Şaft ve taban çukurlarının iyi mi yapıldığını ve hizalandığını görsel bir halde öğretin


Şaft delme makinesi, her türlü yumuşak ahşap, sert ahşap, kontrplak, metal, plastik vb. malzemelerde kırılgan delikler açmak için tasarlanmıştır. Bu matkabın elektrikli ve şarjlı matkaplara bakılırsa pozitif yanları fazlaca daha sağlam bir emek verme yüzeyine haiz olmasıdır. Motoru öteki matkaplara bakılırsa fazlaca daha büyüktür ve dik ve fazlaca kırılgan bir halde deler. Ek olarak, daha büyük çaplı delikler oluşturmak için karbon çeliği matkap, spiral yada keski kullanabilirsiniz.


Matkap hizalı değilse, delikler olmasını istediğiniz kadar doğru oluşturulmayacaktır. Bundan dolayı, matkabın uygun şekilde bakımı ve kullanımı için aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

kurulum tabanı

kolon delme

Fizyolojik ayarlara başlamadan ilkin, koruma açısından cihazın tabanını ve şaftını denetim etmeniz en iyisidir. Bir tezgah matkabı yada bir stand matkabı kullanmanız fark etmez, tüm matkaplar sağlam bir tabana gerekseme duyar. Herhangi bir işlem yapmadan ilkin, matkabın altındaki yüzeyin pürüzsüzlüğünü deneyin ve iş parçası ile beraber matkabın ağırlığını taşıyabileceğinden güvenli olun.

Dönmesini yada kaymasını önlemek için mümkünse matkabın tabanını zemine sabitleyin. Direk deliciler fazlaca ağır bir tabana ve gövdeye haizdir ve zemine bağlı değillerse yanal basınçla devrilebilirler. Standı yada direği masaya yada zemine sabitlemek için doğru vidaları, kolları ve rondelaları kullandığınızdan güvenli olun.

Direği tabana bağlayan cıvatayı sıkın (bunun için lokma anahtar yada açık uçlu anahtar kullanabilirsiniz). Cihazın sağlamlığını ve dengesini sağlamak için her yöne dikkatli ve nazikçe tazyik uygulayın. Kolon yeterince sağlam olmayan bir masa üstüne kurulmuşsa ve titreşim olasılığı yüksek ise altındaki masayı değiştirip direnci yüksek bir masa kullanmalısınız.

Motor durumunu deneyin

Taban milini monte ettikten sonrasında, ne tür bir mil matkabı kullandığınıza bağlı olarak motoru mile monte etme zamanı. Şaft matkaplarında, tahrik kaması direkt şaftın üst kısmına takılır ve bu, şaft matkabını yükselterek ve alçaltarak yüksekliğini ayarlamak için kullanılabilir.

Şaft matkabınız dübel ile bağlanabilen tipte değilse cıvatayı sıkarak ve zincirinin şafttan kalkmamasına ve dönmemesine dikkat ederek mile bağlamak en doğrusudur.

Tekerleklerin ve dişlilerin temizlenmesi ve hizalanması

kolon delme

Matkabın durağan(durgun) ve bileziğinin mile bağlı olması sebebiyle, uç ile mil arasındaki mesafe üç sistem ve eksen ile ölçülür. Masa tablası, direkt mil içinde bulunan dişliyi kilitleyerek yukarı ve aşağı hareket eder. . Bu nervürler zaman içinde talaş ve yağ varlığında tıkanır ve yükseklik ayarını yavaşlatır.

Dişlileri temizlemek için, dişliye yavaşça bir yağlama spreyi sıkmak ve peşinden tüy bırakmayan bir bezle silmek en iyisidir. Dişleri kirliyse fırça, kirli değilse eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Alt ve üst şaft dişlilerinde kalan tüm yapışkan yağı silin ve peşinden bir bezle iyice paklayın.

Masa kilidini hafifçe gevşetin ve masayı yükseltmek ve alçaltmak için döndürme kolunu kullanın. Vites yavaşsa, en iyisi temizleme spreyi kullanmak ve temiz ve pürüzsüz olana kadar kilidi birkaç kez açıp kapatmaktır. Son olarak, nervürleri düzeltmek için kuru bir silikon yağ kullanın.

Tablo döndürmeyi ayarla

kolon delme

Omuz dişli sistemine haiz şaft donanımı, dönüşümlü olarak istenen herhangi bir konuma (şaftın sağına yada soluna) yön değiştirebilir. Gevşetilebildiğinden ve her iki tarafa da taşınabildiğinden güvenli olmak için masa üstünü deneyin. Gevşek yada sıkıysa, tezgahın mil çevresinde kolayca hareket etmesi için dişlinin üstündeki cıvataları ve somunları tekrardan ayarlayın.

Sütunda kare bir delik açın

Kare delikleri delmek için matkap tablası çubuk ekseninin hareketine dik olarak konumlandırılmalıdır. Bunun için ilkin masa üstünün tam ortasını ortalama 20 santimetre yükseklikte üç sistemin altına yerleştirin ve kilitleyin. Peşinden, ortalama 12 mm çapında kör başlı bir spiral matkap kullanın.

Kare deliği masaya yerleştirin ve karenin dikey kısmını profilli bir matkap yada kelepçe ile ayarlayın. Düz değilse, matkap ile ayar kolunun kare deliği arasındaki boşluğu gevşetin ve kare ile matkap hizalanana kadar plakanın eğimini ayarlayın.

Plaka kilidini yerine sıkın ve matkabın öteki tarafında plakanın üçgen sisteme ve çubuğa karşı kare olduğundan güvenli olmak için deneyin. Bu, masanın üstüne yerleştirilen öteki düz ahşap yada malzemeler şeklinde matkabın masaya dik olmasını elde edecektir.

Sütun çukuru inşaatı

Hepimiz için bir direk matkabı almak mümkün olmayabilir yada bir tek sınırı olan durumlar için ihtiyacınız olabilir, bu yüzden bir direk matkabı satın almak uygun değildir. Bu durumlarda taban matkabı yapmış olup direk matkabı olarak kullanabilirsiniz. Bunun için manuel şaft matkabı iyi mi yapacağınızı bilmelisiniz, bizimle kalınca.

Temel kazı kolonunun inşası

En yaygın olanı durağan(durgun) matkap tabanı ve dişli matkap tabanı olmak suretiyle değişik tipte matkap tabanları vardır. Dişli matkap tabanında iş parçası sabittir ve matkap ona doğru hareket eder, sadece durağan(durgun) bir matkap tabanında matkabın konumu sabittir ve aslına bakarsak işe doğru hareket eden iş parçasıdır.

Temel matkap uygulaması

Matkap tabanı, direk delme ve kolay direk delme kullanımı için idealdir. Bu sayede fazlaca düşük bir maliyetle atölyenizde yada evinizde ihtiyacınız olan aletleri temin edebilirsiniz.Source bağlantı