Porselenin epoksi parlama zamanı

Son on yılda dış mekan Kendin Yap ve ev geliştirme tartışmalarına hakim olan bir araç-gereç var ise, o da taştır. Yalıtım malzemesi olarak arzu edilen pek oldukca niteliğe (mükemmel organik görünüm, sağlamlık, dayanıklılık) haiz olmasına karşın, taşın popülaritesindeki mesele, bazı mükemmel alternatifleri halkın bakış açısından uzaklaştırmış olmasıdır. Peki bayrak yığınının tepesindeki taşın büyüsü sona erdiğinde, mantosunu hangi madde devralacak? Organik taşa sağlam bir alternatif olarak porselene güveniyoruz. İşte sebebi…

Organik, uzun süre kalıcı bir görünüm

Porselen insan yapımı olmasına karşın gene de organik malzemelerden yapılır. Bu, taşın organik çekiciliğinin, renk varyasyonlarının, damarlarının ve fosillerinin bir kısmını koruduğu anlamına gelir. Bununla beraber, porselen, oldukca çeşitli biçim ve boyutlarda yapılabileceği için organik taştan daha esnek olmanın avantajlarından yararlanır. Porselen karolar bununla beraber UV ışınlarına dayanıklıdır, bu da zaman içinde renk solmasını en aza indirir; Ortalama 1200 santigrat derecede pişirilen porselen pişirme işlemi, esasen her bir karonun pigmentasyonunu “kilitler”.

Dayanıklı ve esnek

Nispeten yakın zamana kadar porselen bir tek 9 ila 12 mm’lik profillerde yapılıyordu. Bu, ince profili sebebiyle dış cephe karoları şeklinde birçok uygulama için uygun olmayan bir araç-gereç haline getirdi. Bununla beraber, teknolojideki ilerlemeler, porselenin artık 20 mm ve daha kalınca plakalarda yapılabileceği anlamına gelmektedir. Bu daha sağlam formatta, porselen artık uygun bir dış mekan döşeme seçeneği olarak artan bir üne haizdir. Porselen, değişken hava koşullarına (süratli ısı değişimleri, don ve soğuk ani) ve genel hava koşullarının niçin olduğu erozyona dayanacak şekilde işlenir. Aynı işlem süreci bununla beraber porseleni asitlerden, kimyasallardan, tuzlardan ve yağlardan korur – bu da onu hem endüstriyel hem de evsel ayarlar için muhteşem bir seçenek haline getirir.

Çizilmeye karşı dayanıklı, temizlemesi kolay

Porselen üretim aşamasında tamamen işlendiğinden, kurulumdan ilkin kapatıcılar şeklinde ek işlemler gerekmez. Ve düşük gözenekliliği (%0,05’ten azca) yardımıyla porselen su emmez. Bu, porselen karoların bozulmamış görünmelerini sağlamak için yalnızca hafifçe bir deterjana gereksinim duyduğu anlamına gelir. Ayakkabılar ve veranda mobilyaları geçici izler bırakabilirken, bunlar karo yüzeyinde uzun soluklu çizilmelere yada hasarlara yol açmadan kolayca silinerek temizlenebilir. Ve yılda bir kez meydana getirilen rahat bir jet yıkamayla, porselen seramik karolar on seneler süresince yeni şeklinde görünecektir.

Kurulumu kolay

Porselen kumtaşın döşenmesi bilhassa kolaydır. Çoğu zaman geleneksel teknikler kullanılarak döşenirler. Bu, onları oluşturmak için hususi bir beceri, ekipman yada araç-gereç gerekmediği anlamına gelir – bir DIY rüyası.

Güvenlik

Porselen, 1’den 5’e kadar derecelendirilen kaymaz dokulu yüzeylerle üretilir. Ve düşük gözenekliliği yardımıyla su yüzeyde kalır ve oldukca süratli buharlaşarak kayma riskini en aza indirir. Bu, onları ıslak koşullarda dış mekan kullanımı için bilhassa güvenli ve ergonomik hale getirir.

iklimler.

Maliyetler

Porselenin bir araç-gereç olarak öne çıkmış olduğu bir alan var ise, o da karşılaştırmalı satın alınabilirliğidir; Bazı organik taş kaplama malzemeleri mevcut olan en pahalı malzemeler arasındadır. Öte taraftan porselen, ucuza yapılabilir ve satış fiyatlarını düşük meblağ – döşemek için birkaç yüz metrekarelik açık alanınız var ise iyi haber. Porselen tasarrufu projenizin kurulum aşamasına kadar uzanır. Porselen, organik taş malzemelerin aksine, karo yüzeyinde düzensiz tümsekler olmadığından ön yapıştırma gerektirmez ve oldukca daha ince yapıştırıcılar gerektirir. Dış mekan karolarının geleceğini kucaklamaya hazır mısınız?

Yeni porselen taş karo serimizi görmek için buraya tıklayın.

Bunları da sevebilirsiniz

Porselenin epoksi parlama zamanı” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Zemin Kaplama - Zemin Kaplama

Yorumlar kapatıldı.