Sedir ağaç işçiliği hakkında bilmenizde fayda olacak tüm ipuçları ve püf noktaları


Sedir, İspanyol sediri, doğu sediri, kokulu kırmızı sedir ve ardıç yada dağ selvi benzer biçimde değişik çeşitleri olan bir ağaç türüdür. Bu ahşabın avantajlarından biri, yüksek rutubet direncidir. Bu yüzden dış mekan ağaç işleme projelerinde kullanılmaktadır.

Sedir ile marangozlukta sınırlamalar vardır, sadece sağlamlık açısından da bakılabilir; Mesela, bazı bitirme şekilleri bu ahşap için fazlaca uygundur, sadece renklendirilmesinde sınırlamalar vardır.

Sedir, dış mekana maruz kalan dış mekan ahşap işleri projeleri için uygun olsa da, en dayanıklı ağaçlardan biri olarak kabul edilemez; Şu sebeple mevsim değişikliği ile genişler ve daralır, bu yüzden bu noktayı dikkate almalısınız.

sedir ağacı kanca

Bu tür ahşabı birleştirmenin en iyi yollarından biri yapıştırıcı kullanmaktır sadece çivi, vida benzer biçimde mekanik bağlantılar bu iş için uygun değildir; Şu sebeple zaman içinde ve mevsimsel değişimlerle ksilem içinde hareket ederek gevşeyebilir yada dışarı çıkabilir. Mekanik bağlantı kullanmak istiyorsanız, paslanmaz çelik cıvata ve rondela kullandığınızdan güvenilir olun.


Sedir naturel olarak çürümeye ve böceklere karşı dayanıklıdır ve zaman içinde fazlaca kir tutmaz. Bu ahşap hava değişimlerinden dolayı genleşme ve büzülmeye maruz kalsa da neme dayanıklıdır ve neme karşı herhangi bir işlem yada ısıl işlem gerektirmez.

Bu ahşabın naturel bir gri rengi vardır ve kendine özgü rengi, kapı ve pencere benzer biçimde birçok ahşap projesinde kullanılmasını elde etmiştir.

sedir kokulu

Siddar

Bir takım sedir ağacı, bilhassa Cenup ABD’dan gelen İspanyol sediri aromatik ağaç olarak sınıflandırılır. Bu ağacın fazlaca değişik bir kokusu vardır, bu koku insanlara fazlaca çekici gelirken böceklere nahoş gelir; Bu yüzden mis kokulu sedir ağacı uzun süredir sandık ve sandık yapımında kullanılmaktadır, böylece sandık ve sandıkların içindeki kıyafet, battaniye vb. eşyalar böceklerin zarar görmesinden korunmaktadır.

Dönemin geçmesi ve ahşabın oksidasyonu ile kokusu yavaş yavaş kaybolur. Kokuyu tazelemek için, dolabınızdaki yada sandığınızdaki eşyaları boşaltın, peşinden kokuyu geri kazanmak için bu tarz şeyleri zımpara kağıdı ile zımparalayın.

Sedir ağacının zımparalanması ve boyanması

sedir

Değişik pirinç türleri ve çeşitlerinin rengi değişmiş olur ve dokusuna bakılırsa değişik bir renk yelpazesi ihtiva eder. Sedir ağacının renginin solmasını önlemek için ahşap bitiş renkleri kullanmayı planlıyorsanız birkaç noktaya dikkat etmelisiniz.

İlk etapta sedir boyamaktan kaçınmalısınız şundan dolayı sedir ağacının dokusu boya kabul etmez ve ilk başta güzel görünebilir sadece yavaş yavaş soyulmaya başlamış olacak ve birkaç yılda bir tekrardan boyamanız gerekecektir. Kazın ve tekrardan boyayın.

Sediri bitirmenin bir başka yolu da ahşabı lekelemektir, bu yöntemde ahşabın tüm gözenekleri kapanmaz ve ahşabın nefes alması sağlanır. Ahşap üstünde direnç ve koruyucu bir film oluşturmak için uygun bir cilalama yağı yada cilalama maddesi kullanabilirsiniz. Bu sayede ahşabı kazıyıp yine boyamanıza gerek kalmaz ve boyamanız gerekirse kolayca boyayabilirsiniz.Source bağlantı