Satın almadan önce bilmeniz gereken köpük duvar kaplamalarının avantajları ve dezavantajları


Çok da uzak olmayan bir geçmişte duvar kaplama derken seramik, fayans, duvar kağıdı, alçı ya da ahşap; Ama şimdi duvarları kaplamak için birçok seçenek var. Bu nedenle pek çok kişi duvar kaplaması satın alırken seçeneklerin fazla olması nedeniyle sorunlarla karşılaşmaktadır. Son yıllarda alıcıların beğenisini kazanan duvar kaplama çeşitlerinden biri de köpük duvar kaplamalarıdır. Köpük duvar kaplamalarımızın çoğu, onlara göz alıcı bir görünüm veren dokulu, 3 boyutlu bir tasarıma sahiptir. Bu yazımızda sizlere köpük duvar kaplamalarının avantaj ve dezavantajlarını ve satın almadan önce önemli noktaları anlatıyoruz.


Köpük duvar kaplaması nedir?

Köpük duvar kaplaması, polietilen köpük adı verilen bir malzemeden yapılmıştır. Bu köpüğün yapısı, dokularındaki mikro gözenekleri hava ile dolduracak şekilde yapılmıştır. Bu nedenle köpük duvar kaplaması iyi bir ses, ısı ve soğuk yalıtkanıdır. Köpük duvar kaplamaları, türüne bağlı olarak rulo ve karo (belirli boyutlarda parçalar) olmak üzere iki şekilde üretilir. Bu tip duvar kaplama karosu genellikle iki ebatta satılmaktadır: 70 x 70 veya 77 x 70 cm. Bu duvar kaplamalarının çoğunun arkasında yapışkan bir tabaka bulunur. Bu nedenle stick-back köpük duvar kaplaması olarak da adlandırılırlar. Birçok kişi, kolay kurulumu ve uygun fiyatı nedeniyle bu duvar kaplamasını seçmektedir. Sünger duvar kaplamaları yatak odaları, çocuk odaları, ticari ve ofis ortamları gibi evin çeşitli yerlerinde kullanılabilmektedir. Ardından, köpük duvar kaplamalarının avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Köpük duvar kaplamasının avantajları

Köpük duvar kaplamaları

Köpük duvar kaplamalarının birçok avantajı vardır ve bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

sıcaklık yalıtımı

Liflerinde ve gözeneklerinde hava bulunması nedeniyle, köpük duvar kaplamaları sıcağa ve soğuğa karşı iyi bir yalıtımdır. Bu nedenle bu duvar kaplamalarının kullanılması enerji ve maliyet tasarrufu sağlayacaktır.

ses geçirmez

Bu duvar kaplamalarının köpüklü dokusu, onları iyi bir ses yalıtkanı yapar. IF köpük duvar kaplaması, taşyünü gibi bir yalıtımın yerini tutamaz, ancak sesin dışarıdan içeriye ve içeriye ses iletimini önemli ölçüde engeller.

yıkanabilir

Sünger duvar kaplamalarının en önemli avantajlarından biri kolay ve zahmetsiz yıkanabilmeleridir. Duvar kaplamanız kirlenir ve lekelenirse su ve deterjan ile kolayca temizleyebilirsiniz.

Çeşitli şekiller ve renkler

Sünger duvar kaplamaları için en yaygın model tuğla tipidir; Ancak bu tip duvar kaplamalarının piyasadaki model çeşitliliği oldukça fazladır. Ayrıca sünger duvar kaplamalarının farklı renkleri de herkesin kendi zevkine göre seçim yapabilmesini mümkün kılmıştır.

Köpük duvar kaplamaları

Kurulumu kolay

Sünger duvar kaplamasının en çekici özelliklerinden biri kolay ve sorunsuz montajıdır. Bu duvar kaplamasının arkasındaki yapışkan tabaka, onu monte etmek için başka herhangi bir malzeme veya ekipmana ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Ayrıca bu duvar kaplamalarının montajı için bir tesisatçıya gerek yoktur ve kendiniz monte edebilirsiniz. Ayrıca bu duvar kaplaması, diğer tüm seçeneklerden daha hızlı bir montaj hızına sahiptir. Köpük duvar kaplaması çok esnek bir malzemedir. Bu nedenle duvar köşelerinde, yüzeyi düzgün olmayan ve eğri olan yerlerde montajı oldukça uygundur.

Tüm yüzeylere monte edilebilir

Köpük duvar kaplamalarının montajı, temel ve duvar hazırlığı gerektirmez; Çünkü esnek malzeme ve arkasındaki yapışkan tabaka, düz olmayan yüzeylere yapışmasını kolaylaştırır.

kesme kapasitesi

Sünger duvar kaplamaları makasla kolayca kesilir; Bu nedenle, gerekirse panellerini kolayca kesebilir ve farklı boyutlarda parçalara ayırabilirsiniz. Daha sonra bu parçaları duvarın farklı yerlerinde kullanın.

Fiyat doğru

Köpük duvar kaplamanın ana avantajlarından biri, piyasadaki diğer seçeneklere göre uygun fiyatıdır. Ancak çok ucuz ve kalitesiz modeller almaktan kaçınmalısınız; Çünkü uzun ömürleri ve güçleri yoktur.

Köpük duvar kaplamasının dezavantajları

Köpük duvar kaplamaları

Duvar kaplamasının arkasında bulunan yapışkan tabaka avantajlarından biri olsa da, duvar kaplamasını duvara düzgün bir şekilde monte etmezseniz, çıkarılıp tekrar yapıştırılması zorlaşacaktır; Bu nedenle, yapışkan köpük duvar kaplamasını kurarken, önce duvar yüzeyine nazikçe uygulamalısınız. Daha sonra yerinde ve açısında bir sorun yoksa duvar kaplamasını duvar yüzeyine tam olarak yapışacak şekilde bastırın. Sünger duvar kaplamaları, taş ve seramik gibi duvar kaplamalarının sağlamlığına ve dayanıklılığına sahip değildir; Yani duvar kaplamasını uzun süre kullanmak istiyorsanız köpük duvar kaplamasına göre daha iyi seçenekler var.

Köpük duvar kaplamasının dezavantajlarından biri, çok ısınırsa deforme olup şeklini kaybedebilmesidir; Bu nedenle sobanın alevine mümkün olduğunca yakın yerleştirmemeye çalışın. Köpük duvarların boyanamayacağına dikkat edilmelidir; Bu yüzden satın alırken doğru tasarımı ve rengi seçmeye dikkat etmeye çalışın.

Sıkça Sorulan Sorular

Yapışkan köpük duvar kaplaması nedir?

Çoğu köpük duvar kaplamasının arka tarafında duvara kolayca yapıştırılabilmesi için yapışkan bir tabaka bulunur. Bu tür duvar kaplamasına arkası yapışkanlı köpük duvar kaplaması denir.

Sünger duvar kaplama modelleri çeşitleri nelerdir?

Sünger duvar kaplamaları rulo ve karo (boyutlu parçalar) olmak üzere iki çeşit olarak satılmaktadır.Source link