Başlamadan ilkin, sprey boyanızı bir parça tahta yada karton üstünde kontrol edin. Boya yaparken, püskürtme tankını boşaltmamaya dikkat edin ve boşalmadan tekrardan doldurmaya devam edin. Boyama süreleri içinde boşluk var ise depoyu boşaltınız ve tiner ile temizleyiniz. Bitirdikten sonrasında boyanın tamamen kurumasını bekleyin ve ikinci ve üçüncü katları uygulayın.

silahı ayarla

Püskürtme tabancası, istenen neticeleri elde etmek için ayarlanabilir parçalara haizdir. Mesela, renkli çıktı modeli, tabancanın önündeki hava başlığı kullanılarak ayarlanabilir. Eliptik konumda fırlatma normaldir ve topun hareketi 90 derecelik bir açıda olmalıdır. Tabanca yatay hareket ediyorsa, kapak tırnakları da yatay olmalıdır.

Renkli çıktı miktarını ayarlamak için tabancanın arkasında bir vida vardır. Vidayı ne kadar sıkarsanız o denli azca renk, ne kadar açarsanız o denli artıyor. Tabancalarda bulunan bir öteki ayar vidası da hava basıncı ayar vidasıdır. Eski modellerde bu özellik yoktu ve bunu hortumu katlayarak yapıyorlardı.Source bağlantı