Seyreltilmiş Akrilik Boya – Muhteşem kıvamı bu biçimde elde edersiniz


Akrilik boyalar, değişik uygulamalar için değişik kıvamlarda gelir. Sözgelişi spatula tekniği, çok viskoz bir boya gerektirir. Akrilik boya, istenen kıvamı elde etmek ve coşku verici etkisinde bırakır yaratmak için kolayca inceltilebilir. Burada inceltirken nelere dikkat etmeniz icap ettiğini ve hangi tesirleri kazanabileceğinizi görebilirsiniz.

Akrilik boya inceltilebilir mi?

Bu probleminin cevabı evet. Akrilik boyayı suyla seyreltebilir yahut akrilik bağlayıcı yahut döküm ortamı şeklinde hususi tinerler kullanabilirsiniz. Sadece, dilediğiniz tutarlılığı elde etmek için birkaç temel kurala uymanız icap eder.

Akrilik boya neyden yapılır?

Akrilik boya esas olarak renk pigmentlerinden, bağlayıcılardan ve bazı zamanlar daha iyi dayanıklılık için öteki araçlardan doğar. Bu terkip, boyanın işlenmesini kolaylaştırır, ivedi kurur ve suyla seyreltilebilir.

akrilik tiner

Renklerin güzel ve yoğun olması için renk pigmentleri dahil edilmiştir. Bağlayıcı yardımıyla akrilik boya süratli ve eşit biçimde kurur. Ek olarak kuruduktan sonrasında boyayı parlak ve su geçirmez hale getirir. Akrilik bağlayıcının opaklığa negatif bir tesiri yoktur. Dayanıklılık artırıcılar boyanın daha uzun zaman dayanmasını sağlar, sadece sağlığa zararı olan olduğu için şüphelenilir. Bundan dolayı, bilhassa yüksek kaliteli akrilik boyalarda giderek daha ender hale geliyorlar.

Yüksek kaliteli akrilik boyayı ihtiva ettiği yüksek pigment oranından anlayabilirsiniz.

Akrilik boyayı suyla seyreltin

Akrilik boya, suyla seyreltilmesi en basit ve en ucuz olanıdır. Su eklemek, renk pigmentlerini ve bağlayıcıları seyreltir, böylece seyreltilmiş rengin parlaklığı ve renk yoğunluğu azalır. Bu, rengi daha saydam hale getirir. Sözgelişi sır boyamak için kullanabilirsiniz.

Akrilik boyayı seyreltin

İpucu: Buzlanma, %30-40’tan fazla su eklemediğinizde en iyi kararı verir. Fazlaca fazla su, kurudukça yüzeyde çatlaklara ve hasara niçin olabilir. Eşit bir karışım elde etmek için seyreltilmiş boyayı ortalama bir yahut iki dakika karıştırın.

Akrilik boyaya ilave su eklerseniz, boyayı sulu boya olarak kullanabilirsiniz. Sözgelişi, yumuşak arka planlar ve degradeler oluşturabilirsiniz. Boya tamamen kuruduğunda üzerini kolayca boyayabilirsiniz. Seyreltilmiş akrilik boyayı derhal kullanmayıp daha uzun zaman saklayacaksanız distile su kullanmanız önerilir. Bu küf oluşumunu engeller.

Akrilik bağlayıcılı ince akrilik boya

Akrilik boya, geleneksel bir akrilik bağlayıcı ile de inceltilebilir. Bu, su ile seyreltmeye kıyasla boyanın renk yoğunluğunun ve öteki özelliklerinin etkilenmemesi avantajına haizdir. Akrilik bağlayıcı, esasen akrilik boyanın bir parçası olduğundan herhangi bir üreticinin boyasıyla kullanılabilir.

akrilik boya ile boya

Böylece akrilik bağlayıcı bir tek viskoziteyi, şu demek oluyor ki boyanın viskozitesini kremsiden daha sıvıya değiştirir. Renk pigmentleri şeklini ve yoğunluğunu korur. Ek bağlayıcı, boyanın daha azca emilmesi demektir ve boyaya daha yürekli bir manzara verir. Ek olarak yüzey kuruduktan sonrasında parlar. Daha çok parlaklık için cila da kullanabilirsiniz. Resminizin üzerini son bir vernikle boyayarak muntazam bir yüzey verebilirsiniz.

İpucu: Akrilik bağlayıcı ile seyreltildiğinde renk yoğunluğunu korumak için %50’den fazla akrilik bağlayıcı kullanmayın.

Akrilik boyayı Pouring Medium ile seyreltin

Seyreltmek için su yahut akrilik bağlayıcı kullanmak yerine, bir dökme ortamı da kullanabilirsiniz. Pouring Medium, akrilik boyanın daha iyi akmasını sağlamak için akrilik döküm için geliştirilmiştir. Akrilik boya ile boyamak için de kullanabilirsiniz. Dökme ortamı, akrilik bağlayıcıya benzer bir etkiye haizdir, sadece kuruma süresini uzatarak size boya kurumadan ilkin boyamak için daha çok vakit tanır.

akrilik dökme ortamı

İpucu: Akrilik boyayı mühim seviyede seyreltmek için Pouring Medium’un %10-20’si yeterlidir.

Kurutulmuş akrilik boyayı kaydedin

Akrilik boya esasen kurumuşsa canlandırılamaz. Hem de, boya hemen hemen kurumuşsa, su ve birazcık akrilik bağlayıcı eklendikten sonra kurtarılabilir. Bunu yapmak için, karışım iyice karıştırılmalıdır. Akrilik boyanın kurumaması için boyanın üstüne hafifçe nemli bir mutfak havlusu serilmesi yahut boyaya azca oranda su püskürtülmesi öneri edilir. Bu, kuruma dönemini yavaşlatır.

Akrilik boyayı terebentin ile seyreltin

sıkça Sorulan Sorular

Akrilik boyayı iyi mi daha akışkan hale getirebilirim?

Su eklemek, bir bir renk pigmentleri arasındaki bağları koparır ve rengi seyreltir. Bu, rengi daha sıvı hale getirir ve sulu boya şeklinde nerede ise camsı uygulanabilir.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz