Rüzgar kompresörü kaplinleri Renk kodlu kaplinler, diziler ve bağlantılar


İz satın alma ve eşleştirme rehberi

Havalı araçları kullanırken karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri de hava hortumunun bağlantısının kesilmesi yada bağlanmasıdır. Kompresör hortumunu bağlarken mesele yaşamamak için hava pompasının bağlantı ve sıralama benzer biçimde bağlantılarına daha detaylı olarak değineceğimiz hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.


Hava kompresörü bağlantıları

sekans

İlk olarak, bağlantı noktalarındaki akımın büyüklüğünün değişik bulunduğunu söylemeliyiz. (¼, 3/8, inç) Bu boyutların bağlantı parçalarının uç boyutuyla hiçbir ilgisi yoktur, geçişin kaldırabileceği hava miktarıdır.

Gömme inç boyutlarına uygun yolcular birkaç değişik modelde mevcuttur: Endüstriyel, Otomatik, ARO, V-stili ve Lincoln.

Aşağıda, inç gömme boyutuna nazaran bağlantıları sunacağız.

Hava kompresörü bağlantıları

Yukarıdaki görüntü, Milton dizisi yada Milton M desen dizisi olarak da adlandırılan endüstriyel bir dizinin resmidir.Bu dizi bununla beraber tip D yada I/M olarak da adlandırılır.

Birazcık karmaşık olabilir fakat Milton’da da bir D tipi dizilim var fakat bu tiple uyumlu olmak zorunda değil.

Hava kompresörü bağlantıları

Yukarıdaki görüntü, Truflate, T-type yada C olarak da adlandırılan bir otomobil yolu görüntüsüdür.

Hava kompresörü bağlantıları

Sol taraf endüstriyel yol ve sağ taraf yukarı akış yolu

Hava kompresörü bağlantıları

Sol taraf endüstriyel yol ve sağ taraf yukarı akış yolu

Tip V dizisi, endüstriyel dizilere fazlaca benzeyen yüksek akışlı dizilerden biridir; Sadece yukarıdaki resimde görebileceğiniz benzer biçimde, daha yüksek rüzgar akışını geçmek için açıklık daha büyüktür.

Hava kompresörü bağlantıları

Yukarıdaki görüntü, A yada B tipi dizi olarak da adlandırılan bir ARO dizisinin resmidir.

Hava kompresörü bağlantıları

Ve yukarıdaki görselin sonunda Lincoln tipi dizilim gösteriliyor.

kaplin

Hava kompresörü bağlantıları

Üstteki fotoğraf bir M-tipi kuplajdır ve alttaki fotoğraf evrensel bir kuplajdır.

Her sekansın göreceli ilişkisi vardır. Hususi bir kaplin hazırladıysanız, sıralaması da kaplin modeline uygun olmalıdır. Bazı endüstriyel kaplinler yalnızca sizin için çalışmayabilecek V tipi seri ile uyumludur.

Mesele şu ki, bağlantıların bir çok aynı görünüyor ve sıralamadan ayrı olarak söylemek birazcık zor. Kaplinleri tanımlamanın bir yolu, gövdelerindeki geniş ve dar dişlerin sayısını saymaktır. Sadece bu anlam ifade etmeyen ve birçok insan buna katılmıyor.

Bu, aynı üreticiden bir kapline haiz olduğunuzda kullanışlıdır; Şu sebeple bir firmanın ürününün kalınca ipleri başka bir firmanın ürününün ince iplerine fazlaca benzeyebilir.

Evrensel bağlantı: Bazılarına nazaran, evrensel bağlantı yalnızca endüstriyel yada otomatik zincirleme ile uyumludur; Sadece bir çok şahıs, bu tip kaplinin endüstriyel, otomotiv ve ARO serileriyle uyumlu olduğuna da inanıyor.

Milton V Tipi Kaplin: Bu kaplin, yüksek akım sıralayıcılar için iyi bir ortak olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tip birleştirme bununla beraber tip A, T ve M dizileriyle de uyumludur.

Not: Üniversal kaplinler, geleneksel kaplinler kadar güvenilir değildir ve sızıntıya daha yatkındır. Bilhassa emek verme esnasında kavramaya yanal tazyik uygulandığında.

Hava kompresörü bağlantıları

Üstteki fotoğraf manuel eşleştirmeyi ve alttaki fotoğraf otomatik eşleştirmeyi gösteriyor

Manuel yada otomatik eşleştirmenin bir öteki pozitif yanları da yukarıdaki görselde ikisi arasındaki farkı görebilmenizdir. Otomatik kaplinde fotoğrafta da göreceğiniz benzer biçimde kuyruk kıskacı olmadan da boru şeklindeki kısım kaplinin üstüne çekilmektedir.

Manuel kaplinlerde, kuyruğu takarken boru kısmını elinizle çekmeniz gerekirken, otomatik tipte, bağlantıyı otomatik yapmak için bir tek kuyruğu kapline doğru itmeniz yeterlidir. Sadece otomatik ve manuel kaplinlerin her iki türünde de kuyruk ayrıldığında boru şeklindeki kısım elle çekilmelidir.

Otomatik modda yalnızca V tipi ve üniversal kaplinler mevcuttur.

Renk kodlu hava kompresörü bağlantı parçaları

Hava kompresörü bağlantıları

Hava kompresörü bağlantı parçaları üreten birçok yapınak, birçok kişinin kaplinleri ayırt etmesinin zor bulunduğunu farkına varmış ve bu yüzden bu ürünlere renk kodlaması yaparak bu soruna çözüm düşünmüşlerdir.

Milton bağlantıları kodlama sistemi aşağıdaki gibidir:

  • Bileşik (M Tipi) kırmızı
  • ARO (Tip A) yeşil
  • Otomatik (Tip T) mavi
  • V tipi mor

Legacy ek olarak kendi renk kodlama sistemine haizdir:

  • Bileşik (Tip D) Kırmızı
  • Otomatik (Tip C) mavi
  • ARO (Tip B) yeşil

Eski kodlama sisteminin avantajlarından biri de yağlı ve yağlı olmayan yazı tiplerini ayırt edebilmenizdir. Mesela, bir püskürtme tabancası kullanırken alet hortumunda fazla yağ kalmasını istemezsiniz. Netice olarak, boyama için yeşil bağlantıyı ve öteki işler için kırmızı bağlantıyı kullanın.

Çözüm

Netice olarak, bu makaleyi okuduktan sonrasında hava kompresörü bağlantılarınızı seçerken ne benzer biçimde sonuçlar elde ettiniz? Tipik olarak, birçok şahıs endüstriyel yada otomatik kaplinler ve zincirler kullanır. Güvende olmak istiyorsanız, bağlantı esnasında daha azca mesele yaşamanız için üniversal kaplini kullanın.

Sadece en iyi şey, bağlantı parçalarını saygı duyulan üreticilerden yada mevcut üreticilerden temin etmektir, böylece bu tarz şeyleri değiştirmeniz gerekirse bunu süratli bir halde yapabilirsiniz. Yapınak kaplinleri ve kuyrukları daha tutarlıdır ve bu durumlarda rüzgar kaçağı potansiyeli daha düşüktür. Bu yüzden iki yada iki değişik üreticiden kaplin ve kaplin almamaya çalışın.

Sadece iki değişik türde ilişkilendirme ve bitiştirme elde etmeniz gerekiyorsa; Renk kodlu şablonlar kullanabilirsiniz.

Kompresörde ne tür bağlantılar kullanıyorsunuz ve niçin?Source bağlantı