Renksiz ahşap tutkalı nedir ve çeşitleri


Renksiz ahşap tutkalı nedir?

Değişik ahşap tutkalı türleri vardır. Değişik formülasyonlar, değişken kimyasal direnç, iç yada dış mekan kullanımına uygunluk vb. hepsi ahşap tutkalı çeşitliliğini etkileyebilecek şeylerdir.

Ahşap tutkalı seçerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki nokta da ahşap tutkalının kuruduktan sonrasında almış olduğu renktir. Bir aleti onarım ederken yada restore ederken ve kırık bir yer görmek istemiyorsanız, renksiz ahşap tutkalı kullanımı açıktır; Kısaca bu durumda renksiz ahşap tutkalı kullanmalısınız.


Herhangi bir aleti sabitlemek için hususi yapıştırıcı kullanılmalıdır, sadece öte taraftan yapıştırıcı çeşitliliği o denli fazladır ki, doğru olanı seçmek kimi zaman kafa karıştırıcı olabilir. Değişik onarım türleri ve işler için doğru yapıştırıcıyı seçme hakkında daha çok informasyon için aşağıdaki makaleyi okuyun.

Renksiz ahşap tutkalı

Renksiz ahşap tutkalı

Bir çok ahşap tutkalı renksiz değildir ve kuruduktan sonrasında kendi rengini alır. Kuruduktan sonrasında ahşap tutkalının son rengi büyük seviyede tutkal tabanına bağlıdır.

Birçok polivinil asetat (PVA) bazlı ahşap yapıştırıcısı kuruduktan sonrasında turuncu-kahverengiye dönerken, poliüretan (PU) bazlı ahşap yapıştırıcısı kuruduktan sonrasında kahverengiye döner.

Renksiz bir ahşap tutkalı arıyorsanız, siyanoakrilat bazlı yapıştırıcılar kullanmak en iyisidir; Şundan dolayı kuruduktan sonrasında renksiz ve saydam hale gelir.

Renksiz ahşap tutkalı

Beyaz PVA yapıştırıcı (polivinil asetat)

Beyaz PVA tutkalı, kendi avantajları ile ahşap için uygun bir tutkal haline gelen bileşik reçine ve polivinil asetat karışımından hazırlanmış olur. Bu tip yapıştırıcının bileşiminde düzgüsel polivinil asetat yerine modifiye edilmiş polivinil asetat kullanılmaktadır. Yüksek kuruma hızı ve iyi yapışma, bu yapıştırıcıyı marangozlar ve marangozlar için uygun bir ürün haline getirdi. Bu yapıştırıcının bir öteki mühim pozitif yanları da yüksek su direncidir.

PV tutkal kabı süt beyazıdır, bu yüzden beyaz PV tutkal olarak adlandırılır, sadece kuruduktan sonrasında saydam ve renksizdir. Bu yapıştırıcıyı başka bir PV yapıştırıcı türü olan alifatik reçine yapıştırıcısı ile karıştırmamaya dikkat edin şundan dolayı bu yapıştırıcı kuruduktan sonrasında sararır yada kahverengiye döner.

Renksiz ahşap tutkalı

sarı sakız (alifatik reçine)

Ahşap tutkalı yada sarı tutkal olarak bildiğiniz alifatik reçine, beyaz PVA tutkalına oldukça benzer. Bu yapıştırıcının bileşiminde, yapıştırıcının suya ve orta ısıya karşı direncini artıran yüksek viskoziteli reçineler kullanılır.

Kuruduktan sonrasında, bu sakız sarıdan kahverengiye kadar bir takım renk alabilir ve nihai rengi, üretim sürecinde hangi rengin eklendiğine bağlıdır. Alifatik reçine bazlı ahşap yapıştırıcının zımparalanması, PVA bazlı ahşap yapıştırıcıya nazaran oldukça daha kolaydır.

Bir çok alifatik reçine bazlı ahşap tutkalı “sarı tutkal” olarak bilinir şundan dolayı bir çok kuruduktan sonrasında sararır. Normal olarak kuruduktan sonrasında renksiz ve saydam hale gelen alifatik reçineli ahşap tutkalı türleri vardır.

Renksiz ahşap tutkalı

siyanoakrilat yapıştırıcı

CA markası ile gösterdiği siyanoakrilat yapıştırıcı damla yapıştırıcıdır. Siyanoakrilat yapıştırıcılar inceden kalına değişik viskozitelerde piyasada mevcuttur. Seyreltik siyanoakrilat yapıştırıcı acele kurur, sadece kalınca siyanoakrilat yapıştırıcının kuruması için daha çok zamana ihtiyacı vardır ve gözenekleri ve ek yerlerini doldurmak için uygundur. MDF ve öteki gözenekli ahşabı yapıştırmak için kalınca siyanoakrilat yapıştırıcı kullanılır. Siyanoakrilat yapıştırıcının bir çok kuruduktan sonrasında saf ve renksizdir, sadece konsantre siyanoakrilat yapıştırıcı renksiz değildir ve tamamen şeffaftır.

Renksiz ahşap tutkalı

poliüretan yapıştırıcı

Poliüretan yapıştırıcı bir tek ahşabı yapıştırmak için tasarlanmamıştır, bununla beraber kumaş, plastik, metal, seramik, kauçuk vb. yapıştırmak için de kullanılır. Poliüretan yapıştırıcı kuruduktan sonrasında bolca oranda köpüren araç-gereç çıkar ve genişler. Bu köpükler zımpara kağıdı yada jilet ile giderilebilir sadece işin görünümü sizin için oldukça önemliyse bu yapıştırıcının doğru bir seçim olmadığını ihmal etmeyin.

Bu yapıştırıcının ana avantajlarından biri yüksek su direncidir, bu yüzden iç ve dış mekan projeleri için idealdir. Poliüretan yapıştırıcıların bir çok kuruduktan sonrasında kahverengiye döner sadece Gorilla Poliüretan Yapıştırıcı köpüklü bir duruma haiz değildir ve kuruduktan sonrasında renksiz ve saydam hale gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

Renksiz ahşap tutkalı

Kırmızı gerilmiş bant ahşap tutkalı kuruduktan sonrasında renk değiştirir mi?

Kırmızı gerilmiş yapışkan bant, toksik olmayan ve suyla kolayca temizlenebilen alfa reçinesine dayalıdır. Her türlü ahşap üstüne uygulanabilen bu yapıştırıcı, yüksek yapışma gücü yardımıyla kuruma süresi kısadır. Dokulu sekoya tutkalı kuruduktan sonrasında bala dönüşür ve opaktır.

Blue Bond Sıkı Ahşap Tutkalı kuruduktan sonrasında renk değiştirir mi?

Blue Airtight Bond Glue, polivinil asetat bazlıdır. Bu yapıştırıcı suya dayanıklıdır ve dış ve iç mekan projelerinde kullanıma uygundur. Bu yapıştırıcı, Kırmızı Kurdele Sıkı Tutkalı benzer biçimde yüksek yapışma gücüne haizdir ve kısa sürede kurur. Bu yapıştırıcı, ahşap derzlerinin sızdırmazlığının ve rutubet direncinin oldukça mühim olduğu endüstrilerde kullanılması tavsiye edilir. Dar mavi tutkal kuruduktan sonrasında saydam ve renksiz hale gelmez, turuncuya döner.

Yeşil Sıkı Bant Ahşap Tutkalı kuruduktan sonrasında renk değiştirir mi?

Yeşil Dar Bant Tutkalı, oldukça yüksek tesir gücüne haiz hususi bir formülasyon ihtiva eder. Bu yapıştırıcı, mavi modele nazaran suya daha dayanıklıdır ve bu yüzden ondan sonra neme maruz kalabilecek parçaları yapıştırmak için en iyi seçimdir. Dokulu yeşil yapıştırıcı, tek bileşenli polivinil asetat bazlı bir yapıştırıcı türüdür. Bu yapıştırıcı kuruduktan sonrasında kahverengiye döner.

Gorilla Ahşap Tutkalı kuruduktan sonrasında renk değiştirir mi?

En popüler ahşap tutkalı türlerinden biri Gorilla Glue’dur. Bu yapıştırıcı polivinil asetat esaslıdır ve hem iç hem de dış mekan projeleri için uygundur. Gorilla Glue suya dayanıklıdır ve kuruduktan sonrasında turuncu-kahverengiye döner.

Sazokar çevrimiçi mağazası, bir tür yapıştırıcı koleksiyonu topladı. Sitede bulunan yapıştırıcı türlerinin sıralaması şunları ihtiva eder: granül yapıştırıcılar, silikon yapıştırıcı, termal yapıştırıcı, ahşap yapıştırıcı, vakumlu yapıştırıcı, ev tipi yapıştırıcılar, koli bandı, damla yapıştırıcı, 123 yapıştırıcı ve çift taraflı yapıştırıcı. Bu ürünleri online olarak satın almak için Sazokar internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Source bağlantı