reçine nedir? – Reçinenin neyden yapıldığını öğrenin


Bu gönderi bağlı kurum bağlantıları içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

reçine nedir? Reçine, iki bileşenden oluşan sıvı formdaki naturel bir organik bileşiğin ayırt edici adıdır. Reçine sertleştirici ile birleştirildiğinde, reçine moleküllerini birbirine bağlayan, katı, dayanıklı bir plastik madde oluşturan kimyasal bir tepki gerçekleşir. Reçine neyden yapılır? Basitçe söylemek gerekirse, reçine, katı plastik için başka bir süslü kelimedir. Reçine, çeşitli biçim ve formlarda dökülebilir ve birçok DIY yada zanaat projesinin yanı sıra endüstriyel ve ticari projelerde kullanılır.

Epoksi reçinenin ne için kullanıldığına süratli bir genel bakış

Epoksi reçine, aşağıdaki özelliklere haiz dayanıklı, sert bir üründür:

 • Muhteşem yapışma
 • Kuvvetli mekanik özellikler
 • Muhteşem kimyasal direnç

ebook epoksi reçine

Bu özellikler epoksi reçinenin birçok alanda kullanılmasını sağlar:

 • Elektronik ve elektrikli bileşenleri izole edin
 • Metal kaplama için
 • oldukca amaçlı yapıştırıcı
 • Çeşitli sanat, kendin yap ve zanaat projeleri
 • Elyaf takviyeli plastik
 • Elektrik izolatörleri
 • Sondaj işlemlerinin gerçekleştirildiği yumuşak kumlu alanları daha sıkı hale getirin
 • esnek olmayan köpük
 • Harç ve çimento için bir bağlayıcı
 • gömme yada saksılama işlemi
 • Endüstriyel sektördeki kaplamalar
 • Islak olmayan kaplamalar

reçine nedir

Epoksi reçine ek olarak boyalar, dolgu macunları, vernikler, dökümler ve kalafatlar şeklinde öteki endüstriyel uygulamalarda da kullanılır.

Epoksi reçine, muhteşem kimyasal ve rutubet direncine haiz olduğundan öteki birçok reçine türünden daha iyidir. Ek olarak kürlenme süresi süresince oldukca azca çekme gösterir. Reçine ek olarak muhteşem yalıtım ve elektrik özelliklerine haizdir, uzun bir raf ömrüne haizdir ve darbeye dayanıklıdır. Fazlaca sayıda takviye ve kombinasyon sunan, çeşitli özellik yelpazesi sebebiyle kalıplanmış parçalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Epoksi reçine, sertleşme sürecinde polyester reçineden farklıdır. Epoksi reçine sertleştirici ilave edildikten sonra sertleştirilir polyester reçinesi bir katalizör kullanılarak sertleştirilir. Epoksi reçineler, çeşitli malzemelere öteki reçinelerden oldukca daha iyi yapışır, sadece ihmal etmeyin, Epoksi reçine daima su geçirmez değildir. Epoksinin su altında uzun süre kullanılması tavsiye edilmez ve bundan dolayı denizcilik endüstrisinde kullanıma uygun değildir.

İki bileşenli epoksi yapıştırıcı, süper yapıştırıcı ve cam elyaf derz bileşiği, her tür reçineyi temsil eder. Birçok plastik oyuncak parçası, reçinenin kalıba enjekte edilmesi ve plastik bir parça oluşturmak suretiyle polimerleştirilmesiyle yapılır. Bu yöntem, reçinenin polimerizasyondan ilkin naturel olarak akması ve geleneksel erimiş plastik yönteminden daha kolay ve daha ucuz olması sebebiyle kullanılır.

Birazcık epoksi kimyası

Reçine neyden yapılır? Termoset polimer reçinelerdir; bundan dolayı reçine molekülü, tekli yada çoklu epoksit grupları ihtiva eder. Siz kullanıcı, ihtiyacınız olan doğru viskoziteyi yada moleküler ağırlığı elde etmek için kimyayı ayarlayabilirsiniz.

reçine nedir? 2 anahtar yada ana epoksi tipimiz var:

 • glisidil epoksi
 • Glisidil Olmayan Epoksi Reçineler

Bu iki tip epoksi reçine şu şekilde daha da genişletilebilir:

 • glisidilamin, glisidil ester yada glisidil eter
 • Sikloalifatik reçineler yada alifatik reçineler

Reçine neyden yapılır? En iyi ve en iyi malum glisidil epoksi reçinelerinden biri, bisfenol A (BPA) kullanılarak oluşturulur ve sıvı bir organoklorin bileşiği olan epiklorohidrin ile reaksiyona sokularak karıştırılır. Yaygın olarak kullanılan öteki tüm epoksi reçine türleri, novolak bazlı epoksi reçineleri olarak adlandırılır.

Reçine neyden yapılır?

Epoksi reçineye “sertleştirici” adında olan bir sertleştirici eklendiğinde karışım sertleşir. En iyi malum sertleştirici türü amin bazlıdır. Vinil ester yada polyester reçineler, sertleştirme amacıyla azca oranda (%1 ila 3) katalizör eklenmesini gerektirir. Bununla beraber, epoksi reçinesinin kürlenmesi için daha yüksek bir sertleştirici yada sertleştirici ilavesi gerekir, sertleştiricinin reçineye oranı bir çok durumda 1:1 yada kimi zaman 1:2’dir. Termoplastik polimerler ilave ederek epoksinin dayanıklılığını artırabilirsiniz.

Epoksi Reçine Zamanı

reçine nedir? Reçine aslen çam ağacından gelir ve Taş Devri’nde insanoğlu reçineyi yapıştırıcı olarak kullanırlardı. Temel olarak bugün bunu bu şekilde yapıyoruz.

Ağacın kabuğunu keserlerdi ve özsuyu dökülürdü ve kullandıkları reçine buydu. Bu özsu yada reçine sonunda ağaç üstünde katı bir kütle haline gelir. Bir ağacı kesmek zorunda kalsanız, özsuyu sertleşen bir reçine türüdür. Bu, ortalama 100°F’de sıvı hale gelir ve soğudukça katılaşır ve sertleşir. Bu süreç ve reçinenin iyi mi elde edileceği ile ilgileniyorsanız, YouTube’da tüm süreci gösteren birçok video bulabilirsiniz.

Epoksi reçinelerin yanı sıra erimez termoset reçinelerimiz de mevcuttur. Çoğu zaman polimerizasyon sürecini başlatmak ve uzun bir molekül zinciri oluşturmak için bir katalizöre gerekseme duyan 2 bileşenli bir sistemdir. Bu reçineler petrokimya piyasasından gelmektedir. Gene de ötekiler, bitkilerden elde edilmiş yağ şeklinde naturel kaynaklardan gelir.

epoksi reçine nedir

Epoksi reçine web hikayemize buradan göz atın!Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz