Sanat ve zanaat arasındaki fark


Bu gönderi bağlı kurum bağlantıları içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Sanat ve zanaat arasındaki fark daima fazlaca açık değildir, daima bağlantılı olmuşlardır ve çoğunlukla beraber anılırlar. Bu yazıda, sanat nesnesini zanaat nesnesinden neyin farklılaştırdığını idrak etmek için zanaat ve sanatın tanımını inceleyeceğiz. Ek olarak sanat ve zanaatın niçin çoğu zaman kafa karıştırıcı bir yan yana geldiğini anlamaya çalışacağız.

Sanat ve zanaat arasındaki fark

Performans ve ses sanatı şeklinde fizyolojik olmayan sanat tarzlarını kapsayan uygar sanatın modernizminde, her şeye sanat denebilir. Günümüzde bir sanatçı bir şeyin sanat olduğuna karar verdiğinde aksini söylemek neredeyse olanaksız. Bu, bir sanatçı sanat eserlerinde zanaat faaliyetlerini kullanmaya karar verdiğinde ve buna sanat adını verdiğinde, asla kimsenin onu hakkaten başka bir halde kategorize edemeyeceği anlamına gelir.

Sanat ve el sanatları hem görsel yaratıcı ifadeler olarak görülür hem de çoğu zaman birbiriyle bağlantılıdır. “Sanat ve zanaat” ifadesi çoğu zaman bu şekilde kullanılır (iki kelime beraber) zira faaliyetlerin pek fazlaca ortak noktası vardır. Sanatçılar çoğu zaman zanaatla ilgilenir ve bunun tersi de geçerlidir.

Sanat nesnesini zanaat nesnesinden ayıran nedir?

Pek fazlaca insan sanat ve zanaat içinde fark olmadığını söyleyecektir, sadece faaliyetlerin ayrı terimlere haiz olması, altta yatan bir farklılığa işaret etmektedir. Dolayısıyla, sanatla alakalı faaliyetler zanaat faaliyetlerini içerse ve tersi olsa bile, zanaatın sanattan ayrı olduğu ve sanatın zanaattan ayrı olarak var olabileceğine dair bir anlayış vardır.

Ek olarak, sanatlar çoğu zaman elitisttir ve zanaatlar kimi zaman daha azca entelektüel ve zorlayıcı olarak görülür. Bu da el işi icra eden yaratıcı insanlarda aşağılık komplekslerine niçin olabilir. Ek olarak sanatçıların zanaat faaliyetlerini ustalaşmış çalışmalarına dahil etmek istememelerine de niçin olabilir. Bakalım sanat ve zanaat arasındaki farkı, iyi mi ve niçin değişik olduklarını idrak edebilecek miyiz?

zanaat çözünürlüğünde olan

Zanaatkarlık, bir unsur yada ürün yaratmak için belirli bir yaratıcı beceri gerektiren bir tecim yada hobi olarak görülebilir. Oldukça fazla zanaat şekli var. Bazıları güzel duyu ve fonksiyonel ürünler üreten faaliyetleri ihtiva eder. Öteki zanaatkarlık faaliyetleri, geri dönüştürülmüş yada ileri dönüştürülmüş malzemelerden güzel bir şey yapmakla ilgilidir. El işi faaliyetleri içinde nakış, boncuk işi, dokuma, kapitone, oyma, makrome, çömlekçilik, dikiş ve daha fazlası yer alır.

Geçmişte, bir zanaatkar, belirli bir zanaat biçimini tatbik eden kişiydi.

Sepetler, giysiler, takılar vb. şeklinde belirli öğeleri yapma mevzusunda eğitimli ve yetenekliydiler. Zanaatlar yalnızca bu minik üreticiler yada mal yöneticileri tarafınca icra ediliyordu. Zanaat, “el işi” olarak da bilinir, zira bu eşyaları öteki toplu üretilen ürünlerden ayıran el işidir.

Çağıl zamanlarda ve webin gelişiyle, ev geliştirme ve kendi kendine yardım kursları fazlaca popüler hale geldi. Bu, zanaat pratiğini hepimiz için daha erişilebilir hale getirdi. Bir çok insanoğlunun iş haricinde bir rahatlama biçimi olarak sürdürdüğü hobileri vardır. Bu hobiler çoğu zaman manuel emek vermeyi ihtiva eder.

zanaata karşı sanat

Tüm manuel faaliyetler, hızla gelişen teknolojinin hedeflenen kullanımını gerektirir. Bu, belirli el sanatlarını uygularken uymanız ihtiyaç duyulan açık kurallar olduğu anlamına gelir. Zanaat etkinlikleri ek olarak belirli alet ve malzemelerin kullanımını vurgular. Yapılandırılmış ve amaca yönelik yapıları sebebiyle zanaat nesnelerinin üretilmesinin sanat nesnelerinden daha kolay olduğu düşünülmektedir.

sanat çözünürlüğünde olan

Sanatın tanımı tarih süresince sanatçılar, filozoflar ve akademisyenler tarafınca tartışıldı. Sadece gerçek anlam hala bizi kandırıyor. Sanatın bu tanımlanamazlıkla tanımlandığı söylenebilir. Sadece, sanatın bazı tanımlayıcı niteliklerini belirlemeye çalışalım.

Sanat, hayal gücü ve yaratıcı beceriler gerektirir. Hepsi sanat kategorisine giren (buna görsel sanatlar ve öteki ifade biçimleri de dahildir): fotoğraf, heykel, edebiyat, müzik, beyazperde, mimari ve tiyatro. Geleneksel güzel sanat biçimleri içinde heykel, çizim, fotoğraf ve fotoğrafçılık yer alır.

Bununla beraber, performans sanatı, enstalasyon sanatı, çoklu-duyumsal sanat, ses sanatı vb. olanaklı kılan kavramsal sanatın ortaya çıkışından bu yana sanat daha geçici ve soyut hale geldi.

Sanatın aslolan amacı güzel duyu açıdan hoşa giden nesneler yaratmak olsa da, çağıl sanat bu amaçtan uzaklaşmıştır. Bugün sanat, vizyon, düşünce ve kavramları iletmek, duygu uyandırmak ve güzel olmak için yaratılmıştır. Bizlere sanatın ne olduğu mevzusunda hiçbir vakit genel bir antak kalma olmayabileceğini gösteriyor. Kavramın anlamı zaman içinde değişti ve sanatçılar yeni ifade yolları keşfedip keşfettikçe değişmeye devam edecek.

Şu anda sanat dünyasında suni zekanın mı yoksa algoritma tarafınca üretilen sanatın mı sanat sayılabileceği mevzusunda pek fazlaca münakaşa var. Siz bu yazıyı okurken sanatın tanımı değişiyor ve yaratmanın yeni yolları kabul ediliyor ve tartışılıyor. Brene Brown kitabında şu şekilde yazıyor: Yürekli (2012) sanatın, insanların muntazam bir halde kategorize edemediği her şeyin içine atılmış olduğu kanepenin arkasındaki kutu bulunduğunu söylüyor. Sanat objeleri söz mevzusu olduğunda, kendinizi iyi mi ifade edebileceğiniz mevzusunda sınır yoktur. Bir çizimin, resmin yada heykelin ne vakit biteceğine bir sanatçı karar verebilir, sadece bitiş noktası baştan belli değildir.

sanat çözünürlüklü

Sanat çoğu zaman bir grubun, ülkenin yada kişinin kültürel, felsefi, dini, çevresel, politik ve ekonomik değerlerini yada insan yaşamının herhangi bir yönünü aktarmak için kullanılır. Sanatçılar, duygularını ve inançlarını çeviri etmek için sanatı kullanırlar. Sanat ek olarak belirli kültürel vakaları belgelemek için de çoğunlukla kullanılır. Sanat, deneyimin yanı sıra sembolizmi, metaforik düşünceyi de kullanır (sanatın edinim ve kavramları iyi mi bir araya getirdiğiyle ilgili makalemize bakın). sanat niçin önemlidir sanatın bu yönlerine derinlemesine bir bakış için).

Sanat ve Zanaat

Antik kültürlere yada yerli halklara ilişkin el sanatları çoğu zaman sanat müzelerinde yer alır ve bu iki uygulama arasındaki çizgiyi daha da bulanıklaştırır. Bir zanaat objesi sanatla alakalı olarak dekore edilmiş yada boyanmış olabilir yada bir sanat objesinin yaratılması işçilik gerektirebilir.

Sanatın doğasında mevcud bir yaratıcı değere haiz olduğu söylenebilir. Bu, sanat eserinde onu bir zanaat nesnesinden ayıran bir şey olduğu anlamına gelir. Sepetler, giysiler, boncuk işleri vb. Sanat nesneleri duyguları uyandırarak insanları harekete geçirir. Öte taraftan, el sanatları insanları çekmek için yaratılmıştır.

Bir üretim öğesinin çoğu zaman belirli bir amacı yada kullanımı vardır. Sadece sanat eserlerinin fark edilmekten başka açık, işlevsel bir kullanımı yoktur.

Sanat kalpte yapılırken zanaat akılda yapılır diyenler olabilir. Bu şekilde, sanat daha yapılandırılmamış ve sınırsızdır ve zanaat yapılandırılmış ve belirli, el yapımı, somut nesnelerle bağlantılı hale gelir. Sanat çoğu zaman bir kişinin doğuştan gelen kabiliyetinden (bu kabiliyete uygulama becerisi eklendikten sonra) doğar, işlenmiş nesneler ise teknik, beceri ve ihtiyaçtan doğar.

Sanatçının benzersiz ifadesi, sanat eserlerinin temel bir özelliği olduğundan, sanat nesnelerinin çoğaltılması da çoğu zaman daha zor olsa gerek. Belirli bir sepet tasarımı, yapıcının istediği kadar çoğaltılabileceğinden, üretim öğelerinin çoğaltılması daha kolaydır.

zanaat çözünürlüklü

Karşılaştırmanın temelleri Sanat zanaat
tarif Sanatçının duygularını, fikirlerini ve kavramlarını göstermek için kullanılan sınırsız, yapılandırılmamış bir ifade Somut bir nesnenin elle yaratıldığı bir uygulama yada etkinlik
köklü Yaratıcı kıymet ve benzersiz ifade Öğrenilen beceri ve teknikler
Amaç Güzel duyu, kavramsal, simgesel, mecazi Güzel duyu ve fonksiyonel
vurgular Duygular, fikirler, kavramlar, hayal gücü Alet ve malzemelerin doğru kullanımı
Değerlendirme Zor Basitçe
çoğaltılabilir Zor Basitçe
ortaya çıkış Kalp ve ruh Ruh
ürünü Uygulanan beceri ile karıştırılmış doğuştan gelen beceri Uygulanan hususi beceriler ve uygulama teknikleri

Sanat ve zanaat tanımını derinlemesine incelemiş olsak da, ikisi arasındaki farkın o denli da net olmadığını anlamalısınız. Çoğu zaman yan yana yerleştirilirler ve paralel olarak uygulanırlar. Sanat nesnesini zanaat nesnesinden ayıran şey, hakkaten de, yapanın uygulamalarını iyi mi gördüğüne ve neyi bir sanat ya da zanaat olarak uyguladıklarını anlayıp anlamadıklarına bağlı şeklinde görünmektedir.

sıkça Sorulan Sorular

Sanat nesnesini el işi nesnesinden ayıran nedir?

Sanat nesneleri duyguları uyandırmalı ve fikirleri iletmelidir. Üretim öğeleri çoğu zaman işlevseldir ve tamamen estetiktir. El işi öğeleri dekoratif öğelerdir, sadece el işi uygulamaları bununla beraber elbise yapımını da içerebilir. Zanaat nesneleri elle yapılır ve yaratmak için hususi yaratıcı beceri gerektirir. Sanat nesneleri çoğu zaman kendilerini sanatçı olarak adlandıran yapımcı tarafınca tanımlanır ve nesne galeriler, müzeler, koleksiyonerler ve alıcılar tarafınca sanat olarak kabul edilir.

Bir şeyi sanat icra eden nedir?

Geleneksel sanat sınıflandırması şu alanları içeriyordu: fotoğraf, heykel, edebiyat, müzik, beyazperde, mimari ve tiyatro. Görsel sanatlar geleneksel olarak heykel, çizim, fotoğraf ve fotoğrafçılığı ihtiva eder. Bugün sanat anlayışımız bu bakış açısıyla şekilleniyor fakat bunlarla sınırı olan değil. Bu, sanatın tanımını daha zor hale getirir ve bir grup insanoğlunun (koleksiyonerler, galeri sahipleri ve sanatçılar şeklinde) bir şeyin sanat olduğu mevzusunda aynı fikir olmasına bağlıdır. Bir sanatçı bir şeyin sanat olduğuna karar verdiğinde, bunun sanat olduğu iddia edilebilir.

Hepimiz sanatçı olabilir mi?

Çağıl zamanlarda hepimiz sanatçı olabilir. Sanatçı olmak için herhangi bir resmi eğitime ihtiyacınız yok. Eğitiminiz yoksa kendi kendinize eğitim alabilirsiniz. Yalnız sanat yapmalısın ve kendine bir sanatçı demelisin. Sanatçılara hem fikirleri hem de bu fikirleri uygulamak için kullandıkları beceriler sebebiyle kıymet verildiği için kavramsal sanat bunu mümkün kıldı.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz