PVC nedir? PVC boru yapıştırma hakkında bilmenizde fayda olacak her şey!


PVC yapıştırıcı nedir?

PVC, petrokimya endüstrisindeki en kıymetli ürünlerden kabul edilen ve birçok durumda çimento, ahşap ve kil yerine kullanılan bir sert plastik türüdür. PVC parçaları yapıştırmak için en iyi araç-gereç, inşaatlarda, su ve kanalizasyon borularında vb. kullanılan PVC yapıştırıcıdır. Bu ürünün yapışma gücü fazlaca yüksektir; Doğrusu PVC tutkalının ana mekanizması soğuk kaynaktır. Düşük kaliteli yapıştırıcıların kullanılması, noksan soğuk kaynak yapılmasına yada boruların yada parçaların birbirine fazlaca zayıf bağlanmasına niçin olur. PVC plastik boruların yapıştırılması sürecinde bilhassa mühim olan doğruluk ve hızdır. Bundan dolayı, sağlam ve kusursuz bir bağlantıya haiz olmak için herhangi bir hatadan kaçınılmalıdır.

PVC yada PVC, İngilizce Polyvinyl Chloride kelimesinden türetilen bir kısaltmadır.

Halk içinde PVC olarak malum polivinil klorürden yapım edilen boru, bir binanın döşem sistemi dahil birçok yerinde kullanılan ekipmanlar içinde yer alır. PVC boruların birleştirilmesi, hususi olarak formüle edilmiş astarlar ve yapıştırıcılar yada PVC yüzeyini çözen ve parçaları muntazam bir halde birbirine bağlamak için hızla kuruyan kimyasal bir çözücü gerektirir. Bu sayede kaynak metali benzer biçimde sıkı, sızdırmaz bir bağlantıya haiz olmuş olursunuz.


PVC plastik boruların yapıştırılması işleminde ilk olarak borunun dış kısmına ve PVC ek yerinin temizlenip hazırlanacak iç kısmına astar sürülmesi gerekmektedir. 10 saniye sonrasında aynı parçalara yapıştırıcı sürün, boruyu derzin içine sokun ve kurumasını bekleyin. PVC yapıştırıcı solvent görevi görür ve adam konnektörün dış yüzeyi ile dişi konnektörün iç yüzeyini eriterek iki yüzeyin kaynaşmasına ve kaynak yapmasına niçin olur.

PVC boru yapıştırma işlemi fazlaca kolaydır, sadece bu sırada bir şeyler ters giderse geri dönerek düzeltmenin bir yolu yoktur. Bir hata yapmış olursanız boruyu kesip baştan yapmaktan başka seçeneğiniz kalmayacak. Bundan dolayı, başlamadan ilkin, ilkin bu makaleyi okuyun ve bir sonraki makalede belirtilen ipuçlarını ve püf noktalarını göz önünde bulundurun.

PVC boru

Yanlış yapıştırıcı kullanmayın

Piyasada PVC borulara uygun pek fazlaca yapıştırıcı ve astar bulunmaktadır.Tavsiyemiz yapıştırıcı alırken yapıştırıcı etiketi üstündeki bilgilere dikkat etmenizdir. PVC’ye fazlaca benzeyen sadece PVC borular için uygun olmayan CPVC borulara uygun bazı yapıştırıcıların üretildiğini belirtmek gerekir.

Boru parçalarını doğru yere koyun

Yapıştırıcıyı kullanmadan ilkin tüm parçaları uygun boyutta kati ve yerine yerleştirin. Peşinden bağlantı parçalarını yanlışlıkla birbirine yapıştırılmayacak şekilde işaretleyin ve numaralandırın.

PVC boru

Güvenlik uyarılarını göz ardı etmeyin

PVC astar ve yapıştırıcı kullanırken tedbir alınız, göz ve cilt ile temasından kaçınınız. Başlamadan ilkin, kalkanlı ve eldivenli koruyucu gözlük kullanın. Tezgahınızın üstüne temiz bir peçete yada havlu serin, böylece işiniz bittikten sonrasında yüzeyi temizlemekte problem yaşamazsınız. PVC yapıştırıcı bir tür kimyasal çözücüdür, buğu zararı dokunan toksinler ihtiva eder; Bundan dolayı, bu yapıştırıcı iyi havalandırılmış bir alanda kullanılmalıdır.

Borunun kesik kenarlarını düzeltin

Tüpü hususi bir aparatla kestikten sonrasında kenarlarını zımpara kağıdı yada bıçakla düzeltin. Borunun kenarındaki tümsekler birikintilerin birikmesine niçin olabilir ve borunun içindeki suyun geçişini engelleyebilir.

PVC boru

süratli davran

Astarı kullandıktan sonrasında yapıştırıcıyı uygulamak için 10 saniyeniz var. Peşinden tüpü derhal derzin içine yerleştirin ve kurumasını bekleyin. Tutkal, tüpü bağlantı parçasına takmadan ilkin kurursa, tekrardan yapıştırmanız ve daha süratli yapmanız gerekir.

PVC boru

Daha sıkı bir bağlantı için boruyu döndürün

Tüpü konektöre takarken hafifçe döndürün. Bunu yaparak, yapıştırıcı boru süresince yayılacak ve daha kuvvetli bir bağlantı oluşturulacaktır. Teslimattan sonrasında tüpü 30 saniye sıkıca tutun. Aksi takdirde çökebilir.

Yapıştırıcıyı kurumaya bırakın

30 saniye sonrasında yapıştırıcının 20 dakika tamamen kurumasını bekleyin. Tutkalın kurumasının ne kadar sürdüğünü öğrenmek için ürün üstündeki talimatlara bakın.

Sıcak havalarda PVC yapıştırıcı kullanın

PVC borular güneş ışığına maruz kaldığında yüzey sıcaklıkları ortam sıcaklığından 15 aşama daha yüksek olacaktır. Bundan dolayı derzlerin içindeki yapıştırıcı delikler oluşturabilir. Bu problemi yaşamamak için derzlerde aşırı yapıştırıcı kullanımından kaçınmalı ve fazla yapıştırıcıyı derz yüzeyinden uzaklaştırmalısınız. Sıcak hava koşullarında uyulması ihtiyaç duyulan noktalar şunlardır:

 • Tutkal, astar, tüpler ve bağlantı parçaları serin ve karanlık bir ortamda saklanmalıdır.
 • Yapıştırma işlemi havaların daha serin olduğu gün içinde yapılmalıdır.
 • Yapıştırmadan ilkin yüzeyleri soğuk nemli bir bezle paklayın.
 • Kullanmadan ilkin yapıştırıcıyı karıştırın.
PVC boru

Soğuk hava koşullarında PVC yapıştırıcı kullanın

Soğuk hava koşullarında ve 15 Fahrenhayt derecenin altındaki sıcaklıklarda tutkal tepki hızı düşer ve PVC boru solventlere karşı daha dayanıklıdır. PVC tutkalı soğuk havalarda daha dayanıklıdır. Soğuk havalarda uyulması ihtiyaç duyulan noktalar şunlardır:

 • Tutkal ve astar sıcak ortamda (4°C) saklanmalı ve emek verme yerine ufak kaplarda taşınmalıdır.
 • Tutkal soğuk havalarda sertleşir ve kullanılmadan ilkin sıcak havalarda 24 saat kürlenmesi gerekir.
 • Tutkal uygulanmadan ilkin borular ve bağlantı parçaları aynı sıcaklıkta olmalıdır.
 • Soğuk hava koşullarında boru ve ek parçaları ıslanabilir; Bundan dolayı, rutubet bir kağıt havlu ile alınmalıdır.
 • Soğuk hava koşullarında, yüzeyleri düzeltmek için astarın birden fazla uygulanması gerekebilir.
PVC boru

PVC yapıştırıcının avantajları

 • İnşaat amaçlı olmasının yanı sıra su temini ve ziraat amaçlı kanalizasyon boru ve profillerinin yapıştırılmasında da PVC yapıştırıcısı kullanılmaktadır.
 • PVC yapıştırıcıların kuruması için fazlaca zamana gereksinim yoktur.
 • Bu yapıştırıcı tek bileşenlidir ve etken hale gelmesi için başka bir madde gerektirmez. Bu özellik işin standardını ve hızını arttırır.
 • PVC tutkalı birçok tutkal solventine dayanıklı olduğundan birçok yerde ve hususi koşullarda kullanılabilir.

PVC yapıştırıcı uygulamaları

 • Plastik borulardaki çatlak ve delikleri doldurmak için uygundur.
 • Dikenli boru bağlantı parçaları
 • Sızdırmazlık maddesi olarak kullanıma uygundur

Sazokar çevrimiçi mağazası, bir tür yapıştırıcı koleksiyonu topladı. Sitede bulunan yapıştırıcı türlerinin sıralaması şunları ihtiva eder: granül yapıştırıcılar, silikon yapıştırıcı, termal yapıştırıcı, ahşap yapıştırıcı, vakumlu yapıştırıcı, ev tipi yapıştırıcılar, koli bandı, damla yapıştırıcı, 123 yapıştırıcı ve çift taraflı yapıştırıcı. Bu ürünleri online olarak satın almak için Sazokar internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Source bağlantı