Resina epoxi para madera – Ideas creativas con resina y madera


Epoksi reçine yada reçine, neredeyse tüm öteki malzemelerden daha çok olanak sunar. Ahşapla kombinasyon halinde, fazlaca çeşitli garip ihtimaller içinde tasarımlar gerçekleştirilebilir: Koruyucu katman olarak epoksi reçine ile kaplanmış ahşap; reçine döküm ahşap; reçine ile birleştirilmiş ahşap masalar; ve daha fazlası. Burada size reçine ve ahşabı birleştirmenin değişik olanaklarını gösteriyoruz ve ek olarak size hususi talimatlar, fikirler ve tavsiyeler veriyoruz.

İçindekiler

 • 1 Reçine ürünlerinin değişik özellikleri
 • 2 Epoksi reçine için tavsiyeler
  • 2.1 Epoksi Reçine Ahşap: Araç-gereç Sıralaması
   Epoksi reçineyi ahşapla beraber yada ahşap üstünde kullanmak için ihtiyacınız olan aşağıdaki şeyler: Reçineyi karıştırmak için karıştırma kabı Tahta çubuklar Sıcak Hava Tabancası yada Bütan Meşale Silikon yağlayıcı Sıhhi silikon Silikon tabanca Kağıt Zımpara kağıdı Eksantrik zımpara Parlatma makinesi Plastik
   cila Sert balmumu yağı Su terazisi Koruyucu plastik Nitril eldivenler Solunum aleti Koruyucu gözlük Seçtiğiniz ahşap  Adım 1 – Ahşabı hazırlayın
   Ahşap, kaplamadan ilkin yada epoksi reçine gömmek için hazırlanmalıdır: Zımparalanmış Yağdan
   arındırılmış
   Yağ ön işlemi yapılmamış
   Tüy/tüy yada gevşek ağaç kabuğu parçaları yok Minik parçalar elle zımparalanabilir. Ahşap masa benzer biçimde daha büyük yüzeylerde, zımpara izlerini önlemek için zımpara kullanılması önerilir.
   Bir ipucu: Dökmeden ilkin, ahşabın yüzeyinin düz olup olmadığını su terazisi ile deneyin. Epoksi reçine akışkan özelliğinden dolayı yalnız bir yerde akacak ve istenildiği benzer biçimde yayılmayacaktır.

   Adım 2: Reçineyi karıştırın
   İki bileşen (reçine ve sertleştirici) tek bir kapta karıştırılmalıdır. Her şeyi birkaç dakika fazlaca iyi karıştırmak fazlaca önemlidir. Kürlenme işleminin istenildiği benzer biçimde olmasını sağlamanın tek yolu budur. Sonunda, çizgileri olmayan benzeşik bir sıvı olmalıdır. Sadece o vakit renk eklenebilir.
   Sıvıyla temas etmemek için nitril eldiven giyinin.
   Karışım oranı ambalajın üzerindedir. Piyasada üç değişik sistem vardır: 1:1 oran, 2:1 oran ve 4:1 oran. Epoksi reçine çoğu zaman, miktarı tam olarak belirlenmiş reçine ve sertleştiriciden oluşan bir pakette satılır.
   Karıştırma, plastik yada tahta bir çubukla karıştırıldığında en iyi sonucu verir. Hava kabarcıklarını önlemek için dikkatlice karıştırdığınızdan güvenilir olun.
   Artık reçine karışımını uygulamaya, dökmeye yada doldurmaya hazırsınız.

   Uygulama 1: ahşabı yalıtmak
   Epoksi reçine ahşabı yalıtmak ve su geçirmez hale getirmek için mükemmeldir. Bunu kullanmanın bir yolu, masa üstlerini, mutfak tahtalarını yada mobilyaları mühürlemek için kullanmaktır. Sadece mutfak tezgahları, ahşap zeminler yada öteki uygulamalar için de geçerlidir. Uygulama olanakları neredeyse sınırsızdır.

   Ahşap iyi mi mühürlenir

 • 3 Uygulama 2: epoksi reçine ahşabın doldurulması ve onarılması
 • 4
 • 5 Uygulama 3: Ahşabı reçineye dökün (Reçine Döküm)
 • 6 Ahşap ile kontrast oluşturmak için renklendirici reçine
 • 7 Son adım – resmi cilalayın, yağlayın yada boyayın
 • 8 Süreç Zorluğu: İpuçları ve Püf Noktaları
 • 9 Lüzumlu epoksi reçine miktarının hesaplanması – tivarati epoksi hesaplayıcı
 • Reçine ile çalışırken 10 sıhhat ipucu
 • 11 Reçine / epoksi reçine hakkında daha garip makaleler

Reçine ürünlerinin değişik özellikleri

Epoksi reçine yada reçine, karıştırıldığında birkaç saat içinde sertleşen ve ondan sonra kesilebilen , taşlanabilen ve cilalanabilen iki bileşenli bir malzemedir . Polyester reçineler ve poliüretan reçinelerin aksine, epoksi reçine kürlenme esnasında fazlaca daha azca büzülür. Öteki tüm ürünler birkaç saat yada gün sonrasında ahşaptan çekilebilir, bundan dolayı uygun değildirler. Değişik uygulamalar için ürünler var ve burada doğru ürünü seçmek önemlidir .

Tutarlılık

 • Kaplama katmanları için düşük kalınlıkta epoksi reçineler
 • Dökümhane kalıpları yada reçine çerçeveleri için kalınca epoksi reçineler .

UV koruması / Sararma direnci

Reçineler UV radyasyonuna değişik tepki verirler . Reçine görünüşte çoğu zaman berraktır; güneş ışığında sarı olma eğilimindedir ve artık tamamen saydam değildir. Bu yüzden, UV ışınlarına dayanıklı, dış mekan kullanımı için olan ve sararmaya karşı dayanıklılığını güvence eden hususi epoksi reçineleri vardır. UV koruma katkı maddeleri de sararmayı en aza indirmek için kısmen eklenebilir. Reçinenizi boyarsanız, renge bağlı olarak UV koruması ne olursa olsun lüzumlu değildir.

katı yüzeyler

Hamur harcı sertleştikten sonrasında büyük farklar oluyor . Bazı ürünler sertleştikten sonrasında oldukça yumuşaktır, bazıları ise çizilmeye ve hatta sıcaklıklara karşı daha dirençlidir . Mutfak tezgahları, masa tablaları ve daha yüksek mekanik strese maruz kalan öteki ürünler benzer biçimde faydacı ürünler için daha yüksek kaliteli bir reçine satın almaya kıymet .

İpucu: Reçinenin iyi kürlenmesi için belirtilen karışım oranına tam olarak uyduğunuzdan güvenilir olun .

Epoksi reçine için tavsiyeler

Aşağıdaki ustalaşmış ürünlerde hata yoktur ve iyi neticeleri güvence ederiz. Düşük büzülme , iyi akışkanlık ve iyi uyumluluk ile karakterize edilirler :

Ahşap için Resinpro Şeffaf Epoksi Reçine
 • Ürün, sertleşmeden sonrasında hava kabarcıklarının varlığını azaltan düşük bir viskoziteye haizdir.
 • Parlak ve saydam bir yüzey için neme karşı muhteşem direnç.

Amazon’da görüntüle

6 kg Epoksi reçine 2K iki bileşenli Ahşap Cam Şeffaf laminasyon için Masa zemini için epoksi reçine Terra Aquarium Shapes Design UV Stabil yapıştırıcı
Fantasy Craft Fantasy Volume Döküm 3 Kg, Büyük Çamaşırlar İçin İki Bileşenli Epoksi Reçine (+5cm), Tamamen Şeffaf ve UV Filtreli

Epoksi Reçine Ahşap: Araç-gereç Sıralaması

Epoksi reçineyi ahşapla beraber yada ahşap üstünde kullanmanız için gerekenler:

 

Adım 1: Ahşabı hazırlayın

Ahşap, kaplamadan ilkin yada epoksi reçineye gömülmek suretiyle hazırlanmalıdır:

 • zımparalanmış
 • yağdan arındırılmış
 • Yağ ön işlemi yok
 • Kabartmak/saç yada gevşek kabuk parçaları yok

Minik parçalar elle zımparalanabilir . Ahşap masa benzer biçimde daha büyük yüzeylerde, zımpara izlerini önlemek için zımpara kullanılması önerilir.

Bir ipucu: Dökmeden ilkin, ahşabın yüzeyinin düz olup olmadığını su terazisi ile deneyin. Epoksi reçine akışkan özelliğinden dolayı yalnız bir yerde akacak ve istenildiği benzer biçimde yayılmayacaktır.

Adım 2: Reçineyi karıştırın

İki bileşen (reçine ve sertleştirici) tek bir kapta karıştırılmalıdır . Her şeyi birkaç dakika fazlaca iyi karıştırmak fazlaca önemlidir . Kürlenme işleminin istenildiği benzer biçimde olmasını sağlamanın tek yolu budur. Sonunda, çizgileri olmayan benzeşik bir sıvı olmalıdır . Sadece o vakit renk eklenebilir .

Sıvıyla temas etmemek için nitril eldiven giyinin.

Karışım oranı ambalajın üzerindedir. Piyasada üç değişik sistem vardır: 1:1 oran, 2:1 oran ve 4:1 oran. Epoksi reçine çoğu zaman, miktarı tam olarak belirlenmiş reçine ve sertleştiriciden oluşan bir pakette satılır.

Karıştırma, plastik yada tahta bir çubukla yapıldığında en iyi sonucu verir . Hava kabarcıklarını önlemek için dikkatlice karıştırdığınızdan güvenilir olun .

Artık reçine karışımını uygulamaya, dökmeye yada doldurmaya hazırsınız.

Uygulama 1: ahşabın sızdırmazlığı

Epoksi reçine, ahşabı mühürlemek ve su geçirmez hale getirmek için mükemmeldir. Bunu kullanmanın bir yolu, masa üstlerini, mutfak tahtalarını yada mobilyaları mühürlemek için kullanmaktır. Sadece mutfak tezgahları, ahşap zeminler yada öteki uygulamalar için de geçerlidir. Uygulama olanakları neredeyse sınırsızdır.

Ahşap iyi mi mühürlenir

Adım 1’deki benzer biçimde ahşap yüzeyi hazırladıktan ve reçine karışımını karıştırdıktan sonrasında işe başlayabilirsiniz. En büyük güçlük, malzemenin akışkanlığıdır: sertleşmediği sürece, yapabildiği her yerde akacaktır.

 • Bu yüzden, bir epoksi masa yapmak istiyorsanız, reçinenin kenarlardan taşmaması ve zemine damlamaması için kenarları birbirine bantlamalısınız.
 • Epoksiyi ahşap yüzeye dökün ve bir macun bıçağı yada mala ile tüm yüzeye gösterim. Lüzumlu miktarı doğru hesaplarsanız, akış özellikleri sebebiyle otomatikman düzlenen tamamen kaplanmış bir yüzey elde edersiniz.
 • Hava kabarcıkları sıcak hava kurutucusu yada Bunsen kaynak makinesi ile giderilebilir.
 • Sıvının koyulaştığını fark ettiğiniz anda emek harcama durdurulmalıdır, aksi halde benzeşik bir yüzey elde edilemez.
 • Büyük nesnelere ve yüzeylere girmeden ilkin bir kontrol parçası üstünde alıştırma yapılması tavsiye edilir. Bu, prosedürler ve kullanım hakkında bir düşünce verecektir. Tüm ahşap yüzeyi mühürlemek için en fazla yarım saatiniz olduğundan, vakit faktörü de göz ardı edilmemelidir.

Uygulama 2: epoksi reçine ahşabın doldurulması ve onarılması

Eski yıpranmış ahşap parçaları, çürümüş tahtalar yada budaklı ahşaplar çoğu zaman marangozlar için garip olmayan kakmalardır. Ahşabı reçine ile doldurmak için sanatla alakalı kullanım için mükemmeldir.

Ahşabın epoksi reçine ile doldurulması

Ahşabı doldurma ve onarma talimatları

Delikleri ve dolguları reçine ile doldurmak istediğiniz bir tahtanız var ise, ilkin deliğin devamlı olmadığını ve reçinenin alttan dışarı akıp akmadığını deneyin. Bunu önlemek için delikleri yüksek kaliteli bir yapışkan bantla kapatabilir yada ondan sonra kolayca çıkarılabilen sıhhi silikon kullanabilirsiniz.

Artık delikleri reçine karışımıyla doldurabilirsiniz. Burada ahşabın renkleri ile doldurulmuş alanlar içinde bir kontrast elde etmek için reçineyi renklendirmeye kıymet. Geceleri yada siyah ışık altında parlayan sıradışı renkler bile coşku verici olasılıklardır.

Sertleştikten sonrasında yüzey zımparalanmalıdır.

Uygulama 3: Ahşabı reçineye dökün (Reçine Döküm)

Güzel ahşap parçaları tamamen reçine ile dökülebilir . Bunun için yeşil damarlı ahşap parçaları yada halkalı ince ahşap parçaları idealdir. Mesela epoksi reçineden takılar yapılabilir ; Parçayı döndürmek için kullanın yada yalnız dekoratif bir parça oluşturun .

Ahşap reçineye iyi mi dökülür

Bunu yapmanın iki yolu vardır:

 • Silikon kalıp kullanabilirsiniz. Epoksi döküm için her boyutta ve şekilde hususi silikon kalıplar bulunmaktadır. Tahta parçası istenildiği benzer biçimde silikon kalıba yerleştirilir ve ondan sonra kalıba epoksi reçinesi dökülür. Kalıbın boyutuna bağlı olarak, reçinenin fazla ısınmaması için birkaç tabakanın dökülmesi gerekir; Sertleştikten sonrasında silikon kalıp döküm üstüne dikkatlice yerleştirilir ve yine yine kullanılabilir.
FineGood Silikon Reçine Kalıpları
 • Yüksek kaliteli silikon kalıplar
 • Kullanımı ve temizliği kolay: Esnek silikon, epoksi reçinesi sertleştiğinde römorku çıkarmak için kalıbı döndürmeniz yeterlidir
 • Teslimat kapsamına 3 değişik mücevher döküm kalıbı dahildir.

Amazon’da görüntüle

Woohome 43 Pz Silikon Reçine Kalıp
 • Değişik silikon kalıplar: Değişik uygulamalar için 22 değişik silikon kalıp
 • Çeşitli montaj takıları ihtiva eder

Amazon’da görüntüle

 • Kendin bir kalıp yapıyorsun. Bunun için, sıhhi silikon ve silikon pres ile sızdırmaz hale getirilen ve arkasından silikon sprey ile püskürtülen reçine kaplı plakalar kullanılır . Kaplamalı plakalar kullanmazsanız, reçine plakalara yapışacak ve kalıp çıkmayacaktır.

ahşap epoksi reçine

Ahşap ile kontrast oluşturmak için reçine boyama

Reçine hem saydam hem de renkli olarak fazlaca iyi kullanılabilir . Saydam renklerden, metalik efektlere, opak likit renklere kadar pek fazlaca olasılık var. Düzgüsel akrilik renkler su içerdikleri için uygun değildir. Aşağıdaki renkler tüm epoksi reçinelerinde karıştırılabilir.

sıvı boyalar

UV Epoksi Reçine Boyası 18 Renk
 • Epoksi reçine için 18 değişik parlak renk
 • Reçine ile rengin benzeşik bir karışımı için sıvı pigmentler
 • Son aşama konsantre, güzel renkler elde etmek için birkaç damla yeterlidir.

Amazon’da görüntüle

Pırıltılı 15 Renkli Sıvı Sedefli Pigmentler
 • Seçtiğiniz rengi oluşturmak için birleştirilebilen güzel 15 renkli metalik efektli sedefli sıvı pigmentler
 • Epoksi reçine ile kullanımı kolaydır – yalnız karışık epoksi reçineye birkaç damla damlatın ve karıştırın

Amazon’da görüntüle

Renk pigmentleri ve tozlar

Hemway Ultra-Sparkle Luxury Renkli Toz Pigment
 • Hemway, en geniş pigmentli toz renklendirici ürün yelpazesinden birine haizdir.
 • İstenilen orana ulaşılana kadar bu karışımı reçineye yavaşça karıştırabilirsiniz.
 • Hemway pigment tozu solmaz ve solmaz, bundan dolayı çalışmalarınız uzun bir süre sonrasında bile parlamaya devam eder.

Amazon’da görüntüle

Toz Pigmentler, 15 Renk Doğal Mika Tonları
 • Yoğun renkler: Renk pigmentleri, yüksek parlaklığa haiz 15 değişik mat renkte sunulur.
 • Toksik olmayan renk pigmentleri sıhhat için iyidir ve kullanımı daha güvenlidir

Amazon’da görüntüle

Sertleştikten sonrasında taşlama işi

Daha çok güvenlik için, reçine yüzeyini zımparalamadan ve cilalamadan ilkin yedi gün beklemenizi tavsiye ederiz. Saygı duyulan sertleştirici reçine, yüzeyde hala birazcık sert olabilir ve bu da fazlaca iyi bir sonuca yol açmaz.

Nesnenin yada yüzeyin boyutuna bağlı olarak, ufak nesneler için ince taneli zımpara kağıdı kullanılabilir . Hawerk zımpara kağıdı hem kuru hem de ıslak zımparalama için kullanılabildiği için kendini kanıtlamıştır. Zımpara izi kalmaması için ince taneye ulaşana kadar daima kaba taneden başlayarak zımparalamanız icap ettiğini dikkate almalısınız .

Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için, masalar, zeminler, tezgahlar vb. benzer biçimde daha büyük yüzeylerde bir zımpara kullanılmalıdır. Zımpara makinesi yalnız dönmez, bununla beraber titreşim ona fazlaca daha ince bir zımparalama deseni verir . Ek olarak zımparalama, dönemin ufak bir kısmında yapılır ve bazı yerlerde daha çok zımpara yapma riski fazlaca daha azdır.

Son adım – resmi cilalayın, yağlayın yada boyayın

ahşap mühür epoksi reçine

Epoksi reçine ne olursa olsun bir yüzey işlemi gerektirmez. Sadece seçilen uygulamaya bağlı olarak tarafındaki ahşap hala ham ve işlenmemiş durumdadır. Ek olarak, epoksi reçine ince zımpara izleri içerebilir ve derinlik tesiri hala optimal değildir. Burada aşağıdaki adımlar uygulanabilir:

 • Bir bez üstüne birazcık ince polisaj macunu alın ve epoksi reçine üstünde dairesel hareketlerle ovun. Bu, yüzeyi parlatacak ve reçinenin yüzeyindeki taşlama izlerini kaldıracaktır . Macunu ve cilayı ahşabın üstüne sürmemeye dikkat edin, aksi halde ahşabın gözenekleri tıkanabilir. Daha büyük yüzeyler için cila makinesi kullanılması tavsiye edilir.
 • Parlatma pastasını artık kalıntı kalmayana kadar dikkatlice silin . Yüzey şimdi güzel bir halde parlamalıdır.
 • Hala memnun değilseniz, lütfen ilk adımı yine yapın.
 • Şimdi ahşabın son bir işleme ihtiyacı var . Epoksi reçine ek olarak bir cilayı da tolere etmelidir . Bir bezle tüm yüzeye serbestçe uygulanan yüksek kaliteli bir ahşap yağı kullanır . Tesir etmesi için birkaç dakika beklemeye alın ve sonrasında kurutun. Bir vernik de kullanabilirsiniz. Sadece bu durumda, öteki ara adımlar ve sonunda ek cilalama gereklidir.

Süreç Zorlukları: İpuçları ve Püf Noktaları

Epoksi döküm reçineleri ile çalışmanın sakıncaları vardır . En karmaşık sorunları sizin için listeledik. Onlardan iyi mi kaçınacağınızı yada iyi mi çözeceğinizi size anlatacağız.

Epoksi reçine ahşaba yapışır mı?

Evet, epoksi reçine daima neredeyse her yüzeye yapışır. Reçine ne kadar ince olursa, ahşabın gözeneklerine nüfuz etmesi o denli kolay olur ve yapışması o denli iyi olur. Daha viskoz epoksi reçinesi, onu emmek yerine bir katman oluşturur.

Epoksi reçine fazlaca çeker mi?

Bilhassa fazlaca ucuz epoksi reçinelerde, sertleşme esnasında reçinenin çekmesi meydana gelebilir ve bu, neredeyse tüm yüzeyde ufalanma yada çatlamaya niçin olabilir . İşte yalnız bir tavsiye: ilkin reçinenin davranışını bir kontrol parçası üstünde kontrol edin ve gerekirse daha kaliteli bir ürün satın alın.

Epoksi reçine ahşaba batar

Bilhassa ahşap benzer biçimde gözenekli yüzeylerde evvelde yüzeyin sızdırmaz hale getirilmesi fazlaca önemlidir. Ayrı bir ürün lüzumlu değildir, ahşabın yüzeyine ince bir reçine tabakası uygulayabilir ve sertleşmesini sağlayabilirsiniz. Böylece ahşabın yüzey işlemine muhteşem ve olması gerektiği benzer biçimde hazırlanmış olur.

Erimiş reçinede fazlaca sayıda kabarcık

İki reçine bileşeni dikkatlice karıştırıldığında hava kabarcıkları üretilir. Bu pek önlenemez. Döküm işleminden sonrasında bir Bunsen brülörünü yada sıcak hava kurutucusunu yüzey üstünde süratli hareketlerle yönlendirmeniz yeterlidir ve kabarcıklar yükselip yok olacaktır. Oldukça inatçı hava kabarcıkları için kürdan da kullanabilir ve hava kabarcıklarını eritebilirsiniz. Saç yada toz da bu şekilde alınabilir. Sadece, yüzeyin sıvı kalması ve yine düzleşmesi önemlidir.

Bir ipucu: Isı deposu ile aynı yerde fazlaca uzun süre kalmayın, aksi takdirde reçinenin rengi bozulabilir ve yine sıvılaşabilir. Bu çekici olmayan noktalara dönüşebilir.

Optimum işleme sıcaklığı

İdeal olan, malzemeyi ortalama 20 santigrat derecede mümkün olduğunca azca nemle işlemek. Bu size kalite kaybı olmadan en iyi neticeleri verir. Çatlak yada düzensizliklerin oluşmaması için ortam sıcaklığının sertleşme işlemi tamamlanana kadar durağan(durgun) kalması gerekir. Değişik formüller olduğundan, burada ilgili üreticinin verilerini okumanız önerilir.

Reçine, döküm esnasında aşırı derecede ısınır.

Kullanılan reçineye bağlı olarak, uygulanan kat başına  tavsiye edilen kalınlık ortalama 1 santimetre – 2 santimetre’dir . Oldukça kalınca katmanları eritmek istiyorsanız reçineyi kaynatabilirsiniz. Bu yüzden daha ince katlar dökülmeli ve sertleşmesi beklenmelidir. Sonrasında başka bir katman dökülür vb. Bu, yüzeye istenen kalınlığı verecektir.

Epoksi reçine fazlaca acele sertleşir

Değişik reçinelerin değişik sertleşme süreleri vardır . Ek olarak, karışım miktarı arttıkça kürlenmenin daha süratli gerçekleşmesi prensibi uygulanır . Bu yüzden, maddeyi bölmek ve böylece erken sertleşmeyi önlemek yararlı olabilir.

Kürlenme sonrası bulutlu görünüm

Bu, aşağıdaki üç nedenden dolayı olabilir:

 • Epoksi reçinesi esasen fazlaca eski ve süresi dolmuş
 • Verilen karışım oranını tam olarak takip etmediniz .
 • Daha düşük kaliteli bir reçine kullanıyorsunuz

 

epoksi ahşap

Sararma önleme

Saydam yada kristal berraklığında epoksi reçinenin parlaklığını ve şeffaflığını koruyabilmesi için sarı korumalı hususi bir reçine satın alınması gerekir. Renkli reçine ne olursa olsun sararmaya karşı koruma gerektirmez.

Epoksi reçine depolama

Karıştırılmamış epoksi reçine, üretimden itibaren ortalama 12 ay benzer biçimde nispeten kısa bir raf ömrüne haizdir. Bu yüzden malzemeyi kullanım ömrü içinde satın alırken ve işlerken dikkat edilmesi önemlidir. Depolamadan dolayı kalite kaybı yaşamamak için ortalama 10-30 derecede muhafaza edilmelidir.

Sertleştirilmiş epoksi reçine güvenli midir?

Sertleştikten sonrasında epoksi reçinesi kimyasal olarak nötrdür ve bundan dolayı besin ile temasa uygundur. Şaşırtıcı olmayan bir halde, bu araç-gereç bununla beraber protezler, akvaryum dekorasyonu, yiyecek tankları, mutfak tezgahı kaplamaları ve fazlaca daha fazlası için kullanılır. Sadece, aşağıdakileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Bu, üreticiye ve sisteme bağlı olarak değişebilir. Besin onayı için bir sertifika var, sadece pahalı ve yalnız birkaç üretici tarafınca kullanılıyor.

Lüzumlu epoksi reçine miktarının hesaplanması – tivarati epoksi hesaplayıcı

Reçine nispeten pahalı olduğundan ve karıştırılan reçinenin derhal işlenmesi gerektiğinden, optimal miktarın karıştırılması daha da önemlidir. Bunu yapmak için tivarati.com’da istenen alan için lüzumlu reçine miktarını hesaplayan bir epoksi reçine hesaplayıcı oluşturduk.

Reçine ile çalışırken sıhhat ipuçları

Epoksi reçine üreticileri bunu açıkça belirtmese de bu ürünleri yalnız iyi havalandırılan alanlarda kullanmalısınız. Ek olarak, potansiyel olarak alerjik maddelerle temastan kaçınmak için daima uygun filtreli bir solunum aleti ve nitril eldiven takmanız önerilir.

Nasum Gaz Önleyici Yarı Maske Solunum Cihazı
 • Reçine işlenirken zehirli dumanlar üretilebileceğinden, odalarda reçine işlerken bir solunum aleti takmanızı tavsiye ederiz.
 • Ustalaşmış reçine toksik olmamayı vaat etse bile, sağlığın her şeyden ilkin geldiğine ve negatif etkilerin ortadan kaldırılabileceğine inanıyoruz.

Amazon’da görüntüle

Pudrasız Tek Kullanımlık Nitril Eldiven
 • Cildiniz asla reçine ile temas etmemelidir. Nitril eldiven giyinin ve basit lateks yada vinil eldiven kullanmayın
 • Uvex nitril eldivenler asitler, alkaliler ve reçine dahil öteki kimyasallarla temas için tasarlanmıştır

Amazon’da görüntüle

Dräger X-pect 8120 Koruyucu Gözlükler
 • Elbet reçine gözünüze kaçmamalıdır.
 • Bu yüzden epoksi reçine ile çalışırken kendinizi korumak için koruyucu gözlük takmalısınız.

Amazon’da görüntüle

Reçine / epoksi reçine hakkında daha garip makaleler

Reçine / epoksi reçine teknolojisi hakkında talimatlar mı aramıştınız?Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz