Şaban nedir ve ne için kullanılır? | Genç adamların değişik renkleri


Bugün piyasada ahşabı cilalamak ve bitirmek için birçok seçenek var. Ayrıca boyalı renkler, ahşap cilası, su bazlı boya vb. Süre içinde birçok değişikliğe uğramıştır. Bir çok süre fazlaca azca dikkat çeken ahşaba uygun kaplamalardan biri, aslına bakarsak bir astar türü olan chaban olarak adlandırılır. Bu yazıda, boyama projeleriniz için satın alma ve kullanma mevzusunda daha iyi karar verebilmeniz için chaban’ın avantajlarını, dezavantajlarını ve kullanımlarını inceleyeceğiz.


Çaban ne renk?

pelerin

Shapan boyası bir çok boyacıda bulunur ve geleneksel pigmentli boyalarla aynı bileşime haizdir. Shapan farkıyla, üretim sürecinde kıvam arttırıcı madde kullanılır, bu da kullanımı kolaylaştırır ve konsantrasyonunu denetim eder. Shapan, renk katılmış yağ bazlı bir verniktir (poliüretan benzer biçimde) ve konsantrasyonu geleneksel ahşap renklerinden daha yüksektir. Chaban’ın formülü, ahşabı ıslatmak yerine yüzeyine uygulanmasıdır. Ek olarak Shapan’ın rengi yarı saydam ve mat arasındadır.

İnceltmek için rafine bitümden ve mineral ispirtolardan yada petrolden yapılmış bir şapan kullanılabilir. Chapane’yi seyrelterek, elde edilmiş renk daha açık hale gelir ve ahşaba patina görünümü veren bir sır oluşturulur. Öteki ahşap renkleri benzer biçimde Chapane’nin de yağ bazlı bulunduğunu ve su bazlı ürünlerle karıştırılmaması icap ettiğini ihmal etmeyin. Çaban kuruduktan sonrasında astar olarak kullanılabilir ve üstüne lateks boya uygulanabilir. Çabanın yapışmasından kaygı ediyorsanız, ilkin üstüne kaliteli bir yağ bazlı astar kullanabilirsiniz.

Boyama adamları

Al Shaban rafine bitümden yapılmıştır ve koyu bir renge haizdir. Chapan, ahşap üstünde güzel, cilalı yüzeyler oluşturmak için kullanılır. Chapan konsantresi, boyanın pul pul dökülmesini, akmasını yada dökülmesini önler. Daha ilkin de bahsedilmiş olduğu benzer biçimde Shapan, renk katılmış bir yağlı verniktir; Bundan dolayı Shapan siyah, gri, kırmızı ve beyaz renklerinin yanı sıra meşe, ceviz, serçe dili, maun, kiraz, akçaağaç benzer biçimde değişik ağaç türlerinin renk yelpazesinde mevcuttur. Sadece daha fazlaca yönlü bir renk arıyorsanız, ilkin istediğiniz iki rengi seçmeniz, peşinden istediğiniz rengi oluşturmak için üst üste katmanlamanız yeterlidir.

Çaban uygulaması

pelerin

Tüm biçim türlerinin avantaj ve dezavantajları vardır ve hususi uygulamalar için uygundur. Chapane, ahşabın yüzeyine uygulandığında nüfuz etmeyen, kalınca ve renkli bir vernik türüdür. Chaban’ın yüksek konsantrasyonu sebebiyle, geleneksel boyalar benzer biçimde işlenmemiş ahşabı ıslatamadığı belirtilmelidir. Uygulanan katlar ince olmalı ve fazlaca fazla kat kullanılması ahşap kaplamayı koyulaştıracaktır.

Geleneksel renkler yumuşak ağaçlar için uygun değildir; Bu tür boya yumuşak ağaç tarafınca eşit şekilde emilmediğinden ve bazı gözenekler boyayı ötekilerden daha çok emdiğinden; Netice olarak, boyamadan sonrasında ahşap yüzey lekeli ve pürüzlü görünür. Shapan, geleneksel boyalara gore daha düşük çatlama direncine haiz olduğundan, Shapan ile boyanmış yumuşak ahşaplarda daha azca kir olur ve aynı görünür. Bundan dolayı, rus ağacı yada çam benzer biçimde yumuşak ahşapları boyarken chaban kullanmak en iyisidir.

Al Shaban, ahşap üstüne kurutulabilen bir vernik türüdür. Bundan dolayı klasik boyalardan değişik olarak öncesinden boyanmış yüzeylerde de kullanılabilir. Shapan’ın kullanımı kolaydır ve fırça ve rulo haricinde hususi bir alet gerektirmez. Ek olarak Shapan, değişik gözenekliliğe haiz ahşabın değişik kısımlarını eşit şekilde kaplar; Bundan dolayı değişik ahşap türlerinin kullanıldığı bu tür ahşap projeler için uygundur. Chapan ek olarak boyayı naturel olarak emmeyen çam, akçaağaç, kiraz ve huş ağacı benzer biçimde gözeneksiz ahşapları bitirmek için de kullanılır.

pelerin

Chapan, ahşabın liflerine nüfuz etmek yerine yüzeyini kaplar ve en yoğun ahşap yüzeylerde bile daha ustalaşmış ve alımlı bir görünüm oluşturur. Shapan’ın ana avantajlarından biri kullanım kolaylığıdır. Chaban, düzgüsel astar ve boyalardan daha rahat hazırlama adımlarına haizdir. Ek olarak kullanım esnasında tüm vernik ve boya katlarını zımparalayarak ahşabın yüzeyine alınmasına gerek kalmamıştır. Shapan’ı kullanmak için ahşap yüzeyin hafifçe zımparalanması da yeterlidir; Sonrasında tüy bırakmayan bir bezle chaban’ı ahşabın üstüne yayabilirsiniz. İş parçanızın daha güzel bir tablo ve ahşap dokusuna haiz olmasını istiyorsanız uygun boyutta naturel bir fırça kullanın. 7,5 santimetre’lik fırça, geniş yüzeyleri boyamak ve astarlamak için uygundur. Iskemle ayakları benzer biçimde daha ufak yüzeyler için daha ufak fırça boyutları da kullanabilirsiniz.

çobanın yararları

Chapan, ahşabın yüzeyine uygulanan kalınca bir boyadır ve ahşaba nüfuz eden geleneksel boyaların aksine ahşabın yüzeyine yapışır. Şapan, basit renklerin aksine ahşabın temel dokusunu gösterir. Ek olarak öncesinden boyanmış ahşabın temel rengini de kapsar. Ek olarak yüksek konsantrasyonu sebebiyle dikey yüzeylerde kullanıma uygundur ve yeni başlayanlar bile rahatça kullanabilir. Shapan’ın bir öteki pozitif yanları da uygun fiyatı.

Sponsorların dezavantajları

Bir sonraki katmanı chaban üstüne uygulamak için kuruması için bir süre beklemeniz gerekir. Bundan dolayı Shapan, süratli bir halde tamamlanması ihtiyaç duyulan projeler için uygun değildir. Genç erkekler de öteki katmanlara püskürtülemez. Şapan meşe, dil, maun ve ceviz benzer biçimde ahşapların naturel ve güzel rengini göstermez. Ek olarak Shapan kalınca ve yapışkandır ve fazlaca açılı projeler için uygun değildir; Emek verme yüzeyinde pürüzlü bir görünüm oluşturur.

Genç adamların renkleri ile düzgüsel renklerin karşılaştırılması

pelerin

Bu resimde, sol ve sağ taraflar sırasıyla Shapan ve düz renk ile yumuşak ağaçtan yapılmıştır. Gördüğünüz benzer biçimde, chaban kullanmak ahşaba daha muntazam bir görünüm kazandırdı. Aşağıdaki tabloda Şapan ve basit boyanın avantaj ve dezavantajlarını belirttik.

pelerin düz renk
Avantajlar Mevcut kaplamaların üstüne kullanılabilir

Yumuşak ahşapları boyamak ve astarlamak için en iyi seçim

Dikey yüzeyler için uygun

Sert ağaçları boyamak için en iyi seçim

makul bir fiyata

Birkaç kat uygulayabilirsiniz.

Eksileri Düzgüsel renklerden daha pahalı

Birkaç kat uygulamak ahşabı matlaştıracaktır.

Yumuşak ağaçlarda lekeler ve pürüzler yaratınSource bağlantı