Reçine ve ahşap kolye yapmak (reçine takı)


Reçine, çeşitli endüstrilerdeki kullanımlarının yanı sıra birçok sanatseverin de ilgisini çekmiştir. Sanatçılar bu iki bileşenli kimyasalı her türlü dekoratif obje ve süs eşyası yapmak için kullanırlar. El işi ile biblo içinde bir vakit geçti Ahşap ve reçine Pek oldukça fanatik kazanmıştır ve bu tür güzel suni elmasları yapmak için oldukça pahalı olan birçok kurs var.


Bugün pek oldukça hayranı olan sanat eserlerinden biri, ahşap ve reçineden suni elmasların ve güzel ve sanatla alakalı süslemelerin yapılmasıdır. Siz de epoksi reçineye ve onunla sanat ürünleri yaratmaya ilgi duyuyorsanız, güzel bir ahşap ve reçine kolye yapmak için bizlere katılın.

Kolye yapmak için ihtiyaç duyulan malzemeler ahşap ve reçinedir.

 • odun parçaları
 • Ultra Mühür Yapıştırıcı
 • 1 fırça
 • Mantar önleyici sprey
 • saydam epoksi
 • 2 dondurma çubuğu
 • 2 ufak bardak
 • Reçine takı kalıbı
 • saydam renk
 • Mikrobütan meşale
 • Dremel mini öğütücü yada başka bir marka şeklinde bir zımpara makinesi
 • zımpara kağıdı
 • reçine spreyi
Reçine takı yapmayı öğretmek

Yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, tahta parçalarını kullanmak istediğiniz şablonların boyutuna bakılırsa kesmek. Peşinden kalıpların iç kısmına mantar önleyici bir sprey sıkın ve kurumasını bekleyin.

Bir sonraki adımda, ahşap parçalara Ultra Seal yapıştırıcı uygulayın ve tamamen kuruyana kadar bir kenara koyun. Bu yapıştırıcı ilk başta beyazdır, sadece kuruduktan sonrasında yarı saydam hale gelir.

Ahşap ve reçine dekorasyonlarının nasıl yapıldığını öğretin

Bu adımları gerçekleştirdikten sonrasında emek verme esnasında zarar görmeyecek bir emek verme yüzeyi hazırlanmalıdır.

epoksi

Epoksi geliştirilmiş bir reçine türüdür. Kısaca epoksi reçine sıvı haldeki epoksi yapıştırıcı ile aynıdır. Tüm epoksilerin iki kısmı vardır: reçine ve kürleme maddesi. Reçine ve kürleme maddesi beraber reaksiyona girdiğinde, sertleştirme işlemi gerçekleşir.

Epoksi, endüstriyel uygulamalar için mevcut en iyi yapıştırıcılardan biridir. Epoksi reçine kürleştiğinde sağlam ve kalıcı bir bağ oluşturur ve metale oldukça yüksek yapışma özelliğine haizdir. Bu yapıştırıcının kimyasal ve çevresel direnci mükemmeldir. Boş alanları kolayca doldurur ve sert kimyasallara karşı sızdırmazlık özelliği sağlar. Bu araç-gereç perçin ve kaynak için iyi bir alternatiftir.

Epoksi reçine korozyonu önleme özelliğine haiz olduğundan zaman içinde paslanan ve paslanan birçok ev aletini korumak için ideal bir çözüm olarak kullanılmaktadır.

tutkal malzemesi

EasyCast epoksi iki parçalıdır ve en iyi 75 Fahrenheit derecede çalışır. Epoksi şişeler kullanım için oldukça sıcak olmalıdır. Biberonların soğuduğunu hissettiğinizde kullanmadan ilkin 5-10 dakika sıcak suda bekletilmelidir. Şişeler oldukça ısınırsa, kullanmadan ilkin birazcık soğumalarına izin verin.

İlk olarak, ufak bir ölçüm kabına birazcık reçine dökün. Ölçeğin ölçüm işaretleri olması daha iyidir. Kolyeler oldukça ufak olduğundan oldukça azca reçineye ihtiyacımız var. Sadece iş parçası daha büyükse daha büyük ölçüler kullanılmalıdır.

reçine kolye

Sonrasında aynı oranda sertleştirme solüsyonunu ölçün. Sertleştirici, adından da anlaşılacağı şeklinde bir sertleştiricidir. Reçine kendi kendine kurumadığı için üreticinin belirttiği oranda bir miktar sertleştirici ilave ediyoruz. Sertleştirici miktarının tavsiye edilen miktardan oldukça daha çok yada daha azca olmasına dikkat edin, aksi halde oldukça yapışkan yada oldukça lapa şeklinde olacaktır.

Reçine ve sertleştiriciyi karıştırmak için bir dondurma çubuğu kullanın. Reçinenin bardağın kenarlarına yapışmamasına dikkat ederek 2 dakika karıştırın.

Ahşap ve reçine

Malzemeleri başka bir kaba dökün ve yine karıştırın. Bu çalışmaya çift toplama yöntemi denir. Malzemelerin tamamen birleştirildiğinden güvenilir olmak için bu yöntemi kullanıyoruz. Malzemeler iyi karıştırılmazsa netice asla kurumayabilir.

Kolye için reçine bileşimi

Sonrasında saydam ya da istediğiniz başka bir rengi malzemelerin içine dökün ve yine karıştırın.

reçine boyama

Çubukları kalıplara yerleştirin ve tahta parçalarının kalıptan çıkmadığından güvenilir olun. Peşinden reçineyi kalıba dökün. Reçineyi dökerken hareket etmemesi için kalıbın içindeki tahta parçasını bir şeyle tutmanız gerekebilir. Bu aranjmanda iki pandantif yapılmıştır; Bu yüzden daha oldukça reçine solüsyonu kullanılmıştır.

Ahşap ve reçine kolye

Ahşaba ek olarak reçine, güzel sanat ürünleri yaratmak için çeşitli malzemelerle birleştirilebilir. Mesela, gene oldukça popüler olan reçinenin organik çiçekler ve bitkilerle kombinasyonu.

Birkaç dakika sonrasında reçinenin yüzeyinde kabarcıklar olabilir. Baloncukları çıkarmak için bir mikrobotan meşale kullanılmalıdır. Yalnız alevi oldukça fazla kullanmamaya dikkat etmelisiniz şu sebeple kalıpları eritebilir. Doğal bunun için endüstriyel saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz. Bu yüzden oldukça süratli yapmalısınız. Reçine çözeltisi ekliyorsanız, boşa gitmemesi için öteki kalıplara dökün.

Ahşap ve reçine kurutma

Reçinenin 48 ila 72 saat tamamen kurumasını bekleyin. Elbet bu süre ortam sıcaklığına ve reçinenin kalınlığına bağlıdır.

Reçine pandantifin zımparalanması

Reçine tamamen kuruduktan sonrasında kalıptan çıkarın ve zımpara makinenizi kurun. Zımpara makinesini kullanırken koruyucu gözlük ve maske taktığınızdan güvenilir olun; Şundan dolayı talaşı solumak sağlığınıza zarar verebilir. Güvenlik önlemlerine uyduktan sonrasında, zımpara makinesini çalıştırın ve ahşabın fazla kısımlarını reçine ile aynı hizaya gelene kadar zımparalayın. Bu adıma gerekseme duymamak için ince tahta parçaları kullanmak en iyisidir. Sadece bu adım, daha ince bir ağaç kullanmanız gerekecek kadar oldukça kolay. Ufak bir Dremel matkabına erişiminiz olduğu sürece zımparalama işlemi yalnızca birkaç dakika sürer.

Bir çapak ile bitmiş rhinestones

Resimdeki şeklinde zımparalama adımını tamamladıktan sonrasında iş parçamıza biçim vermek için zımparaya geçiyoruz.

İş parçasını şekillendirmek için ilkin 600-kumlu zımpara kağıdı, peşinden daha ince zımpara kağıdı kullanıyoruz. Bu adım ötekilerden birazcık daha uzun sürebilir, sadece vakit ayırmaya kıymet; Şundan dolayı parça üstünde herhangi bir çizik bırakmaması gerekiyor.

Bir sonraki adım, iş parçası üstünde bir delik açmaktır. Bunun için dremelimde ufak bir matkap ucu kullanıyorum.

kumlama rhinestones

İtme reçine kolye

reçine spreyi

Bu aşamada reçineyi iş parçasının her yerine püskürtün. Fotoğrafta gördüğünüz şeklinde, reçine spreyi iş parçasına fazladan bir parlaklık ve güzellik verir. İş parçasının tüm parçalarına püskürttüğünüzden güvenilir olun, sadece aşırı püskürtmeyin.

Ahşap ve reçine kolye

Emek harcamayı tamamladıktan sonrasında parçayı zincirle tamamlayın ve kolye olarak kullanın.

Reçine ve tahtadan bir masa yapmış oldu.

Reçine tabla, ahşabın organik kenarının kullanıldığı ve bu ikili kenarın ortasının epoksi reçine ile doldurulmuş olduğu en güzel ahşap işlemelerden biridir. Bu masanın her insanın zevkine bakılırsa yapabileceği değişik tasarımları bulunmaktadır. Reçine tablası yapım aşamaları sırasıyla ahşap hazırlama, kalıp yapımı, epoksi hazırlama, damgalama, araç-gereç kürleme ve son bitirmeyi ihtiva eder.

Dere masası yapmak için uygun bir tahta parçası seçmelisiniz. Nereden keseceğinizi bulmak için bir parça ip kullanın ve onu ahşabın her iki tarafının orta kısmına tutturun. Ahşabı kestikten ve fazla ahşabı çıkardıktan sonrasında, tahtadaki boşlukları ve çatlakları doldurma ve kapatma zamanı. Bu sayede ahşabın içindeki hava dışarı atılır ve kabarcık oluşması engellenir. Ahşabınızda çatlaklar yada kırıklar var ise, zımparalayın, çatlağın ucunu yapıştırın ve içine hazır epoksi dökün. Damgalama işleminden sonrasında ahşabın yüzeyini yine düzleştirin ve kalıba yerleştirin. Silikon kalıp, MDF ve pleksiglas bu iş için kullanabileceğiniz kalıp çeşitlerinden bazılarıdır. Pano şablonunu seçtikten sonrasında ahşabı şablona yerleştirin. Sonucun muntazam olması için, kalasın epoksi içinde sarkmasını önlemek için kalası bir marangoz kelepçesi yada vidası ile pervaza tutturmak en iyisidir. Çalışmaya başlamadan ilkin ahşabın yüzeyini talaş ve tozdan paklayın.

Lüzumlu epoksi miktarını belirledikten sonrasında, reçine ve sertleştiriciyi 2:1 oranında karıştırmalısınız, ilkin kalıba bir miktar epoksi dökün ve peşinden tüm ahşabı epoksi ile kaplayın. Peşinden kabarcıkları çıkarmak için bir alev yada endüstriyel saç kurutma makinesi kullanın ve kuruduktan sonrasında sonraki katmanları dökün. 72 saat geçtikten ve epoksi kuruduktan sonrasında masa kalıptan çıkarılmalıdır. Peşinden, ahşap yüzeyi zımparalamak için 180-grit zımpara kağıdı ve epoksi kısmı zımparalamak için 400-grit zımpara kağıdı kullanın. Ahşap yüzeyi zımparalayıp tesviye ettikten sonrasında, yağ ve cila ile işlemden geçirin.

Ümit ederim bu reçine el işleri tarifini beğenirsiniz ve güzel aksesuarlar yapmak için düşünce edinirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Takı yapımında iyi mi yaratıcı olunur?

Ahşaba ek olarak reçine, güzel sanat ürünleri yaratmak için çeşitli malzemelerle birleştirilebilir. Mesela, gene oldukça popüler olan reçinenin organik çiçekler ve bitkilerle kombinasyonu.

Reçine spreyi ne vakit kullanıyorsunuz?

Son adımda, şu sebeple reçine spreyi iş parçasına daha çok cila ve güzellik verir.Source bağlantı