Reçine Pigmentleri – Epoksi Reçine Iyi mi Renklendirilir


Reçine renklendirme için mükemmeldir ve sanatçılar, zanaatkarlar ve DIY meraklıları içinde oldukça popülerdir. Doğal ki, normalde saydam olan reçine, mesela çeşitli nesneleri yada epoksi plakaları dökmek için kristal ve renksiz formunda da kullanılır. Bununla beraber, birçok proje için renkli döküm reçinesi gereklidir ve araç-gereç inanılmaz esnekliğini burada da gösterir. Bu yazı ile projeniz için doğru epoksi reçine boyayı bulmanıza destek olacağız.

Reçineyi hangi renklerle renklendirebilirsiniz?

Pek oldukça renk ortamının hepsi olmasa da bir çok, epoksi reçine ile renklendirme için uygundur.piyasada bulunanlar. Mesela, seçilen boya yağ yada su içeriyorsa, reçinenin karışım oranı değişecektir.

Bu gözlenmezse, bileşik reçine donuk noktalar izah edebilir ve hatta tam olarak kürlenmeyebilir. Ek olarak her renk kafi ışık haslığına haiz değildir.

Bununla beraber, epoksi reçine ile karıştırılmaya oldukça uygun birkaç boya ortamı vardır:

Epoksi reçine için renk pigmentleri

Renk pigmentleri ile döküm reçinesinin renklendirilmesi oldukça kolaydır. Ek olarak, reçineyi renklendirmek için yalnızca azca oranda yüksek kaliteli pigment gerektiğinden, bu varyant oldukça ekonomiktir.

Renk pigmentleri çoğu zaman toz halinde bulunur. Bunlar çoğu zaman reçine içinde tamamen çözülmediğinden, coşku verici ve hafifçe grenli etkisinde bırakır yaratılabilir.

Sıvı reçinenin rengi

Piyasada epoksi reçine ile çalışmak için hususi olarak geliştirilmiş bazı boya tutucular bulunmaktadır. Sıvı yada macun formunda bulunurlar. Bu renkler normal olarak reçineyi renklendirmek için idealdir. Mesela üretici ArtResin, ResinTint renkleriyle oldukça ekonomik ve oldukça kaliteli bir epoksi boya sunuyor.

Benzer bileşim yardımıyla bu iki bileşen oldukça iyi karıştırılabilir. Epoksi reçine polimerler ihtiva eder – epoksi boyalar çoğu zaman ön polimerlere dayanır.

renkli epoksi reçine

Epoksi reçinesinin boyanması: ipuçları ve püf noktaları

Bir renklendirici madde eklerseniz, reçine ve katalizörün karışım oranı değişecek ve bu da beklenmeyen sorunlara niçin olabilir. Bundan dolayı, birkaç şey dikkate alınmalıdır:

 • Karışım oranını olabildiğince azca değiştirebilmek için seçilen renkler konsantre ve yüksek pigmentli olmalıdır.
 • Rengin ve reçine ile reaksiyonunun istediğiniz şeklinde olup olmadığını kontrol etmek için ilkin iki bileşenden azca oranda karıştırmalı ve sonucu görmelisiniz.
 • Saf epoksi reçinesinin özelliklerini ve iyi mi kullanılacağını anlamaya çalışın. Reçinenin renklendirilmediğinde iyi mi tepki verdiğini bilmek, renk ortamıyla kombinasyon halinde iyi mi tepki verebileceğini tahmin etmeyi kolaylaştırır.
 • Kullanılan mürekkepler, reçine ve katalizörün karışım oranını oldukça negatif etkileyebileceğinden su içermemelidir.
 • Bir renk seçerken, yeterince ışığa dayanıklı olduğundan güvenli olun. Kalitesiz boyalar yada alkollü mürekkepler kullanırsanız, reçine renkleri UV ışınlarının etkisiyle zaman içinde azca oldukça solacaktır.

Epoksi reçineyi renklendirmek için talimatlar

 • Epoksi reçine ile çalışırken, reçine işleme esnasında oldukça süratli sertleşebileceğinden, süre faktörü büyük ehemmiyet taşır. Bundan dolayı, işyerinde elinizin altında olması ihtiyaç duyulan tüm lüzumlu malzemelere haiz olmalısınız.
 • Emek harcama alanınızı, mesela plastik örtü ile ihtimaller içinde sıçramalardan koruyun.
 • Sağlığınızı korumak en büyük önceliğe haizdir. Epoksi ile çalışırken koruyucu gözlük, solunum aleti ve nitril eldiven kullanın.
 • Ilkin reçine ve sertleştiriciyi üreticinin tavsiye etmiş olduğu karışım oranında iyice karıştırın.
 • İki bileşeni iyice karıştırdıktan sonrasında sıra renk eklemeye gelir. Şimdilik, karışıma birazcık renk konsantresi yada pigment ilave edin ve iyice karıştırın. İstediğiniz gölgeyi elde edene kadar bu işlemi tekrarlayın.
 • Kaide olarak şunu hatırlayabilirsiniz: Karışım oranını negatif etkilememek ve dolayısıyla kürleşmeyi bozmamak için, renk oranı %5’ten yüksek olmamalıdır.

renkli epoksi reçine

Epoksi Boya: Tüm renkli ortamların portresi

Bunun için sıvı yada macunsu boyalar uygundur.

Aşağıdaki sıvı yada macunsu boya ortamları, epoksi reçinenin işlenmesi için oldukça uygundur.

Reçine için hususi boyalar

Daha ilkin de belirtildiği şeklinde, piyasada epoksi reçine ile kullanılmak suretiyle hususi olarak tasarlanmış boyalar bulunmaktadır. Avantajları ve piyasadaki en iyi malum ürün olan ResinTint by ArtResin’i daha ilkin rapor etmiştik.

airbrush boya

Airbrush boyası da reçine ile kullanım için oldukça uygundur. Sadece bu renk ortamı ile üründeki renk konsantrasyonunun yeterince yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Bu çoğu zaman daha yüksek kaliteli mürekkepler için geçerlidir. Schmincke’den bir airbrush rengi, dökme reçine ile çalışmak için kendini oldukça iyi kanıtlamış olan Aero Color’dır.

9 ana airbrush rengine sahip Schmincke kiti Aero Color
 • Schmincke airbrush renklerinin reçine ile karıştırmak için ideal olduğu kanıtlanmıştır
 • Schmincke Aero Color airbrush renkleri yüksek pigmentlidir, oldukça parlaktır ve solmaz

Amazon’unuza bakın

alkol mürekkebi

Mürekkebin son aşama yüksek pigmentasyonu ve konsantrasyonu sebebiyle, bu renk ortamı oldukça ekonomiktir. Bileşik reçineyi renklendirmek için birkaç damla yeterlidir. Bu, solvent olarak hem alkol bazlı hem de su bazlı mürekkepler için geçerlidir.

Bununla beraber, bir renk ortamı olarak alkollü mürekkeplerin bir dezavantajı, bilhassa ışığa karşı dayanıklı olmamalarıdır. Bundan dolayı alkollü mürekkep, çoğunlukla UV ışığına maruz kalan parçalar için daha azca uygundur. Sadece, mesela Petri Art denilen ile istenen doğru ve karakteristik etkiyi elde etmek için alkollü mürekkep şarttır. Şu anda ışığa dayanıklı başka bir alternatif yok.

Sıvı / macunsu boyalar için uygun değildir.

akrilik boya

Akrilik boya, boyanın uzun süre dayanmasını sağlamak için su, bağlayıcılar, renk pigmentleri ve çoğu zaman öteki katkı maddeleri şeklinde çeşitli bileşenlerden yapılır. Sadece çalışmanızın sonucunu, mesela çizgiler yada mat bir yüzey şeklinde negatif etkileyebilecek olan, kesinlikle yüksek su içinde ne olduğu ve öteki katkı maddeleridir.

Sulu Boyalar / Suluboyalar

Suluboya ve sulu boyalar oldukça azca pigmentasyona haizdir. Bu, yalnızca büyük miktarlarda reçineyi lekeleyecekleri anlamına gelir. Ek olarak epoksi reçine – su / suluboya boyaların bileşenlerinin karıştırılması oldukça zor olsa gerek.

Yağlı boya

Yağlı boya, ihtiva ettiği yağ sebebiyle reçine ile birleşmeyen lipitler ihtiva eder. Bu iki bileşen birleştiğinde, topaklanma neredeyse güvence edilir.

Renk pigmentleri ve toz katkı maddeleri

renk pigmentleri

Renk pigmentleri, hem naturel hem de bileşik olarak üretilebilen renk tozlarıdır. Naturel ve inorganik pigmentlerin örnekleri, toprak yada minerallerdir. Bunlar kurutulur ve hemen sonra ince öğütülür. Bileşik renk pigmentlerinin üretiminde birçok değişik işlem kullanılmaktadır.

Eskiden daha oldukça naturel renk pigmentleri kullanılıyordu. Bununla beraber, bu fenomenin kaynakları yavaş yavaş kurumuş ve yerini giderek artan bir halde bileşik alternatifler almıştır. Ek olarak bazı naturel renk pigmentleri ağır metal bileşikleri içerdikleri için oldukça zehirliydi. Netice olarak, birçoğu sağlığa oldukça zararı dokunan olarak sınıflandırıldı ve yavaş yavaş piyasadan kayboldu.

Pigmentler oldukça çeşitli varyasyonlarda mevcuttur. Mattan metalik parlaklığa kadar her şey piyasada bulunabilir. Renk pigmentleri satın alırken, köklü üreticilerin ürünlerini kullanmalısınız. Yalnızca bunlar, epoksi reçine resminizin yoğun renklerle parlamaya devam etmesini ve birkaç hafta yada ay sonrasında solmamasını sağlamak için yeterince yüksek bir kalite ve ışık haslığı sunar.

reçine pigmentleri

Sağlığınıza dikkat edin ve ince boya parçacıklarını solumamak için pigmentlerle çalışırken daima bir solunum aleti takının.

parıltı tozu

Parıltılı toz, epoksi reçinenizin hakkaten alımlı çalışmasını sağlar. Reçineyi direkt renklendirmezler, sadece metalik parlaklıktan holografik parıltıya kadar değişen efektlerle gerçek bir vay canına tesiri sağlarlar.

parlak pigmentler

Minik parlak pigmentlere haiz dökme reçineden yapılmış sanat eserleri de hakkaten göz alıcıdır. Burada, UV ışığı tarafınca “yüklenen” ve arkasından karanlıkta parlayan flüoresan ışık parçacıkları yada siyah ışık altında parlamaya süregelen pigmentler içinde seçim yapabilirsiniz.

Epoksi reçinenin renklendirilmesi hakkında en sık sorulan sorular

❓ Epoksi reçineyi renkli boyayın – bu mümkün mü?

Epoksi reçine renkli olarak da boyanabilir. Bunun için mesela otomobil boyası yada başka bir yüksek kaliteli iki bileşenli boya kullanmalısınız. Reçineyi dökerken renklendirmek çoğu zaman daha etkili olsa da sonradan boyamak yararlı olabilir. Bu, mesela reçine masaları yada akvaryumlar ve teraryumlar inşa edilirken geçerlidir.

❓Epoksi reçine ile hangi renkler karıştırılabilir?

Epoksi reçine, alkollü mürekkep, pigmentler, airbrush boyaları ve hususi epoksi reçine boyaları ile renklendirme için idealdir. Kimyasal reaksiyonlar öngörülemeyen etkilere niçin olabileceğinden, değişik renkli ortamlar karıştırılmamalıdır.

❓ Renkli epoksi reçine ısıya ne kadar dayanıklıdır?

Yaygın olarak bulunan döküm reçineleri çoğu zaman 70°C içinde bir ısı direncine haizdir. ve 100°C. Reçine renkli ise ısı direnci azalabilir. Bundan dolayı, bilhassa epoksi panellerde, hemen sonra bir kat saydam epoksi uygulamak yaygın bir uygulamadır.

❓Döküm reçinesi ne ile renklendirilir?

Döküm için reçine epoksi bazlı boya yada pigmentlerle de renklendirilebilen düşük viskoziteli bir reçinedir.

❓UV reçinesi hangi rengi boyamalı?

İçin UV reçinesi Düzgüsel epoksi yada laminasyon reçinesi ile aynı renkleri kullanabilirsiniz. Burada da yalnız birkaç renk konsantresinin yada konsantre renk pigmentlerinin eklenmesi önemlidir.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz