Reçine Takı – Takı için reçine kılavuzu


Takı severler, epoksi reçine ile kolayca türünün tek örneği güzel parçalar yaratabilirler. Bileşik reçinenin oldukça yönlülüğü yardımıyla, tasarımda yaratıcılığın neredeyse hiçbir sınırı yoktur. Çiçekler, inciler yada ışıltılı parçacıklar şeklinde minik entegre öğeler yardımıyla kristal araç-gereç gerçek bir göze çarpan hale gelir. Aşağıdaki yazı, garip reçine takılarının iyi mi yapılacağına dair bir kılavuz da dahil olmak suretiyle kıymetli ipuçları ve püf noktaları içermektedir.

Değişik bileşik reçineler

Döküm reçinesi kullanırken, her reçinenin aynı olmadığını bilmelisiniz. Değişik reçine türleri işlenirken kimi zaman mühim farklılıklar olabilir. İş parçasını üretirken epoksi reçine, polyester reçine yada UV reçine içinde seçim yapabilirsiniz. Reçineleri çevrimiçi olarak yada iyi stoklanmış herhangi bir zanaat yada hırdavatçıdan satın alabilirsiniz.

En iyi sonucu elde etmek için hem epoksiler hem de polyester reçineler uygun bir sertleştirici ile doğru oranda karıştırılmalıdır. Bunu başarmak için işe başlamadan ilkin üreticinin ambalaj üstündeki bilgilerini dikkatlice incelemelisiniz. Karıştırma oranı çoğu zaman oldukça değişik parçalar üstünde yapılmalıdır. Bunun için terazili bir ölçü kabı kullanmak, en yakın ml’ye kadar çalışmanıza izin verdiği için en iyi çözüm olduğu kanıtlanmıştır. Mutfak terazisi de oldukça kullanışlıdır.

Kati ölçümleri oldukça karmaşık gören kişiler için muhteşem bir alternatif, reçine ve sertleştiricinin eşit parçalarda karıştırıldığı 1:1 karışım oranlı döküm reçinesidir. Sertleştirici ile karıştırılmayı gerektirmeyen bir UV reçinesi ile daha da kolay.

takı için şeffaf reçine

Mücevherde Reçineyi Kimler Kullanır?

Epoksi reçine ve polyester reçine iki temel noktada farklılık gösterir: birincisi optikte ve ikincisi kürlenme süresinde.

 • Epoksi reçinenin güzel bir kristal yüzeyi vardır, bu da onu takı ve aksesuar yapmak için ideal kılar.
 • Polyester reçine oldukça süratli kurur ve ek olarak son aşama sağlamdır. Bu yüzden, bu reçine esas olarak tekne yapımında yada profilli panellerde olduğu şeklinde kalıplanmış parçalarda kullanılır.
 • Malzemenin tamamen sertleşmesi için birkaç gün beklemek istemeyen kendin yap işleri yapanlar için UV reçinesi muhteşem bir alternatiftir. Başka bir bileşenle karıştırılmasına gerek kalmamıştır ve hususi lambası ile UV ışığı altında birkaç dakika içinde tamamen kürlenir. Bununla beraber, burada yalnızca nispeten ince katmanlar dökülebilir. Sadece takı ve aksesuarlar çoğu zaman oldukça minik parçalar olduğundan, bu bir problem olmamalıdır.

Bu reçineler, reçine takı yapımı için en iyisidir:

DecorRom reçine UV
 • Kullanımı kolay UV reçinesi hazırlık gerektirmez ve kullanıma hazırdır
 • Sert zanaat reçinesi, yüksek kaliteli, toksik olmayan malzemelerden yapılmıştır
 • Ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında sertleşen kristal reçine

Amazon’unuza bakın

DipOn Epoksiplast epoksi reçine
 • Almanya’da üretilen solventsiz, kristal berraklığında epoksi reçine
 • Fazlaca azca kabarma
 • 2 kısım reçinenin 1 kısım katalizöre kolay karışım oranı
 • İşlem süresi ortalama 30 dakika

Amazon’unuza bakın

Döküm kalıpları ve ahşap sızdırmazlık için reçine
 • saydam epoksi reçine
 • Epoksi reçine ve ahşap masaların yüzey kaplaması için idealdir
 • Yüksek UV direnci
 • Muhteşem mekanik direnç
 • Karıştırma oranı 100:60

Amazon’unuza bakın

Epoksi reçine takı seti

Epoksi reçine kiti
 • Takı için toksik olmayan
 • 5 saydam reçine 30 ml + 10 silikon kalıp
 • Taşınabilir UV LED lamba + 6 dekorasyon

Amazon’unuza bakın

Pigmentler ve döküm öğeleriyle vurguları ayarlayın

Pigmentler, çiçekler, parıltılı parçacıklar, minik taşlar, kabuklar, inciler, vb. – Pek oldukça araç-gereç, epoksi reçinede hususi bir vurgu oluşturmak için uygundur. Bununla beraber, seçilen elemanın reçinede nihai olarak iyi mi çalışacağı mevzusunda evvel bir düşünce edinmek için, kuşku durumunda ilkin bir kontrol numunesi yapılmalıdır.

Parıltı, mika pulları yada minik boncuklar şeklinde kompakt fakat minik ve hafifçe parçacıklar reçine içinde boyutsal olarak durağan(durgun) kaldığından, bu tür parçalar epoksi reçineden takı yapmak için daha uygundur. Dökümden ilkin reçine ile karıştırırsanız daha da kolay olur. Reçinede boya ve pigmentler kullanıldığında bu oldukça önemlidir.

reçine takı kalıpları

Kayalar ve kristaller şeklinde daha ağır nesneler, bilhassa reçine takı ve takıları oluşturmak için çoğunlukla kullanılan gofret inceliğinde döküm reçinesinde hızla batacaktır. Bu yüzden, bu tür nesneler ayrı ayrı reçine katmanları arasına dökülmelidir.

Kurutulmuş çiçekler şeklinde oldukça kırılgan nesneler, hala ıslak olan bir reçine tabakası üstüne son aşama dikkatli bir halde yerleştirilmelidir. Yeterince kırılgan bir halde işlenmezlerse, elementler reçinede oldukları şeklinde görünmezler, yalnız göze hoş görünmeyen topaklar oluştururlar. Durağan(durgun) bir el burada destek sağlar yada gerekirse nesneyi evvel bir miktar peçete yapıştırıcısı ile kaplar.

Bireysel epoksi reçine takılar için doğru biçim

Bilhassa takı ve aksesuar alanında, DIY tutkunlarının reçineden takı halletmeye kolayca başlamalarını elde eden oldukça sayıda prefabrike silikon kalıp bulacaksınız. Kolyelerden parmak yüzüklerine ve küpelere kadar hepimiz kendisi için doğru şekli bulacaktır.

Güzel epoksi reçine takılar için parlak silikon kalıp önerilerimiz:

Reçine takı dökümü için adım adım kılavuz

Hazırlıklar

 • Hangi reçine takı yada aksesuarı yapmak istediğinize karar verdikten sonrasında ilk adım uygun bir silikon kalıp seçmektir. O vakit kalıbı doldurmak için ne kadar reçine icap ettiğini en azından kabaca tahmin etmelisiniz.
 • Şimdi hesaplanan değerin ortalama yarısını karıştırın ve gerekirse renklendirin. Reçine hemen sonra kalıba dökülebilir.

Silikon kalıba dökün

 • Daha ilkin bahsedilmiş olduğu şeklinde, hareketsiz sıvı reçineye minik hafifçe elementler eklenmiş olur.
 • Bundan sonrasında, reçineyi kuruması için minimum 24 saat (yada üreticinin ambalaj üstünde önerilmiş olduğu süre süresince) vermelisiniz.
 • Çalışmanıza daha büyük ve daha ağır elementler de dahil etmek istiyorsanız, bu tarz şeyleri sertleştikten sonrasında ilk kat döküm reçinesi üstüne yerleştirebilirsiniz. Nesneleri birazcık reçine ile sabitleyebilirsiniz, böylece dökmeye devam ederken kaymazlar.
 • Büyük elemanlar güvenli bir halde takıldıktan sonrasında, silikon kalıbın geri kalanı reçine ile doldurulabilir. Şimdi her şeyin tamamen kuruması gerekiyor. Üreticinin detayları, kürleme işleminin süresi hakkında informasyon sağlar.

Telkin: Döküm işlemi esnasında reçine tabakasında hava kabarcıkları oluşmuşsa, bir Bunsen brülörü yada sıcak hava tabancasını reçine üstünde özetlemek gerekirse ve hafifçe döndürerek kolayca çıkarılabilirler.

Bileşik reçinenin kalıptan salınması

Döküm reçinesi için tam sertleşme süresi üreticiden üreticiye değişebilir. Bununla ilgili detayları ambalaj üstünde bulabilirsiniz. Çoğu zaman ortalama 48 saat sonrasında parça kalıptan çıkarılabilecek kadar sertleşir. Çıkarırken başlığın alt tarafındaki keskin kenarlarla kendinizi kesmemeye dikkat edin.

Epoksi reçine takılar için son dokunuş

Sertleşme esnasında keskin kenarlar oluşmuşsa, bunlar ince taneli zımpara kağıdı ile kolaylıkla giderilebilir. Parlatma macunu ve yumuşak bir bez, mücevher parçasına güzel bir parlaklık verir. Üretim esnasında geleneksel bir silikon kalıp kullanılmışsa bu çoğu zaman eksiktir. Kristalin reçine yada parlak vernik de radyant etkiyi elde etmek için son kat olarak uygundur. Bununla beraber, direkt cilalı bir silikon kalıp kullanırsanız, bu ek işlemden tutum edebilirsiniz. Pürüzsüz iç yüzey, epoksi reçine takılarınızın kesinlikle muhteşem ve düz bir yüzeyini güvence eder.

Hususi mücevherler: reçine ve ahşap kombinasyonu

Epoksi reçine ve ahşabı birleştiren takılar bilhassa lüks ve bireysel görünüyor. Sadece bu tür epoksi reçine takıların üretimi birazcık daha meşakkatlidir.

takı reçine

İlk olarak, bir yada daha çok tahta parçası bir silikon kalıba (çoğu zaman dikdörtgen) yada kendi kendine meydana getirilen bir kalıba yerleştirilir. Kalıp hemen sonra döküm reçinesi ile doldurulur. Reçine dökümden ilkin renklendirilirse, tesir bilhassa güzeldir. Kör tamamen sertleştiğinde, kalıptan çıkarılabilir ve hemen sonra işlenebilir. Artık istediğiniz şekilde görebilirsiniz, arkasından sonuna kadar zımparalayın ve cilalayın.

Tahta ve reçineden takı yapmak birazcık daha karmaşıktır ve birazcık daha çok beceri gerektirir, sadece birazcık pratikle düşündüğünüzden daha kolaydır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz