Reçine Takı – Takı için reçine rehberi


Takı severler, epoksi reçine ile kolayca türünün tek örneği güzel parçalar yaratabilirler. Bileşik reçinenin oldukça yönlülüğü yardımıyla, tasarımda yaratıcılığın nerede ise hiç bir sınırı yoktur. Çiçekler, inciler ya da ışıltılı parçacıklar benzer biçimde ufak entegre öğeler yardımıyla kristal araç-gereç reel bir göze çarpan hale gelir. Aşağıdaki yazı, garip reçine takılarının iyi mi yapılacağına dair bir rehber da dahil olmak suretiyle kıymetli ipuçları ve püf noktaları içermektedir.

Değişik bileşik reçineler

Döküm reçinesi kullanırken, her reçinenin aynı olmadığını bilmelisiniz. Değişik reçine türleri işlenirken ara ara mühim farklılıklar olabilir. İş parçasını üretirken epoksi reçine, polyester reçine ya da UV reçine içinde seçim yapabilirsiniz. Reçineleri çevrimiçi olarak ya da iyi stoklanmış herhangi bir zanaat ya da hırdavatçıdan satın alabilirsiniz.

En iyi kararı elde etmek için hem epoksiler aynı zamanda polyester reçineler müsait bir sertleştirici ile doğru miktarda karıştırılmalıdır. Bunu başarmak için işe başlamadan ilkin üreticinin ambalaj üstündeki bilgilerini dikkatlice incelemelisiniz. Karıştırma payı çoğu zaman oldukça değişik parçalar üstünde yapılmalıdır. Bunun için terazili bir norm kabı kullanmak, en yakın ml’ye kadar çalışmanıza izin verdiği için en iyi çözüm olduğu kanıtlanmıştır. Mutfak terazisi de oldukça kullanışlıdır.

Emin ölçümleri oldukça karmaşa kabul eden kişiler için muhteşem bir alternatif, reçine ve sertleştiricinin eşit parçalarda karıştırıldığı 1:1 karışım oranlı döküm reçinesidir. Sertleştirici ile karıştırılmayı gerektirmeyen bir UV reçinesi ile daha da rahat.

takı için şeffaf reçine

Mücevherde Reçineyi Kimler Kullanır?

Epoksi reçine ve polyester reçine iki temel noktada farklılık gösterir: birincisi optikte ve ikincisi kürlenme süresinde.

 • Epoksi reçinenin güzel bir kristal yüzeyi vardır, bu da onu takı ve aksesuar yapmak için ülkü kılar.
 • Polyester reçine oldukça süratli kurur ve ek olarak son aşama sağlamdır. Bu yüzden, bu reçine esas olarak tekne yapımında ya da profilli panellerde olduğu benzer biçimde kalıplanmış parçalarda kullanılır.
 • Malzemenin tamamen sertleşmesi için birkaç gün beklemek istemeyen kendin yap işleri yapanlar için UV reçinesi muhteşem bir alternatiftir. Başka bir bileşenle karıştırılmasına gerek kalmamıştır ve hususi lambası ile UV ışığı altında birkaç dakika içerisinde tamamen kürlenir. Hem de, burada yalnızca nispeten ince katmanlar dökülebilir. Sadece takı ve aksesuarlar çoğu zaman çok ufak parçalar olduğu için, bu bir mesele olmamalıdır.

Bu reçineler, reçine takı yapımı için en iyisidir:

DecorRom reçine UV
 • Kullanması rahat UV reçinesi hazırlık gerektirmez ve kullanıma hazırdır
 • Sert zanaat reçinesi, yüksek kaliteli, toksik olmayan malzemelerden yapılmıştır
 • Ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında sertleşen kristal reçine

Amazon’unuza bakın

DipOn Epoksiplast epoksi reçine
 • Almanya’da üretilen solventsiz, kristal berraklığında epoksi reçine
 • Oldukça azca kabarma
 • 2 kısım reçinenin 1 kısım katalizöre bayağı karışım payı
 • İşlem süresi ortalama 30 dakika

Amazon’unuza bakın

Döküm kalıpları ve ahşap sızdırmazlık için reçine
 • saydam epoksi reçine
 • Epoksi reçine ve ahşap masaların yüzey kaplaması için idealdir
 • Yüksek UV direnci
 • Muhteşem mekanik direnme
 • Karıştırma payı 100:60

Amazon’unuza bakın

Epoksi reçine takı seti

Epoksi reçine kiti
 • Takı için toksik olmayan
 • 5 saydam reçine 30 ml + 10 silikon kalıp
 • Taşınabilir UV LED lamba + 6 dekorasyon

Amazon’unuza bakın

Pigmentler ve döküm öğeleriyle vurguları ayarlayın

Pigmentler, çiçekler, parıltılı parçacıklar, ufak taşlar, kabuklar, inciler, vb. – Pek oldukça araç-gereç, epoksi reçinede hususi bir vurgu kurmak için uygundur. Hem de, seçilen elemanın reçinede nihai olarak iyi mi çalışacağı hikayesinde evvel bir düşünce edinmek için, kuşku niteliğinde ilkin bir kontrol numunesi yapılmalıdır.

Parıltı, mika pulları ya da ufak boncuklar benzer biçimde kompakt fakat ufak ve hafifçe parçacıklar reçine içerisinde boyutsal olarak durağan(durgun) kaldığından, bu tür parçalar epoksi reçineden takı yapmak için daha uygundur. Dökümden ilkin reçine ile karıştırırsanız daha da rahat olur. Reçinede boya ve pigmentler kullanıldığında bu oldukça önemlidir.

reçine takı kalıpları

Kayalar ve kristaller benzer biçimde daha ağır nesneler, bilhassa reçine takı ve takıları kurmak için çoğunlukla kullanılan gofret inceliğinde döküm reçinesinde hızla batacaktır. Bu yüzden, bu tür nesneler ayrı ayrı reçine katmanları arasına dökülmelidir.

Kurutulmuş çiçekler benzer biçimde oldukça hassas nesneler, hala kaygan olan bir reçine tabakası üstüne son aşama dikkatli bir halde yerleştirilmelidir. Yeterince duyarlı bir halde işlenmezlerse, elementler reçinede oldukları benzer biçimde görünmezler, yalnız göze hoş görünmeyen topaklar oluştururlar. Durağan(durgun) bir el burada destek sunar ya da gerekirse nesneyi evvel bir miktar peçete yapıştırıcısı ile kaplar.

Bireysel epoksi reçine takılar için doğru biçim

Bilhassa takı ve aksesuar alanında, DIY tutkunlarının reçineden takı oluşturmaya kolayca başlamalarını elde eden oldukça sayıda prefabrike silikon kalıp bulacaksınız. Kolyelerden parmak yüzüklerine ve küpelere kadar hepimiz kendisi için doğru şekli bulacaktır.

Güzel epoksi reçine takılar için parlak silikon kalıp önerilerimiz:

Reçine takı dökümü için adım adım rehber

Hazırlıklar

 • Hangi reçine takı ya da aksesuarı yapmak istediğinize karar verdikten sonrasında ilk adım müsait bir silikon kalıp seçmektir. Hal böyle olunca kalıbı doldurmak için ne kadar reçine icap ettiğini en azından kabaca tahmin etmelisiniz.
 • Şimdi hesaplanan değerin ortalama yarısını karıştırın ve gerekirse renklendirin. Reçine hemen sonra kalıba dökülebilir.

Silikon kalıba dökün

 • Daha ilkin bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, hareketsiz sıvı reçineye ufak hafifçe elementler eklenmiş olur.
 • Bundan sonrasında, reçineyi kuruması için minimum 24 saat (ya da üreticinin ambalaj üstünde önerilmiş olduğu zaman süresince) vermelisiniz.
 • Çalışmanıza daha büyük ve daha ağır elementler de dahil etmek istiyorsanız, bu tarz şeyleri sertleştikten sonrasında ilk kat döküm reçinesi üstüne yerleştirebilirsiniz. Nesneleri birazcık reçine ile sabitleyebilirsiniz, böylece dökmeye devam ederken kaymazlar.
 • Büyük elemanlar güvenilir bir halde takıldıktan sonrasında, silikon kalıbın geri kalanı reçine ile doldurulabilir. Şimdi her şeyin tamamen kuruması gerekiyor. Üreticinin detayları, kürleme işleminin süresi ile alakalı data sağlar.

Telkin: Döküm işlemi esnasında reçine tabakasında hava kabarcıkları oluşmuşsa, bir Bunsen brülörü ya da sıcak hava tabancasını reçine üstünde doğrusu ve hafif döndürerek kolayca çıkarılabilirler.

Bileşik reçinenin kalıptan salınması

Döküm reçinesi için tam kemikleşme süresi üreticiden üreticiye değişebilir. Bununla alakalı detayları ambalaj üstünde bulabilirsiniz. Çoğu zaman ortalama 48 saat sonrasında parça kalıptan çıkarılabilecek kadar sertleşir. Çıkarırken başlığın alt yanındaki keskin kenarlarla kendinizi kesmemeye dikkat edin.

Epoksi reçine takılar için son dokunuş

Kemikleşme esnasında keskin kenarlar oluşmuşsa, bunlar ince taneli zımpara kağıdı ile rahatça giderilebilir. Parlatma macunu ve yumuşak bir bez, mücevher parçasına güzel bir parlaklık verir. Üretim esnasında geleneksel bir silikon kalıp kullanılmışsa bu çoğu zaman eksiktir. Kristalin reçine ya da parlak vernik de radyant etkiyi elde etmek için son kat olarak uygundur. Hem de, direkt cilalı bir silikon kalıp kullanırsanız, bu ek işlemden tutum edebilirsiniz. Pürüzsüz iç yüzey, epoksi reçine takılarınızın ne olursa olsun muhteşem ve düz bir yüzeyini güvence eder.

Hususi mücevherler: reçine ve ahşap kombinasyonu

Epoksi reçine ve ahşabı birleştiren takılar bilhassa lüks ve bireysel görünüyor. Sadece bu tür epoksi reçine takıların üretimi birazcık daha meşakkatlidir.

takı reçine

ilk başlarda, bir ya da daha çok tahta parçası bir silikon kalıba (çoğu zaman dikdörtgen) ya da kendi haline meydana getirilen bir kalıba yerleştirilir. Kalıp hemen sonra döküm reçinesi ile doldurulur. Reçine dökümden ilkin renklendirilirse, tesir bilhassa güzeldir. Kör tamamen sertleştiğinde, kalıptan çıkarılabilir ve hemen sonra işlenebilir. Artık arzu ettiğiniz halde görebilirsiniz, arkasından sonuna kadar zımparalayın ve cilalayın.

Tahta ve reçineden takı yapmak birazcık daha karmaşıktır ve birazcık daha çok kabiliyet gerektirir, sadece birazcık pratikle düşündüğünüzden daha kolaydır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz