Sigorta kutusuna ve her birinin iyi mi kullanılacağına ilişkin eksiksiz bir kılavuz


sigorta kutusu

Sigorta kutusu, bir ev elektronik sistemi için denetim paneli olarak oluşturulmuş bir tür elektronik servis panelidir. 1960’lardan beri inşa edilen tüm evlerde dönem kesicilerle dolu bu servis paneli bulunur. Daha eski açık oturum evlerde, ev devrelerinde aşırı akıma karşı koruma sağlamak için sigortalar kullanılıyordu.

Sigorta kutusu, içine ampul şeklinde sigortaların takıldığı bir takım dişli soket ihtiva eder. Evindeki her dönem bir sigorta ile korunur ve her sigorta o dönem için uygun şekilde derecelendirilmelidir. Dönem için kullandığınız sigorta tipi uygun değilse yangına niçin olacağından her dönem için doğru sigortayı seçmek fazlaca önemlidir.


Sigorta tabanı

Standart devreler için bir sigorta (yüksek voltajlı aygıt devreleri için değil), pimlere takılı bir geçmeli sigorta olarak adlandırılır. İki tür sigorta tabanı vardır: Edison tabanı (T tipi sigortalarda bulunur) ve Reddetme tabanı (S tipi sigortalarda bulunur).

Edison soketi (Tip T) bir ampul soketine benzer ve eski sigorta kutularında bulunan standart soketlere uyar. Reddetme tabanı (Tip S), yalnızca Edison soketine vidalanan ve vidalanan bir adaptör tabanı ile birleştirildiğinde bir Edison taban soketi ile çalışır.

Şok önleyici sigorta olarak da malum bir temel reddi, sigortanın akımları kötüye kullanmasını önlemek için tasarlanmıştır. Belirli bir akım derecesine haiz her bir S Tipi sigorta, sigorta uyumsuzluklarını önlemek için belirli bir boyutta telli bir birincil transformatöre haizdir. Mesela hepimiz 15 amperlik bir devreye 20 amperlik bir sigorta koyamaz ve bu büyük bir hatadır. Bu arıza aşırı yüklenmeye niçin olur ve dönem kabloları aşırı ısınıp tutuşana kadar sigorta çalışmayacaktır.

Bu 15A Tip S sigorta yalnızca 15A taban adaptörüne uyar. Sadece T tipi sigorta, amfi devresinden bağımsız olarak herhangi bir Edison soketine uyar. Edison prizli eski bir sigorta kutunuz var ise, priz adaptörlerini ve sigortaları bir Tip S ile değiştirin.

W tipi sigorta

W tipi sigorta, Edison tabanından beri kullanımda olan ve bugün birazcık modası geçmiş olan eski sigorta modellerinden biridir. Genel amaçlı plug vanalardır ve yüksek hıza sahiptirler. Bu sigortalarda herhangi bir gecikme yoktur ve sigortanın gücü arttığı anda akımı keserler.

Bu sigortalar, elektrik motoru içermeyen basit aydınlatma ve elektrik devrelerinde kullanılır. Elektrik motorları kalkış esnasında extra akım üretir ve motor belirli boyutlar için gerekliyse W tipi sigortayı attırır, bundan dolayı vakit gecikmeli sigortaların çoğu zaman W tipi sigortalardan daha sık kullanıldığı sonucuna varıyoruz.

Derecelendirme: 30 Ampere kadar 120 Volt

Sigorta tipi SL ve TL

SL ve TL tipi sigortalar orta basınçlı sigortalardır ve muhtemelen evlerde kullanılan en yaygın sigortalardır. SL ve TL vanaları arasındaki tek fark temel tiptir. SL sigortasının bir reddetme tabanı vardır ve TL sigortasının bir Edison tabanı vardır.

SL ve TL sigortalarında, sigorta elemanının merkezine (dönem aşırı yüklenmesi esnasında kıvılcım çıkaran ve yanan kısım) eklenmiş bir soğutucu kaynak vardır. Gecikme yok özelliği, mesela, buzdolabını çalıştırırken sigorta atar.

Derecelendirme: 30 Ampere kadar 120 Volt

S ve T tipi gecikmeli ve ağır hizmet tipi sigortalar

Ağır hizmet vakit geciktirme valfleri, aşırı yüklenmiş devreler yada devamlı açılıp kapanan devreler (zemin pompa motoru benzer biçimde) için kullanılır. Bu valfler SL ve TL’den daha uzun gecikme süresine haizdir ve aralarındaki tek fark tabanlarıdır. S Tipi valfler bir reddetme tabanına ve T Tipi valfler bir Edison tabanına haizdir.

Ağır hizmet tipi vakit geciktirme valfleri, kaynaklı bir fişe bağlı yaylı bir metal sigorta bağlantısına haizdir. Aşırı yük akımı uzun süre devam ederse lehim bujisi eriyecek, böylece sigorta yayı özgür duracak ve akım kesilecektir. Bu akım, sigortanın geçici aşırı yükleri öteki vakit gecikmeli sigortalardan daha uzun süre emmesine destek sağlar.

Derecelendirme: 30 Ampere kadar 120 Volt

Minik sigorta kesiciler

Mini kesici, edison tabanlı sigorta yuvalarına vidalanan eksiksiz bir dönem kesicidir. Sigortayı düğmeli dönem kesiciyle değiştirirler. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan kesiciyi sıfırlamak için düğmeye basmak. Minik kesiciler ek olarak bir vakit gecikmesine haiz olacak şekilde tasarlanmıştır, bundan dolayı motorlar çalıştıklarında gereksiz yere dönmeye başlamazlar.

Derecelendirme: 20 Ampere kadar 120 VoltSource bağlantı