reçine nelerdir? – Reçinenin neyden yapıldığını öğrenin


Bu gönderi bağlı müessese linkleri içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

reçine nelerdir? Reçine, iki bileşenden oluşan sıvı formdaki naturel bir naturel bileşiğin ayırt edici adıdır. Reçine sertleştirici ile birleştirildiğinde, reçine moleküllerini birbirine bağlayan, katı, dayanıklı bir plastik madde meydana getiren kimyasal bir tepki gerçekleşir. Reçine neyden yapılır? Basitçe söylemek gerekirse, reçine, katı plastik için başka bir süslü kelimedir. Reçine, muhtelif biçim ve formlarda dökülebilir ve birçok DIY ya da zanaat projesinin yanı sıra endüstriyel ve ticari projelerde kullanılır.

Epoksi reçinenin ne için kullanıldığına süratli bir genel bakış

Epoksi reçine, aşağıdaki özelliklere haiz dayanıklı, sert bir üründür:

 • Muhteşem yapışma
 • Kuvvetli mekanik özellikler
 • Soluk kesen kimyasal direnme

ebook epoksi reçine

Bu özellikler epoksi reçinenin birçok alanda kullanılmasını sağlar:

 • Elektronik ve elektrikli bileşenleri izole edin
 • Metal kaplama için
 • oldukca amaçlı yapıştırıcı
 • Muhtelif sanat, kendin yap ve zanaat projeleri
 • Elyaf takviyeli plastik
 • Elektrik izolatörleri
 • Sondaj işlemlerinin gerçekleştirildiği yumuşak kumlu alanları daha sıkı hale getirin
 • elastik olmayan köpük
 • Harç ve çimento için bir bağlayıcı
 • gömme ya da saksılama işlemi
 • Endüstriyel sektördeki kaplamalar
 • Islak olmayan kaplamalar

reçine nedir

Epoksi reçine ek olarak boyalar, dolgu macunları, vernikler, dökümler ve kalafatlar benzer biçimde öteki endüstriyel uygulamalarda da kullanılır.

Epoksi reçine, soluk kesen kimyasal ve rutubet direncine haiz olduğundan öteki birçok reçine türünden daha iyidir. Ek olarak kürlenme süresi süresince oldukca azca çekme gösterir. Reçine ek olarak muhteşem izolasyon ve elektrik özelliklerine haizdir, uzun bir raf ömrüne haizdir ve darbeye dayanıklıdır. Fazlaca sayıda takviye ve kombinasyon sunan, muhtelif hususiyet yelpazesi sebebiyle kalıplanmış parçalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Epoksi reçine, kemikleşme sürecinde polyester reçineden farkına varır. Epoksi reçine sertleştirici ilave edildikten sonra sertleştirilir polyester reçinesi bir katalizör kullanılarak sertleştirilir. Epoksi reçineler, muhtelif malzemelere öteki reçinelerden oldukca daha iyi yapışır, sadece ihmal etmeyin, Epoksi reçine devamlı su geçirmez değildir. Epoksinin su altında uzun zaman kullanılması öneri edilmez ve bu yüzden denizcilik endüstrisinde kullanıma müsait değildir.

İki bileşenli epoksi yapıştırıcı, süper yapıştırıcı ve cam elyaf derz bileşiği, her tür reçineyi temsil eder. Birçok plastik oyuncak parçası, reçinenin kalıba enjekte edilmesi ve plastik bir parça kurmak suretiyle polimerleştirilmesiyle yapılır. Bu metot, reçinenin polimerizasyondan ilkin naturel olarak akması ve geleneksel erimiş plastik yönteminden daha rahat ve daha ucuz olması sebebiyle kullanılır.

Birazcık epoksi kimyası

Reçine neyden yapılır? Termoset polimer reçinelerdir; bu yüzden reçine molekülü, tekli ya da çoklu epoksit grupları ihtiva eder. Siz kullanıcı, ihtiyacınız olan doğru viskoziteyi ya da moleküler ağırlığı elde etmek için kimyayı ayarlayabilirsiniz.

reçine nelerdir? 2 anahtar ya da ana epoksi tipimiz var:

 • glisidil epoksi
 • Glisidil Olmayan Epoksi Reçineler

Bu iki tip epoksi reçine şöyle daha da genişletilebilir:

 • glisidilamin, glisidil ester ya da glisidil eter
 • Sikloalifatik reçineler ya da alifatik reçineler

Reçine neyden yapılır? En iyi ve en iyi malum glisidil epoksi reçinelerinden biri, bisfenol A (BPA) kullanılarak oluşturulur ve sıvı bir organoklorin bileşiği olan epiklorohidrin ile reaksiyona sokularak karıştırılır. Yaygın olarak kullanılan öteki bütün epoksi reçine türleri, novolak bazlı epoksi reçineleri olarak adlandırılır.

Reçine neyden yapılır?

Epoksi reçineye “sertleştirici” adında olan bir sertleştirici eklendiğinde karışım sertleşir. En iyi malum sertleştirici türü amin bazlıdır. Vinil ester ya da polyester reçineler, sertleştirme amacıyla azca oranda (%1 ila 3) katalizör eklenmesini gerektirir. Hem de, epoksi reçinesinin kürlenmesi için daha yüksek bir sertleştirici ya da sertleştirici ilavesi icap eder, sertleştiricinin reçineye payı bir çok durumda 1:1 ya da bazı zamanlar 1:2’dir. Termoplastik polimerler ilave ederek epoksinin dayanıklılığını artırabilirsiniz.

Epoksi Reçine Zamanı

reçine nelerdir? Reçine aslına bakarsak çam ağacından gelir ve Taş Dönemi’nde insanoğlu reçineyi yapıştırıcı olarak kullanırlardı. Temel olarak bugün bunu bu şekilde yapıyoruz.

Ağacın kabuğunu keserlerdi ve özsuyu dökülürdü ve kullandıkları reçine buydu. Bu özsu ya da reçine nihayetinde ağaç üstünde katı bir kütle haline gelir. Bir ağacı kesmek zorunda kalsanız, özsuyu sertleşen bir reçine türüdür. Bu, ortalama 100°F’de sıvı hale gelir ve soğudukça katılaşır ve sertleşir. Bu süreç ve reçinenin iyi mi elde edileceği ile ilgileniyorsanız, YouTube’da bütün dönemi yayınlayan birçok video bulabilirsiniz.

Epoksi reçinelerin yanı sıra erimez termoset reçinelerimiz de mevcuttur. Çoğu zaman polimerizasyon dönemini başlatmak ve uzun bir molekül zinciri kurmak için bir katalizöre gereksinim duyan 2 bileşenli bir sistemdir. Bu reçineler petrokimya piyasasından gelmektedir. Yeniden de ötekiler, bitkilerden elde edilmiş yağ benzer biçimde naturel kaynaklardan gelir.

epoksi reçine nedir

Epoksi reçine internet hikayemize buradan göz atın!



Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz