Rustik biçim nedir? Ülke stilinin zamanı ve özellikleri


Büyük olasılıkla, ev dekorunu tanımlamak için rustik kelimesini duymuşsunuzdur. Günümüzde bu kelime, bir binanın iç tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Rifi, Farsça’da “kırsal” anlamına gelir. Rustik tasarım çoğu zaman organik, vintage ve rahat bir tasarımdır. Country stilinin değişik dalları ve türleri vardır ve Toskana, sahil ve kır evi şeklinde stilleri ihtiva eder.

Ev dekor tasarımındaki rustik biçim, rustik tasarımdan esinlenmiştir. Rustik dekor takıları ahşap ve metalden üretilmiş olup ağaç dallarından modellenmiştir. Country stilinin zamanı ve özellikleri hakkında daha çok informasyon edinmek için bizimle kalınca.


Rustik tarzın tanımı

Rustik iç tasarım, engebeli arazi ve organik güzellik ile karakterizedir. Bu tarzın odak noktası, ahşap, taş, yapraklar ve öteki organik unsurların çoğunlukla kullanıldığı konforlu bir alan yaratmaktır. Ahşabın düğümleri ve metalin organik pası bu organik elementlerin örnekleridir.

rustik tarz

Country stilinin zamanı

Country seçimi, 18. yüzyılın ortalarına kadar uzanır. Bu zamanda doğaya ve organik unsurlara olan eğilim insanoğlu içinde popüler hale geldi. Bu desen 20. yüzyıla kadar kullanılmaya devam etti ve İsviçre, Almanya ve Avusturya şeklinde ülkelerde ev dekorunda popüler bir tasarım haline geldi. İngiltere’de Kraliçe Victoria döneminde country tarzının birçok hayranı vardı. ABD Birleşik Devletleri’nde “Adirondack mobilya” adında olan bir rustik mobilya seçimi birçok fanatik kazanmıştır. Ek olarak döküm rustik mobilya kullanımı 19. yüzyılın sonlarında oldukça popüler olmuş ve bu biçim pişmiş toprak bahçe sandalyelerinde de kullanılmıştır.

Rustik iç tasarımın kökleri, 19. yüzyılda evlerini şehirlerden uzağa inşa etmeye kabul eden Amerikalı göçmenlere kadar uzanır. Bu insanların bir çok, sınırı olan alan ve ağır mobilyalar sebebiyle yeni evlerine oldukca azca mobilya getirdi. Bu göçmenler yeni evlerine yerleştikten sonrasında çevrede bulunan organik malzemeleri kullanarak evi dekore etmeye karar verdiler. Bundan dolayı rustik tasarım, ABD’nın kuzeydoğu eyaletlerinde popüler olan geleneksel Avrupa yada kolonyal tarzlardan oldukca farklıydı ve kendine özgü bir çekiciliği vardı.

Geleneksel rustik biçim

Geleneksel ve rustik dekorasyon unsurlarını birleştirmek, en yetenekli iç mimarlar için bile zor bir iştir şundan dolayı bu iki tarzın belirgin farklılıkları vardır. Geleneksel tasarım stilinde, bakışımlı süsleme ve sessiz öğeler ve koyu, yürekli ahşaplar kullanılır; Sadece rustik dekorasyon, seviye ve tasarımda beklenmedik değişimler yaratır. Sadece bu iki stilin özellikleri birleştirilebilir. Antika ahşap kepçeleri odanıza bakışımlı olarak yerleştirin, rustik krem ​​rengi masa tablaları kullanın ve evinize rustik ve samimi bir hava vermek için masa malzemenizi geleneksel meşe yerine lake ahşaptan seçin.

rustik tarz

Çağıl kır seçimi

Çağıl kırsal biçim, rustik çekiciliği ve samimiyeti çağıl konforlarla birleştirir. Çağıl kır havası, açık kat planı ve çağıl mobilyalar bu zarif tasarımın mühim bileşenleridir. Bu üslupta yapıların organik mimari öğeleri korunarak ortaya çıkarılmıştır. Çağıl country tarzında mütevazı renkler ve binanın dışını yaşayanların gözüne gösteren büyük pencereler kullanılmıştır.

Birçok hayranı olan çağıl country seçimi, günümüzde rahat bir yaşam için idealdir. Rustik iç tasarımı uygar ve çağıl tasarımla birleştirebilir; Bundan dolayı bu iki biçim birbirini oldukca iyi tamamlıyor. Çağıl biçim, artık tüm iç mekanlarda gördüğünüz şeydir. Bu yoldam nötrdür ve rustik stili organik dokularla birleştirerek alımlı bir tasarım oluşturur. Farklılıklara odaklanmak yerine iki yoldam arasındaki benzerlikleri takdir etmeye çalışın.

rustik tarz

Rustik ve çağıl tarzın karışımı

Çağıl ve geleneksel seçimi birleştirmek için çağıl dekorda antika unsurları kullanabilirsiniz. Ahşap kovalar, su pompaları, boş kutular, bükülmüş cam şişeler, antika kitaplar şeklinde eski şeyler tencere, çiçeklik, raf, lamba vb. olarak kullanılabilir. Rustik ve çağıl tarzın birleştiği evlerin en mühim özelliği iç dekorasyonda taş ve ahşap unsurların kullanılmasıdır.

Eğer eviniz daha eskiyse orijinal mimari özelliklerini ve bina detaylarını korumak oldukca önemlidir; Bundan dolayı eski taş duvarların tasarımını çağıl tarzla birleştirebilirsiniz. Yeni bir bina inşa etmeyi düşünüyorsanız, ahşap kirişleri dekoratif tasarım öğesi olarak kullanabilirsiniz ve geri dönüştürülmüş ahşap ve taş şömineler, rustik tasarımda birçok kullanım alanına haizdir. Çağıl country tarzında, her odanın beşinci duvarını, şu demek oluyor ki tavanı dikkate aldığınızdan güvenilir olun. Bugün, İsviçre seçimi mimariye haiz, kilise şeklinde ahşap çatılı yada rustik bir atmosfer uyandıran büyük ahşap kirişli evler yaygındır.

rustik tarz

Ülke stilinin özellikleri

Country stilinin temel amacı, iç mekanın organik görünmesini sağlamaktır. Bu tarzda parlak avizeler, plastik mobilyalar yada soğuk renk kombinasyonlarından bahsedilmez ve iç mekanın sıcaklığına ve samimiyetine daha çok ehemmiyet verilir. Bu tarzda parke zeminler ve metal nesne ve parçaların kullanımı yaygındır ve ortama oldukca fazla aşinalık ve rahatlık verir. İç mekana daha çok derinlik katmak için boho stilinin unsurları olan organik yada yapay kürkle dokunmuş kilim ve battaniyeleri kullanabilirsiniz. Country stilinin temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

tasarım

 • Rustik tasarımda konfora ve davetkar bir mekan yaratmaya itina gösterilmiştir.
 • Ahşap elemanlar kullanılır ve ahşabın organik kusurları ve yapısı ne kadar pürüzlü olursa, country stiline o denli uygundur.
 • Taş, yaprak, deri yada hayvan boynuzu şeklinde organik unsurlar kullanılır.
 • Rustik tasarımın en mühim unsurlarından biri sadeliktir ve verimlilik görünümden daha önemlidir.
El aleti

renk kombinasyonu

 • Bu biçim için ana renkler orman yeşili, koyu kahve, ağaç lifleri ve yanıklar şeklinde doğada bulunan renklerden seçilmelidir. Beyaz da basittir ve yaygın olarak kullanılır ve bir odadaki öteki renkleri geliştirir.
 • Kırmızı, mavi, siyah ve kareli desenler şeklinde vurgulu renkleri rustik tarzda da kullanır.
 • Demir, pirinç, pirinç yada yağla ovulmuş bronzun metalik cilaları kullanılır.

dekor

 • Ahşap, country stilinin en mühim unsurlarından biridir. Rustik dekorda ahşap kirişler, ahşap mobilyalar, ahşap zeminler yada ahşap duvarların görünümünü kullanın.
 • Soba ve odun sobalarını dikkatsizlik etmeyin. Ev dekorunuza geleneksel battaniyeler ve yastıklar ilave edin.
 • El yapımı kilim, kumaş ve sepet kullanmayı ihmal etmeyin. Normal olarak el işleri çoğu zaman boho tarzda, rustik tarzda ise yün ve organik zeminler kullanılır.
 • Tabiat sanatın deposudur. Bu yüzden ince dallar, taşlar, hayvan boynuzları yada eski demir parçaları kullandığınızdan güvenilir olun.
rustik tarz

Rustik ve bohem stilleri arasındaki fark

Rustik ve bohem tarzlar arasındaki farkları ifade edebilmek için ilk olarak her iki seçimi da iyi bilmemiz gerekir. Country stilinden önceki bölümlerde bahsetmiştik. Boho seçimi da son yıllarda en popüler iç tasarım stillerinden biri haline geldi. Boho süsleme, Hindistan’ın kırsal ve göçebe topluluklarından esin alan renkli bir görünüme ve çingene benzeri bir kombinasyona haizdir. Bu tarzın birçok cazibesi var ve içinde çeşitli renkli şeyler kullanılıyor.

Renklerin, desenlerin karışımı, çekici mobilya ve dekor stilleri ve asimetrik düzenlemeler boho stilinde görülebilir. Bu biçim gündelik bir görünüme haizdir ve herhangi bir hususi tasarım kuralına uymaz. Boho stilinde çoğu zaman değişik renk kombinasyonları kullanılır; Bundan dolayı, bu tasarım stiline uygun belirli bir renk şeması yoktur.

Çoğu zaman boho tarzında tasarlanan mekanlarda country tarzına nazaran değişik ve daha yürekli renk kombinasyonları kullanılır. Country tarzında çoğu zaman organik renkler düşünülürken boho tasarımlarda çoğu zaman kırmızı ve yeşil şeklinde doygun renkler kullanılır. Bu tür bir renk kombinasyonunu etkisiz renklerin yanında kullanmak, bayağı fazla kontrast oluşturur. İç tasarımda rustik ve boho stilleri bir araya getirebilirsiniz. Rustik tasarımda kullanılan toprak renklerinin boho stilde parlak ve doygun renklerle birleşimi iç mekana daha çok çekicilik ve kontrast katar.

boho tarzı
Bohem dekorasyonlu bir ev

Son kelime

Günümüzde country seçimi, iç tasarım ve dekorasyonda birçok fanatik kazanmıştır. Bu popülaritenin sebeplerinden biri de country stilinin öteki tasarım stillerine nazaran oldukca değişik bir görünüme haiz olmasıdır. Bilhassa rustik biçim ve çağıl tasarımın birleşimi pek oldukca çekicilik yaratabilir.

İç tasarımınıza ve dekorunuza ruh katmak için rustik yada boho şeklinde değişik stiller kullanın. Sadece odalarınızın tasarımına sıcak ve rahat bir atmosfer vermek için bir tek rustik tasarım kullanmanız gerekmez. En iyi tasarımlar, şaşırtıcı ve alımlı unsurlara haiz olanlardır; Bundan dolayı, rustik unsurları istediğiniz herhangi bir tasarım stiliyle birleştirin ve kendi benzersiz evinizi yaratın.

İstediğiniz ev dekorunu tasarladıktan sonrasında planınızı gerçekleştirmek için doğru araçları kullanmalısınız. Sazokar online mağazası, en uygun aleti seçmenizi kolaylaştıran oldukca çeşitli endüstriyel aletler, demirbaşlar ve makineler sunar. Sazokar Store’da sunulan tüm ürünler orijinallik ve en iyi fiyat garantisi ile sunulmaktadır. Sazokar çevrimiçi mağaza uzmanları, güvenli ve keyifli bir satın alma deneyimi yaşayabilmeniz için daima soruları yanıtlamaya ve uzman tavsiyesi vermeye hazırdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Rustik biçim nedir?

Rustik, sulh ve içtenlik duygusu uyandırmak için organik unsurları kullanan iç tasarımda yaygın olarak kullanılan stillerden biridir.

Country tarzının özellikleri nedir?

Country stilinin en mühim özelliği ahşap, taş, yaprak ve öteki organik unsurların kullanılmasıdır.

Country stili ile boho stili arasındaki fark nedir?

Country seçimi çoğunlukla organik renklerin bir kombinasyonunu kullanır; Sadece boho seçimi, sıcak ve alacalı renklere öncelik verir.Source bağlantı